Naháňali sme (s deťmi) zebry na bicykli

Ako cestovať po Afrike s deťmi? Precestoval som 44 z 54 krajín Afriky, no teraz idem s deťmi. A to je iné. Mám so sebou 9 detí vo veku od 6 do 16 rokov. A cítim oči rodičov a prarodičov, ako sledujú každý náš pohyb.


Raz som už na Veľkú noc s mojimi deťmi v subsaharskej Afrike bol. Bolo to v Tanzánii a na Zanzibare pred 9 rokmi a práve táto skúsenosť ma presvedčila, aby som s deťmi začal cestovať. Myslel som si, že si nebudú nič pamätať a oni sa doma ešte rok zdravili Jumbo (džambo), čo je známy svahilský pozdrav. Syn nosil hrdo na krku leví zub, ktorý mu daroval jeho kamarát, masajský bojovník, ktorý bol strážcom v našom hoteli. Masaj, Zanzibar, Tanzania, Afrika Family BUBOTí dvaja sa skamarátili. Dando ho volal Džamp a Masaj sa tomu smial a vo svojich topánkach z pneumatík a s oštepom skákal na pokyn toho malého chlapca do obrovskej výšky.

Teraz sme teda vyrazili na Veľkú noc opäť a to na najjužnejší juh. Tešil som sa. Na juhu Afriky som nebol už 16 rokov. Vtedy som býval u otca nášho supervisora na Afriku, Jozefa Hušeka v Gaborone (hlavné mesto Botswany) a zažil som nádych koloniálneho luxusu. Slovensko vtedy ešte nebolo v EU, GPS bolo absolútnou novinkou a nemali sme ani mobily. Na komunikáciu sme používali špeciálny a ukrutne drahý satelitný systém Irídium, kde som za minútu hovoru zaplatil to čo teraz za mesiac.

BUBO sa následne vypracovalo na najväčšieho organizátora zájazdov aj sem na juh kontinentu. Juhoafrická republika, Botswana, Namíbia, Zimbabwe, to je náš domov. Zájazdy sem realizujeme v malých skupinkách a na veľmi vysokej úrovni. Hotely sú doslova luxusné a naši sprievodcovia skvelí. Aj som to vedel, no čo nezažijete na vlastnej koži tomu neveríte. Aspoň ja som taký neveriaci Tomáš.

oslavujem narodeniny

V jednej koloniálnej lodgi v srdci africkej prírody som oslavoval narodeniny. Zatancoval mi tucet bojovníkov kmeňa Zulu a potom priniesli tortu a Pinotage

A tak som si tú kvalitu teraz na Veľkú noc doprial. A konštatujem: som hrdý na túto firmu. Sprievodca Martin Karniš bol viac než skvelý. Fanatik na prírodu Afriky mi ukázal za jeden deň svorku šestnástich levov, sedem gepardov 7 gepards BUBO safaria dokonca ôsmich psov hyenovitých. Tých som videl naživo po prvý raz v živote a to som na safari strávil stovky hodín. Určite sa choďte pozrieť na niektoré premietanie, keď sa Martin vráti do Európy. Ten chalan je zážitok sám o sebe.

Afrika je obrovská. A ohromne podceňovaná. Rozlohou je trikrát väčšia než Európa a rozdiely medzi krajinami sú väčšie než medzi Dánskom a Portugalskom.Slon BUBO, elephant BUBO, lovcizazitkov

„Juhoafrická republika prírodou a úrovňou služieb konkuruje Kanade a Austrálii. Dnes je však omnoho lacnejšia.“

Všetci vieme, že Juhoafrická republika je rozvinutá, najrozvinutejšia krajina Afriky. Ja sa priznám, nepamätal som si ju takto luxusne. Program cesty sa za tie roky naozaj vylepšil, dotiahli sa detaily. JAR je bohatá a zelená. Cesty sú rozhodne lepšie, než máme na Slovensku. Nádherné mnohoprúdové diaľnice. Trojhviezdičkový hotel je ako štvorhviezdičkový na Slovensku a päťhviezdičkový v Mexiku, Hilton v Durbane mal výborné raňajky. Reštaurácie od výmyslu sveta, kraby, ryby, pštros, kudu či krokodíl. Pamätal som si miestne steaky, chutili mi viac než tie v Argentíne či USA. Toľko čistého mäsa som už dlho nejedol. To čo je v ostatnej časti Afriky vzácnosťou, je tu na juhu bežným a lacným jedlom.

BUBO lodges

Biela rasa nazývala počas aparteidu JAR rajom na zemi. V roku 2000 som tu zažil nepokoje a mnoho mojich známych sa práve vtedy rozhodlo emigrovať. V podaní našich sprievodcov je Juhoafrická republika absolútne bezpečná krajina, v mojich očiach bola opäť rajom. BUBO table safari SwazilandVodu neodporúčam piť z hotelového kohútika ani v New Yorku či Sydney. Tu to možné je. Naši chalani, slovenskí rangeri presne vedia, kadiaľ idú a ktorým miestam sa majú vyhnúť. Nespozorovali sme ani náznak násilia, ani náznak nebezpečenstva.

„Bezpečnosť pokojne zverte do rúk skúseného BUBO rangera“

safari BUBO

Na safari som strávil tisíce hodín. Väčšinou v džípoch a zopar razy pešo s rangerom, ktorý nás ochraňoval s puškou. No ešte som nepočul o žiadnom Slovákovi, ktorý zrealizoval safari na bicykloch. safari termits, BUBO bicykle safariA je to taká naša Bubácka posadnutosť zabezpečiť pre našich klientov čosi iné, čosi výnimočné. Využil som preto Martinove kontakty, on zajednal bicykle pre celú skupinu a aj trasu safari. Jemu som veril aj čo sa týka bezpečnosti. Niektoré naše deti by boli pre afrického predátora vítanou jednohubkou.

No a my ostatní sme vyrazili na okruh. Okolo termitiska na pláne, kde sa v nízkej tráve pomedzi akácie preháňali stáda antilop, zebier a pakoní. Najprv sme to vyšľapali miernym kopčekom hore, ale po otočke sme frčali naozaj rýchlo a zebri mali čo robiť aby nám stihli uskočiť z cesty. Bolo úžasné naháňať zebry na bicykli. safari on bicykle BUBOÚplne dole pod blogom nájdete video, ktoré je realizované na mobil, no verím, že cítiť tu náladu. 

Ste v srdci africkej prírody úplne sám .. K zebrám sme sa nakoniec priblížili na 3 metre !

Po kávičke nás dobehli aj ostatní, ktorých MArtin naložil na náš BUBO van a po trase previezol. V aute mal tie najmenšie deti, ktoré ešte nevedeli bicyklovať a naložil tých, ktorých už bicyklovanie omrzelo.

Navštívili sme aj Lesotho, Tibet Afriky. Málokto vie, že je to najvyššie položená krajina sveta. Najnižší bod Nepálu je o 1300 metrov nižšie než najnižší bod Lesotha.

Pred rokom som behal v malinkom polynézskom kráľovstve Tonga a tak som bol veľmi rád, že som mal možnosť dať si krátky ranný jogging v ďalšom minikráľovstve Svazijsko. Vybehol som skoro ráno, aj tak ma zobudili opice skáčuce po streche môjho bungalovu. Práve tu v Svazijsku som zažil ďalší úžasný zážitok: safari na bicykloch. Je to úplne iný pocit, keď idete na bicykli a pakone a zebry sa pred vami rozostupujú. K zebrám sme sa dostali úplne blízko, až na 3 metre.

Program celej cesty je perfektný, maximálne nabitý a deti boli nadšené. Všetci sme sa vrátili zdraví a s množstvom zážitkov, ktoré nás rodičov budú s našimi deťmi spájať ešte viac.

Verím, že aj našu dospelácku skupinku s názvom Pinotage. Týmto všetkých pozdravujem! Pinotage, BUBO groupĽubo

 

Video natočené iPhonom z uloveného zážitku:  SAFARI na BICYKLI

Juhoafrická republika , +3 viac
20 dní
3 570 €
Madagaskar

Madagaskar veľký okruh

19.10. → 31.10.2018 +6 ter.
13 dní
3 680 €