Irán - Perzská ríša

Irán

Je azda len jedna jediná krajina na svete, ktorá si udržiava globálny vplyv už po celé tisícročia. Perzská ríša, Irán. Je až neuveriteľné, čo tento národ dosiahol a tie najkrajšie momenty jeho histórie Vám ukážeme na tomto úžasnom zájazde. Od orientálnych básnikov až po šiítskych duchovných, Irán prekypuje životom a dejiny Peržanov sa stále píšu ďalej.

Tomáš Kubuš Tomáš Kubuš Tomáš Kubuš
Spokojnosť zákazníkov
od 2 480 €

Irán

12 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd

• Najväčší odborníci na Irán na Slovensku
• Množstvo zrealizovaných skupín

  • Mašhad v cene!
  • Luxusný klimatizovaný autobus, letecké presuny, dobré hotely
  • Po stopách Alexandra Macedónskeho absolútne bezpečnou krajinou

Zobraziť mapu

Odlet do Mašhadu, najposvätnejšieho iránskeho mesta

Prílet do Iránu. S nami sa ho nemusíte báť, pretože ho milujeme. MAŠHAD: najsvätejšie mesto všetkých moslimov šítskeho vyznania. Začíname šokom! Najväčšia svätyňa s hrobkou ôsmeho šítskeho imáma Rezu je magnetom pre pútnikov z celého sveta a my budeme pri tom. Zlatá kupola, zlaté minarety, elektrizujúca atmosféra, zimomriavky a zážitky z ktorých bude každý cestovateľ nadšený! Minimum západných turistov. Na miestnych trhoch nakúpime šafran a začneme sa učiť umeniu zjednávať. Viete koľko kvetov treba na kilogram šafranu? TUS: niekdajšie centrum východnej Perzie. Hrobka básnika Ferdúsiho (perzský Shakespeare) a príbehy z jeho nesmrteľnej Šáhname.

Dopoludnie v Mašhade strávime nakupovaním na miestnych bazároch, kde predávajú najviac šafranu na svete. Málo ako šafranu? Nie, nie tu to neplatí a ukážeme si miesta, kde sa dá naberať do dlaní! Prvé iránske suveníry a vynikajúce kebaby ochutené o ryžu s brusnicami a šafranom. Šafran všade okolo nás. Prelet krížom cez celú krajinu s výhľadom na dve najrozsiahlejšie iránske púšte Dášt-e Kavír a Dášt-e Lút smerom na juh. Prílet do Širázu

Umelecký ŠIRÁZ: mesto kvetov, básnikov, nesmrteľných veršov, slávikov a putujúcich dervišov. Širáz má dušu a budeme ju cítiť nielen pri hrobkách básnikov Haféza či Saádiho, ale aj na miestnom nekonečnom bazáre a vo vnútri tajomnej svätyne Šáh Čerách. Prejdeme niekoľko krásnych mešít a ponoríme sa do záhrad, ktoré mali nahradiť raj na zemi. Paláce vyrážajúce dych a objavíme šikmú vežu miestnej pevnosti Karima Chána. Kto si nechá pri hrobke Haféza vyžrebovať budúcnosť andulkou skrze básnikove verše? Posedíme si v čajovni pri básnikovi a vychutnáme iránsky nápoj číslo jedna. ŠIRÁZ: mesto kvetov, slávikov a básnikov. Intelektuálne centrum celej krajiny, srdce Perzie a hlavné mesto provincie Farsí, podľa ktorej táto ríša dostala meno.

PERSEPOLIS. Magické hlavné mesto starobylej Perzie, ktoré položil na kolená Alexander Veľký. Vidieť Perzepolis a zomrieť! Kráľovské paláce, Brána národov, netradičné stĺpy a schodisko Apadany ozdobené stovkami neskutočných reliéfov. Toto neuvidíte nikde inde na svete. Vychutnáme si každý dôležitý detail tohto neuveriteľného miesta a dozvieme sa viac. Koľko národov nosilo každý rok tribút perzskému panovníkovi? Všetky si ukážeme a kto bude chcieť, vylezie k hrobkám Artaxerxésa II. a Artaxerxésa III. s panoramatickým výhľadom na staroveké mesto. O niekoľko kilometrov ďalej nás čaká nekropola Achajmenovských kráľov Naqs-e Rostam. Z kamenných reliéfov budeme čítať ako z otvorenej knihy a naučíme sa ktorá hrobka komu patrí. Pamätáte si ešte na mená ako Dáreios či Xerxés? Teraz sa s nimi stretneme. Návrat do Širázu a nakupovanie na bazáre. Pistácie, oriešky, sušené figy, moruše, marhule, koreniny a posedenie v zabudnutom karavanseraji na čaji či káve

PASARGADAY: 120 km severovýchodne od Širázu zastavíme na mieste, kde leží v tichej krajine dokonale zachovalá hrobka veľkého kráľa, ktorý pozdvihol Perziu na svetový piedestál. Kýros Veľký sa do histórie zapísal nesmrteľnými písmenami a my sa dozvieme prečo. Hrobku miestni vydávali za hrob Šalamúnovej matky, aby ju ochránili a tak tu stojí dodnes. Kam sa podeli perzské záhrady Pasargád a čo z nich zostalo? Ako vyzerajú dnes slávne paláce? Pokračujeme do púštneho Yazdu fascinujúcou krajinou plnou ostrých skalísk a vysokých štítov.

YAZD: mesto v púšti UNESCO považuje za jedno z najstarších a stále obývaných miest sveta. Prechádzky uličkami pomedzi hlinené domčeky nám budú suplovať dojem z prechádzok zničeným Bamom. Vysvetlíme si funkčnosť badgírov. Piatková mešita, komplex Amir Čakhmáq, zoroastriánsky chrám, kde zhliadneme oheň udržiavaný nepretržite od roku 470. Čas strávime aj na Vežiach mlčania (pohrebiská zoroastriánov), vystavaných pred 3 000 rokmi.

Polopúštnou krajinou sa prepravíme do povestného Esfahánu, ktorý má lichotivú prezývku Nesf-e Džahán, teda Polovica sveta. Patrí k najkrajším mestám nielen Perzie, ale aj celého sveta. Obrovské Emámové námestie ozdobené architektonickými perlami nemajú vo svete páru. Mešita šejka Loftolláha, Emámová mešita, paláce Ali Qapu, Čehel Sotún a ikony v podobe kamenných mostov. Šáh Abbás I. chcel mesto premeniť na drahokam a my uvidíme ako sa mu to podarilo. Ochutnáme tradičný perzský fesendžun, zmrzlinu faludé a atmosféra námestia sa nám dokonale vpije pod kožu. Niekoľko krát sa na neho vrátime, pretože sa počas dňa mení. Večery na námestí v spoločnosti piknikujúcich Iráncov alebo v tradičných čajovniach pri nekonečných pohárikoch čaju. Vložíme si kocku cukru do zubov a budeme ho piť ako Iránci?

Esfahán nám ešte nevydal všetky svoje prekvapenia a tak sa mu dnes budeme venovať celý deň. Piatková mešita je unikátom v svetovom meradle, pretože v nej objavíme tisíc rokov histórie a aj to ako sa prelínala. Načo slúžila kockatá konštrukcia na nádvorí? Vydáme sa za mesto, aby sme sa stali svedkami miestnej atrakcie pod Trasúcimi sa minaretmi. Prečo sa trasú? Uvidíme najstaršiu stavbu mesta v podobe niekdajšieho chrámu ohňa Ateškáde a vrátime sa k rieke Zayandeh a jej slávnym mostom. Tými najslávnejšími sa prejdeme a ocitneme sa v kresťanskej štvrti Džolfa. Kríže v Iráne? Naozaj počujeme biť zvonec? Katedrála Vank s nádhernými freskami. Večer na námestí a remeselnícke trhy. Kúpite si miniatúry na ťavej kosti, perzské koberce alebo tradičnú keramiku?

ABYANEH: miesto, kde ožívajú príbehy Perzie. Čarovná dedinka ukrytá hlboko v horách ďaleko od civilizácie. Tradičná architektúra, hlinené domy, ticho, pokoj a kvietkované čádory miestnych žien. Kúpime si od nich aj teraz sušené ovocie? KAŠAN: oáza plná ruží a záhrady ukryté v domoch bohatých obchodníkov. Prierez perzskou architektúrou. História hovorí, že traja mágovia známi aj ako traja králi pochádzajú priamo odtiaľto! Záhrady FIN ako symbol slávnych perzských záhrad (UNESCO). Presun na sever do hlavného mesta Teherán a zastavíme sa na mieste, kde je pochovaný veľký Ajatolláh Chomejní.

TEHERÁN: dvanásťmiliónové hlavné mesto krajiny. Bohaté štvrte na severe pod úpätím Elborzu s prechádzkou v námestím Tadžiriš s krásnym bazárom a vzácnou svätyňou. Najkrajšie múzeá krajiny, šáhove paláce, pamätník Azadí. Posledné nákupy na bazári, kde sa realizuje 1/3 obratu celého Iránu. Kebaby, ovocné džúsy, pistácie a sladučké datle.

Transfer na letisko a odlet domov, Choda háfez.

Cena zahŕňa

• medzinárodnú letenku v economy class
• dopravu prenajatým luxusným autobusom, s ktorým môže mať náš program taký široký záber ubytovanie v 3* a 4* hoteloch s raňajkami v  izbách pre dve osoby
• BUBO sprievodcu
• domáceho vysokokvalifikovaného sprievodcu
• najlepšie poistenie proti insolventnosti
• asistenčné služby  BUBO

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

víza, stravu okrem raňajok, letiskové poplatky, koberce a iné suveníry, miestny let (200 eur).

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné strany.

Vo Vašom cestovnom pase nesmie byť pečiatka štátu Izrael. Do pasu s takouto pečiatkou NEBUDÚ udelené víza. Pokiaľ máte v cestovnom pase izraelskú pečiatku, musíte si dať vyrobiť nový cestovný pas.

Miesta, ktoré navštevujeme, sú pre turistu absolútne bezpečné. Irán má v západnom svete veľmi zlé meno, skutočnosť je však úplne iná. Ľudia sú milí, nikto Vás nebude otravovať, nikdy nebudete pociťovať ani náznak strachu či nepríjemné pocity. Sme predsa v Perzii, kde sa dobré spôsoby vždy cenili. Každý účastník musí dodržiavať zákony, ktoré nadobudli platnosť po víťazstve islamskej revolúcie: nepiť alkohol, chodiť slušne oblečený (ženy musia mať vlasy schované, muži dlhé nohavice). Presné inštrukcie a tipy dostanete v našej kancelárii po prihlásení.
Spojenie: Pred zájazdom sa môžete zúčastniť komfortného zájazdu Uzbekistan, Turkmenistan.

Typy hotelov, ktoré počas cesty používame:

Mašad- Javad hotel  alebo podobný

Teherán- Novotel alebo podobný

Isfahan – Zohreh alebo podobný

Yazd – Safaiyeh/Zanbagh alebo podobný

Shiraz-  Karimkan alebo podobný

Luxury
11%

Termíny a ceny

Termín
Cena
28.03.2019
08.04.2019
2 480 €
Základná cena 2480 €
Letiskové poplatky 312 €
Víza Irán (pre občanov SR a ČR) 135 €
Miestny let Irán 200 €
Vstupné do pamiatok a atrakcií počas programu 147 €
Spolu 3 274 €
25.04.2019
06.05.2019
2 680 €
Základná cena 2680 €
Letiskové poplatky 312 €
Víza Irán (pre občanov SR a ČR) 135 €
Miestny let Irán 200 €
Vstupné do pamiatok a atrakcií počas programu 147 €
Spolu 3 474 €
25.07.2019
05.08.2019
2 580 €
Základná cena 2580 €
Letiskové poplatky 312 €
Víza Irán (pre občanov SR a ČR) 135 €
Miestny let Irán 200 €
Vstupné do pamiatok a atrakcií počas programu 147 €
Spolu 3 374 €
24.09.2019
05.10.2019
2 480 €
Základná cena 2480 €
Letiskové poplatky 312 €
Víza Irán (pre občanov SR a ČR) 135 €
Miestny let Irán 200 €
Vstupné do pamiatok a atrakcií počas programu 147 €
Spolu 3 274 €

Odporúčame

Jordánsko , +2 viac
10 dní
1 970 €
Uzbekistan , +1 viac

Uzbekistan, Turkmenistan

19.03. → 28.03.2019 +3 ter.
10 dní
2 125 €

O Oľga Tomečková

 
Ani plynúci čas nič neuberá na emóciách spojených s videným, počutým a zažitým Iránom. Prešlo desať dní od návratu a na intenzite spomienok na úžasnú krajinu sa nič nemení. Naopak, silnie túžba ešte aspoň raz všetko vidieť...
Avšak dodatočne silnie i poznanie, že nebyť dokonalej súhry, zážitok nemusel byť dokonalý . Takže aspoň dodatočne - vďaka BUBO aj za “nášho” Sama - pre nás symbiózu sprievodcovských schopností a priam encyklopedických vedomostí.
Oľga Tomečková s dcérou

V Vlasta a Jan Kuchařovi, Praha

 
Dobrý den,
byli jsme s vaší cestovní kanceláří poprvé - Írán - Perská říše 30.3.-10.4.2018. Zájezd mnohokrát předčil naše očekávání. Hlavně ale oceňujeme našeho průvodce Samuela Klča:
- vynikající organizátor
- vynikající znalosti země
- vynikající jednání s klienty a vytváření skvělé atmosféry po celou dobu zájezdu
- vnímavý pro potřeby klientů, prostě - můžete být pyšní na to, že takového člověka máte v řadách svých průvodců a my jsme rádi, že jsme ho poznali. Vaše cestovní kancelář je nyní i naše a určitě se na nějaké další cestě zase sejdeme. Děkujeme.

Vlasta a Jan Kuchařovi, Praha

M Miloš Bubán

 
Pekný deň všetkým do kancelárie BUBO!

Aj keď už uplynuli viac ako tri týždne po návrate zo zájazdu spolu s vami Irán – Perzská ríša, stále pretrvávajú silné zážitky z tejto prekrásnej krajiny, ktorá nás všetkých účastníkov omráčila svojou krásou pamiatok a hlavne pohostinnosťou a prívetivosťou jej obyvateľov.
Ale píšem hlavne kvôli sprievodkyni Katrin, ktorá mala veľmi výrazný podiel na tom, aby sme krajinu precítili do čo najmenších detailov. Bola nielenže špičkovo pripravená, ale vždy milá a ochotná pomôcť, čo bolo rovnako aj v minulosti, keď sme s ňou mali to šťastie už cestovať.
Práve vďaka Katrin bol Irán pre nás bližší, krajší a zrozumiteľnejší.
Prosím tlmočte jej naše poďakovanie a hlavne veríme, že sa s ňou ešte neraz stretneme

Miloš Bubán + kolektív cestovateľov

 

 
Nepatrím k cestovateľom, ktorí po návrate z dovolenky píšu na fórum svoje skúsenosti a dojmy z cesty. Avšak propaganda, katastrofické scenáre okolia po vyrieknutí môjho zámeru navštíviť Irán, ma nútia odbúrať na základe osobných pozitívnych skúseností túto nespravodlivú a nelichotivú povesť Iránu.

Koncom septembra 2015 som strávila 12 dní v Iráne. Prešli sme ho zo severu úvodným zážitkom sledujúc Iránčanov na posvätnom mieste v MASHADe až po južný SHIRÁZ. Strávili sme pokojné, nádherné slnečné dni, ktoré ma veľmi obohatili. Prispeli k tomu dobre vypracovaný výber trasy, zmysluplný celodenný program a mimoriadna starostlivosť, no predovšetkým vysoká erudovanosť a profesionalita sprievodcu Tomáša Kubusa.

Spolu sme nacestovali 1740 km, z toho 95 km sme prešli peši. Spoznali sme zemepisne i klimaticky krajinu, zhliadli 8 z 20 –tich do zoznamu UNESCO zahrnutých pamiatok. Precestovali sme v čase viacerými storočiami. V YAZDe ma mimoriadne zaujal zoroastriánsky chrám s od roku 470 udržiavaným posvätným ohňom. Zhliadli sme aj ďalšie vzácne pamiatky zachované z čias Perzskej ríše. V nemom úžase som pozerala na slávne perzské mesto PERSEPOLIS so zachovanými, do kameňa vytesanými fascinujúcimi historickými udalosťami. Rovnako tak v nekropole kráľov s veľkými kamennými hrobkami a reliéfmi v NAQS-e ROSTAM. Žasla som nad stavebnou genialitou staviteľov mešít, osobitne Veľkej piatkovej mešity. Obdivovala som zachované historické mosty. Učarilo mi nádherné mesto ESFAHÁN s príjemnou atmosférou na jeho veľkom námestí, s krásnou mešitou i bazármi so vzácnymi remeselníckymi výrobkami. Čarovná je dedinka ABYANEH so svojou unikátnou hlinenou architektúrou. Krásne boli historické kupecké domy v obchodníckom meste KASHAN.

Obdivovala som harmóniu starých perzských záhrad s jazierkami, cyprusovými stromami a palácmi. Náklonnosť a veľká úcta k prírode je citeľná všade. A dojemné bolo vidieť aj prejav úcty k vzdelaniu a osobitne k bardom perzskej literatúry. Tú dojemnosť atmosféry sme zažili počas pravidelných návštev všetkými generáciami Iránčanov u hrobiek básnika Ferdúsiho, kde si recitujú jeho verše, dotýkajú sa jeho hrobky. To treba zažiť, až závidieť...

A k tomuto všetkému si pridajte gurmánske zážitky v reštauráciách, či v čarovných historických karavanserájoch. Tu majú veľký sortiment rôznorodých zeleninových a mäsových jedál, z nich výborne adjustované chutné kebaby, servírované s božskou ryžou, ochutenou šafránom a brusnicami, tradičné polievky. Ochutnáte pravú chuť exotického ovocia, veľa druhov a dobrého čaju, zmrzliny zo šafránu, morúš a s rezančekmi. Navyše, jedlo si môžete požívať pohodlne rozložený na divánoch. Výpočet by sa dal ešte ďalej rozvádzať. Ale odporúčam osobne všetko zažiť.

Nášmu sprievodcovi Tomášovi Kubusovi patrí veľká vďaka. Našej ceste dal mimoriadny duchovný i duševný rozmer. Skláňam sa pred jeho zanietenosťou, profesionalitou a nesmiernou ľudskou skromnosťou. Tomáš, dnes je to zriedkavosť a vzácnosť. Preto snímam pred Tebou klobúk!

Sylvia z Bratislavy

 

 
Chceme poďakovať za krásne a nezabudnuteľné zážitky z poznávacieho zájazdu do Iránu v dňoch 28.4.2015 až 10.5.2015.

Váš vynikajúci sprievodca p. Tomáš Kubuš nás oboznamoval s realitami Iránu a Perzskej ríše s veľkými znalosťami a láskou k tejto krajine.
Navyše sa prejavil obetavým ľudským prístupom ku klientom - patrí mu za to naša veľká vďaka.

Cestovnej kancelárii BUBO prajeme, aby mala len takýchto nadšených a výborných sprievodcov !

S úctou
Marek a Jozef Valovič

V Vlasta a Jan Kuchařovi

 
Dobrý den,
byli jsme s vaší cestovní kanceláří poprvé - Írán - Perská říše 30.3.-10.4.2018. Zájezd mnohokrát předčil naše očekávání. Hlavně ale oceňujeme našeho průvodce Samuela Klča:
- vynikající organizátor
- vynikající znalosti země
- vynikající jednání s klienty a vytváření skvělé atmosféry po celou dobu zájezdu
- vnímavý pro potřeby klientů, prostě - můžete být pyšní na to, že takového člověka máte v řadách svých průvodců a my jsme rádi, že jsme ho poznali. Vaše cestovní kancelář je nyní i naše a určitě se na nějaké další cestě zase sejdeme. Děkujeme.

Vlasta a Jan Kuchařovi, Praha


  • 1 / 1