Las fallas del Pirineo - festival ohňa v Andorre

Las fallas del Pirineo - festival ohňa v Andorre UNESCO kultúrne dedičstvo Pyrenejí

Las fallas del Pirineo je slávnostná tradícia, ktorú môžte zažiť v lokalitách Pyrenejí. Tieto slávnosti získali v roku 2015 štatút UNESCO ako nehmotné kultúrne dedičstvo ľudstva. O Andorre sa hovorí, že na jej návštevu postačí jeden deň a je to príjemný výlet z Barcelony, nakúpite bez dane, prejdete sa popri rieke, pofotíte zopár kostolov a najete sa v reštaurácii. A máte odškrtnutú ďalšiu krajinu. V BUBO však nenavštevujeme krajiny, aby sme si spravili zárez na pažbe, snažíme sa o lovenie unikátnych zážitkov. Je preto dobré naplánovať si návštevu Andorry počas festivalu pochodní. Falla v preklade znamená horiace drevo, či fakľa. Niektoré zdroje uvádzajú, že význam pochádza zo stredoveku (tieto slávnosti sú zdokumentované už z 11. storočia) zo slova maják - forro a odkazuje na na komunikačný systém horských komunít prostredníctvom horiacich majákov. Slávnosti sa konajú počas letného slnovratu, v niektorých dedinách na svätojánsku noc (24. 6.). Mladí slobodní muži pochodujú lesom s veľkými zapálenými drevami prehodenými cez plece a v nížinách v mestečkách na námestí pochodne svoju púť zakončia vo veľkej vatre. Počiatky tejto tradície sú rovnako ako mnohé vo vidieckych komunitách úzko spojené s cyklami slnka a pevniny. V dávnych dobách bol tento rituál spôsobom očistenia polí a lesov, ako aj miestneho obyvateľstva, s cieľom chrániť ich pred zlými duchmi. Konalo sa tiež ako poďakovanie bohom za úspech úrody s príchodom pekného počasia. Tradícia trvá dodnes a slávnosť sa zmenila na veľkolepý sprievod svetla. Ide o impresívny zážitok. Dedinčania vyrábajú fakle ručne týždne vopred. Je to umenie asi ako pletenie korbáčov u nás na Veľkú noc. Muži si musia dať záležať, aby sa im pochodeň nerozpadla a zároveň musia byť dostatočne zdatní, aby ju uniesli. Niektoré totiž vážia 15-20 kíl. Pochodne sú vyrábané z borovicového dreva, ktoré sa upevňuje klincom a poistí drôtom okolo bukovej, či lieskovej palice. Pre menších sa horiaca časť pochodne vyrába z brezovej kôry. v kopcoch najskôr založia z vyrúbaných stromov na izolovanom mieste vatru - maják. Chlapi sa posilnia jedlom, kým čakajú na súmrak a z rozhoreného majáka si potom odpália fakle. Organizovaný sprievod, ktorý má svojho vodcu, následne schádza dolu do dediny, kde ich domáci vítajú spevom a tancom. Pochodne sa hádžu do vatry na námestí a obyvatelia okolo nej tancujú a zabávajú sa do noci. Takéto magické oslavy vás vyvedú z omylu, že do Andorry sa oplatí zájsť len na nákupy.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Andorra, Španielsko, Francúzsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2590
Najkrajšia turistika v Chile - W trek Blog

Blog Najkrajšia turistika v Chile - W trek

Scenéria národného parku Torres del Paine vás bude odrovnávať každý deň. Bude pršať, snežiť, fúkať, svietiť slnko, niekedy zažijete všetko…

Daniela Mihaldová 19 min. čítania
Navštívili sme najlepšie letisko sveta. Čím je výnimočné? Blog

Blog Navštívili sme najlepšie letisko sveta. Čím je výnimočné?

Pre mnohých to možno bude prekvapenie, no v roku 2024 sa najlepším letiskom sveta nestalo letisko v Singapure, ale prvenstvo v Skytrax World…

Nikola Deckous 18 min. čítania
Ganja - starobylé mesto s mladistvým duchom Prehliadka

Prehliadka Ganja - starobylé mesto s mladistvým duchom

Mesto Ganja nájdeme v Azerbajdžane. V krajine, ktorá je často označovaná ako krajina ohňa. Nachádza sa na križovatke Európy a Ázie, kde sa čaro…

Tomáš Franek 12 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: