Ako chutí Tom Yam?

Už ste vyskúšali thajskú kuchyňu? Že poznáte niekoľko thajských reštaurácií v Európe a že to je jedlo síce trochu ostré, ale chutné?

Alebo inak, prišiel za Vami už niekedy šéfkuchár, aby Vám potriasol rukou za to, že ste ním pripravenú polievku dojedli bez toho, aby Vám z úst šlahali plamene? Nie. A jedli ste už Tom Yam?

Kto povie, že pikantné nemusí, nech si v Thajsku radšej Tom Yam ani neobjednáva. Kto má rád európsku ostrosť a thajskú ešte nevyskúšal, nech si objedná k svojej polievke vagón bielej voňavej ryže. Na prvý krát vyhrknú slzy asi každému, no kto sa cez prvý šok dostane, už sa posadnutia Tom Yamom nezbaví.

Strašne rád jem, milujem zázvor, krevety a citrónovú trávu. Neodmietnem takmer žiadne jedlo, pripravené s kokosovým mliekom  Kombinácia týchto prísad, poézia jedla na najvyššej úrovni, ktorú skladá každý thajský kuchár, schopný uvariť dobrý Tom Yam. Pripraviť skutočne dobrý Tom Yam pritom nie je vôbec ľahké, a ani v Thajsku nechutí vždy rovnako dobre. Keď však všetko sedí, na jazyku sa Vám roztancujú všetci čerti a chuť Vás privedie na hranicu orgazmu, po tele Vám behajú zimomriavky a Vám sa chce plakať z úžasného neopakovateľného zážitku.

Čerstvé limetové lístky, citrónová tráva, krevety, galangal, čerstvý koriander, hríby, a najmä veľa veľa zelených a červených chilli-papričiek a kúskov čerstvého zázvoru vytvárajú jedinečnú ostrokyslú chuť, ktorá ak sa raz objaví na jazyku už z neho nikdy nezmizne.

Sedieť na pláži niekde v Thajsku, pozerať sa na západ slnka a sŕkať Tom Yam z kokosového orecha... Kto nezažil, neuverí.

Ako pripraviť Tom Yam?

3 šálky kuracieho vývaru, limetové listy, 2 steblá citrónovej trávy, polámané na kúsky. 300 gramov ošúpaných a umytých kreviet, 2 kúsky olúpaného a nakrájaného galangalu, 5 malých zelených a červených chili-papričiek, 10 gramov koriandrových listov so stopkami, nakrájaných na kúsky, 100 gramov na polky rozkrájaných hríbov

Korenie: 3 čajové lyžičky rybej omáčky, 4 čajové lyžičky citrónovej šťavy

Príprava: Priveďte kurací vývar do varu. Pridajte citrónovú trávu, limetové lístky, zázvor a galangu, pridajte krevety a hríby. Nechajte variť na malom plameni, kým nie sú krevety hotové. Pridajte korenie a čili. Ozdobte s koriandrovými lístkami a Tom Yam je hotový.

Dobrú chuť.

Akcia od pólu k pólu - 9%

Barma , +3 viac
14 dní
2 430 € 2 211 €

Akcia od pólu k pólu - 9%

Thajsko , +2 viac
15 dní
1 670 € 1 520 €