Island, Nórsko - najkrajšia Európa

Island, Nórsko

Poďte s nami na fascinujúci koniec Európy. To najlepšie z dvoch výnimočných krajín s prepracovaným programom. Dúhové hory Landmannalaugar v cene! Okrem toho najkrajšie fjordy, sopky, vodopády, šíry Atlantik. Poplavíme sa k veľrybám, budeme obdivovať modernú architektúru Oslo aj drevené domčeky Bergenu. Nekonečne dlhé dni pod vedením vyštudovaných škandinavistov.

Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák
Spokojnosť zákazníkov
od 2 260 €

Island, Nórsko

13 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • pod patronátom škandinavistov
 • vstupné do Modrej lagúny v cene
 • trojhodinová plavba za veľrybami v cene
 • najkrajšie fjordy, ľadovce aj vodopády Nórska
Zobraziť mapu

Transfer na letisko a odlet na Island. Pristávame na letisku Keflavik, ktoré počas druhej svetovej vojny vybudovali americké vojská. Posledný lacný alkohol v letiskovom duty free. Transfer z letiska mesačnou krajinou do centra mesta. Ubytovanie v jednom z najpokojnejších hlavných miest Európy. Alebo je piatok a Reykjavík žije? Inak, kto je Jon Gnarr?

Veľké rozšírenie programu bez zvýšenia ceny! Čakajú nás slávne LANDMANNALAUGAR. Terénnym vozidlom smerujeme do vnútrozemia údolím Þjórsárdalur so zástavkou pri vodopáde HJALPARFOSS. Rieka Fossa sa tu krásne štiepi na bazaltových stĺpoch a padá do hĺbky 20 metrov. Kaňony, údolia, nespevnené prechody riek, polia čiernej lávy a na obzore majestátna sopka HEKLA, ktorú stredovekí Islanďania považovali za bránu do pekla. Jazero FROSTASTADAVATN obklopené farebnými horami a krátermi. Rímsa krátera LJOTIPOLLUR a jazero v kráteri, v ktorom žijú pstruhy. Okolo nás zrejme najpestrejšie a najfarebnejšie scenérie Islandu. Čas na túru (Laugahraun alebo Blahnukur) v očarujúcom prostredí. Pohodlnejší sa zatiaľ okúpu v prírodných horúcich prameňoch. Návrat do Reykjaviku večer s láskou k Islandu v srdci.

Zlatý islandský trojuholník. Známy zlatý vodopád GULLFOSS, aktívny gejzír STROKKUR a slávny GEYSIR, ktorý dal meno všetkým gejzírom. THINGVELLIR a kontinentálna trhlina ALMANNAGIA, kde sa Európa a Amerika od seba neúprosne vzďaľujú. Miesto najstaršieho fungujúceho parlamentu na svete. Ako mohla pred tisíc rokmi existovať krajina, kde namiesto kráľa a šľachty vládol ľud? REYKJAVÍK: prehliadka hlavného mesta ostrova. Panoráme mesta dominuje Hallgrimov kostol, ktorý nemôžeme obísť. Budeme si rozprávať o tradíciách kultúry žijúcej na konci sveta, o najstaršom parlamente na svete, založenom v roku 930, o krajine, ktorej prezident verí na elfov a kde sa cestná sieť prispôsobuje prianiam trollov. O krajine, kde sa v roku 2009 tretina obyvateľstva chcela vysťahovať z krajiny. Ako vnímajú svoju krajinu teraz? A inak, vedeli ste, že na Islande sa pestuje najviac banánov v Európe? Kupujú si ich Grónčania.

Celodenný výlet na južné pobrežie Islandu. Dva fantastické vodopády Seljalandsfoss a Skogafoss a výhľad na známy skalný útvar Dyrholaey s množstvom hniezdiacich vtákov. Dedinka VIK, ktorá pri ktoromkoľvek výbuchu sopky môže zaniknúť pod masou vody z ľadovcov. Prečo tu ľudia žijú? Fascinujúce čierne pláže na najjužnejších miestach Islandu. Aký je najbližší kontinent smerom na juh? Že by Antarktída? Sopka EYJAFJALLAJOKULL preslávila Island na celom svete. My ju pri dobrom počasí uvidíme. Určite však uvidíme výborný dvadsaťminútový film o tom, ako výbuch sopky prežívali miestni. Fascinujúce zábery. Návrat do Reykjaviku. Pre záujemcov návšteva v jednej z top-reštaurácií mesta. Najmä milovníci rýb a jahňaciny si prídu na svoje, no ochutnať môžete aj veľrybu, či koňa. Reykjavík je malý, no kvalitou reštaurácií patrí medzi európsku špičku. Ochutnáte. Pochopíte.

Vyrážame na pozorovanie veľrýb a pobrežného vtáctva. Porozprávame si o tradícii lovu veľrýb na Islande a uvidíme aj kolóniu slávnych aliek. Podarí sa nám vidieť veľryby aj teraz? Návrat do prístavu. Kto bude mať chuť, môže hneď po vylodení veľrybie mäso ochutnať. Poobede sa okolo sídla islandského prezidenta BESSASTADIR presunieme k najnavštevovanejšiemu miestu Islandu. MODRÁ LAGÚNA a nezabudnuteľné kúpanie sa v termálnej vode bohatej na minerály. Návrat do Reykjavíku.

Odlet do Nórska. Čaká nás krajina fjordov, fascinujúcej prírody a nezabudnuteľnej severskej architektúry. Začíname hlavným mestom OSLO. Ubytovanie v absolútnom centre mesta. Ulica Karla Johana – hlavná ulica Nórska, pomenovaná podľa francúzskeho maršala z napoleonských čias a zároveň švédskeho korunného princa. Vysvetlíme vám prečo.

Kráľovský palác, ktorý mestu dominuje a mohutná červená radnica nad prístavom. Moderná časť prístavu Aker Brygge s krásnymi stavbami od Renza Piana a stredoveká pevnosť Akershus. Pre záujemcov Národná galéria s obrazmi najznámejšieho nórskeho maliara Edvarda Muncha. Výhľad na mesto zo strechy prekrásnej modernej opery, kam sa mladí Nóri prichádzajú zasnúbiť. Novučká štvrť Bjørvika a architektúra Barcode. Cítite tu peniaze? Famózny Vigelandov park. Pre záujemcov večera v michelinovskej reštaurácii v centre mesta, respektíve zábava v nočných kluboch jedného z najdrahších miest našej planéty.

Opušťame Oslo a na najbližších niekoľko dní sa vydávame na cestu nórskou prírodou. Popri najväčšom jazere Mjøsa navštívime dejiská olympijských hier. Hamar a jeho slávna rýchlokorčuliarska hala, Lillehammer a jedinečný výhľad zo skokanských mostíkov, kde si povieme všetko o najkrajšej zimnej olympiáde v histórii. Viete, kam sa podela olympijská dedina? Prechádzame na sever cez známu dolinu GUDBRANDSDALEN, ktorá je ospievaná v množstve nórskych piesní a podľa ktorej dostal názov typický sladkastý kozí syr. Dolina Romsdalen s najvyššími lezeckými stenami v Európe, ktoré budú padať kolmo na nás. Začínate vnímať Nórsko také, aké je.

Je toto najkrajší deň, aký sa dá v európskej prírode zažiť? Nóri to tvrdia. Úžasná Cesta trollov, ktorej ostré zákruty vám vyrazia dych, a na jej vrchole zažijete jeden z najúchvatnejších výhľadov, aké sa vám v Nórsku naskytnú. Smerujeme k prekrásnemu nórskemu fjordu GEIRANGER (UNESCO). National Geographic ho zaradil medzi najzachovalejšie prírodné pamiatky UNESCO na svete. Vedel prečo. Raj pre milovníkov prírody, hudba Edvarda Griega a rozprávky o trolloch. Nezabudnuteľná vyhliadková plavba po fjorde (fakultatívne). Posledný výhľad nad Geirangerom a kreslo kráľovnej Sonje. Spánok v horskom hoteli ďaleko od všetkého, ktorý zaradíte medzi svoje top cestovateľské zážitky. Tu sa zastavil čas.

Najslávnejší ľadovec Nórska Briksdalsbreen sa každým dňom zmenšuje. Vy ho ešte uvidíte. Ľahká dvojhodinová prechádzka krásnou nórskou prírodou. Pokračujeme na západ, do mestečka MALOY. Návšteva jedného najzápadnejších cípov Nórska, atmosféra konca sveta, nórske ticho. Maják, v ktorom straší. Krásna biela pláž s vodou od trinásť stupňov, kde sme sa minulý rok niekoľkokrát kúpali. Atlantický oceán a Vy.

Popri Nordfjorde (106 km) smerujeme späť do srdca nórskych fjordov. Po ceste však ešte navšívime ľadovcový jazyk Bøyabreen a výborné ľadovcové múzeum v jeho bezprostrednej blízkosti (fakultatívny vstup). Trajektom cez najdlhší nórsky fjord Sognefjord (205 km) k nádhernému drevenému kostolíku v Kaupangeri. Uvidíme aj drevené a čipkované mestečko Laerdalsoyri a zažijeme najdlhší cestný tunel na svete (24 kilometrov). Stojíte uprostred tunela a nad hlavou máte kilometer skaly. Príchod do mestečka FLAM v srdci krajiny fjordov. Priestor pre výlet najkrajšou nórskou železnicou do mestečka Myrdal, z úrovne mora na náhornú plošinu 1000 m.n.m.

Nachádzame sa pri druhom UNESCO fjorde Nærøyfjord, ktorý dostal pomenovanie po severskom bohovi, vládcovi mora. Až 1400 metrov vysoké skaly nad hladinou, a 500 metrov pod hladinou. Pre záujemcov dvojhodinová plavba. Majestátny fjord, na ktorý určite nezabudnete. Okolo tretieho najdlhšieho fjordu planéty HARDANGER (179 km) smerujeme do najnórskejšieho mesta na svete. Vitajte v BERGENE: prechádzka mestom, učupeným medzi siedmimi kopcami.

Štvrť drevených domčekov Bryggen (UNESCO) ako svedectvo nemeckej histórie Bergenu a monopolu hanzovných obchodníkov. Najzachovalejšia stredoveká pevnosť v Nórsku. Na rybom trhu možno ochutnáte výbornú rybiu polievku. Kúpite si domov losiu, či sobiu salámu? Vláčik nás strmým kopcom vyvezie na prekrásnu vyhliadku, odkiaľ budete mať mesto ako na dlani. Odlet domov.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku v economy class
 • ubytovanie v hoteloch strednej triedy
 • raňajky
 • všetky transfery
 • BUBO-sprievodcu
 • cestné poplatky
 • všetko vstupné na Islande vrátane Modrej lagúny
 • pozorovanie veľrýb
 • vláčik na vyhliadku nad Bergenom
 • informačný materiál
 • poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, poistenie, inú stravu, prelet Island-Nórsko, batožina prepravovaná v batožinovom priestore lietadla 

Hotel: Našimi preferovanými hotelmi v Reykjaviku sú Leifur Eiriksson/Center hotel Midgardur/Fron/Foss Lind/Island. Tieto hotely berieme na našej hotelovej banky. V prípade záujmu o konkrétny hotel, nás kontaktujte a radi Vám ho neceníme. Cena môže byť žiaľ aj vyššia.

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu.

Termíny a ceny

Termín Stav Cena  
12.06.2018
24.06.2018
Vypredaný
2 650 €
Objednať
25.06.2018
07.07.2018
Vypredaný
2 850 €
Objednať
09.07.2018
21.07.2018
Vypredaný
2 750 €
Objednať
22.07.2018
03.08.2018
Vypredaný
2 750 €
Objednať
27.07.2018
08.08.2018
Vypredaný
2 850 €
Objednať
08.08.2018
20.08.2018
Vypredaný
2 550 €
Objednať
21.08.2018
02.09.2018
Na vyžiadanie
2 450 €
Objednať
07.09.2018
19.09.2018
Už len 2 miesta
2 450 €
Objednať
12.06.2019
24.06.2019
Voľný
2 260 €
Objednať
25.06.2019
07.07.2019
Voľný
2 350 €
Objednať
09.07.2019
21.07.2019
Voľný
2 350 €
Objednať
23.07.2019
04.08.2019
Voľný
2 350 €
Objednať
28.07.2019
09.08.2019
Voľný
2 260 €
Objednať
07.08.2019
19.08.2019
Voľný
2 260 €
Objednať
21.08.2019
02.09.2019
Voľný
2 260 €
Objednať
04.09.2019
16.09.2019
Voľný
2 260 €
Objednať

Odporúčame

Írsko

Írsko a Severné Írsko

26.04. → 03.05.2019 +5 ter.
8 dní
1 750 €
Škótsko , +1 viac
9 dní
1 700 €

I Iveta Kalincová

 
Prečo BUBO?
1. Máte reputáciu, že som si vždy hovoril, že „raz to s nimi skúsim“.
2. Veľmi dobrý itinerár. Pekne sa prekrýval s mojimi bodmi záujmu a kombinácia s Islandom bola pre nás ešte atraktívnejšia.
Vrcholné zážitky.
Vyplnili sme to v dotazníku, ale rád pridám vysvetlenie. Gullfoss, Trollstigen, Geiranger sú hity, u ktorých má človek vysoké očakávania a tak je pre ne veľmi ťažké dosiahnuť „woow efekt“. Boli skvelé podľa očakávania. Určite patria k tomu najlepšiemu, čo je možné vidieť. Vybrali sme
1. Thingvellir - tu človek vidí a chápe, aké výnimočné miesto to je.
2. Landmannalaugar - minitúru tam sme vnímali ako esenciu Islandskej prírody. Veľkou pridanou hodnotou bolo množstvo zastávok cestou.
3. Dalsnibba – po Geirangeri sme čakali už len dojazd do hotela a prišla pecka, z ktorej sme všetci onemeli úžasom a nezmohli sa na súvislú vetu.
4. stará cesta do Strynu – na križovatke som čakal odbočenie do tunela a miesto toho prišlo nečakané monumentálne defilé.
5. Bryggen – za fasádou známou z tisícok fotiek sa skrývajú malebné zákutia.
Strava.
Koncepcia hotelových raňajok a individuálneho stravovania, ktoré je kombinované s fakultatívnou účasťou na ad-hoc akciách organizovaných sprievodcom je veľmi dobrá. Absencií na spoločných akciách bolo minimum, ale možnosť voľby značne obmedzuje riziko prípadného frflania, v ktorom vedia byť niektorí majstri.
Ubytovanie.
Spávam v stane aj 5* hoteloch. Pri poznávacích zájazdoch nemá ich úroveň takú dôležitosť ako pri pobytových, oveľa dôležitejšia je poloha. Každý, s kým som sa na túto tému rozprával, ocenil veľmi starostlivý výber polohy hotelov, ktorá bola vo všetkých prípadoch pridanou hodnotou. Objektívne nie sme schopní hodnotiť ich výber podľa úrovne, pretože chápeme vplyv na cenu zájazdu a nepoznáme ich dostupnosť pre väčšiu skupinu, ktorá sa ale hlási v rôznom čase.
Účastníci zájazdu.
Na ich výber normálne nemá CK žiadny vplyv, ale to u BUBO tak úplne neplatí. Zaznamenali sme 2 základné typy účastníkov – „Bubáci“, ktorí už sú „vyškolení“ a ľudia, ktorí majú záujem o tento typ cestovania. BUBO sa podľa mňa darí profilovať si skupinu zákazníkov, ktorým vyhovuje jej koncepcia cestovania a to je cesta k obojstrannej spokojnosti. Pri diskusiách sa neriešili snobské licitácie, kto bol kde ubytovaný v akom honosnom hoteli, ale hovorilo sa najmä o cestovateľských zážitkoch.
Sprievodca.
Našim sprievodcom bol Ján Buday. Všetci, kto v minulosti cestovali so mnou, vylučovali, že by som mohol byť kompatibilný s hromadným zájazdom a spokojný s poznávacou dovolenkou s cestovkou. Keď som v Keflavíku uvidel cca 40-člennú skupinu vo vekovom rozpätí 10 – 65+, nebol som optimistický. Po zájazde to hodnotím tak, že môj fiktívny virtuálny faktor využitia času bol s BUBO vyšší, než by som pravdepodobne dosiahol individuálne. Jano dokázal kapitalizovať svoje skúsenosti a know-how cestovky natoľko, že viac než eliminoval obťažnosť dosiahnuť to s veľkou a rôznorodou skupinou. Pritom to dosiahol bez stresovania, akoby to išlo samo a on si to mohol zdanlivo len tak užívať. Množstvo informácií považujem už za štandard, obohatil ich o diskusie. Presvedčil nás, že je zabávač od prírody a nie je to iba súčasť jeho práce.
Budúcnosť.
Pre zájazd s BUBO sa tento rok zišli ideálne predpoklady. Pokiaľ nezmením zamestnanie, čakajú ma v nasledujúcich 2 rokoch cesty do Guiney, Bruneja, Južnej Afriky a prípadne inde podľa výsledkov tendrov. Preto netuším, kedy budeme hľadať najbližšiu poznávaciu dovolenku, ale BUBO je pre nás určite tá prvá a najlepšia adresa.
Na záver Vám chcem popriať svet bez konfliktov, bezpečnú leteckú dopravu a šťastie na počasie aké sme my mali v Nórsku. Ten zvyšok ovládate a teda určite budete mať aj nadšených zákazníkov.


Z Zuzana

 
Tento rok som sa zúčastnila na výlete Island , Nórsko s Martinkou. Bolo super, videla som veľa krásnych miest. Vzhľadom na naozaj letné teploty počas pobytu sme mali zájazd umocnený aj kúpaním v Atlantiku. V Martinke som našla pohodovú a pohotovú sprievodcovskú kamarátku. Ďakujem. Zuzana.

S spokojní manželia z TT

 
Toto leto sme si splnili jeden s našich dávnych snov - boli sme na úžasnom zájazde Island – Nórsko ☺. Dve rozdielne krajiny, ale obe fascinujúce. Na vlastné oči sme chceli vidieť islandské striekajúce gejzíry, bublajúce geotermálne pramene, sopečný kráter, topiace sa ľadovce a hlboké nórske fjordy s nespočetným množstvom vodopádov. Stalo sa a videli sme všetko, no zažili sme ďaleko viac. Naviac sme na jeepoch jazdili po ľadovcoch a tí odvážnejší pokračovali aj na snežných skútroch. Vďaka bielym nociam sme absolvovali polnočnú vyhliadku na Bergen s fotením západu slnka. Ubytovanie v kvalitných hoteloch v centrách navštívených miest nám umožnilo spoznať aj pohodových Škandinávcov a ich užívanie si leta počas bielych nocí. Naši sprievodcovia vďaka ich jazykovej vybavenosti nám sprostredkovali aj príjemné konverzácie s domácimi. Dozvedeli sme sa zaujímavosti o ich živote, práci a záujmoch. A tiež to, že najčastejšie jedia pizzu a víkendovú opilosť volajú „helge filla“. Sú to neuveriteľne hrdí patrioti, ktorí zdobia svoje domy národnými vlajkami. Na cestovanie horami a fjordami pretkanou krajinou využívajú množstvo tunelov, trajektov a lodnú MHD. Samozrejme, že všetko sme si užili aj my. Teraz už len spomíname a tešíme sa na ďalší zájazd s úžasnými bubákmi ☺ spokojní manželia z TT.

P Pavol

 
Ešte len dnes ráno 02:45 som docestoval domov. Plný zážitkov,ktoré budem veľmi veľmi dlho,ako sa povie, predýchavať. Island je jedna úžasná krajina , ktorú stálo za to vidieť. Kúpanie sa v modrej lagúne, jazda po Islande cestou-necestou na monster truck ,vodopády, super steaky na večeru, letný slnovrat v Reykjaviku, nórske fjordy, ľadovce. Všetko to sa oplatí vidieť. 89 tunelov v Nórsku a jeden z nich takmer 25 km. Je toho veľmi veľa o čom by sa tu dalo napísať, jednoducho som sa ešte akosi neprebral :) A VEĽKÉ ĎAKUJEM patrí aj našim dvom super sprievodcom Maťke a Majke. A ďakujem patrí aj celej cestovnej kancelárii BUBO.

R Ružena Sotníková a Anka Kováčová

 
Vážený pán riaditeľ, nedávno sme sa vrátili zo zájazdu Island , Nórsko. Hoci sme počuli samé chvály o tomto zájazde, skutočnosť predčila naše očakávania. Obe krajiny sú úžasné a stojí za to ich spoznávať. Avšak čo bolo najdôležitejšie, mali sme vedúcu Majku Cútovú, ktorá bola pridanou hodnotou a ktorá spôsobila, že sme si obe krajiny priam zamilovali. Majka vynikajúco pozná Škandináviu a čo je veľmi dôležité, vie to aj odovzdať ďalším ľuďom. Vie pútavo rozprávať, ale pozná aj mieru, aby poslucháčov neunavila. A čo je veľmi dôležité, je milá, veselá, človek si ju musí obľúbiť. Takže, ďakujeme jej a Vašej agentúre za možnosť prežiť nezabudnuteľné chvíle. Ružena Sotníková a Anka Kováčová

S Soňa a Dano

 
Mesiac po návrate zo zájazdu sme si dostatočne uvedomili, čo všetko sme zažili a videli na ďalšom úžasnom zájazde s Bubákmi. Tentokrát to boli 2 škandinávske krajiny v celej svojej kráse - sopečno-ľadový Island a zelené Nórsko - s výnimočnými prírodnými úkazmi a nádhernými scenériami - gejzíry, vodopády, mesačná krajina, zelené hory so zasneženými vrcholkami, nespočetné fjordy, malebné údolia... Toto všetko bolo okorenené perfektné zorganizovanou prácou sprievodcov - postupne sme si užili spoločnosť troch (Jožko Zelizňák, Maťa Čameková a Maja Cútová), z ktorých všetci plynule komunikovali škandinávskymi jazykmi. Bolo vidieť, že tieto krajiny (a nielen krajiny, ale aj miestnych obyvateľov) poznajú dokonale ako svoje vlastne vrecko, keďže tu žili, študovali či pracovali. Človek mal pocit, že do Škandinávie patria, že sú tu naozaj doma. Dostali sme informácie, aké žiadny bedeker neponúka. Okrem toho nám BUBO pripravilo niekoľko prekvapení oproti pôvodnému plánu. Hneď v Rejkjaviku to bol luxusný 4* hotel namiesto 2*, ktorý bol uvádzaný v pokynoch k zájazdu. V Oslo sme bývali na hlavnej a zároveň najdrahšej ulici mesta, priamo v centre bez príplatku. Najemotívnejším ubytovaním bol osamotený horský hotel ďaleko od civilizácie s prekrásnym panoramatickým výhľadom. Zobúdzať sa s výhľadom priamo z postele na slnkom zaliate údolie bolo ozaj príjemným zážitkom. K tomu zurčiaci vodopád hneď za oknami hotela. Ďalším prekvapením bol výlet "nad plán" na ľadovec na Islande obrovskými terénnymi autami s možnosťou jazdy na snežných skútroch. Celkovo sme absorbovali obrovské množstvo zaujímavých informácií, ktorými nás zásobovali naši sprievodcovia pri presunoch autobusom ako i pri ďalších neformálnych rozhovoroch pri večernom pivečku počas bielych noci. Zhrnuté a podčiarknuté: výborne zorganizovaná cesta obsahujúca všetko, čo má správna dovolenka obsahovať. BUBO, ďakujeme! Soňa a Dano

T Táňa Mellová

 
Ak máte záujem vidieť aké úžasné veci dokáže vytvoriť príroda, tak vám vrele odporúčam navštíviť tieto dva prekrásne ostrovy. Okrem toho budete mať možnosť aspoň trochu spoznať hodnoty, ktoré uprednostňujú ľudia, ktorí tu žijú. Na zájazde, z ktorého som sa vrátila minulý týždeň, som bola mimoriadne spokojná so skvelými službami BUBO, optimálne zvoleným programom a samozrejme s profesionálnosťou sprievodcu Jozefa Zelizňáka. Srdečná vďaka, Táňa Mellová

A Andrea Pechová

 
Ak sa chcete tri rána po príchode zobúdzať s pocitom - neviem kde sa nachádzam! -identifikovanie priestoru Vám trvá cca 5 minút, po zistení, že sa nachádzate doma je vám smutno a nemôžete tomu uveriť,...po týždni si myslíte, že to bol iba sen plus ako prídavok postupne prídu pocity, ktoré signalizujú, že vám chýba svetlo/slnko konkrétne o takej desiatej večer a v podstate po celý deň, tak by ste mali navštíviť Island a Nórsko s BUBO. Ak sa chcete cítiť ako milionári, taktiež sa vyberte do týchto dvoch krajín a doma sa budete potmehúdsky usmievať pravdepodobne pri každej cene. Chcete zažiť krajinu, ktorá sa v určitých oblastiach tvárila ako cudzia planéta a hneď na to ako melancholický rozprávková časť Zeme? Presvedčiť sa o tom, že Severania vôbec nie sú chladní a usmejú sa na vás, keď sa snažíte vhodiť pohľadnicu do poštovej schránky, ale tento úsmev zažijete i hocikde na ulici. Toto je kúsok Islandu, pre niekoho príliš pokojný, i keď tam bublocú horúce pramene a menej zaujímavý ako Nórsko, ale pre mňa krajina s úžasnou silou, vyvolávajúca ohromné emócie v spolupráci s islandskými koníkmi, ovečkami a fialovými kvietkami všade, kde vám pohľad padne - to je Island! Odporúčam v akýchkoľvek dávkach a akýmkoľvek spôsobom, len Islandom v zime si nie som istá (keď raz budem bohatá a stále mladá, vyskúšam i Island v zime, určite nesklame). Nórsko, prichádza Oslo a môj šok, ľudia! Predýchávam a o pár hodín sledujeme tancujúcich Nórov v prístave a ochutnávame fantastickú zmrzlinu (a nie poslednýkrát). Krásny pobyt v Oslo plus návšteva podniku v tej časti Oslo, kde žije väčšina prisťahovalcov. Netreba viac prezrádzať :) Smerujeme naprieč nórskou prírodou, ktorá je naozaj majestátna a nikomu nenechá ústa pokope. Žhavíme fotoaparáty, je to kritické, mnoho fotiek je tvorených cez sklo autobusu (nie preto, že by pršalo, naopak už 8. deň svieti slnko). Keby sme stáli na každom mieste, ktoré sme si túžili odfotiť, do dnešného dňa sa nachádzame v Nórsku, čo by mne naozaj neprekážalo. Na celom pobyte sa sprievodca Jozef o nás príkladne stará (hudba, filmy + nechá nás aj späť, aby sme po krátkom oddychu a následnom rýchlom prebudení riadne nažhavili foťáky, smejúc sa, že máme posledný 36 obrázkový film alebo to bol niekto iný? Srandičky po celý čas + náš autobusár bol taktiež úžasný. Cítime sa ako v bavlnke. Pokračujeme. Spíme v mestečku, kde sa zastavil čas. Pred zatvoreným obchodom je položená taška s faktúrou - zabudnutý nákup...(veď ten komu patrí si pre to príde, kto by to kradol). Tento jeden príklad vystihuje Nórov (ale aj Islanďanov, aspoň sme si teda tvrdenia sprievodcu krok po kroku potvrdzovali). Čakáme kedy na nás v doline Romsdalen v jej malej priemyselnej časti z továrne vyskočia zombíci, ale nestalo sa tak. Iba figurína v kaderníctve sa zmenila na živú tetu, jednoducho sme neočakávali živých ľudí. Nasledujúca slnečná noc (táto bola trošku pod mrakom) sa odohrá v hoteli pri vodopáde. Ja si otváram na spánok okno - musím ho počuť a závesy z princípu nepoužívam, veď kedy najbližšie zažijem toľko svetlých nocí? Ostrov, mestečko Maloy...budem prezrádzať viac? Nie, tiež ako všetko doteraz i toto treba zažiť naživo, preto tak stručne a zároveň zdĺhavo. Iba pár slov: svätojánske ohňe, ochutnávka niečoho ako krupicová kaša, ktorej názov si naozaj nepamätám, domáce koláče, ktorým mnohí podľahli :) Predtým ešte nejaké tie moje pády na kameňoch plus trieska v prste. Nevadí. Iba si potvrdzujem, že sa mi nesníva. Odchádzame smer Bergen. Ja by som ešte ostala. Bergen je mesto krásne...čo povedať. Návšteva akvária a rozkošní tučniaci. Rybací puch na rybacom trhu, ktorý vám skriví tvar, opäť nevadí, veď sme silné povahy. Z centra mesta sa za krátky čas môžete dostať do lona prírody - jednoducho krásne lesy! Jeden a pol dňa je jednoducho málo. Bergen má jednu chybu - letíme práve z neho domov na Slovensko. Island alebo Nórsko? Island milujem, do Nórska sa presťahujem. Rozhodujete sa či cestovať s BUBO? Ja nie, lebo mám jasné preukázateľnú závislosť, tak aspoň objavujem krok po kroku celú Bubo internetovú stránku. Chcem sa svojej závislosti zbaviť? Nie! Preto uvažujem o ďalšej ceste s BUBO, keďže som študentka, horlivo premýšľam o zájazde typu eurokemping. Tvrdá práca musí začať, v cieli bude odmena.Veď s BUBO to stalo za to, preto to treba vyskúšať opäť . P.S. Len doteraz neviem, kto nám vybavil počasie, krása - slnečné dni, slnečné noci :) Ďakujem všetkým i v Bubo i účastníkom zájazdu (ktorých som detailne nespoznala, ale boli ste príjemní). Tak je to dlhé, svojvoľnému skráteniu sa nebránim :) S pozdravom Andrea Pechová

I Ildikó a Tibor

 
Ahojte. Od návratu domov uplynuli už skoro dva týždne, ale dojmy tak ľahko nevyprchajú. Svojou nedotknutou krásou nás očaril najmä Island. Každý deň sme videli inú tvár krajiny. Od ľadovca a pustej mesačnej krajiny až po zelené plochy na juhu. Perličkou bol aj adrenalín zo skútrov a doslova urehotaná cesta naspäť. Nezabudnuteľná bola aj atmosféra Reykjaviku, kde z každého kúta sálal zvláštny pokoj a vyrovnanosť. Bude to asi zásluhou obyvateľov, ktorí sa javili ako nekonformní ale vyrovnaní a priateľskí. Nórsko bolo fajn. Nádherná krajina so strmými fjoradmi, tyrkysovou vodou z ľadovcov, zelenou trávou, farmami na neuveriteľných miestach a nespočetnými vodopádmi. Tragikomickým zážitkom bola cesta na ľadovec Briksdalsbreen, kde sa vrčiace vozíky, obsadené turistami predierali pomedzi peších až pod ľadovec. Komerčnosť asi nemá hranice nikde vo svete. K nezabudnuteľným patrí aj nášvteva majáku akoby na konci sveta, kde bolo počuť len šum mora, vietor a čajky. Mestá Oslo a Bergen majú tiež svoje čaro. Skĺbenie moderného a historického je zujímavé. Za tých dvanásť dní je naozaj veľmi veľa zážitkov a skúseností. Máme o čom rozmýšľať a na čo spomínať. Veľký podiel na našich zážitkoch má naša sprievodkyňa Majka Cútová, ktorá všeto zvládla na jednotku. Od pútavého, niekedy aj zábavného rozprávania v autobuse až po organizačné veci a riešenie drobných problémov. Starala sa o všetkých veľmi ochotne, dôsledne a s humorom. Dokázala nám sprostredkovať svoje skúsenosti a poznatky. Mohli sme zainteresovane "nasávať" všetko dookola. Ďakujeme. Ildikó a Tibor

Ľ Ľuba a Peter

 
V auguste sme s BUBOubo absolvovali zájazd do nádherných krajín - Island a Nórsko. Island je krásna a pre nás exotická krajina. Nórsko nám pripomínalo naše Vysoké Tatry. Trochu sme za zájazdu obávali, predsa radšej cestujeme sami a sme sami sebe pánmi. Ale boli sme veľmi milo prekvapení. Všetko klapalo ako hodinky, sprievodcovia (Maťa aj Jozef) boli vynikajúci. Majú veľa poznatkov o danej krajine a robili aj nad rámec svojej práce. Tomu hovoríme zákaznícka orientácia v praxi. Sme veľmi radi, že na Islande sme sa mohli stretnúť aj priamo s Ľubošom Fellnerom. Je úžasné spoznať človeka, ktorý svoj business nerobí len pre peniaze a ktorému záleží na tom, aby aj ostatní niečo dobré a pekné zažili. Nóri vraj veci, ktoré sú morálne, etické, dobré a správne označujú ako nórske. Všetko opačné je nenórske. Celý tento zájazd zrealizovaný ľuďmi z Bubo bol veľmi nórsky:-). Tešíme sa na ďalšie cestovanie s BUBO. Všetkým, ktorí váhajú odporúčame navštíviť obe krajiny práve s BUBO. Ľuba a Peter