Dánsko ako rozprávková krajina

Dánsko je rodiskom jedného z najväčších rozprávkarov, ktorých poznáme. Autora hádam najznámejšej rozprávky spomedzi mnohých, Malej Morskej Panny, Ariel. Tento príbeh obletel mnoho krát celý svet a bol preložený takmer do všetkých jazykov. Hans Christian Andersen sa narodil v malom prímorskom mestečku, Odense, kde ho k rozprávkam priviedol jeho otec. Neskôr ako bábkár a herec napísal spolu vyše štyritisíc príbehov, inšpirovaných jeho životom a životom vtedajšej doby. Niektoré boli veselé, no niektoré veľmi smutné.

Nyhavn No. 67, bola jeho adresa v hlavnom meste Dánska, Kodani. My s našimi najmenšími cestovateľmi sme si pozreli jeho dom, ale aj čosi naviac. Symbol Kodane, sochu Malej Morskej Panny, ktorá zdobí toto mesto od roku 1913.

<p style="text-align: center;">Stegosaury z Jurskeho sveta</p>

Stegosaury z Jurskeho sveta

Ďalšou našou zastávkou bola komorná, najstaršia ZOO v Dánsku, v Odense. Svojim veľmi prirodzeným prostredím tu stojí od roku 1930. Získala množstvo prestížnych ocenení a ako zelená oáza v strede mesta si zaslúžila našu pozornosť.

<p style="text-align: center;">Pr&iacute;stav Nyhavn v Kodani</p>

Prístav Nyhavn v Kodani

Neskôr sme sa zastavili v Legolande. „Leg god“, ako povedia dáni. „Hraj sa dobre“. Táto svetovo obľúbená hračka začala svoju históriu ako drevené kocky z dielne jedného rezbára menom Ole Kirk Christiansen. Pre publicitu kúpil Ole neveľký pozemok o rozlohe 5,6 hektára a od roku 1949 sa rozšíril na 16 hektárov. Trvalo nám celý deň prejsť s deťmi všetky aktivity. Lego zaujalo nielen najmenších, no aj starších. Celosvetovo sa konajú súťaže v stavaní z týchto malých a všestranných kociek na rôzne témy. Pozreli sme si Miniland, kde sa nachádzajú budovy a komplexy z celého sveta. V roku 2017 pribudlo v tomto malom svete pár najvyšších mrakodrapov našej doby. Aby nebolo málo, všetci sme si odniesli na pamiatku svoje vlastné lego figúrky, postavené v Legolande, Poniektorí dostali od rodičov aj sady, ktoré sa nedajú nikde inde zohnať, ale našli sa aj súčiastky, ktoré sa doma stratili a tak si ich deti mali možnosť znovu dokúpiť.

<p style="text-align: center;">BUBO je v&scaron;ade</p>

BUBO je všade

Od žralokov z Legolandu sme sa presunuli k žralokom živým, mladšia posádka nášho zájazdu mala za úlohu každý deň zodpovedať jednu otázku.  Veľmi jednoduchú a postavenú tak, aby ju našli sami. Toho dňa sme navštívili Shark center v mestečku Kattegat, na Jutskom poloostrove. Otázkou bolo nájsť a zistiť čo najviac informácií o najväčšom žralokovi, ktorý tam je. Spolu sme sa zoznámili s živočíchmi a rastlinami obývajúcimi okolité moria, videli sme najnebezpečnejšie ryby, hladkali sme sa s malými rajami a ukázali nám ako sa kŕmia žraloky. Pomaly sa blížil koniec ďalšieho dňa a otázka mala byť zodpovedaná. Najväčšie žraloky, ale v Kattegate boli dva.. Jeden v podobe modela vysiaci zo stropu, ten sa volal žralok veľrybí, ten dosahuje dĺžku až 12 – 14 metrov a váži aj 12 ton. Paradoxne sa živí planktónom, ktorý nasáva cez svoje aj 1 meter veľké ústa a vodu filtruje žiabrami. Je ohrozeným druhom v našich oceánoch a obýva oblasti tropických morí. Pre človeka je samozrejme neškodný. Najväčším žijúcim žralokom bol zasa žralok piesočný, ten obýva zasa pobrežné vody po celok svete a nebezpečným sa stáva v prípade, že je vyprovokovaný. Obvykle dorastá do dĺžky 3,5 metra a neváži viac ako 160 kilogramov.

Večer sme ešte zastavili na najsevernejšom cípe Dánskeho kráľovstva, Skagen a vychutnali si nádhernú pláž, po jemnom dáždiku a s neopakovateľným západom slnka. Všetci sme boli hladní a sem – tam si od miestnej kuchyne treba oddýchnuť, tak sme zavítali do talianskej reštaurácie. Júlio nám pomohol objednať si od rôznych druhov pizze, cez cestoviny s plodmi mora.

<p style="text-align: center;">Pl&aacute;ž v Skagen</p>

Pláž v Skagen

Jeden z najväčších zážitkov nás ale čakal v podobe Safari. Autobusom sme prechádzali zvieracími ohradami, kontinent po kontinente. Videli sme svorku vlkov ako odpočíva v tieni starých dubov. Žirafy kŕmiace sa vetvami stromov, lamy z Južnej Ameriky, dvojhrbé ťavy, lemury z Madagaskaru. No hádam všetkým sa do pamäte vpísali levy. Autobus na pár minút zastavil a my sme mohli pozorovať levy vo veľkej obore. Levmi totiž Safari začínalo. Otvorením 12. augusta 1969, malo len jednu leviu svorku. Postupne Safari naberalo ako na rozlohe, tak na druhoch a v súčastnej dobe sa môže pochváliť 700 zvieratami a 70 druhmi vôbec. Jedna tretina z nich sú ohrozené živočíchy. Zoo je zapojená do programu zachovania a ochrany ohrozených živočíšnych druhov spolu s mnohými Zoológickými záhradami po celom svete.

<p style="text-align: center;">Lemuria rodinka</p>

Lemuria rodinka

<p style="text-align: center;">Ťavy na safari</p>

Ťavy na safari

Najväčším problémom je pytliactvo. Ročne nelegálnym odstrelom a zberom len častí živočíchov zahynie nespočetné množstvo jedincov. Od slonov, cez nosorožce k tigrom a iným ohrozeným druhom. Čierny trh ponúka veľké množstvo peňazí a tovaru hlavne na ázijskom kontinente, kde stále dominuje ľudová medicína. Iným závažným problémom je klčovanie pralesov. Ročne mizne nepredstaviteľné množstvo stromov nielen v Amazonskom pralese ale po celom svete. Pre pôdu, častokrát vypaľovaním. Smutný pohľad, keď faktom je, že na jednom strome žije niekedy aj 100 rôznych druhov rastlín a živočíchov. V neposlednom rade vypúšťanie toxického odpadu do oceánov, kde sa vyvinul život je tiež nezodpovedné. Oceány sú skládkou odpadu a narušuje sa ekosystém za ekosystémom. Všetky morské ekosystémy stoja na fyto a zooplanktóne, nimi sa živia väčšie ryby a nakoniec človek, no určite aj najväčšie cicavce dnešnej doby, veľryby.

<p style="text-align: center;">Ohrozen&yacute; nosorožec biely</p>

Ohrozený nosorožec biely

Poslednou našou zástavkou na vybláznenie bolo slávne Tivoli. Svoju históriu začalo ako najstarší lunapark v Dánsku už 15. augusta 1843. Tivoli nie je len lunapark s množstvom atraktivít, ale komplex kolotočov, záhrad, divadiel a koncertných pódií, kde si všetci prídu na svoje. Ľudia sem chodia oddychovať, pozerať filmy, zabávať sa. Každoročne organizuje Tivoli množstvo aktivít, nie len cez prázdniny ale počas väčšiny roka. Sem – tam je zatvorené, kvôli údržbe a zasa sa otvára napríklad na Haloween alebo Vianočné sviatky.

Všetci sme sa zhodli, že Dánsko je rozprávková krajina. Od skutočných rozprávok pána Andersena cez množstvo aktivít, ktoré tu ako v rozprávke môžeme zažiť počas celého roka. Do sýta sa vyhrať v Legolande, pozorovať množstvo zvieratiek a vyblázniť sa na mnohých kolotočoch..

<p style="text-align: center;">Najkraj&scaron;ia princezn&aacute; z Legolandu</p>

Najkrajšia princezná z Legolandu

<p style="text-align: center;">&Scaron;v&eacute;dsky kan&aacute;l Gota</p>

Švédsky kanál Gota

Barma , +3 viac
14 dní
2 720 €
Rusko , +7 viac
19 dní
22 900 €