Ulice Hong Kongu

Hong Kong, po čínsky voňavý prístav. Čo Vám prvé napadne, keď sa povie Hong Kong? Väčšine ľudí napadne moderná Čína, alebo známy prístav, prípadne finančné centrum. Ak sa človek o región viac zaujíma môžu mu napadnúť známe turistické miesta ako Viktóriin prístav, Hviezdny trajekt, alebo Promenáda hviezd. Ak by ste sa ale spýtali mňa, tak vám poviem život. Aký život? Život mesta samotného, čaro ulíc a ľudí v nich.

<p>Vertik&aacute;lne mesto</p>

Vertikálne mesto

Nie je to vec, ktorú človek možno nájde vždy na prvý pohľad. Nato aby ste naozaj vnímali mesto niekedy nestačí jedna návšteva. Našťastie v Hong Kongu som mal možnosť byť určite viac ako desať krát a život sa mi v ňom podarilo nájsť. Stále som ale nenapísal čo to je, čo by človek mal hľadať. V skutočnosti netreba hľadať nič. Na Kong Kongu je práve krásne, že život je okolo vás a vy musíte len sledovať. Odporúčam sa prejsť ulicami ostrova Hong Kong, sledovať dvojposchodové električky a autobusy. Všetko sa ťahá do výšky, dokonca aj MHD. Ostrov Hong Kong je najhustejšie obývané miesto na svete, žije tu 30 000 ľudí na kilometer štvorcový a tak naozaj všetko musí ísť do výšky. Dvadsať poschodí je nič. Keď sa pozriete hore na oblohu, vidíte len jej úlomky medzi mrakodrapmi a slnko je skôr len ilúziou, ako žltou guľou nad hlavou. Možno to znie strašidelne, ale je to osobito príťažlivé.

<p>Č&iacute;nske obchod&iacute;ky a&nbsp;bytovky na ostrove Hong Kong</p>

Čínske obchodíky a bytovky na ostrove Hong Kong

Treba sa pustiť ďalej a odísť kúsok od prístavu, motať sa uličkami pomedzi obchodíky so sušenými morskými plodmi a pozorovať čo je okolo vás. To je pravý Hong Kong, možno aj viac ako finančné centrá. Na ulici zrazu dodávka a vodič vykladá žraločie plutvy v krabiciach na chodník. Polonahý pomocník ťahá po ulici vozík plný krabíc s malebnými čínskym nápismi a vôbec mu neprekáža, že blokuje premávku. Na podiv to neprekáža ani vodičom a tí ho pokojne obchádzajú. Míňate stánok, visia pred ním klobásy. Síce iné ako naše, nasladlé, niektoré bravčové, niektoré z morských plodov, ale visia si tu slobodne priamo na ulici. Ste 10  minút pešo od jednej z najväčších finančných štvrtí sveta a máte po ruke nefalšovanú atmosféru čínskeho pouličného života so všetkým čo k tomu patrí.

<p>Miestna m&auml;siareň</p>

Miestna mäsiareň

Možno vás už chodenie mestom unavuje, ale Hong Kong nie je určite mesto na autobusové zájazdy. Človek si musí skúsenosť zaslúžiť a užiť si mesto na pešo, prípadne s výbornou MHD. Keď sa ale blíži podvečer a únava je vážna, tak je čas na odpočinok. Najlepšie zbehnúť do baru na legendárnu barovú ulicu Lan Kwai Fong a sadnúť si na terasku medzi manažérov po práci. Tí si sadnú, uvoľnia si kravaty, vyzlečú saká a pri pive preberajú najnovšie finančné trendy, alebo výsledky futbalu. Sedia tu každý deň, hudba hrá, pivo tečie, a miestny život ide ďalej. Môžete s nimi posedávať, pozorovať ten život, kto ďalší ide na pivo, baviť sa o drobnostiach a byť trochu miestny. Tak ako celá finančná štvrť. Vtedy máte pocit, že cítite mesto. Nie ste ako obyčajný turista, ktorý si prišiel iba vyfotiť panorámu jedného z najznámejších miest sveta. Aj tak si ju nakoniec vyfotíte, aj ja som ju fotil už desiatky krát. Máte pocit, že mesto vnímate inak, že cítite jeho rytmus, že trochu začínate rozumieť jeho zákonom a že ste na jedno popoludnie doslova tak trochu miestny.

<p>Su&scaron;en&eacute; morsk&eacute; plody tu str&aacute;ži mačka</p>

Sušené morské plody tu stráži mačka

Toto je ten Hong Kongský život. Je to zmeska biznisu, košieľ, kravát, bánk a to všetko pomiešané s Čínou, drobnými obchodíkmi a miestnym koloritom, s tým, čo ja volám mestské podhubie. Je to mix farebný, miestami hlučný a preplnený, miestami čarovne pokojný a úplne iný ako by ste čakali od 7 miliónového mesta. Je to také yin a yang v jednom, človeka ani neprekvapí, že miestni berú feng šuej veľmi vážne. V skratke je to mesto života a života mnohých tvárí. To je na ňom nádherné.

Hongkong , +2 viac

Veľký okruh Čínou

26.10. → 12.11.2018 +14 ter.
18 dní
2 290 €
Čína , +3 viac
21 dní
2 435 €