Politická situácia - rok 2018

Politická situácia - rok 2018 Nikaragua sa nevzdáva

Ľud sa nevzdáva. V krajine momentálne prebiehajú celoštátne protesty proti vláde prezidenta Daniela Ortegu. Nám sa aj napriek tomu, vďaka našim dlhoročným skúsenostiam podarilo do tejto krajiny dostať počas nášho zájazdu Banánové republiky. Skoro ráno sme si pozreli hlavne mesto Managua a potom sme sa už mohli vydať hľadať cestu medzi barikádami do krásnej koloniálnej a (v tomto momente je dôležité spomenúť) úplne bezpečnej Granady. Ulice hlavného mesta boli prázdne, týčili sa na nich len farebné, takzvané stromy života. Tieto niekoľko metrové železné stromy sa stali symbolom sandinovskej nikaragujskej revolúcie. Donedávna boli len žltej farby, no keď manželka súčasného prezidenta kandidovala na viceprezidentku (a samozrejme vyhrala), súčasťou jej kampane bolo že počet týchto stromov niekoľko krát znásobí a budú v piatich farbách aby skrášľovali ulice mesta. Či skrášľujú alebo špatia už necháme na každého osobný názor. Mesto Granada už na prvý pohľad vyzerá inak ako Managua, mesto bolo vystavané španielskymi kolonizátormi a mne vždy pripomínalo Trinidad na Kube, alebo Oaxacu v Mexiku. Aj nás hotel je v krásne prerobenej historickej budove a vonia cédrovým drevom. Poďme však ku koreňu veci a to je, prečo sa v Nikaragui vlastne protestuje? V roku 1979 sa Sandinovskému frontu za národné oslobodenie definitívne podarilo vyhnať z krajiny rodinu Somozovcov, ktorí v Nikaragui vládli ako diktátori. Jedným z hlavných predstaviteľov tohto ľavicovo orientovaného hnutia, inšpirovaného myšlienkami marxizmu a kubánskej revolúcie bol Daniel Ortega, ktorý sa stal aj prezidentom až do roku 1990 kedy boli vyhlásené demokratické voľby. Do politiky sa však vrátil opäť v roku 2006 a momentálne vládne už tretie volebné obdobie, jeho manželka sa stala viceprezidentkou a veľa ďalších členov ich rodiny je na vysokých štátnych postoch. Mnohí tvrdia, že jeho sociálne reformy a vysoká korupcia ženu krajinu do záhuby. Aby sa mohol štát prezidentom po tretí krát, bola zmenená ústava. Kvôli týmto a ďalším veciam pohár trpezlivosti ľudu pomaly pretekal. Až teda približne pred mesiacom nikaragujskí študenti vyšli do ulíc žiadajúc odstúpenie prezidenta. Samozrejme ten sa nikam nechystá a polícia s armádou tieto protesty rozháňajú. Tisíce ľudí sú v uliciach mávajúci Nikaragujskými vlajkami skandujúc ako sa nevzdajú až kým nebude nastolená spravodlivosť, prezident má podľa nich v rukách stále čím viac právomoci a boja sa, aby v tejto krajine opäť nebola nastolená diktatúra. Je to naozaj zážitok sledovať, cítime, že sledujeme ako sa píše história. Celé rodiny zase sedia v svojich hupacich kreslách za televízormi a sledujú rokovania vlády s predstaviteľmi cirkvi a aj samotnými študentami o ukončení nepokojov. Dokonca Nikaragua má aj nového národného hrdinu – len 20 ročného Lesthera Alemana, ktorý sa postavil pred prezidenta a neochvejným hlasom mu povedal čo si všetci protestujúci myslia a veľmi jasné sformuloval požiadavky, ktoré na neho študenti majú.  

K

Amerika  

Panama, Kostarika, Nikaragua


náročnosť

12 dní

Trvanie

4670
K

Amerika  

Panama, Kostarika, Nikaragua, Honduras, Salvador, Mexiko, Guatemala, Belize


náročnosť

22 dní

Trvanie

6390
Symboly Garifúncov - Gifiti a Cassava chlieb Blog

Blog Symboly Garifúncov - Gifiti a Cassava chlieb

Čím do koloritu Nikaraguy prispeli Garifúnci z pobrežia Perlovej Lagúny? Garifúnci sú unikátnou etnickou skupinou, ktorá vznikla spletením…

Nikaragua - gastronomický zážitok Blog

Blog Nikaragua - gastronomický zážitok

Dnešná gastronómia v Nikarague predstavuje mix chutí, vôni a ingrediencií z receptov, ktoré pochádzajú od Indiánov a Španielov. Nikaragua má vo…

Garifúnci - unikátne etnikum Strednej Ameriky Blog

Blog Garifúnci - unikátne etnikum Strednej Ameriky

Garifuna - unikátne etnikum, ktoré môžete stretnúť na pobreží Guatemaly, Belize, Hondurasu a malú komunitu aj v Nikarague. Na našich zájazdoch po…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: