Etiópsky Ježiš je o 7 rokov mladší než náš

Najbližšie mesiace nemusia pre cestovateľov patriť len roku 2018. Na cestách budúci rok môžete zažiť rok 107, 1939, 2010 ale aj 4715. Stačí si vybrať správne destinácie. Tu vám ponúkame pár tipov. Šťastné cesty do minulosti aj budúcnosti!

Píše sa rok 107
Najnižší letopočet v našom rebríčku majú v KĽDR. V Severnej Kórei sa kalendár menil v roku 1997 na tretie výročie úmrtia Kim Ir Sena. Deň jeho narodenia sa stal dňom slnka a rok narodenia rokom Juche 1 severokórejského kalendára. A tak sa v KĽDR aktuálne píše rok 107. Takéto počítanie používajú noviny, rozhlasové stanice, verejná doprava a uvádza sa aj na rodných listoch. V Južnej Kórei sú pritom poriadne popredu. Tradične (nie oficiálne) tu používajú kalendár dangun podľa legendárneho založenia Kórey a píšu už rok 4351.

Zažiť rok 107 aj 4351 na jednej ceste môžete tu

<p>Na najstr&aacute;ženej&scaron;ej hranici sveta medzi Severnou a Južnou K&oacute;reou.</p>

Na najstráženejšej hranici sveta medzi Severnou a Južnou Kóreou.

Píše sa rok 992
Tibeťania menili svoj systém počítania rokov niekoľkokrát aj v súvislosti s tým, ktorá veľmoc ich v danom čase ovládala, či ktorý náboženský smer prevládol. A tak sa pre nich vo februári začne rok 2145, 1764 ale aj 992. Tibetský astronomický systém totiž vychádza z tantry kalačakra, ktorá bola preložená do tibetčiny zo sanskritu v roku 1027. 

Zažiť rok 992 môžete na našich cestách do Tibetu

<p>Pod b&aacute;jnou Potalou</p>

Pod bájnou Potalou

Píše sa rok 1439
Pre takmer dve miliardy moslimov sa kalendár začína hidžrou, teda útekom Mohammeda z Mekky do Mediny. V súčasnosti sa tu píše rok 1439 a potrvá do 10. septembra. Kalendár má tiež 12 mesiacov a 354 dní. Je teda kratší ako gregoriánsky a dobieha nás rýchlosťou približne rok raz za 33 rokov.

Zažiť rok 1439 môžete napríklad na našich cestách do Iránu

<p>Do ir&aacute;nskeho Ma&scaron;adu pr&iacute;de viac p&uacute;tnikov ako do Mekky</p>

Do iránskeho Mašadu príde viac pútnikov ako do Mekky

Píše sa rok 1939
Aj miliardová India má svoj vlastný kalendár, ktorý získal oficiálny status v roku 1957 (nášho počítania, v Indii rok 1879). Začína sa sedemdesiatosem rokov po narodení Ježiša Krista, takže Indovia zaostávajú presne toľko rokov za gregoriánskym kalendárom. Tradične sa nezačína prvého januára ale na jar, v roku 2018 napríklad 18. marca. Označuje nástup na trón troch indických kráľov - Salivahanu, Kanisku alebo Chashtanu (historici sa nevedia zhodnúť, ktorého z nich). Začala ho používa dynastia Guptov a rozšíril sa s hinduistickou kultúrou do mnohých častí juhovýchodnej Ázie (najmä do Nepálu, Indonézie a Malajzie).

Zažiť rok 1939 môžete na našich cestách do Indie

<p>Tento p&aacute;n sl&aacute;vi svoj vlastn&yacute; Silvester</p>

Tento pán slávi svoj vlastný Silvester

Píše sa rok 2010
Etiópčania používajú solárny kalendár, má dvanásť tridsaťdňových mesiacov plus päť dní, ktoré tvoria najkratší trinásty mesiac s názvom pagumiene medzi augustom a septembrom. Etiópia tak ako jediná krajina sveta môže ponúknuť návštevníkom trinásť mesiacov slnka. Nový rok sa v Etiópii začína jedenásteho septembra gregoriánskeho kalendára (podľa tradície záplavy prinášali do údolia Nílu životudarnú vlahu). Výnimočné je aj to, že etiópsky kalendár je vždy sedem až osem rokov za gregoriánskym kalendárom. Keď sa rímska kresťanská cirkev rozhodla okolo roku 500 prepočítať rok narodenia Ježiša Krista a posunúť ho o pár rokov, izolovaná a konzervatívna Etiópia túto zmenu ignorovala. A tak sa Etiópčania v januári budia do roku 2010.

Zažiť rok 2010 môžete na našich cestách do Etiópie.

<p>P&aacute;r rokov rozdiel</p>

Pár rokov rozdiel

Píše sa rok 2561
Buddhisti v Kambodži, v Laose, v Barme a v Thajsku používajú buddhistický kalendár vychádzajúci z roka narodenia Buddhu. Nový rok však oslavujú v rôzne dni v polovici apríla a tak pri jednej ceste juhovýchodnou Áziou môžete zažiť príchod nového roka v niekoľkých krajinách. V Thajsku sa píše rok 2561.

Zažiť rok 2561 môžete napríklad na našich cestách do Thajska

<p>Vyberte si, ktor&yacute; rok chcete mať</p>

Vyberte si, ktorý rok chcete mať

Píše sa rok 4715
Aj najľudnatejšia krajina sveta, miliardová Čína naše silvestrovské oslavy vníma skôr ako zábavu než skutočnú zmenu. Nový rok budú Číňania na celom svete sláviť 16. februára a začne sa tým písať rok 4715 čínskeho letopočtu. Čínsky kalendár sa dokázateľne používal už v 15. storočí pred naším letopočtom. Podľa legendy ho založil bájny cisár Huangdi. Bežne sa používal v Číne až do roku 1949, keď Ma Ce-Tung po víťazstve komunistov nariadil prechod ku gregoriánskemu kalendáru na znak modernizácie krajiny.

Zažiť rok 4715 môžete na našich cestách do Číny

<p>&Scaron;ťastn&yacute; nov&yacute; rok z bud&uacute;cnosti</p>

Šťastný nový rok z budúcnosti

Píše sa rok 5778
V židovskom kalendári sú ešte ďalej. Od 21. septembra sa tu píše rok 5778 od stvorenia sveta (Adama a Evy, 3760 rokov pred narodením Ježiša Krista). Všetky mesiace sa tu začínajú novom, v staroveku bol nový mesiac vyhlasovaný na základe svedectva o jeho pozorovaní. Presné výpočty sa začali používať až v 4. storočí a dnešný kalendár sa nezmenil od 10. storočia. Rok môže mať 353, 354 ale aj 385 dní, keď ide o rok prestupný. Rok sa začína sviatkom Rosh Hashanah.

Zažiť rok 5778 môžete na našich cestách do Izraela

<p>Pri M&uacute;re n&aacute;rekov s&uacute; popredu</p>

Pri Múre nárekov sú popredu

Píše sa rok Heisei 30
Japonci si to komplikujú ešte viac. Od roku 1873 sa tu oficiálne používa gregoriánsky kalendár, ale japonské tradície sú silné a žijú paralelne s moderným svetom. Rok 2018 tak bude rokom Heisei 30 podľa roku panovania súčasného japonského cisára. Aj každý mesiac má v Japonsku svoje vlastné pomenovanie s vlastným významom. Január je tak mesiacom harmónie a lásky. Užite si ho!

Zažiť tento zvláštny rok môžete na našich cestách do Japonska

 

<p>&Scaron;ťastn&yacute; nov&yacute; rok Heisei 30 z Japonska</p>

Šťastný nový rok Heisei 30 z Japonska

Japonsko

Zlatá cesta Japonskom

23.10. → 03.11.2018 +18 ter.
12 dní
3 580 €
Čína , +2 viac

Tibet, Nepál

27.03. → 09.04.2019 +5 ter.
14 dní
2 600 €