Etiópia - veľký okruh

Etiópia

Prinášame vám cestu, z ktorej klienti prichádzajú so zážitkami na celý život. Sme si istí, že na momenty z tejto cesty si budete pamätať celý život a vždy vám prinesú krásne spomienky. Cesta, ktorá ide dejinami ľudskej civilizácie a náboženstva. Prastaré náboženské komunity na severe Etiópie v kontraste s animistickým juhom, ktorý žije v úplne inom svete aký poznáme iba v predstavách. Zažite silný zážitok, ktorý táto cesta ponúka.

Martina Čameková Martina Čameková Martina Čameková
Spokojnosť zákazníkov
od 4 720 €

Etiópia

18 dní
Termíny a ceny Zájazd vypredaný
 • Jediný all inclusive program v Československu
 • Autentické miesta a atmosféra so skúsenými BUBO sprievodcami, odborníkmi na Afriku
 • Málo navštevované miesta
 • Podporujeme trvalo udržateľný turistický ruch
Zobraziť mapu

Odlet a prílet do Etiópie. Nocľah v kvalitnom hoteli.

Prehliadka hlavného mesta Etiópie ADDIS ABABA. Hlavné mesto starodávnej krajiny, ktorá zažila všetky biblické kráľovstvá, vzostupy a pády a vytvorila obdivuhodnú kultúru vo východnej Afrike. Prehliadku začneme národným múzeom, kde je vystavená legendárna Lucy a najstaršie dieťa sveta. Kedysi pradávno práve z tejto krajiny vyrazil človek a osídlil planétu. Prehliadka hlavnej mestskej katedrály svätej trojice s hrobkou Haile Selassieho, kde sa započúvame do modlitieb v amharčine.

Veľmi skorý budíček a prelet na sever do BAHIR DAR (1830 m.n.m.). Hotel na brehu najväčšieho jazera krajiny, Tana. Ráno tridsať kilometrov k vodopádom Modrého Nílu, ktoré domorodci nazývajú Tis Isat = Dym Nílu. Nasadneme na loď a vyrazíme k polostrovu Zeghe a ďalej ku kláštoru Ura Kidane Mahret. Sme ako na inej planéte. Hustý les, okrúhle kostoly so strechami porastenými trávou a starými muráliami. Šanca vidieť hrochy a krokodíly.

Trojhodinová cesta do mesta GONDAR (2200 m.n.m.), pod patronátom UNESCO, ktorý bol sídlom cisára z Habeša. Pútnici a my s nimi prichádzame k cisárskemu palácu a kúpeľu kráľa Fasilidesa. Kostol Debre Birhan Selassieho, kde si porozprávame o rastafariánstva. Stráži ho osemdesiat etiópskych cherubínov. Poobedňajšia návšteva dedinky Weleka, kde si povieme o falašoch.

Ranný prelet do Lalibely. LALIBELA: izolovaná v pohorí Lasta je známa kostolmi, ktoré sú vytesané do skál. Mnohé boli vytesané v 12. storočí, ale na rozdiel od iných podobných miest tieto v Lalibele dodnes slúžia a sú duchovným centrom mesta. Dnes navštívime prvú skupinu kostolov.

Ideme do kostola Asheton Maryam vo výške 3000 metrov nad morom. Čaká nás nádherná nenáročná prechádzka hornatou krajinou. Majte pevnejšiu obuv, terén je skalnatý a občas strmý. Výhľad na okolitú krajinu a neskutočné ticho zaradíte medzi top zážitky tejto cesty. V prípade, že cesta hore bude pre auto neprejazdná, použijeme na výlet mulice. Poobede si pozrieme druhú skupinu skalných chrámov. Večera.

Prelet nad SIMIENSKYMI VRCHMI, kde podľa Homéra bohovia hrali so skalnými vežami šach, do najstaršieho mesta krajiny. AXUM: stély a obelisky, hrobky a hrady vládcov. Najväčší samostatne stojaci kus kameňa na svete. Mariamtsion, postavený na mieste prvého etiópskeho kostola. Ukážeme si miesta, kde sa podľa viery ortodoxných etiópskych kresťanov nachádzajú originálne Mojžišove dosky s desiatimi božími prikázaniami, spečaťujúcimi dohodu medzi bohom a kmeňom Izraelitov. Prezrieme si múzeum, hrad kráľa Kaleba, kúpele kráľovnej zo Sáby a aj miesto nazývané Palác kráľovnej zo Sáby. Vysvetlíme si súvislosti s Jemenom.

Návrat do Addis Abeby a prehliadka etnologického múzea. Príprava na južnú Etiópiu.

Opustíme Addis Abebu, chlad z hôr začne postupne striedať teplo južnej Etiópie. Ideme do kotla afrických kmeňov, našim cieľom je údolie rieky Omo. Vďaka prírode je Etiópia úžasne rôznorodá a uvidíte to vlastné oči. Oblasť Oromia je aj domovom ľudí z kmeňa Salt´e s maľovanými domčekmi. Mesto 40 prameňov je vstupnou bránou do obrovskej a nekonečnej oblasti, ktorej dominuje tajuplná hnedá rieka Omo. Vysoké kopce v okolí Arba Minch skrývajú horské dedinky kmeňa Dorze, typické vysokými domami, ktoré termiti postupne znižujú. Ochutnáme chlieb z falošného banánu s medovou alebo chili omáčkou. Večer prídeme do našej lodge a zrelaxujeme. Nachádzame sa v južnej Etiópii, pred vstupom do oblasti dolného Omo.

Ráno sadáme na motorový čln a vydávame sa po hladine jazera Chamo k miestu známemu ako Krokodílí raj. Po ceste pozorujeme rôzne vodné vtáctvo. Orly krikľavé je počuť a vidieť na diaľku, pelikány ladne kĺžu tesne nad hladinou a kormorány sa potápajú za výdatnou potravou. Rodiny hrochov sa vynárajú a ponárajú v bezpečnej vzdialenosti od našej loďky. Na malom poloostrove často vídame niekoľko pekných krokodílov nílskych, ktorí tu merajú do 5 metrov. Civilizácie je čoraz menej, les strieda suchá krajina. Prekračujeme rieku Weito a vstupujeme do údolia rieky Omo. Za dedinou Weito začína tá pravá exotika. Deň ako zo sna sa ale nekončí. Po ceste si vykračujú Hamar a Banna, polonahé telá, vlasy zmaľované červenou hlinkou a na pleciach pušky. Stojíme, fotíme a čudujeme sa.

Po červenej terénnej ceste vyrážame do dedinky kmeňa Karo. Je to najmenší a najvzácnejší kmeň povodia rieky Omo, ktorého počty sa odhadujú len okolo dvetisíc ľudí. Dedina položená priamo na brehu rieky s fantastickým výhľadom na rieku Omo. Rieka dáva život všetkému v tejto časti krajiny a vytvorila kotol národov, ktorý sa rozbehol do celého sveta. Klasické obydlia, jazvy po súbojoch s bičom z hrošej kože, hlinkami pomaľovaní muži aj ženy a nesmierne priateľský náčelník. Trhová dedinka Dimeka, Turmi a relax v lodge. V podvečer, keď sa Hamari vracajú do svojich dedín, navštívime aj my jednu z nich. Ochutnáte „čaj“ z kávových šupiek?

Cieľ našej cesty, majestátna rieka OMO, je pred nami. Prekročíme rieku a vstupujeme do oblasti vysokých lovcov z kmeňa Nyangatom. Zastavíme sa v jednej z dedín, aby sme sa pozreli, ako žije tento kmeň, ktorých najbližší príbuzní pochádzajú z približne 10km vzdialeného Južného Sudánu. Z novovybudovanej asfaltovej cesty schádzame a vstupujeme do buše. Tu začína pravé dobrodružstvo. Viacmenej neexistujúca cesta sa vinie skalnatou krajinou, až vstúpime do národného parku Omo. Prechádzame jeho juhozápadnou časťou, až sa dostaneme do mestečka Kibish, ktoré je centrálnou dedinou kmeňa Suri (Surma). Sem prichádza minimum turistov a je možné, že budeme mať tento zabudnutý kút sami pre seba.

Tento deň budeme stretávať príslušníkov kmeňa Surmov. Pastieri dobytka, ktorí patrili k najobávanejším kmeňom Afriky. Ich najväčším bohatstvom je dobytok, peniaze pre nich nemali zmysel. Jazvy na tele a maľby znázorňujú množstvo zabitých divých zvierat alebo nepriateľov. Pri troche šťastia zažijeme aj tradičný súboj palicami zvaný Donga, ktorý bolí už len pri pohľade naň, alebo uvidíme „odber krvi“ krave, ktorá takto každé 2 mesiace môže darovať takúto obživu svojim majiteľom. Celý deň strávime s týmito príjemnými ľuďmi na jednom z najodľahlejších miest Etiópie.

Dnes nás čaká presun späť do Turmi. Opúšťame krajinu Surmov a nechávame za sebou najsilnejší zážitok tejto cesty po juhu.

Odchádzame ešte viac na juh. V mestečku Omorate sa zastavíme na imigračnom úrade a vstupujeme do medzihraničného pásma s Keňou. Na tradičných loďkách sa preplavíme cez rieku Omo a vstupujeme na územie kmeňa Daasanesh. Títo ľudia žijú v polopúštnej až púštnej oblasti a zasahujú aj do susednej Kene. Vrátime sa späť k autám a cez trhové dedinky sa dostaneme do mestečka Jinka. Tu si oddýchneme pred posledným dňom, ktorý nás čaká v údolí Omo.

Skorý ranný budíček a uháňame po novopostavenej prašnej ceste do národného parku Mago, kde nás čaká azda najznámejší kmeň, Mursi. Ženy, ktoré si rituálne rozťahujú pery a vkladajú do nich hlinené tanieriky-labrety. Sú príbuzní Surmov a majú podobné zvyky, ich „móda“ je však jedinečná a asi najatraktívnejšia zo všetkých kmeňov. To, že tieto kultúry prežili, je takmer zázrak. Návrat do mesta Jinka, priestor na obed a presunieme sa do mestečka Konso. Tu sa pozrieme na unikátnu dedinu kmeňa Konso, ktorí počas posledného milénia budovali terasové políčka a dediny, ktoré pripomínajú fantasy filmy. Vďaka tomuto bola táto oblasť zapísaná na zoznam UNESCO.

Celodenný presun do Addis Ababy. Cestou nevynecháme pamiatku UNESCO v TIYA, hlavné stélové pole regiónu Soddo. Po príchode do Addis Ababy nakúpime etiópsku kávu a pripravíme sa v hoteli na odlet.

Prílet domov.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • ubytovanie v dvojposteľových izbách v 3* - 5* hoteloch, lodges a stanových táboroch
 • africké all inclusive (plná penzia a neobmedzené množstvo balenej vody)
 • dopravu mikrobusom na severe a klimatizovaným land cruiserom na juhu
 • 4 x miestny prelet
 • všetky vstupné poplatky
 • miestne poplatky
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • trajekt cez rieku OMO
 • všetky dane a poplatky
 • asistenčné služby CK BUBO
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, víza (kúpite ich priamo na letisku, cca 50 USD), vreckové , inú stravu a nápoje

Poznámka:

Tento okruh je určený skúseným cestovateľom, ktorí hľadajú turisticky menej navštevované miesta našej planéty. 3 dni sa budeme pohybovať v oblasti s minimálnou infraštruktúrou, po terénnych cestách a ubytovaním v stanových táboroch so základnou hygienou. Kmeňová oblasť Suri patrí medzi najatraktívnejšie regióny krajiny, ale zároveň málo vybudované. Ak hľadáte pohodlnú a menej náročnú Etiópiu so zameraním na kmene povodia rieky Omo, tak si vyberte zájazd Južná Etiópia a Džibutsko.

Zdravotné odporúčania: Počas zájazdu odporúčame každému, aby si zobral profylaxiu proti malárii. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO  odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné strany.

Termíny a ceny

Termín
Cena
13.11.2018
30.11.2018
4 720 €
Základná cena 4720 €
Letiskové poplatky 530 €
Spolu 5 250 €
Objednať zájazd

Odporúčame

Barma , +3 viac
14 dní
2 720 €
Egypt

Egypt maximálne poznanie

04.03. → 14.03.2019 +4 ter.
11 dní
1 190 €

E Eleonora Kochova

 
Prečo Etiópia?

Etiópia, starodávna kresťanská krajina, kde je viera dodnes asi najväčšou hodnotou. Viera, úcta, pokora a živé tradície sú tu všadeprítomné rovnako ako hrdosť a jedinečnosť týchto krásnych čokoládových ľudí s veľkými tmavými očami a zubami ako perlový náhrdelník. Keď som mojim blízkym oznámila cieľ mojej cesty 2017, pozreli na mňa s otázkou na perách: Prečo Etiópia?
Nuž práve preto, lebo Etiópia je krajinou, kde žijú ešte ľudia prírodní, jednoduchí, živelní, rovnako ako pred stáročiami, takmer nedotknutí civilizáciou, unikátne kmene v povodí hnedej rieky Omo, ukryté v buši, túžba každého cestovateľa.
Juh Etiópie bol o ľuďoch, o pocitoch, o dojmoch, o objatiach, úsmevoch, smiechu, aj smutných pohľadoch a bosých nohách... a návrate do pradávnej minulosti. Všetko bolo autentické a je potrebný čas na uloženie toľkých emócií a vnemov. Hlboko na mňa zapôsobili hlavne Surmovia a ich nádherné deti, ktoré vyrastajú v tvrdých podmienkach a predsa sú tak veľmi jemné a nežné... Na jeden celý deň sme mohli byť aj my ich súčasťou. Ten deň bol ako z dokumentárneho filmu na Nat Geo, tak iný, tak silný..., že to stálo za to dobrodružstvo v džípe na cestách-necestách, aj za spanie-nespanie v malom stane uprostred ničoho. Uprostred úplnej tmy a úplného ticha, iba praskot ohníka a vír myšlienok z prežitého dňa... Dňa ako zo sna.
Celkom iného rázu boli zážitky zo severu tejto rozľahlej, zelenej, horskej krajiny, zo severu duchovného a civilizovaného. Ešte krajší ako ranná sviatočná bohoslužba pod holým nebom v posvätnej Lalibele, spolu so stovkami veriacich odetých v bielom, bol náš Axumský večer, ktorý sa už na druhý deň stal legendou.
S neskrývanou radosťou sme sa pridali k zabávajúcim sa Tigrajcom v pouličnom bare, aj k ich zvláštnemu tancu v pleciach a krku. Spojilo nás nielen dobré pivo, ale aj spontánna chuť nadviazať družbu a obojstranná úprimná radosť z tohto stretnutia. A zase to bolo o ľuďoch! Veselých, priateľských, vďačných... Taká bola moja Etiópia.
Náročná a nádherná, navždy sa vryla do môjho srdca.
Za všetko to hlboké, neopakovateľné a nezabudnuteľné, čo som tam za dva týždne spolu so skvelou skupinkou podobných nadšencov zažila, patrí moje obrovské poďakovanie najlepšej
cestovke zo všetkých - BUBO, neprekonateľnému, neúnavnému, akčnému a oduševnenému sprievodcovi – Martinovi Karnišovi a tiež neuveriteľne milému, ochotnému a pozornému etiópskemu partnerovi – Ermiasovi, ktorí pre nás spolu s vodičmi a kuchárom urobili všetko možné aj nemožné preto, aby sme si - pre našinca tak málo poznanú - Etiópiu zamilovali.
Tu som nemusela loviť zážitky, zážitky lovili mňa… a ulovili.
Ďakujem za ne, Etiópia!

Všetkých pozdravuje Norika:-)

 

 
Už ťažko niečo dodať k tomu, čo napísali o Etiópii Kristovci a "Ježkovci". Som rada, že som vás spoznala, že som spoznala Maťu a baby. Aj o tomto je cestovanie s Bubom, že stretnete svoju krvnú skupinu.
Ale späť k Etiópii:
Etiópia je ako ich káva. Silná, horúca, čierna. Autentická, pripravená "na kolene" a s neistým výsledkom.
Etiópia je ako ich korenie. Silná, štipľavá, farebná. Lahôdka pre fajnšmekrov.
Etiópia je ako ich indžera. Silná, prekvapujúca, kontroverzná. Keď jej prídeš na chuť, tak ju miluješ.
Etiópia je ako ich pivo. Silná, trpká, osviežujúca. Plná paradoxov, kultúrna aj animálna. Etiópia je jednoducho silná.

Džamila

 

 
Ahojte Bubovci, nemôžeme iné, iba súhlasiť s našimi súputníkmi Katkou a Bobom Kristovcami. Etiópia je úžasná krajina so všetkým čo k Afrike patrí. Neváhajte, kto to všetko chce zažiť v podobe, v akej sme si to "užili" my, je najvyšší čas. Tento kút sveta je rovnako ako mnohé, neúprosne pohlcovaný postupujúcou "civilizáciou" vyspelého sveta a nemusí trvať dlho a to čo sme videli a prežili my, môže byť nenávratne preč. A ešte niečo, zážitok z takejto cesty Vám umocní partia s ktorou cestujete. A my sme to šťastie mali.
Vďaka BUBO, vďaka priatelia na čele s Maťkou Čamekovou.

Martin a Alica "Ježkovci"

 

 
Áno.... asi takto by som mohla hodnotiť tento nádherný kút na našej planéte. Keď sme sa rozhodovali akú destináciu si vyberieme, pôvodne vôbec nepatrila medzi favoritov. Náhoda ale zasiahla (alebo to bol osud?!Ktovie?!) a my sme sa zrazu ocitli v Etiópii. V Krajine spálených tvárí, ako ju nazval prvý privandrovalec. Ale to bolo už dávno... Tak isto bolo pradávno, kedy tu vzniklo kresťanstvo. Pravé, nefalšované, ake dnes už nepoznáme, bohužiaľ//. Pradávno bola aj najstaršie zachovaná a nájdená ľudská kostra - Lucy. Odtiaľko pramení prapôvod života aj keď to znie až neuveriteľne. Ale Etiópia nie je iba o kresťanstve, hoci ho tu stretávame na každom kroku. V krásnej podobe s ničím neporovnateľných kostolov, postavených v netradičnom slohu, do kruhu. Prekrásne fresky a maľby v nich sú také jedinečné, že sa nám zastavoval dych a nechápali sme, kde sa to tu všetko zobralo.. a zachovalo! Všetky výjavy z Biblie, poňaté veľmi "štýlovo" a v nádherných farbách. Celý sever je dych vyrážajúci. Kostoly, maľby, murálie, príroda, ľudia. Prameń Modrého Nílu je zážitok, ktorý sám o sebe dáva vizuálnu satisfakciu. Návšteva Gondaru s jeho pevnosťou, aj najstaršieho kostola s úžasným dreveným stropom, vymaľovaným 88 cherubínmi, ktorý ho už stáročia chránia.. Jedinečná Lalibela s 11 kostolmi vytesanými do skál - to je perla medzi perlami. Bahir Dar s romantickým jazerom (bez komárov) je čerešnička na torte. Druhá polovica dobrodružnej a náročnej cesty je v úplne inom duchu. Až tu si človek uvedomuje, aký luxusný život žije tam 'daleko, doma. Tu však žijú pôvodné kmene ten sovj tradičný život. Jednoduchý, tvrdý, náročný na prežitie. Voda tu nie je samozrejmosťou. Hoci kmene, ktoré sme navštívili, žijú na brehu rieky Omo, ktorá patrí iba Etiópii, má cca 800 km. Ale prežiť znamená bojovať o chlieb náš každodenný. Preto sú tu všetky polia dokonale obrobené, hoci iba s drevenými pluhmi a s pomocou dobytka. Jedlo jednoduché, ktoré im však postačuje. Sú zvyknutí. Príbytky až neuveriteľne simplicitné. Väčšinou z konárov akácií. Všetky kmene, ktoré sme navštívili, nám zobrali časť duše. Nádherné bytosti, s obrovskými tmavými očami, sofistikovaným oblečením z koží zvierat. A úžasné ozdoby. Či už labrety v narezaných ústach Mursi alebo blatom a maslom natreté vlasy u Hamarov alebo rôzne ozdoby vyrezané v rohoviny zvierat u Desaneshov alebo aj ozdoby zo štuplíkov z piva)). Všetci nás uchvátili. Aj neuveriteľne pomašovaní Karovia... všetci sa nás dotýkali a brali nás ako atrakciu:)) a my to isté. Každý večer, pri stole s chladeným pivom a dobrým jedlom, v perfektnom ubytovaní (hotely sme mali naozaj vynikajúce, akoby sme boli na komfortnom zájazde s all inclusive) sme vzrušene rozoberali silné a nezabudnuteľné zážitky z celého dŃa. A veruže ich bolo šialene veľa za tých 17 dní. Bola to vynikajúca voľba, ísť do Etiópie. Táto cesta sa dostala na 2.miesto v našom dlhom cestovateľskom zozname :))) a to je už čo povedať. Je to perla čiernej Afriky, briliant, ktorý sa bude lesknúť v mojich spomienkach celý život :))

Ďakujem BUBO, ďakujem Maťúšik Čameko :)))... za nezabudnuteľné zážitky v Bohom zabudnutej krajine :))))

Katka a Bobo Kristovci

 

 
Vďaka BUBO travel agency sme spoznali jednu z najúchvatnejších krajín sveta - Etiópiu. Je to úžasná krajina rozdelená do dvoch častí: severná s bohatou históriou o ktorej sa síce veľa nehovorí, ale zážitok je neopísateľný. Pramene Modrého Nílu, staré kláštory na jazere Tana, Lalibela a chrámy vytesané do kameňa, Gondar s portugalskou architektúrou či Axumské obelisky zanechali v nás nezabudnuteľné spomienky. Všetko bolo komfortné a maximálne pohodové. V strede krajiny je hlavné mesto Addis Abeba. Zmes typickej africkej kultúry a moderne rozvíjajúceho sa veľkomesta. Nie nadarmo sa hovorí, že Etiópia je kolíska civilizácie. Juh krajiny: dobrodružná expedícia do údolia rieky Omo, cesta do praveku za kmeňmi, ktoré o niekoľko rokov vôbec nemusia existovať vďaka postupujúcej civilizácii. Bol to neskutočný pocit, keď sme sa na chvíľu stali súčasťou nádherných prírodných ľudí kmeňov Surmi,Karo, Hamar,Bumi,Mursi a iní.Všetko bolo perfektne zorganizované, také expedičné africké all inclusive. Vrele doporučujeme. Zato, že všetko dobre dopadlo a prežili sme dovolenku,o akej sníva každý malý cestovateľ, patrí vďaka cestovke BUBO, africkému partnerovi Ermiasovi a jeho tímu- ľudia so srdcom na dlani, našej zlatej, vysoko profesionálnej sprievodkyni Mati a ostatným členom našej skupiny, lebo sme vytvorili team, na ktorý sa nezabúda. Srdečná vďaka.

Viera a Miro

 

 
Vážení Bubáci!
Prešiel som už viac krajín, s vami som bol vo svete tiež veľakrát a tak viem z vlastných skúseností, že kvalita u vás je samozrejmou súčasťou vašej práce.

Napriek tomu mi nedá, aby som vám napísal po absolvovaní zájazdu Etiópiou. Úžasne vymyslená trasa, veľmi dobre pripravená, maximálne denné zážitky a samozrejme nielen partnerská cestovka bola super, ale chcem pochváliť našu sprievodkyňu Martinku, ktorá mala iba jedinú chybu: že bola bez chyby!!! A samozrejme bolo veľmi osviežujúce cestovanie v malej skupine.

Veľmi pekne ďakujem za poskytnuté služby a milióny zážitkov, ktoré mi stále víria v hlave. A opäť sa teším na niečo nové spolu s vami.

Nech sa vám darí naďalej!

S pozdravom

Miloš Bubán

 

 
Oblasť Omo, ako aj Etiópiu samotnú, som navštívil spolu so skupinou priateľov prvýkrát. O Etiópii môže mať veľa ľudí zmiešané predstavy, počnúc totálnou divočinou, kde nič nefunguje až po relatívne pohodovú krajinu na cestovanie. Samozrejme je vecou subjektívneho hodnotenia každého cestovateľa, kam túto krásnu krajinu zaradí, avšak podľa môjho názoru jednoznačne ide o krajinu, ktorá je úplne bezpečná, kde služby, v porovnaní s mnohými inými africkými krajinami fungujú na dosť dobrej úrovni a nie je žiaden problém krajinu navštívať a precestovať v úplnom pohodlí.

Oblasť Omo je jeden z najexotickejších kútov nielen Etiópie, ale aj celej Afriky. V priebehu niekoľkých dní tu človek môže stretnúť rôzne etniká a domorodé kmene, ktoré v celosvetovom merítku patria medzi absolútne unikátne a jedinečné. Vidieť naživo Mursiov, Hamarov či Surmiov stojí naozaj za to,
je to niečo, čo človek zažije málokde inde vo svete. Tieto kmene sú stále úplne izolované od okolitého civilizovaného sveta, žijú stále svoj vlastný, našimi hodnotami a spôsobom života nie zásadne poznačený život, ktorý je od toho nášho absolútne odlišný. S Lubom a chalanmi sme 17. novembra prekročili rieku Omo a stretli sme jeden úžasný kmeň , ktorý nás naozaj dostal svojou bezprostrednosťou a tým, ako si dokázali vážiť jednoduché veci ako napríklad mydlo, ktoré od nás pýtali.
Návštevu tohto kmeňa považujem za jeden z vrcholov našej cesty, ľudia tu boli naozaj veľmi milí a svojou povahou čistí, pritom veľmi priateľskí.
Verím, že krst BUBO katalógu a čary šamanky na výročie získanie našej slobody prinesie cestovateľské šťastie aj Vám. My sme ho mali až až.
Popritom všetkom treba uviesť, že celá oblasť je úplne bezpečná, nie je problém s dopravou, človek tu stretáva ľudí z celého sveta, ktorí daný kút Etiópie už objavili. Ubytovanie v tejto oblasti je takisto bezproblémové, je to úplná pohoda. Pre mňa osobne ostane oblasť Omo, ako aj Etiópia, oblasťou, kam sa chcem určite vrátiť a znovu zažiť niečo, čo môžem zažiť málokde inde vo svete.

Vsetko dobre v novom roku, nech sa Ti dari vo vsetkom:o)


JUDr. Ing. Robert Krizan
advokat

 

 
Životná úroveň, zlato , práca, zdravie, bohatstvo nie je šťastie.
Šťastie je veget a pohoda a život v kmeni, kde Vám nikto nič nedá, ale ani neberie, kde nie sú peniaze, tovar, plasty ,nič len zvyky a pokoj. Ľudia sú zdraví a chorí, niekto práve zomiera, ale nikomu nič nevadí, všetci sú šťastní, veď niekto sa opäť tento týždeň narodil. Nikto nie je viac, nikto menej , iba Náčelník a Šaman. Niečo si dochovajú, niečo si dopestujú. Nemajú politikov, ktorí by im to zobrali ako u nás. Robia málo- väčšinou len ženy a stačí im to. Život v kmeňoch je nesmierne kľudný a šťastný bez problémov.
Ale pozor. 5 kilometrov vedľa je dedina. Majú tam peniaze aj plasty aj tovar aj problémy aj politikov aj dane aj voľby , aj totálnu chudobu podobne ako u nás, ešte o mnoho horšie. Čím to asi je ? Jedny málo pracujú a sú všetci nesmierne šťastní - druhí či pracujú či nie, sú chudobní a žijú v katastrofálnych podmienkach. Prvý majú náčelníka a šamana. Druhý prezidenta a predsedu vlády. Čo je asi lepšie ?
Prečo majú včely med ? Lebo majú kráľovnú . Keby mali parlament mali by hovno. Asi takto funguje Afrika.
Milujem cestovanie a rád spoznávam hlavne ľudí, rôzne komunity a kmene.
Škoda, že je to na ústupe. Civilizácia je neúprosná. Kmene sú všade rozdielne a ja som za ich hľadaním prešiel skoro celý svet. V Indonézii sú strašne roztrúsené a osady majú zopár členov a potom musíte dlho šliapať do ďalšej. V Amazónií sú ťažko dostupné a žijú v akýchsi rezerváciách. V Afrike je tých fotogenických ako šafranu. Prešiel som Burundi, Rwandu, Kongo, mám rád Himbi v Namíbii ale určite medzi najzaujímavejšie a dobre prístupné patria práve kmene v Južnej Etiópii v oblasti rieky Omo , ktoré som v novembri navštívil spolu s Lubom Fellnerom a s našimi kámošmi. Cesta bola fantasticky pripravená a zorganizovaná a fakt za dosť krátky čas sme videli veľa. Túto oblasť môžem porovnať s rôznymi cestami po svete. Má to tam veľkú výhodu v tom, že na určitom území žije veľmi veľa kmeňových etník / hlavne Hamarov / ale aj Mursi a Surmovia. Prechádzate na džípoch cez ich dedinky, kde vidíte ich tradície a život. Trhy sú úžasné (musíte vedieť kde a kedy a o koľkej a s kým). Muži ženy bijú bičmi po chrbte a keď ho majú krvavý ako pravý tatarák sú nesmierne šťastné. Šťastnejšie ako muži, ktorí ich už nechcú biť, ale oni ich naháňajú a prosia o ďalšiu bitku. Robia to pre chlapca z ich rodu, ktorého práve v ten deň krstia za dospelého. Tomu sa hovorí skutočná láska a duchovná oddanosť. Afrika je pre bežného reality show Slováka nepochopiteľná, ale keď tam budete x- tý krát pochopíte aký je rozdiel medzi životom v kmeni a primitívnou reality show na Slovensku. Som hrdý na to, že som to pochopil. CK Bubo organizuje cestu do povodia rieky Omo a odporúčam všetkým ísť na tento zájazd ktorý bude určite perfektne pripravený a zorganizovaný so super ubytovaním a kvalitnou stravou. A fakt je pre každého. Aj keď sa v oblasti čím ďalej, tým viac vyskytuje veľa bieleho plemena tzv. turisti, všetko čo uvidíte je autentické v ich prirodzenom prostredí. Prajem veľa poznávacích zážitkov.
Ing Juraj Haruštiak

Z Zdeno Horevaj

 
Na cestu do južnej Etiópie do oblasti dolného toku rieky Omo som sa veľmi tešil. Vedel som, že ma tam čaká úžasné a unikátne územie s množstvom najrôznejších etník, ale vedel som aj to, že táto oblasť je v súčasnosti relatívne hojne navštevovaná. Moje zmiešané pocity vystriedala realita. Konečne som na mieste a neviem čo skôr robiť, či fotiť, či kamerovať, alebo len tak pozorovať tú pestrosť a rozmanitosť ľudí, s ktorou sa stretávam popri ceste, pri riekach, na trhoch, v dedinkách... Program máme nabitý. Dalo by sa povedať, že až nereálny. Navštívili sme kmeň pastierov dobytka Hamer, kde sme zažili rituál, kedy ženy zámerne provokujú mužov, aby ich bičovali po holom chrbte až do otvorených krvavých rán ale aj rituál – test, kedy sa z chlapca stáva chlap tým, že preskakuje cez dobytok. Neobišli sme ani kmeň Mursi preslávený vďaka ženám, ktoré nosia hlinené platničky v spodnej pere. Kochali sme sa nad prirodzenou krásou polonahých žien z kmeňa Desanec, ale kochali sme sa jak u žien tak aj u mužov ich najrozmanitejšími maskami, líčením, ozdobami, doplnkami a účesmi, ktoré vystihovalo a špecifikovalo to ktoré etnikum. Cesta po okolí Oma vo mne zanechala veľa zážitkov, ľudia boli milí, ústretoví, i keď niekedy roztržití. Cítil som sa maximálne bezpečne a pohodlne. Táto relatívne malá oblasť patrí medzi etnický najpestrejšie miesto vo svete aké som kedy navštívil a bol by som nesmierne rád, keby to tak ostalo čo najdlhšie.

Ing. Zdeno Horevaj


 • 1 / 1