1400 eur za 100 km/h v meste (List zo Škandinávie 2)

Nemajte sex na kruhových objazdoch, nezabíjajte Baskov, nedávajte si fotografie na instagram, keď utekáte polícii. Prečítajte si, čo riešili v máji v Škandinávii.

V máji sa Dánsko spomínalo na Slovensku častejšie než zvyčajne, keď sa v tejto najmenej hokejovej krajine v Škandinávii konali majstrovstvá sveta v hokeji. Škandinávia si však žila ďalej svojím životom. Pozrime sa na to, čo sa tu odohralo v posledných týždňoch.

Nóri opäť predbehli Švédov

Nóri veľmi radi dominujú takmer akémukoľvek rebríčku, no dôležitejšie než celkové postavenie je pohľad na umiestnenie Švédska. Ak sú Nóri vyššie, sú spokojní. A tak sa tešia teraz dvojnásobne. Z najnovšej správy Európskeho výboru pre bezpečnosť dopravy (ETSC) vyplynulo, že s počtom 106 smrteľných nehôd v roku 2017 sa Nórsko stalo dopravne najbezpečnejšou krajinou v Európe a prvýkrát predbehlo Švédov. Ešte v roku 1970 zahynulo na nórskych cestách 570 ľudí. Za tento dramatický pokles môže dlhoročná práca v osvete, lepšie cesty a samozrejme aj kvalitnejšie autá. K disciplíne vodičov prispievajú nepochybne aj drakonické pokuty za prekročenie rýchlosti či alkohol za volantom. Ak idete v Nórsku na povolenej tridsiatke rýchlosťou štyridsať km/h zaplatíte v prepočte 220 eur, o 10 km/h rýchlejšie platíte už 900 eur. Ak sa rozbehnete v meste stovkou, zaplatíte 1400 eur a na rok stratíte vodičský preukaz. Z nášho pohľadu je zaujímavý fakt, že v počte smrteľných nehôd je trend jednoznačný. Čím idete viac na východ a na juh, tým je riziko smrteľnej nehody na cestách vyššie. Na Slovensku pri podobnom počte obyvateľov zomrelo minulý rok na cestách 250 ľudí.

<p>V N&oacute;rsku sa r&yacute;chlo nejazd&iacute;.</p>

V Nórsku sa rýchlo nejazdí.

Nórsko zaviedlo obmedzenie rýchlosti ako jedna z prvých krajín na svete. V roku 1912 sa v nórskych mestách smelo jazdiť rýchlosťou 15 km/h, na vidieku 35 km/h.

Nóri vykupujú švédsky alkohol

O vzťahu Nórov a Švédov hovorí aj ďalšia zaujímavá štatistika. Nožnice medzi cenovou úrovňou a kúpnou silou Nórov a Švédov sa naďalej otvárajú. A vzhľadom na alkoholovú politiku v oboch krajinách sa to prejavuje aj v nákupoch alkoholu, na ktorý má švédsky aj nórsky štát monopol. Nikdy v histórii nenakupovali Nóri v švédskom pohraničí toľko alkoholu ako za prvý kvartál roku 2018. Švédskym pohraničným obchodom s alkoholom, kam putujú obyvatelia Trondheimu, stúpol obrat o neuveriteľných 15 percent. Každý deň v týždni trikrát denne odchádza z Trondheimu zadarmo autobus pre Nórov chtivých lacných nákupov v susednom Švédsku. Nóri sú ochotní stráviť cestou tri hodiny, aby ušetrili. Celkovo Nóri nakúpili vo Švédsku takmer o 4 milióny litrov alkoholu viac než za rovnaké obdobie v minulom roku. Prispeli k tomu opäť zvýšené dane na potraviny (na cukor) zo strany nórskej vlády, ale aj rastúce bohatstvo Nórov, o ktorom na svojej stránke každý deň informuje nórska banka. V súčasnosti má štátny dôchodkový fond, kam tečú nórske peniaze z ropy, na účte 8 461 000 000 000 nórskych korún, teda približne 887 000 000 000 eur.

<p>Toto je najlep&scaron;&iacute; n&oacute;rsky alkohol. Živ&aacute; voda s chuťou rasce prekročila dvakr&aacute;t rovn&iacute;k (linie) na ceste okolo sveta.</p>

Toto je najlepší nórsky alkohol. Živá voda s chuťou rasce prekročila dvakrát rovník (linie) na ceste okolo sveta.

Priemrný Nór vypije 7,7 litra čistého alkoholu ročne. Víťazný Bielorus 17,6 litra, Rus 15,1, Slovák a Čech 13. Pije zriedkavejšie, ale vo väčších dávkach.

Nemajte sex na kruhových objazdoch

V máji sa v Nórsku každý rok konajú oslavy štátneho sviatku a tradične predtým sa so školou bujarými oslavami lúčia nórski maturanti. Ak prídete do Nórska v máji, môžete čakať skutočne zhýralé výjavy. O ich voľných mravoch svedčí fakt, že riaditeľ Nórskej správy ciest Terje Moe Gustavsen považoval za potrebné poprosiť maturantov aspoň o to, aby sa vyhýbali sexu na kruhových objazdoch či nebehali nahí po mostoch, lebo šoféri sa potom nevenujú dopravnej situácii. Uvoľnená nórska mládež...

<p>Typick&aacute; atmosf&eacute;ra n&oacute;rskej maturitnej p&aacute;rty</p>

Typická atmosféra nórskej maturitnej párty

Strach z moslimov

Aj rozprávkový sever sa mení. Strany, ktoré boli ešte pred pár rokmi v Škandinávii právom považované za extrémistické, dnes spolutvoria vládu (v Dánsku a v Nórsku), respektíve sa na prevzatie moci chystajú (v septembrových voľbách vo Švédsku). Ich rétorika sa, samozrejme, o čosi zmiernila, no aj tak občas postrašia čudesnými nápadmi. V máji tak dánska ministerka pre integrácia Inger Støjbergová vyzvala dánskych moslimov, aby si počas Ramadánu brali dovolenku. Kto sa postí osemnásť hodín denne (v Dánsku aktuálne slnko vychádza o tretej ráno a zapadá o pol desiatej večer), škodí hospodárstvu aj spoločnosti. Túto výzvu zverejnila pri jubilejnom päťdesiatom sprísnení dánskeho prisťahovaleckého zákona, ktoré oslávila tortou. Šírenie strachu prináša ovocie. Prieskum v Nórsku v roku 2016 ukázal, že Nóri v priemere odhadujú počet moslimov v krajine na 12 percent. Reálne číslo sú 4 percentá.

17 percent obyvateľov Nórska tvoria prisťahovalci, alebo deti, ktorých obaja rodičia sú prisťahovalci. Len 4 percentá obyvateľov Nórska tvoria moslimovia.

Odsúdený staviteľ ponorky

Strašidelný príbeh dánskeho vynálezcu Petra Madsena a švédskej novinárky Kim Wallovej obletel celý svet a písali o ňom aj slovenské médiá. Dánsko od augusta sledovalo dej, ako vystrihnutý z najdrsnejších severských kriminálok. Excentrický a obdivovaný Madsen pozval mladú novinárku na svoju ponorku, kde ju brutálne sexuálne zneužil, zavraždil, jej telo rozpílil a vyhádzal do mora. Vďaka skvelej práci dánskej aj švédskej polície v priebehu pár týždňov prípad objasnili, zhromaždili všetky možné dôkazy, prebehol súd a osem mesiacov po vražde Madsena odsúdili na doživotie. Jeho advokát sa ešte odvolal a vzhľadom na neexistenciu neotrasiteľného dôkazu pre spôsob, akým Wallová prišla o život, sa ešte špekuluje nad možnosťou, že súd Madsena oslobodí. Budeme to sledovať. Snáď tu nehrozí ani procesná chyba súdov, ani útek Madsena do zahraničia. 

<p>Obeť hroznej vraždy - &scaron;v&eacute;dska novin&aacute;rka Kim Wallov&aacute;</p>

Obeť hroznej vraždy - švédska novinárka Kim Wallová

Najdlhšie vládnuci kráľ

Presuňme sa do Švédska. Škandál uznávanej inštitúcie Švédskej akadémie, ktorá ma na starosť aj udeľovanie Nobelových cien, vrcholí. Dopad kampane #metoo, ktorá odhalila fakt, že akadémia kryla sexuálne obťažovanie množstva žien (vrátane švédskej korunnej princeznej) manželom členky akadémie, podivné kšefty s dotáciami, vyzrádzanie prísne tajného rozhodovania o držiteľoch Nobelových cien – to všetko urobilo v priebehu pár týždňov z váženej inštitúcie terč posmechu a pohŕdania. V roku 2018 sa už Nobelova cena za literatúru udeľovať nebude. Zrejme ani v roku 2019... Uvidíme, kde sa to skončí. Do riešenia sa zapojil už aj švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv, ktorý sa 26. apríla stal najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Švédska (vládne už takmer 45 rokov) a prekonal tak rekord Magnusa Erikssona zo 14. storočia.

<p>&Scaron;kand&aacute;l v &Scaron;v&eacute;dskej akad&eacute;mii rie&scaron;i už aj &scaron;v&eacute;dsky kr&aacute;ľ (na fotografii jeho z&aacute;mok v centre &Scaron;tokholmu)</p>

Škandál v Švédskej akadémii rieši už aj švédsky kráľ (na fotografii jeho zámok v centre Štokholmu)

Sto rokov Pobaltia
Keď už spomíname históriu, pobaltské krajiny, ktoré sa po úteku z ruského zovretia hrdo hlásia k Škandinávii, oslavujú tento rok sté výročie svojho založenia. Aj preto sa tu postupne striedajú návštevy pomazaných hláv. V apríli prešiel všetky tri pobaltské krajiny nórsky korunný princ Haakon s manželkou a potvrdil (na severe) už známy fakt, že Pobaltie je škandinávske, nie ruské.

<p>Kr&aacute;sna a slobodn&aacute; Riga</p>

Krásna a slobodná Riga

Už nezabíjajte Baskov

Ak máte známych z Bilbaa, máme pre nich dobrú správu: na Islande ich už nezabijú. Island po 400 rokoch zrušil starý zákon, ktorý vyzýval obyvateľov západných fjordov zabiť každého Baska, ktorý sa priblíži k islandským brehom. Zákon prijali po tom, ako baskickí stroskotaní námorníci v hlade vylúpili prázdny domec v dedine Thingeyri a ukradli odtiaľ sušené ryby. Islanďanov tento neislandský počin vyviedol z miery natoľko, že všetkých štrnástich Baskov v spánku zabili (unikol len jeden mladík), nahádzali ich do mora a rozhodli sa raz a navždy zabrániť celému baskickému národu prichádzať na Island. Samotná vražda zostala dodnes najväčším masakrom v dejinách ostrova. Tento absurdný zákon na jar konečne zrušili a v symbolickom geste zmierenia si potomok obetí Xabier Irujo potriasol ruku s potomkom sedliakov, ktorí masaker spôsobili, Magnusom Rafnssonom.

<p>Po 400 rokoch sa Islanďania a Baskovia pomerili</p>

Po 400 rokoch sa Islanďania a Baskovia pomerili

Zlodej na instagrame

Island sa bavil aj na príbehu zlodeja Sindriho. Sindri Þór Stefánsson ukradol v Reykjaviku asi tridsať počítačov, polícia ho zadržala a čakajúc na rozhodnutie sudcu o jeho ďalšom osude ho umiestnila do cely predbežného zadržania. Keďže sa samotným policajtom cela v ich stanici zdala málo pohodlná, rozhodli sa ho previezť do väznice s minimálnym strážením. Sindri ráno vyliezol cez okno, odviezol sa na letisko a skôr, než policajti prišli do práce, už sedel na prvom rannom lete do Štokholmu, zhodou okolností s ním letela aj islandská premiérka Katrín Jakobsdóttirová. Islandská polícia vydala na Sindriho medzinárodný zatykač a o týždeň ho zatkli holandskí kolegovia v Amsterdame. Sindriho prezradil instagram. Sindriho kamarát si ich spoločnú fotografiu zavesil na svoj instagramový účet s hashtagom #sindri. Dovolenka v Amsterdame sa pre Sindriho skončila a dnes je už na ceste domov na studený Island.

<p>Ne&scaron;ťastn&yacute; instagramov&yacute; post</p>

Nešťastný instagramový post

Island , +1 viac
13 dní
2 450 €
Dánsko , +4 viac

Metropoly Škandinávie

25.08. → 01.09.2018 +7 ter.
8 dní
1 720 €