Dobrý dôvod na návrat do New Yorku v roku 2017

Projekty sa prerábali a prerábali. Smetisko sa však zmenilo na stavenisko a dnes sa z nuly (Zero) stalo miesto štartu, miesto, odkiaľ sa oplatí návšteva NYC začať. Miesto hrozného teroristického útoku sa zmenilo na pietne a finančné centrum, pýchu mesta miest.

<p>Na mieste dvojičiek teraz stoj&iacute;&nbsp;najvy&scaron;&scaron;ia budova z&aacute;padnej pologule.</p>

Na mieste dvojičiek teraz stojí najvyššia budova západnej pologule.

Pozerám sa na zasnežený New York z najvyššej budovy západnej pologule. Tá stojí na mieste slávnych dvojičiek, ktoré padli pri teroristickom útoku 11. septembra 2001.

Pamätám si, že som bol v ten deň v Himalájach pár kilometrov od Afganistanu a Pakistanu, kde sa ukrývala hlava útoku na Svetové finančné centrum (WTC), saudskoarabský boháč Usama Bin Ladin. Bol to šok a ja som vedel, že cestovanie sa od tohto momentu rapídne zmení.

<p>Miesto hrozn&eacute;ho teroristick&eacute;ho &uacute;toku sa zmenilo na pietne a finančn&eacute; centrum, p&yacute;chu mesta miest.</p>

Miesto hrozného teroristického útoku sa zmenilo na pietne a finančné centrum, pýchu mesta miest.

Odvtedy vždy, keď som v New Yorku, sa na tomto pietnom mieste zastavím. A som tu často, lebo to mesto milujem. Môžem ho navštevovať zas a znova a vždy objavím niečo nové. Prvé roky bolo toto miesto jedno veľké smetisko. Potom sa veci upratali a ja som sa krížom cez West Street pozeral mnoho, mnoho rokov na rovnako vyzerajúcu jamu kde sa dlho nič nedialo a pomenovanie Ground Zero bolo trefné. Nebolo tu nič. Všetko pôsobilo depresívne. Pôvodne velikášske projekty sa neustále menili. Na jednej strane chceli postaviť niečo velikánske a ukázať teroristom, že Američania sa nemienia vzdať. Na druhej strane tu boli pôvodní majitelia pozemkov a financie. Projekty sa prerábali a prerábali. Smetisko sa však zmenilo na stavenisko a dnes sa z nuly stalo miesto štartu, miesto, odkiaľ sa oplatí návšteva NYC začať. Miesto hrozného teroristického útoku sa zmenilo na pietne a finančné centrum, pýchu mesta miest.

<p>Westfield WTC. Vľavo n&aacute;jdete najv&auml;č&scaron;&iacute; Apple Store sveta Foto: Ľ: Fellner</p>

Westfield WTC. Vľavo nájdete najväčší Apple Store sveta Foto: Ľ: Fellner

V roku 2017 tu nájdete viacero zaujímavých plne funkčných stavieb, múzeum, na mieste, kde stáli pôvodné dvojičky (North Pool a South Pool), je zaujímavý pamätník. Hypermoderné nákupné centrum s najväčším obchodom Apple na svete v architektonicky úžasnom Westfield WTC, (spolumajiteľom je rodák z Fiľakova Frank Lowy) je ďalším dôvodom pre návštevu. Nechal som si tu vymeniť kryt na displeji na mojom iPhone 7 a videl som, že služby sa snažia byť lepšie než v presklenej kocke na 5th Avenue na rohu Central Parku. Kryt mi nasadili špeciálnym prístrojom tak, že ani nevidieť že tam ten kryt je.

No hlavný dôvod, prečo začať návštevu NYC práve tu, je najvyšší mrakodrap, z ktorého máte nádherný výhľad.

<p>Zasnežen&yacute; New York z vrcholu 1 WTC nafoten&yacute; začiatkom roku 2017. Vľavo New Jersey, vpravo najv&auml;č&scaron;ia &scaron;tvrť Queens, Empire State Building v pozad&iacute;. Foto: Ľ. Fellner</p>

Zasnežený New York z vrcholu 1 WTC nafotený začiatkom roku 2017. Vľavo New Jersey, vpravo najväčšia štvrť Queens, Empire State Building v pozadí. Foto: Ľ. Fellner

Na New York som sa pozeral ako King Kong z vrcholu Empire State Building. Krajší je podľa mňa výhľad z Rockefeller centra, odkiaľ vidíte nádherne Central Park na jednej strane a Stredný Manhhatan včítane Empire State Building smerom na juh. Keď architekti plánovali budovu 1-WTC, vedeli, že majú túto veľkú konkurenciu, a chceli ju prekonať. Už iba cesta výťahom (pozrite si video dole pod článkom) je obrovským multimediálnym zážitkom, kde za 47 sekúnd zažijete prerod Manhattanu z čias holandského starostu Petra Stewesanta až po dnešok. Najprv boli na tomto skalnatom ostrove lesy plné indiánov, postupne začali vyrastať v Novom Holandsku domy veľmi podobné tým v Amsterdame. Po prebratí Britmi sa architektúra zmenila, domov bolo viac a viac a boom nastal začiatkom 20. storočia, kedy sa začal Manhattan neuveriteľne ťahať do výšky. 

<p>S&uacute;časťou v&yacute;hliadky z One World Trade Centre je aj show o New Yorku a jeho v&scaron;etk&yacute;ch piatich &scaron;tvrtiach. Foto: Ľ: Fellner</p>

Súčasťou výhliadky z One World Trade Centre je aj show o New Yorku a jeho všetkých piatich štvrtiach. Foto: Ľ: Fellner

Keďže vo WTC sa nachádzame na spodnej strane Manhattanu vidíte ho celý a máte výborný výhľad aj na Sochu Slobody a najmenej známu štvrť NYC, na Staten Island. Tam sa začína newyorský maratón, ktorý som bežal a preto mám k tejto zabudnutej časti vzťah. Z južného cípu Manhattanu sem chodí kompa, ktorá je aj v roku 2017 zadarmo, a býva tu môj spolužiak Juraj, ktorý najprv vyštudoval stavarinu, potom medicínu, v Bratislave na Kramároch robil neurochirurga a potom išiel do New Yorku robiť taxikára. Tomu sa hovorí dobrodružný život! Po vystúpení z výťahu zažijete ďalšiu ohromujúcu multimediálnu show, ktorá sa končí vytiahnutím opony, kedy zrazu vidíte, že ste vo výške ako vták a máte výhľad do nekonečna. Potom vstúpite na vyhliadku, rieka Hudson je po ľavej strane, za ňou štát New Jersey ako na dlani. Na juh kameňom dohodíte na Wall Street, Manhattan vidíte praktický celý, ale super pohľady máte aj na Bronx, Queens a hlavne Brooklyn. 

<p>Odraz najvy&scaron;&scaron;ej budovy z&aacute;padnej pologule v rieke Hudson. Foto: Ľ. Fellner</p>

Odraz najvyššej budovy západnej pologule v rieke Hudson. Foto: Ľ. Fellner

Dobrý pocit z tohto unikátneho diela za takmer štyri miliardy dolárov kazí súdny spor jedného zo spoluvlastníkov. Rodina Durstovcov prišla do USA z Halíča v roku 1902 a Jozef mal vo vrecku 3 doláre. Jeho vnuk, excentrický milionár, dnes 73-ročný Robert Durst je podozrivý z vraždy manželky a niekoľkých ďalších a jeho prípad sa má v roku 2017 opäť otvoriť.

Neriešte Trumpa. 1 WTC je dôvod, prečo sa v roku 2017 oplatí do New Yorku vrátiť.

<p>Celkov&yacute; pohľad na najvy&scaron;&scaron;iu budovu z&aacute;padnej pologule foten&uacute; smerom od Westfield WTC. Foto: Ľ. Fellner</p>

Celkový pohľad na najvyššiu budovu západnej pologule fotenú smerom od Westfield WTC. Foto: Ľ. Fellner

Geniálne video o tom, ako vznikal Manhattan.

Kuba

Kuba - All inclusive

07.09. → 18.09.2018 +28 ter.
12 dní
2 260 €
Kuba

Kuba Absolut total

07.09. → 22.09.2018 +33 ter.
16 dní
2 160 €