Perzský záliv, 7 emirátov + Saudská Arábia s Ľ. Fellnerom

Omán, Kuvajt, Dubaj, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia

Dôkladné spoznanie Arábie včítame všetkých siedmich Spojených arabských emirátov a Saudskej Arábie ako sladkej datle na záver. Cesta je určená aj pre tých, ktorí boli v Dubaji už tridsaťkrát ako váš sprievodca. V BUBO zbožňujeme Arábiu a na tomto zájazde sa dozviete prečo.

Tomáš Hušek Tomáš Hušek Tomáš Hušek
Spokojnosť zákazníkov
od 2 950 €

Omán, Kuvajt, Dubaj, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia

12 dní
Termíny a ceny Zájazd vypredaný
 • Pod vedením arabistov do krajín emirov, sultánov a šejkov
 • 12 štátov, sultanátov a emirátov na jeden krát – po prvý raz na Slovensku
 • Najvyššia budova sveta v Dubaji ale aj budúca najvyššia budova sveta v Džidde (1 km vysoká)
 • Najdlhší zipline na svete s dĺžkou 2,83 km
 • Ďalšia novinka o ktorej nikto nepočul je Gevora. Najvyšší hotel na svete  a my v ňom bývame
 • Ochutnáte foul, ťavu a najlepšie datle sveta
 • Okúpete sa v Indickom oceáne, Perzskom zálive a Červenom mori
 • Najbezpečnejšie krajiny sveta a najširší program v Arábii
 • Sprievodca Ľuboš Fellner

Odlet a prílet do Kataru. Vedeli ste, že Katarčan sú najbohatšími ľuďmi na svete (HDP/obyvateľa), až o 80% bohatší než Nóri? Často skloňovaná krajina, ktorá dáva prednosť vzdelaniu a kultúre pred pompou a mamonom. Peniaze zo zemného plynu pretvárajú tento malý polostrov a vplyv Kataru rastie všade vo svete. Krajina buduje mamutie múzeá, športové štadióny, divadlá a chce prilákať iných turistov než Dubaj. Podarí sa im to? Ako na nich vplývajú aktuálne spory v rámci GCC? Na tejto ceste pripravenej skutočnými profesionálmi sa dozviete viac.

KATAR. Hlavné mesto Doha je inšpirované veľkým Dubajom. Nádherné architektonické skvosty v modernej časti v príjemnom kontraste s typickou arabskou architektúrou. Voňavý souk s dokonalou atmosférou, kde nájdete tradičné korenia, suveníry ale aj zafarebné domáce zvieratká od výmyslu sveta, múzeum islamskej tvorby, umelé "perlové" ostrovy, stajne, kde každý plnokrvník má svoj vlastný bazén a desaťčlenný personál, ktorý mu poskytuje náležitý životný štandard. Aj o tomto je Katar. Dedinka Katara, ktorá patrí miestnym umelcom, kde sa usporadúvajú kultúrne udalosti a kde by mal byť jeden z otváracích ceremoniálov MS vo futbale 2022. Porozprávame si o odvážnych projektoch, ktoré sú v štátiku naplánované k výstavbe pre tento športový sviatok. Nákupy vo Villagio Mall. Povozíte sa na gondolách, kde vám gondoliér zaspieva O sole Mio!? Miesto, kde žije bok po boku Taliban, IS, americký vojak a turista, všetci pijú v tej istej Starbucks kaviarni. Večerný odlet do Kuvajtu, kde vás privítajú so slovami: Piešťany, I know Piešťany! Slovakia is very good country! Vitajte v krajine, ktorá dláždila cestu ropy, luxusu a koniec koncov aj demokracie v arabskom svete. Kuvajt.

KUVAJT: najdemokratickejší štát zálivu a zároveň najdrahší. Pocitovo má človek dojem, že mesto zamrzlo v deväťdesiatych rokoch a nevie sa pohnúť ďalej. Prečo? Centrum mesta, ktoré je v porovnaní s metropolami, čo sme už videli, úplne maličké. Malé, ale veľmi poučné múzeum venované invázii Iraku. Známe kuvajtské veže a úžasný rybí trh, ktorý v malom pripomína Tokio. Či máte Mercedes G alebo Toyotu RAV, tu zjednáva každý a úlovok dňa sa neujde všetkým. Promenáda, z ktorej máme Perzský záliv symbolicky celý pred sebou. Vedeli ste, že Kuvajt je jednou z mála krajín v regióne, kde majú ženy volebné právo?

Prelet do BAHRAJNU: maličký štátik, ktorý je tvorený z 33 ostrovčekov roztrúsených v Perzskom zálive. Hlavné mesto Bahrajnu, nesúce prívlastok mesto spiacich, s ospalou atmosférou plnou tepla a morského vzduchu. Názov krajiny znamená krajina dvoch morí a Bahrajn bol jednou z prvých krajín, ktorá našla ropu. Dodnes jej vládne dynastia Khalífovcov, ktorá vyhnala Peržanov a dnes je verným spojencom sunnitskej Saudskej Arábie. Prehliadku začneme pevnosťou Qal´at al-Bahrain, ktorá je súčasťou UNESCO. Starodávny prístav a hlavné mesto Dilmunu. Na odkrývaní sa podieľali aj slovenskí archeológovia. Nádherné artefakty z tejto starej éry nájdeme aj v národnom múzeu. Spoznáme aj bahrajnskú históriu lovu perál. Do Bahrajnu je dodnes prísne zakázané dovážať umelé perly. Tie najlepšie a ešte k tomu prírodné sú predsa z Bahrajnu! V Muharraq City zistíme, aké bohatstvo perly Bahrajnu prinášali od druhého storočia až dodnes. V starom meste, kde sa doslova ani lístok nepohne, sú desiatky nádherne zrekonštruovaných domov s veternými vežami a v nich múzeá kaligrafie či špičkové konferenčné centrá. V múzeu koránu uvidíme najmenší korán na svete a pozrieme sa aj do Fatehovej mešity. Keď už budete mať mesta dosť, vyrazíme von a cez chudobné šiítske štvrte, ktoré miestami pripomínajú Belfast, sa dostaneme v ťaviemu trhu. Potom sa pred nami otvorí cesta, ktorá sa akoby nesie ponad more. Most kráľa Fahda je niečo podobné ako cesta na Key West. Ligotajúci sa oceán hrá farbami, vežičky luxusných rezidencií a nádherné pláže - to všetko vidíte z megastavby, ktorá spája Bahrajn a Saudskú Arábiu. V momente, keď chytíme na mobiloch saudský signál, sa otočíme a vrátime sa späť. Točíme sa na ostrove s príznačným názvom: Ostrov pasov. Je teplo. Chladené pivo padne vhod. Vedeli ste, že Bahrajn je jedinou krajinou zálivu, kde vám nalejú aj vonku v obyčajnej reštaurácii? Na chvíľu sa budete cítiť ako doma. Fakultatívna večera v tradičnej bahrajnskej reštaurácii a noc v meste spiacich.

Dokončíme prehliadku Bahrajnu a odletíme za sultánom.Z teplých brehov Perzského zálivu preletíme k Indickému oceánu. https://www.bubo.sk/forum?country=66 OMÁN: krajina zbožňovaného a milovaného sultána Qaboosa, ktorá sa vďaka pracovitosti dostala na čelo štátov zálivu. Od začiatku do konca nás bude sprevádzať vôňa kadidla, vysokí opálení muži oblečení v bielom a božský pokoj.

Prehliadka hlavného mesta MUSCAT. Ak existuje mesto ako z rozprávky, je to práve toto. Jednoducho tisíc a jedna noc. Mesto sultána Qaboosa, ktoré dýcha pokojom a množstvom farieb. Krajina hrdých Ománcov, za ktorých hovorí história. Voňavé mesto plné omamnej vône kadidla, mešita milovaného sultána s najväčším kobercom na svete a Swarovského lustrom, aký nemá obdobu. Najstarší bazár v Arábii, ktorému dominuje omamná vôňa kadidla.

NIZWA: hlavné mesto imámov vo vnútrozemí a večný rival Muscatu. Do päťdesiatych rokov minulého storočia bolo mesto neprístupné verejnosti. Palmová oáza pevnosť v tieni Zelených hôr Jabal al Achdar. BAHLA: majestátna pevnosť (UNESCO), mesto, ktorého sa ostatní obyvatelia kvôli jeho čarodejníckej minulosti boja. JIBRIN: nádherná pevnosť, ktorá je takisto súčasťou svetového dedičstva UNESCO a je typickou púštnou pevnosťou. Jazda po najvyššej položenej ceste Ománu a nádherné výhľady na sultánových poddaných.

Opustíme Muscat a ideme smerom na sever okolo mesta Sohar, odkiaľ pochádza námorník Sindibád. Prekročíme hranice s Emirátmi a hneď sme pocitovo späť v Ománe. Zaujímavá história ománskych usadlostí na území iného štátu, ktoré sú lojálne k sultánovi a nie emírovi. Madha a Dibba. Náš prvý emirát je Fujairah, jediná časť Emirátov, ktorá leží na brehu Indického oceánu, a zároveň jediný emirát, ktorému dominujú vysoké neprístupné hory. Pohraničie SAE a Ománu pripomína Indiu a Bangladéš. Štát v štáte, mesto v dedine. Z Fujairahu sa presunieme do Ras Al Khaimahu, ktorý bol kedysi najmocnejším emirátom a veľkým prístavom pod vládou Qásimovcov. A čo je dnes? Uvidíte. Emiráte Ras al Khaimah Novinka - najdlhší zipline na svete. Je vo výške 1630 metrov nad morom a meria 2,83 km.

UMM AL QUWAIM: historicky najstaršia časť krajiny, ktorá obchodovala ešte so starodávnou Mezopotámiou a to pred vyše 5000 rokmi. AJMAN: najmenší a najmladší zo všetkých pod vedením šejka Al Nuaimího je dnes domovom vyše 15 percent všetkých firiem registrovaných v krajine. Priamo na jeho hranici leží náš ďalší cieľ SHARJAH. Hlavné mesto orientálnej kultúry a tradícií. Sharjah je konzervatívnejší ako ostatní a zároveň susedí s liberálnym Dubajom. O to väčšie je jeho čaro. Múzeum islamskej kultúry, staré mesto a dôkazy o tom, že oblasť je obývaná už takmer pol milióna rokov. Alkohol je tu striktne zakázaný. Pozdĺž ománskej hranice smerujeme do emirátu ABU DHABI a do jeho historického hlavného mesta AL AIN. Jediný zdroj pitnej vody a rodisko dnešnej vládnucej dynastie. Múzeum s celým rodokmeňom Nahjánovcov a mesto, kde má každý významný človek svoj rodinný dom, aby si ctil svoje tradície. V Al Aine sa narodili Spojené Arabské Emiráty. Obrovský ťaví trh na hranici s ománskym mestom Al Buraimí a najvyšší vrchol emirátu JABAL AL HAFEET vysoký 1219 metrov. Scénická cesta až na vrchol, odkiaľ máme všetko ako na dlani.

Dnes je najvýznamnejším mestom Abú Dhabí. Tu sú skutočné peniaze a tento emirát tvorí 90 percent rozlohy krajiny. Zároveň je jedným z najväčších producentov ropy na svete. Pomerne konzervatívny sa dlho chránil pred vonkajším svetom. To sa však zmenilo a teraz je to mesto, ktoré lipne na tradičných hodnotách, ale nebráni sa ani moderne, pokiaľ tá má štýl a je výraznou značkou. Ferrari World, okruh formuly 1, Louvre a ďalšie stavby a atrakcie, ktoré vyrážajú dych. Abu Dhabí kráča s istotou do budúcnosti. Okolie vypĺňa nekonečná piesočná púšť, ktorú prerušujú šedé prašné pláne na pobreží. Kontrast už nemôže byť väčší. Večerný príchod do Dubaja.

DUBAJ: mesto, ktoré sa stáva žijúcou legendou. Ropné bohatstvo sa snaží pretaviť do turistického ruchu a darí sa mu to. Začneme ulicou Sheikh Zayeed Rd, ktorá je symbolom mesta a jeho prosperity, palác vládcu Dubaja Muhammada al Maktooma, človeka s víziou, ktorá zďaleka prekračuje súčasnú dobu. Viete, čo sa stane, keď mu prejdeme páva? Starý Dubaj, plavba cez Dubai Creek, zlatý bazár, luxusná štvrť Jumeirah a symbol Dubaja 5* hotel Burj Al Arab, tyrkysová pláž, silueta najvyššej budovy sveta Burj Dubai. Dubaj zaznamenal taký prudký vývoj, že nie je ničím nezvyčajným, ak predchádzajúca generácia nevie čítať a písať a tá terajšia skončila Oxford. Ako sa s tým vyrovnávajú? Posledne spal Ľuboš Fellner v Dubaji v najvyššom hoteli sveta, no práve teraz postavili už nový. Najvyšší hotel na svete sa volá sa Gevora a je vysoký 356 metrov a má 75 poschodí. Ochutnáte?

Rozlúčka s Arábiou a odlet domov. Sladký, bezpečný a horúci svet pieskov Rub al Chálí a pokojných vôd Perzského zálivu je za nami. Je čas povedať o tom svojej rodine a priateľom. Ak máte chuť zažiť viac, predĺžte si cestu o krátky pobyt v Saudskej Arábii. Realizácia časti Saudská Arábia je závislá od udelenia víz. Bližší program a cenu nájdete v predaji.

Dvojhodinovým letom ponad krutú púšť Rub Al Chálí sa dostaneme do jednej z cestovateľsky najzaujímavejších krajín sveta. Kráľovstvo Saudská Arábia. Sunnitské kráľovstvo, ktoré sa stará o najposvätnejšie miesta islamu a je zároveň jeho kolískou. Prílet do RIJÁDU, hlavného mesta púštneho kráľovstva, ktoré založil kmeň Banú Hanífa. V 14. storočí o ňom napísal legenda cestovateľov Ibn Battúta, že je mestom stromov a vodných kanálov uprostred spaľujúcej púšte. Dnes vidíme ultramodernú metropolu Saudov. Pevnosť masmak, ale aj skvosty modernej architektúry ako Kingdom Tower, Burj Rafal či najväčšia ženská univerzita na svete. Ubytujete sa v hoteli, kde väznili minulý rok princov, alebo si tu dáme iba arabskú kávičku?

Všade okolo nás je púšť, ktorú synovia a dcéry Saudskej Arábie ovládli. Takmer 1000 km prejdeme krížom cez Rub Al Chálí, ktorá je treťou najväčšou púšťou na svete a jednou z najobávanejších. Budeme križovať cestu, po ktorej išiel prorok Mohamed z Mekky do Mediny. Pracujeme na návšteve Aj-Hijr, nádherného mesta Nabatejcov. Na konci nás ako fatamorgána čaká Červené more. Ako starodávni pútnici sme dorazili na koniec Arábie. Na druhej strane je už Afrika. Sme v Džidde.

DŽIDDA je najkozmopolitnejším mestom Saudskej Arábie. Stretávajú sa tu Afrika a Arábia, imigranti a lokálni obyvatelia. Mesto tu existovalo od nepamäti, koniec koncov práve tu je vraj pochovaná Adamova Eva. Prvá žena zomrela práve tu. Exotický prístav, ktorý vždy lákal dobrodruhov a obchodníkov, slúžil ako morská vstupná brána do svätých miest Mekka a Medina. Suq al Alawi a jeho dychberúca atmosféra. V momente zvolávania na modlitbu sa tu svet zastaví a tisíce ľudí sa pomodlí priamo pred vami. Nevynecháme ani Naseef House, jeden z najstarších domov v meste postavenom z koralov, či Beit al Balad. Navštívime miesto, kde sa stavia najvyššia budova sveta Jeddah Tower, ktorá má byť kiometer vysoká. Na corniche ochutnáme migalgal, madfun či kibdah a zakončíme našu cestu Arábiou.

Transfer na letisko po rannom zvolávaní na modlitbu, odlet a prílet domov.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku do Kataru a späť z Dubaja v economy class
 • 4 miestne prelety
 • ubytovanie v 3* a 4* hoteloch v dvojposteľových izbách
 • raňajky
 • dopravu počas celého pobytu
 • prehliadky miest
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby BUBO

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

víza, letiskové poplatky, inú stravu, cestovné poistenie, vreckové, vstupné do pamiatok a atrakcií a fakulatívne výlety. Predĺženie o Saudskú arábiu. Luxusné hotely, ktoré možno doobjednať.

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: 

Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

 

Víza: chceme prejsť spolu 12 štátov z ktorých je dnes 7 zlúčených v Spojených arabských emirátoch. Keďže tento zájazd realizujeme už viacej rokov máme skúsenosť s vízami a povoleniami. Návšteva Saudskej arábie sa uskutoční iba v prípade ak získa daný účastník víza a to nikdy neviete vopred určiť. Ak víza do Saudskej arábie niekto nezíska, tak zájazd končí v Dubaji. Víza do Saudskej arábie máme prisľúbené, no nevieme ich garantovať. V pase nemôžete mať víza do Iránu ani do Izraelu.

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 8 voľných strán a z toho dve dvojstrany.

Vo Vašom cestovnom pase nesmie byť pečiatka štátu Izrael. Do pasu s takouto pečiatkou NEBUDÚ udelené víza. Pokiaľ máte v cestovnom pase izraelskú pečiatku, musíte si dať vyrobiť nový cestovný pas.

Termíny a ceny

Termín
Cena
23.10.2018
03.11.2018
2 950 €
Základná cena 2950 €
Letiskové poplatky 400 €
Víza (Bahrajn, Omán) 50 €
Spolu 3 400 €
Objednať zájazd

Odporúčame

Rusko , +1 viac
8 dní
2 360 €
Barma , +3 viac
14 dní
2 720 €


 • 1 / 0