Stratovulkán Nyiragongo, najkrajšia sopka na svete a najväčšie lávové jazero sveta

Stratovulkán Nyiragongo, najkrajšia sopka na svete a najväčšie lávové jazero sveta Gorily, láva a hory

Na svete sú vraj len tri sopky, kde vidno priamo do krátera a možno sledovať lávový kotol, erupcie. Doslova matku zem v priamom prenose. Nyiragongo v Kongu, Erta Ale v Etiópii a Yasur na Vanuatu. Na všetky tri miesta BUBO pravidelne chodí. Erta Ale v totálnej vyprahnutej divočine, Yasur s Tichým oceánom v pozadí a zelený, živý Nyiragongo v Kongu. Nyiragongo je krásna sopka, Zelená, nebezpečná a plná života. Ako nádherná žena. Vulkán vrhá tiež na mesto Goma, ktoré leží na je úpätí a neraz mestu priamo pohrozil. Zároveň jeho bujná zeleň láka zvieratá a predovšetkým gorily. Aj preto je Nyiragongo súčasť národného parku Virunga a aktívne sa podieľa na ochrane horských goríl. No zároveň je to mekka trekingu. Za dobrého počasia a miernej vulkanickej aktivity sa dostanete až hore a nakuknete do útrob zeme. Priamo do vulkánu. Toto sú zážitky, ktoré vám nikto neopíše. To musíte proste zažiť. Naša skupinka sa na vrchol chystá o tri dni. Uvidíme či ho dosiahne.Nyiragongo je totiž veľmi aktívna sopka a vo vrcholovej kaldere s priemerom 1,2 km je  najaktívnejšie a najväčšie lávové jazero na svete.Nyiragongo je neslávne známe svojou mimoriadne tekutou lávou, ktorá tečie ako voda. 17. januára 2002 vybuchlo Nyiragongo a lávové jazero odtieklo z puklín na jeho západných bokoch. Centrum mesta Goma, hlavné mesto provincie East Virunga, zničili sopečné lávové prúdy. 200 000 ľudí zostalo bez strechy nad hlavou. Veľké lávové jazero obsiahnuté v jeho hlbokom vrcholovom kráteri, ktoré je teraz opäť aktívne, sa preslávilo v 60. a 70. rokoch, keď ho študovali vulkanológovia ako Kraffts a Tazieff. Fungovalo pol storočia, kým sa pri erupcii sopky v roku 1977 nevylial obrovský prúd lávy a zabil stovky ľudí. Podobná udalosť sa stala znova v januári 2002, keď lávové prúdy zasiahli Gomu a jazero Kivu.Na rozdiel od susednej sopky Nyamuragira, ktorá je typickou a veľmi aktívnou štítovou sopkou porovnateľnou s Mauna Loa, predstavuje Nyiragongo s výškou 3470 m strmé svahy stratovulkánu. Terasy vo vnútri strmo lemovaného, ​​1,2 km širokého vrcholového krátera, označujú úrovne bývalých lávových jazier, ktoré sa pozorujú od konca 19. storočia. Dve staršie sopky Baruta a Shaheru sa na severe a na juhu čiastočne prekrývajú s Nyiragongo a vyzerajú ako bočné kužele. Asi 100 parazitických kužeľov sa nachádza predovšetkým pozdĺž radiálnych puklín južne od Shaheru východne od vrcholu a pozdĺž SV-JZ zóny siahajúcej až k jazeru Kivu.  Tento fantastický región plný úrodnej pôdy, sopiek, zvierat je žiaľ už dlhé roky sužovaný vojnami o nerastné suroviny. Zlato ale aj diamanty sú prekliatím východného Konga a preliali oveľa viac krvi než  Nyiragongo.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Konžská demokratická republika, Burundi, Rwanda


náročnosť

9 dní

Trvanie

3063 3690€
TOP 10: Najznámejší proroci. Vydali sme sa po ich stopách Blog

Blog TOP 10: Najznámejší proroci. Vydali sme sa po ich stopách

Prorok je človek, ktorý dokáže predpovedať budúcnosť. V Starom zákone ide o človeka, ktorý je schopný rozprávať sa s Bohom, v Koráne o Božieho…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Najkrajšia turistika v Chile - W trek Blog

Blog Najkrajšia turistika v Chile - W trek

Scenéria národného parku Torres del Paine vás bude odrovnávať každý deň. Bude pršať, snežiť, fúkať, svietiť slnko, niekedy zažijete všetko…

Daniela Mihaldová 19 min. čítania
Takto sa oslavuje národ, ktorý sa ľúbi Blog

Blog Takto sa oslavuje národ, ktorý sa ľúbi

17. máj je určite najväčším národným sviatkom v Nórsku. Čo sa vlastne 17. mája 1814 v Nórsku stalo, ako k tomu došlo, čo to Nóri oslavujú a prečo…

Jozef Zelizňák 4 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: