Patagónia, Ohňová zem + luxusná plavba

Argentína, Patagónia, Chile, Antarktída

Magická cesta, ktorú sme pre Vás pripravili minulý rok. Pripravte sa na to najkrajšie z planéty Zem. Predĺžený pobyt v Torres del Paine a túra k legendárnym vežiam. Vyberiete sa aj v mačkách na ľadovec Perito Moreno? Plavme sa loďou na miesta, ktorých sa dotklo pred vami minimum ľudí. Dobyjeme spoločne Hornov mys?

Tomáš Hušek Tomáš Hušek Tomáš Hušek
Novinka
Novinka
2018
od 6 320 €

Argentína, Patagónia, Chile, Antarktída

16 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd

Ulovte viac zážitkov

Exkluzívne vylodenia

Vylodenia z vašej exkluzívnej lode do ticha Patagónie. Na tieto miesta sa inak ako našou loďou nedostanete. A pri poobedných vylodeniach vás poteší pred nástupom na zodiaky teplá čokoláda s whisky.

Mačky na ľadovci

Mačky na ľadovci

Loďkou sa prevezieme až k ľadovcu, obujeme si mačky, požičiame vám rukavice a vydáme sa priamo do jeho chladnej krásy. Na konci 2 fľaše whisky s tristoročným ľadom.

Prírodopisný seriál

Prírodopisný seriál

Kajuta je priestranná, svetlá a luxusná. Nehľadajte tu však televízor. Príroda vám cez veľké okno vysiela nádherný prírodopisný seriál dvadsať hodín denne. Sme na juhu a svetlo je dlhšie než na severnej pologuli.

S nohou na stole

S nohou na stole

Pri dobrom počasí sa vylodíme na ostrove, ktorý už stáročia láka dobrodruhov. Má sem prístup jediná loď na svete – vaša.

 • výlet k slávnemu ľadovcu v cene
 • výstup k vežiam Torres del Paine v cene
 • neskutočná plavba na najodľahlejšie miesta kontinentu v cene
 • gurmánske all inclusive v komornej atmosfére lode v cene
Zobraziť mapu

Odlet z Viedne do Santiago de Chile, hlavného mesta Chile.

Prehliadka jedného z najmodernejších a najbohatších miest Južnej Ameriky. Začneme pred prezidentským neoklasicistickým palácom Moneda (Palatio de la Moneda) s najväčšou vlajkou Chile, ktorá je vskutku obrovská. Námestie ústavy (Plaza de la Constitución) s jedinou sochou marxistu Salvadora Allendeho, ktorého v tejto budove Pinochet zabil. Metropolitná katedrála ohromných rozmerov a historická budova pošty. Blíži sa obed a to je čas na typické jedlo: ceviche = surové marinované ryby a k tomu pisco sour (pisco – vínovica, vaječné bielko, limetkový džús a na vrchu trošku angoustry). Znie to peruánsky, ale v Santiagu túto kombináciu považujú za svoju. Štvrte Belavista a Lastarria, kávička v Modrom a aj v Červenom dome. Nájdete silu vyjsť na najvyšší vrch Cerro San Cristóbal s 22 metrov vysokou sochou Panny Márie a s výhľadom na Gran Torre Santiago, druhý najvyšší mrakodrap kontinentu? Prejdeme rieku Mapocho a následne krížom cez celý nádherný park Forestral, kde sa zastavíme v múzeu. Užívame si svetovú metropolu, ktorá má dnes 8 miliónov obyvateľov a silnú vzdelanú kultivovanú vrstvu. Videli ste posledný film od Pabla Larraina?

Celodenný výlet na pobrežie Tichého oceánu do najslávnejších chilských letovísk. Valparaiso je prezývané aj Perla Pacifiku alebo San Francisco Chile. Historické centrum chráni UNESCO. Slúžilo ako vstupná brána pre lode plaviace sa cez nebezpečný Magalhaesov prieliv. Najstaršia burza Latinskej Ameriky, prvá knižnica Chile, najstaršie španielske noviny na svete. Narodil sa tu Allende aj Pinochet, býval tu Pablo Neruda. Nemôžeme obísť. Viňa del Mar si pamätajú futbaloví fanúšikovia z majstrovstiev sveta v roku 1962. Československo tu porazilo Španielsko aj Juhosláviu. Sympatické pláže, kasíno v štýle art deco. Fakultatívne návšteva slávnych viníc v údolí Casablanca, ktorým prechádzame. Príprava na cestu na ďaleký juh, prípitok s carménère.

Odlet do Punta Arenas (Piesočný bod), hlavného mesta chilskej Patagónie, pôsobiska slovenského spisovateľa Martina Kukučína. Prečo prišiel práve sem? Ako ho vnímajú miestni? Spravíme si selfie pri Kukučínovej pamätnej tabuli. Po Matejovi Bencúrovi (Mateo Benkúr) je nazvaná v Punta Arenas poliklinika. Nadýchneme sa tradičnej chorvátskej atmosféry v cukrárni, ktorá vám pripomenie kuchyňu vašej babičky. Fernão de Magãlhaes, Portugalec z chudobnej šľachtickej rodiny, hrdina, ktorý ako prvý oboplával svet. Práve on pomenoval tieto oblasti Patagónia (podľa obrovských nôh domorodcov, noha = pata) a Ohňová zem (indiáni sa ohrievali pri ohňoch). Magãlhaes tu stretol ťavy bez hrbu – lamy a čierne husi, ktoré sa nešklbú, čo boli samozrejme tučniaky. Jeho sochu nájdeme na hlavnom námestí cestou do reštaurácie na najlepšie jahňacie sveta.

Dopoludnia výlet na ostrov Isla Magdalena – k hniezdisku 150 tisíc tučniakov magellanských. Super zážitok. Zastavíme sa aj pri ostrove plnom tuleňov a potom sa už presunieme k najkrajšiemu národnému parku Chile Torres del Paine. 90 kilometrov severne od Punta Arenas je pamätník vetru a je čo oslavovať, veď tu bežne fúka 130km/h. Domáci vtipne tvrdia, že najlepší liek na toto počasie je Lamatex, čiže sveter z lamy – guanaco, ktoré dnes uvidíme. Na stĺpoch pri ceste sedia orly s čiernou hruďou (geranoaeatus melanoleucus). Čakajú na jedlo zadarmo. Po ceste prebehujú zajace a ak ich auto zrazí, orol sa naje a nemusí sa namáhať. Zastavujeme sa, fotíme patagónske pštrosy ňandu a potom nádherné ružové plameniaky, nad hlavou nám lietajú kondory. Tráva je neskutočné žltá, nájdete ju na vlajke provincie Magallanes a na nej trošku bieleho snehu a hore je nočná modrá obloha s vyobrazením Južného kríža. 3 noci prespíme v provincií Ultima Esperanza = Posledná nádej. Možnosť doobjednať si hoteli Serrano s výhľadom na masív Torres del Paine. Odporúčame pre znalcov života a pre vášnivých fotografov.

Nezabudnuteľné ráno. Celodenný výlet po národnom parku Torres del Paine. Máme prenajatý kvalitný autobus a okrem slovenského aj domáceho sprievodcu, zastavujeme sa na najlepších bodoch na fotenie. Dnes je v pláne iba zopár kratučkých vychádzok k jazerám, vodopádom a na vyhliadky. Obed máme dnes vo forme balíčka a ak vyjde počasie, dáme si ho na tom najkrajšom mieste. Vyhliadka nad jazerom Pehoé, cez ktoré vidíme Cuernos del Paine a biele Cerro Paine Grande zahalené v oblakoch – rohy aj najvyšší vrch. Za tie roky vieme kde zastať! Pohľady pre bohov.

Celodenný trek k vežiam masívu Paine. Vyrážame skoro ráno a fotografi budú nadšení z červených Cuernos del Paine nasvietených vychádzajúcim slnkom. Trek trvá asi 8 hodín a budete si ho pamätať navždy. Propaguje sa ako najkrajšia túra kontinentu. BUBO zabezpečuje špičkový servis: odvoz prenajatou dopravou až pod veže, po ktorých je pomenovaný celý národný park, presný popis trasy. Keď vyjdete nakoniec, na preslávenú vyhliadku, ten pohľad vám vyrazí dych. Od vysokohorského plesa sa týčia tri 2 kilometre vysoké zvislé žulové veže. Na okolitých vrchoch je sneh, no zároveň je juhoamerické teplo, cítiť tú exotiku. Ide o prírodný Taj Mahal. Najväčšou výhodou je, že naše prenajaté auto nás celý čas čaká dole, ak by ste nevládali. Pre zdatnejších naopak odporučíme (máme prejdené) následný okruh nad jazero Nordenskjöld. Alebo nemáte chuť na turistiku a dáte prednosť jazde na koňoch (slovenský sprievodca pre vás zabezpečí) miestami, kam by ste sa po vlastných nedostali? Či zostanete oddychovať v hoteli pri fľaške dobrého chilského vína s výhľadom, ktorému nemôžete uveriť? Torres del Paine je unikát.

Presun na východnú stranu Ánd, do Argentíny, popoludní prehliadka Calafate. Máme čas si porozprávať príbehy. Patagónia vždy lákala dobrodruhov, hľadačov zlata, akými bol napríklad rodák z Bukurešti Julius Popper. Málokto vie, že Butch Cassidy a Sundance Kid (vo filme ich stvárnili Robert Redford a Paul Newman) sa tiež uchýlili po úspešných lúpežiach v USA sem do Patagónie. Patagónia nie je štát. Je to oblasť asi ako Škandinávia či Sibír. No Patagónia je trikrát menej zaľudnená než Sibír, toto je tá pravá divočina. Na večeru argentínske steaky zapíjame malbecom.

Celodenný výlet na najkrajší argentínsky ľadovec Perito Moreno. Prechádzame sa po visutých chodníčkoch nad ľadovcom. Je viac možností, ale my pôjdeme na to najlepšie miesto poskytujúce najlepšie výhľady. Zhora je nádherný kontrast medzi zeleným lesom, bielym ľadovcom a modrou oblohou. Ľadovec sa hýbe rýchlosťou 2 až 2,5 metra za deň, čo je obrovská rýchlosť, veď iné ľadovce sa hýbu toľko za rok. Prichádzajúci ľad tlačí ten v strede a vpredu, ľad za silných zvukov praská a vyvoláva obrovské divadlo – pády ľadu. Predná stena je vysoká 60 až 70 metrov. Predstavte si, že sa ľad rozmerov 12-poschodového paneláku odtrhne a padne pod vami do najväčšieho jazera Argentíny. To je pecka! Vo všetkých ohľadoch. Od roku 1981 je Perito Moreno súčasťou zoznamu UNESCO. My v BUBO ho radíme na rovnakú úroveň ako nádherné vodopády Iguazú, teda na absolútnu špičku. Predná stena ľadovca, ktorá vchádza do jazera je široká 5 km, no vy ho máte ako na dlani. Súčasťou výletu je aj plavba loďkou popri južnej strane ľadovca. Keď si predstavíte, že nad hladinou mate síce 60 až 70 metrov, ale pod hladinou ďalších 170 metrov, zákonite sa prestávate cítiť ako vládca sveta a pán prírody. Okrem klasického výhľadu vám ponúkneme viac. Loďkou sa prevezieme až priamo k ľadovcu, obujeme si mačky, požičiame vám rukavice a vydáme sa priamo do jeho chladnej krásy. Mačky vám obujú inštruktori a nemusíte mať absolútne žiadne predošlé skúsenosti. Mačky držia na lade ako sekundové lepidlo a my vybiehame hore a dole a fotíme a fotíme (táto aktivita je fakultatívna, platí sa vopred a je určená pre osoby 18-65 rokov). Očakávajte teplotu okolo 10 až 15 stupňov, ľad sa topí a v nádherných modrých studničkách je čistočistá voda. Odporúčame ochutnať! Keby ste nemali iný zdroj vody, iba túto ľadovcovú, ktorá je bez akýchkoľvek minerálov, tak by ste sa vodou intoxikovali a umreli by ste. Vedeli ste takéto niečo? No my takúto chybu nespravíme. Na záver si nalejeme 12-ročnú whisky s 300-ročným ľadom nasekaným priamo z ľadovca. Ďalší typický ulovený BUBO zážitok! Návrat do Calafate okolo najväčšieho jazera – Lago Argentino.

Odlet do Ushuaie, prehliadka najjužnejšieho mesta. Sme v Ohňovej zemi, ktorá má prezývku brána do pekla. Pritom ide o prírodný raj. Prejdeme sa po brehoch kanála Beagle pomenovaného podľa známej lode, na ktorej sa plavil 25-ročný Charles Darwin. Prístav, vojenské kasárne a budova bývalej väznice, avenida Maipu a San Martin. Večer odporúčame ochutnať preslávené kraby. Najlepšie kraby na planéte dostanete v Kirkenese v Nórsku, na Aljaške, na japonskom Hokaide, ale úplne najlepšie sú v tomto meste. Objednáte si kraba, odfotíte sa s ním (rozpätie klepiet je vyše metra) a potom nastanú hody, na ktoré budete dlho spomínať. Večer oslava v najjužnejšom Hard Rock Café našej planéty.

Pôjdete si dnes zahrať golf na najjužnejšie ihrisko sveta? Alebo nakúpite tričká s nápisom Koniec sveta – Fin del Mundo? My máme pre vás pripravený celodenný výlet na off-road džípoch po Ohňovej zemi. Šinieme si to po preslávenej ceste č. 3, Buenos Aires je odtiaľto trikrát ďalej než Antarktída. Popíjajúc maté (národný nápoj Argentíny) sa prehupneme cez Garibaldiho sedlo a dostávame sa do oblakov. Je neuveriteľné, čo tieto autá prejdú. Krásne jazerá Lago Sarmiento a Lago Escondido. Zastavujeme sa u bobrích priehrad, obdivujeme staré stromy llenga (nothofagus pumilio) a ochutnávame calafate z pichľavých kríkov. Lago Fagnano ktoré domorodí indiáni nazývajú Cami (veľké). Nádherné, vyše 100 km dlhé jazero pozorujeme z jeho brehov, terénne autá idú po štrkovom brehu, potom po vode, voda špliecha vysoko nad auto. V prostriedku jazera sa stretávajú 2 kontinentálne dosky, Juhoamerická a Scotia a tá sa hýbe rýchlosťou centimeter za rok zo západu na východ. To je aj dôvod, prečo v Severnej aj Južnej Amerike idú Andy/Kordillery severo-južným smerom a práve tu vytáčajú 90-stupňový oblúk. Prvý to popísal práve Charles Darwin. Ushuaia je tak jediným mestom v Argentíne, do ktorého sa po zemi dostávate cez Andy. V cene je aj barbecue v zrube v srdci patagónskeho lesa – jedzte čo vládzete. Zakúria nám, nalejú vínko a servírujú typickú parillu, grilovačku, ktorú väčšina argentínskych rodín praktikuje na nedeľný obed. Čoripan je ugrilovaná klobása v chlebe. Na chlieb si dáte escaveche a na to tú klobásku a fakt je to super. Potom steaky, ktoré sú al punto. Cítiť, že kravy tu nestoja priviazané v maštali, ale chodia po pasienkoch. Kto nevidel patagónsky les, nežil na planéte Zem. Vy ste ho videli. Nalodenie sa na vašu dokonale luxusnú a zároveň expedičnú loď. Do kajuty vás dovedie komorník, ukloní sa, vaše kufre tu už čakajú (logistiku vám povie váš sprievodca). Kajuta je priestranná, svetlá, má skrine, stôl, kreslo všetko v kvalitných materiáloch. Televízor samozrejme nie, na to slúži práve veľké okno, kde vysielajú nádherný prírodopisný seriál 20 hodín denne. Sme na juhu a v čase našej plavby je svetlo dlhšie než na severnej pologuli. Objednávame pre vás kajuty, kde má každý obrovské okno a teda výhľad na prekrásnu prírodu. Svetlá Ushuaie miznú, vchádzame do úzkeho prielivu Murray. Večer prvý gurmánsky zážitok na palube a služby all inclusive.

Výborné raňajky a prvý fantastický východ slnka. Keď v minulosti námorník oboplával Hornov mys, mohol jesť s jednou nohou vyloženou na stole. My skúsime dobyť toto bájne miesto. Ak nám počasie bude priať, vylodíme sa na ostrove, ktorý už stáročia láka dobrodruhov. Chilský kostol, maják, selfie s pamätníkom zobrazujúcim albatrosa s roztiahnutými krídlami. Je tu drsno, ale krásne. Na Hornov mys má prístup iba jediná loď na svete – tá vaša. Pokračujeme. Obed. Popoludní Wulaia Bay. Asi posledné miesto na našej plavbe, kde budeme spomínať okrem prírodnej krásy aj ľudskú civilizáciu. Charles Darwin tu na svojej expedícií skúmal príslušníkov kmeňa Yamana. Nádherná panoráma mora a ostrovov. Ľahká túra na vyhliadku. Neuveriteľné. Návrat na loď a ďalší gurmánsky zážitok.

Vstaňte na východ slnka, oplatí sa! Potom opäť skvelé raňajky a sme v kanáli Beagle. V národnom parku Alberto de Agostini vstupujeme do Aleje ľadovcov. Obchádzame polostrov Brecknock, sme vystavení otvorenému Pacifiku a našu loď prvýkrát trochu hojdá. Raňajky a potom už fjord Alakaluf, popoludní úžina Agostini. Budú nám nad hlavami krúžiť kondory? Budú sa okolo nás plaviť tulene a veľryby? Ako vzniká patagónsky les? Už viete rozlíšiť Coihüe – patagónsky buk od Ñirre – antarktický buk. Pri poobedných výsadkoch dostávame pred nástupom na naše zodiaky teplú čokoládu s whisky, čo je veľmi príjemné. Niektorí si to dávajú bez čokolády. Treba zažiť. A večer sa o všetkom porozprávať pri fľaši výborného vína a skvelom jedle.

Náš posledný deň na palube. Stále je čo objavovať a úchvatné scenérie nás budu sprevádzať aj tento deň.

Všetko sa, žiaľ, raz skončí. Príchod do Punta Arenas, rozlúčka s našou posádkou. Sme úplne na juhu, no nájdete tu pamätník geografického stredu Chile, lebo podľa miestnych sa krajina končí na Antarktíde. Chile má teda dĺžku vyše štvrtiny obvodu Zeme, alebo vzdialenosť zo Skalice do Vladivostoku. My sme Chile dôkladne spoznali a dozvedeli sme sa to, o čom iní nechyrujú. Transfer na letisko a odlet domov z vysokokvalitnej dovolenky. Prelet Punta Arenas - Santiago de Chile a nocľah.

Prílet do Viedne. Túto cestu budete spracúvať v spomienkach veľmi dlho.

Cena zahŕňa

 • medzinárodné letenky v Economy class
 • drahé vnútroštátne prelety
 • transfery na letiská a z letísk
 • ubytovanie v dvojposteľových izbách 3* hotelov
 • raňajky (na lodi plná penzia, all inclusive)
 • slovenský BUBO-sprievodca (po 11. deň)
 • výlet k ľadovcu Perito Moreno
 • treking k vežiam Torres del Paine
 • výlet za tučniakmi na Isla Magdalena
 • celodenný výlet po národnom parku Torres del Paine
 • prehliadku Santiaga,Valparaisa aj Punta Arenas
 • všetky výlety z lode
 • luxusnú plnú penziu na lodi
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby BUBO

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

stravu (okrem uvedenej), letiskové poplatky

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné strany.

Poznámka:

V cene plavby do nedotknutých končín Južnej Ameriky sú všetky vylodenia, plná penzia, all inclusive a ubytovanie v kajute s oknom s úžasným výhľadom

Hotely:

Santiago de Chile - Galerias a podobný 2 noci

Punta Arenas – Diego de Almagro a podobný 1 noc

Torres del Paine – Hotel del Paine/ Puerto Natales – HD Natales a podobný 3 noci

El Calafate – Cyan Calafate/Kelta/Tremun a podobný 2 noci

Ushuaia – Cap Polonio/Lennox a podobný 1-2 noci

Toto sú naše preferované hotely. Hotely na konkrétnych termínoch sú niekedy aj iné. Závisí to od dostupnosti, obsadenosti a včasného prihlásenia sa. Štandardne však cca 80 percent hotelov je vždy rovnakých.

Počasie:

Patagónia je, čo sa počasia týka, nevyspytateľná. Ak ste boli na Islande, tak je to niečo podobné. Typická je veternosť, teploty sa cez deň môžu pohybovať aj okolo 10°C. Odporúčame oblečenie vrstviť a zabepečiť si aj opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom.

Tento zájazd ponúkame aj vo verzií bez plavby.

Exclusive
90%

Termíny a ceny

Termín
Cena
14.10.2018
29.10.2018
6 710 €
Základná cena 6710 €
Letiskové poplatky 670 €
Spolu 7 380 €
Objednať zájazd
23.02.2019
11.03.2019
6 960 €
Základná cena 6960 €
Letiskové poplatky 670 €
Spolu 7 630 €
17.10.2019
02.11.2019
6 320 €
Základná cena 6320 €
Letiskové poplatky 670 €
Spolu 6 990 €
10.11.2019
26.11.2019
6 320 €
Základná cena 6320 €
Letiskové poplatky 670 €
Spolu 6 990 €

Odporúčame

Patagónia , +2 viac
16 dní
3 490 €
USA , +2 viac
15 dní
4 380 €

A Anna Cisková

 
Fantázia. Takto možno jedným slovom zhrnúť zážitky zo zájazdu "Patagónia, Ohňová zem + luxusná plavba". Môžete namietať, že je to subjektívny názor, ale ľudia, ktorí majú radi prírodu mi určite dajú za pravdu. Pred pár rokmi sme boli na zájazde Patagónia, Argentína, Brazília a Patagónia nám doslova učarovala. Je to drsná krajina, ktorá aj napriek rozvoju cestovného ruchu a prítomnosti väčšieho množstva turistov na exponovaných miestach si v zásade uchovala pôvodný charakter bez výrazných vplyvov civilizácie. Mala som obavu, že keď znovu navštívim miesta, kde som už bola (napr. ľadovec Perito Moreno, NP Torres del Paine), že sa mi to nebude už tak páčiť, nedostaví sa ten pocit nadšenia, keď vidíte niečo krásne, úchvatné. Opak bol pravdou. Jednak to bol zájazd, ktorý bol zameraný na Patagóniu a Ohňovú zem, strávili sme tam ďaleko viac času a pribudla návšteva nových, zaujímavých miest a iné aktivity. Bodku za všetkým dala plavba expedičnou loďou Stella Australis po morských kanáloch súostrovia Ohňová zem.
Ale poďme po poriadku. Nie som veľkým priaznivcom chodenia po mestách, ale na tomto zájazde to bolo vyvážené. Pozrieť zaujímavosti Santiaga, poprechádzať sa po uličkách Valparaisa, vnímať atmosféru Punta Arenas a vidieť mesto na konci sveta Ushuaia, ktoré mi bolo známe len z rovnomenného francúzskeho prírodopisného seriálu - to všetko akosi k tomuto zájazdu organicky patrí. Návšteva Punta Santa Ana, starej pevnosti Fort Bulnes a presun z Punta Arenas do Rio Serrano ako keby boli aklimatizačnou cestou na pobyt v národnom parku Torres del Paine. Celodenný výlet po parku, ak sa k tomu pridruží pekné počasie a slnko umožní vidieť aspoň niektoré z jeho nespočetných krás a tiež pocítiť silu a drsnosť prírody (ľudia s nižšou hmotnosťou by tam nemali cestovať, aby ich neodfúklo). Povestnou čerešničkou na torte bol trek k Mirador Base Torres del Paine. V príručkách, ktoré som si preštudovala bola táto túra uvádzaná ako 4 až 4,5 hodinová s dĺžkou trasy približne 10 kilometrov (iba smerom hore), strednej obtiažnosti. Bubo udáva tento trek ako 8 hodinovú túru (tam aj späť). Mladší a trénovaní to zvládnu za podstatne kratší čas a idú okruh navyše. Ale aj my starší, s potrebnou dávkou sebazaprenia to zvládneme svojim tempom práve za ten "Bubo čas", pre nás je potrebná nejaká časová rezerva navyše na oddych a relaxáciu v cieli cesty. Odmenou sú nádherné scenérie a pocit zadosťučinenia "dali sme to". Ale pozor, iba pri dobrom počasí - ak extrémne nefúka vietor, a neprší. Neviem si predstaviť výstup ale hlavne zostup za dažďa na prvom úseku (hlina resp. tráva) a poslednom úseku (skalnatý terén, sutiny).
Argentínske mesto El Calafate od našej predchádzajúcej návštevy opeknelo. Je východiskovým bodom na výlety do národného parku Los Glaciares. Lákadlom č. 1 je ľadovec Perito Moreno. Mnoho ľudí ho považuje za jeden z najkrajších ľadovcov na svete. Dá sa na neho len tak pozerať z vybudovaných plošín resp. chodníkov a čakať, kedy sa z čela odlomí kus ľadu a s rachotom sa zrúti do jazera Lago Argentino (ani po hodine Vás to neomrzí), alebo sa previezť loďou k čelu ľadovca a vychutnať si jeho majestátnosť a výšku. Keď sme pri ňom boli pred rokmi, závistlivo sme pozorovali čierne bodky - ľudí pohybujúcich sa po ľadovci. Na tomto zájazde sa to stalo realitou a po krátkej plavbe k čelu ľadovca sme sa na ňom ocitli s mačkami na nohách. Bol to nový a nepoznaný zážitok. A po pohári, dvoch starej whisky s ľadom z ľadovca, vypitých priamo na ľadovci na záver prechádzky sme sa cítili prinajmenšom ako dobyvatelia Južného pólu. Zaujímavý je tiež výlet loďou k ľadovcu Upsala. Do blízkosti ľadovca nie je lodiam prístup povolený, ale z diaľky je pohľad na obrovské ľadovcové pole a zblízka na veľké plávajúce ľadové kryhy, ktoré sa odlomili z ľadovca. Loď pokračuje k ľadovcu Spegazzini, ktorý sa dá pozrieť zblízka. Škoda len, že to viem iba z rozprávania, pretože ma tesne pred plavbou vyradila jednodňová choroba (asi dôsledok dobývania ľadovca Perito Moreno).
Po prílete do mesta Ushuaia dobrodružstvo pokračuje. Celodenný výlet cestou-necestou po Ohňovej zemi. Človek by neveril, akým terénom dokáže prejsť džíp. Na konci cesty čaká chatka a poriadne steaky.
Nasleduje nalodenie a plavba po kanáli Beagle, Murray, cez Nassau Bay až na koniec sveta, ktorý pre nás predstavuje mys Horn. Pohľad z mysu na vody Drakovho prielivu v diaľke navodzuje myšlienky na prvých moreplavcov, ktorí križovali jeho vody medzi Atlantickým a Tichým oceánom. Zastávka vo Wulaia Bay, prechádzka subpolárnym lesom a nádherná panoramatická vyhliadka na záliv.
Po nočnej plavbe Ohňovou zemou vylodenie a prechádzka k ľadovcu Áquila, ktorý sa týči nad ľadovcovou lagúnou obklopenou pralesom. Neviem čo skrslo v hlavách Magellanových tučniakov, ktorých kolóniu na ostrove Magdalena sa dalo pozorovať ešte pred niekoľkými dňami, jednoducho zmizli. Ako náhrada prišla vhod kolónia uškatcov na ostrove Marta.
Aj keď sa neplavíme v najvyššej triede, kajuty, ktoré Bubo objednáva sú pre nás milým prekvapením. Priestranné, čisté, účelne vybavené, každý máme výhľad na more a prírodu okolo, kajuty sú zariadenie bez známok opotrebovania. A k tomu all inclusive...
Tento zájazd vrelo odporúčame.

Hanka a Jozef


 • 1 / 1