Po stopách Dana Browna (Baskicko a Katalánsko)

Španielsko

Ste fanúšikom Dana Browna? Radi cestujete? Ak ste áno odpovedali aspoň na jednu z dvoch otázok, bude sa vám páčiť. Ak na obe, toto je cesta, ktorú si nemôžete nechať ujsť.

Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák
Novinka
Novinka
2018

- V spolupráci s milovníkmi kníh z Martinusu
- Guggenheimovo múžeum aj Sagrada Familia
- Profesor Langdon na každom kroku
- Guernica a posvätný dub Baskov
- Dokonalá kuchyňa, ktorú si užívali aj hrdinovia knihy

Odlet a prílet do Baskicka. Víta nás BILBAO, raj milovníkov moderného umenia a architektúry. Raj milovníkov Dana Browna. Začíname prechádzkou po starom meste. Robert Langdon sa o pár chvíľ zúčastní prezentácie Edmonda Kirscha. Oblečený v bielom motýliku, fraku a v bielej veste prechádza cez mesto. Čo dnes Kirsch odhalí? Na pozvánke stálo len: Sobota večer. Príďte. Dôverujte mi. Ako dokázal štyridsaťročný miliardár a futurista presvedčiť stovky VIP osobností, aby všetko nechali tak a prileteli na takto avizovanú udalosť až do severného Španielska?

Otvorením Guggenheimovho múzea sa začala baskická cesta k moderne a cesta Bilbaa od sivého priemyselného mesta k turistickému lákadlu. Návšteva jedinečnej stavby - najoriginálnejšieho múzea moderného umenia - Guggenheimovho múzea v Bilbao. Možnosť obdivovať architektúru Franka Gehryho, prezrieť si umelecké dielo Richarda Serru, v ktorom sa odohralo osudové stretnutie profesora Roberta Langdona. Profesor za zákrutou chodníka konečne uzrel velikánske lesklé múzeum. Stavba sa nedala obsiahnuť jediným pohľadom. Langdon po jej bizarných, pretiahnutých tvaroch prechádzal očami sem a tam. Táto budova nielenže porušuje všetky pravidlá, blyslo mysľou Langdonovi. Nadobro ich ignoruje. Dokonalé miesto pre Edmunda. Langdon dostane audiosprievodcu, akého by si priali určite všetci milovníci umenia. Winston je Langdonov osobný audio sprievodca, ktorý mu spostredkováva prehliadku múzea ušitú na mieru. Edmond Kirsch ako nadšený fanúšik umenia a technológií tento systém navrhol konkrétne pre múzeá ako náhradu za skupinové prehliadky, ktoré neznáša. Takto sa môže každý návštevník tešiť zo samostatnej prehliadky, pohybovať sa vlastným tempom a klásť otázky, aké by sa rozpakoval položiť v skupine. Prehliadka ďalších umeleckých diel - napríklad Maman od svetoznámej Louise Bourgeois. Opäť v meste budeme obdivovať diela Normana Fostera, ale aj Santiaga Calatravu. Moderná architektúra môže byť vskutku krásna.

Pre záujemcov fakultatívny výlet do mesta San Sebastian, kde sa éra Belle Epoque stretáva s dynamickou mladosťou. Zastavíme sa v Guernice, vysvetlíme si súvislosti jej zničenia. Posvätný dub Baskov. Prechádzka po nábrežnej promenáde pozdĺž zálivu Concha v tvare mušle. Na svoje si prídu aj gurmáni. Baskickí kuchári sú známi po celom svete. Ochutnáte tu svoj najlepší tapas v živote? El Guernica - osemmetrové Picassovo dielo zobrazujuje bombardovanie malého baskického mesta počas španielskej občianskej vojny. Ambre však pripadá pohľad naň veľmi bolestný – živá pripomienka surového útlaku pod diktátorom Francom.

O čom bolo nedávne referendum, čo chcela ETA a aký je dnes pohľad miestnych na centrálna španielsku vládu. Porozprávame sa počas pohodlnej cesty vlakom na východ Španielska. BARCELONA – metropola hrdého Katalánska. Živé mesto, odkaz Picassa aj Gaudího, kilometre pieskových pláží, FCB, Woody Allen a teraz aj Dan Brown robia z neho jedno z najpríťažlivejších miest našej planéty. Program pre vás osobne pripravil náš sprievodca, ktorý v Barcelone niekoľko rokov žil. Mesto uvidíte inak.

Celodenná prehliadka Barcelony. Začíname samozrejme pri slávnej Sagrada Familia, legendárnej postmodernej bazilike venovanej svätej rodine – diela svetoznámeho architekta a umelca Antonia Gaudího. V bazilike je možné vidieť oba vonkajšie portály venované narodeniu a umučeniu Krista – spomínané aj v knihe Dana Browna. Návšteva točitého schodiska, kde sa kniha odohráva. Návšteva Gaudího hrobky v podzemí baziliky, kde sa nachádzala aj kniha veršov Wiliama Blakea. Historická Hospital de Sant Pau a moderná Torre Agbar. Spomienka na olympiádu a EXPO, ktoré v roku 1992 posunuli Barcelonu o desaťročia vpred. Ulica La Rambla, ktorou denne prejde 150 000 ľudí. Pouliční umelci, predajcovia kvetov a vreckári. Pomník Krištofa Kolumba a Gaudího fenomenálne stavby Casa Batilló a Casa Milá. Práve na tomto mieste sa odohráva veľká časť knihy. Práve na streche Casa Mila sídli apartmán jednej z hlavných postáv knihy. Návšteva strešného apartmánu, strešnej terasy s vyhliadkou na mesto – jedinečná prehliadka Gaudího umeleckého diela, ktoré v tejto stavbe zanechal. Monumentálne Plaza Espagna, luxusná Passeig de Grácia. Olympijský komplex a hrdí Katalánci, Nou Camp a Barca. Akú si dáte paellu? Odporučíme vám reštauráciu, ktorá nie je pascou na turistov. Pozrite si film Vicky Cristina Barcelona a poďte s nami po stopách aj jeho hrdiniek.

Ideme ďalej po stopách knihy. Castell de Monjuic nad Barcelonou. Aj Langdon bol zvedavý na históriu Montjuïcu a už sa tešil, keď vystúpi z lanovky na čerstvý vzduch a pozrie si pevnosť, palác a známu čarodejnú fontánu. Začal čítať informačný plagát, no dočítal ho len na koniec prvej vety... Stihneme aj Shakespearovu záhradu pri barcelonskom superpočítačovom stredisku? Picassovo múzeum alebo Parc Güell? Aj Edmond sa v Parcu Güell cestou z letiska domov často zastavoval. Langdona to neprekvapilo. Parc patrilo medzi najznámejšie majstrovské diela Antoniho Gaudího – architekta a výtvarníka, ktorého práca zdobila Edmondovo puzdro mobilu. Gaudí bol v mnohom ako Edmond, pripomenul si Langdon. Prelomový vizionár, na ktorého neplatili bežné pravidlá. Náš program vrcholí. Barcelonu už dobre poznáme. Dáme si pohárik cavy na pláži a oddýchneme si po nabitom programe. Najlepšie tapas a bary, ktoré vám vyrazia dych. Mnohí považujú Barcelonu za jedno z najkrajších miest Európy. Pridáte sa k nim? Transfer na letisko a odlet domov.

Cena zahŕňa

medzinárodnú letenku
presun vlakom Bilbao-Barcelona
ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami
2 x celodennú prehliadku Bilbaa aj Barcelony s odborníkom na Dana Browna
vstupné do Guggenheimovho múzea
vstupné do Sagrada Familia
vstupné do Casa MIlla
letiskové transfery

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, poistné, vreckové, fakultatívny výlet do San Sebastianu

Poznámka:

Kúpte si nového Dana Browna v kníhkupectve martinus.sk a súťažíte práve o tento zájazd. Prihláste sa teraz a ak sa na vás usmeje šťastie, vrátime vám peniaze.

Termíny a ceny

Termín
Cena

Odporúčame

Francúzsko , +1 viac
7 dní
1 650 €
Španielsko
5 dní
880 €


  • 1 / 0