Srí Lanka a Tamilské tigre

Sri Lanka

Maximalistický okruh ostrovom, po trase ktorú pred Vami prešiel málokto. BUBO je určite prvou cestovnou kanceláriou, ktorá má s týmito oblasťami praktické skúsenosti. Využite to a buďte prví. Uvidíte veľrybu a leoparda? Či aspoň tamilského tigra? Slušné hotely, kvalitná doprava, vynikajúca strava a sprievodca. Náročný program, ale aj 4 dni oddychu na rôznych plážach. Malá exkluzívna skupina si vychutnáva privilégium byť prvý.

Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner
Viac info
Spokojnosť zákazníkov
od 2 120 €

Sri Lanka

14 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • O krok pred ostatnými
 • Oblasťami bez turistov no o to s väčším fluidom
 • Džungľou na slonoch a po stopách leoparda
 • Hinduistické chrámy a čierni vzdelaní Tamilcovia
 • 4 dni na  najkrajších plážach ostrova
Zobraziť mapu

Prílet do COLOMBA, hlavného mesta ostrova. Chystáte sa spoznať ostrov prezývaný “Perla Indického oceánu” lepšie než 99% domácich. Vojna medzi Sinhálcami a Tamilcami trvala tak dlho, že sever krajiny je absolútne neznámy. Aj keď vojna skončila už v roku 2009 a v krajine odvtedy vládne mier, Vy budete jedni z prvých turistov. Vychutnajte si to privilégium! Transfer krížom cez sviežu prírodu trópov do najstaršieho hlavného mesta. ANURADHAPURA (UNESCO): založená v 4. storočí pred n. l. bola počas 1400 rokov hlavným mestom Sinhálska, rozlohou veľká ako dnešný Paríž. Škoricové, ananásové plantáže, sýtozelené ryžové polia. Najlepšie banány ambulla budete zapíjať kokosovým arakom, BUBO Vás pozýva. Ruwanwelisaya vysoká 103 metrov je najkrajšia pagoda krajiny, biela, majestátna a nádherná. Prečo sa budhisti usmievajú a sú tak šťastní? Spýtajte sa na to mnícha, ktorý stojí vedľa vás! Poprechádzame sa popod korunu Sri Maha Bodhiya, najposvätnejšieho stromu budhizmu, ktorý pochádza z pôvodného stromu, pod ktorým získal Budha osvietenie. Dokonalý začiatok našej cesty. Viac zážitkov nájdete na našom fóre https://www.bubo.sk/forum/sri-lanka-zaciname

Aj tento deň zažijete viac než iní. Pravý Cejlon, ktorý tu už o pár rokov nebude. Usmievavých domorodcov v ich dedinkách mimo klasických turistických trás. Nasadneme na Srí Lanský taxík – drevené káry ťahané vodnými byvolmi nás privezú až k jazeru plnému lotosových kvetov. Budeme sa plaviť na domorodých lodičkách krížom až k pralesu. Uvidíme divoké slony? Ako pestujú domorodci ryžu, kokos, betel a ako pripravujú lokálny čaj? Domčeky z prútia, hlinená pec na drevo, na oblečenie sarong a sárí. Pokoj, pokora a jednoduchý šťastný život v raji. Ako tu môžu mať tak čisto? Domorodý obed podávaný na banánovom liste je neuveriteľne chutný. Toto zažil málokto. Užívame si pohostinnosť miestnych obyvateľov. Kundate gate dumi kun. Čo takto zajazdiť si na slonovi? Budete mať možnosť. Chodíme sem roky a toho malého slona domáci už volajú “Bubo”. Poobede navštívime skalné chrámy v DAMBULLA (UNESCO): budhistické sochy a impresívne fresky, komplex piatich jaskýň Aja Maha Vijara, sochy Upulvana a Samana, výjavy z pekla, veľký zlatý budha a škriekajúce opice na mangovníku.

SIGIRIYA: ôsmy div sveta, opevnený palác kráľa Kasyapu na 183 metrov vysokom brale, súčasť svetového dedičstva UNESCO. Vystúpame až hore a budeme sa tešiť neuveriteľným výhľadom. Jedna z najkrajších scenérií aké ste kedy videli. POLONNARUWA (UNESCO) bola druhým hlavným mestom Cejlónu a my si ju užijeme na bicykloch. Autobus ide popri nás pre tých, čo bicykel nemusia. Väčšinou sa ide po rovine, či mierne dole. Zavlažovacie systémy na rozlohe 2400 hektárov, postavené slávnym kráľom Parakrambahu, ruiny kráľovskej komnaty, citadela, lotosové kúpele, komplex Gal Vihara s kolosálnymi stvárneniami Budhu na granitovom kameni, najzachovalejšia nezrekonštruovaná dagoba na Sri Lanke. Po bicyklovaní sa osviežime čerstvým kokosovým orechom. Ďalší úžasný deň za nami.

Dnes si vysvetlíme základy ajurvédskej medicíny. Miestne herbálne lieky na artritídu, zvýšenie libida či na depiláciu sú zázračné. Predvedieme! KANDY (UNESCO): kráľovské horské mesto a centrum sinhálskej kultúry. Daladamaligawa, chrám Budhovho zubu, ktorý je najposvätnejším miestom Srí Lanky, miesto viery a hrdosti. Prejdeme sa záhradou a ukážeme si ako rastú klinčeky, kurkuma či kardamon a všetky ingrediencie, z ktorých sa vyrába to najlepšie karí. Ale aj iné rastlinky od A po Z, ktoré máte doma vo svojich koreničkách. Večer si môžete vychutnať známy sinhálsky tanec či ajurvédsku masáž.

Venujeme sa najvzácnejšej komodite z ostrova zvaného Cejlón. Čajové plantáže, na ktorých sa pestuje originálny cejlónsky čaj, čajová fabrika, malebné scenérie čajovej krajiny, vodopády, horské masívy a všadeprítomná vôňa čaju. Sloní sirotinec v PINNAWALA na brehoch rieky Maoya bude na konci nášho poznávacieho okruhu najväčším zážitkom. 70 rozkošných sloníkov, ktoré sa spolu hrajú a šantia. Kŕmenie, kúpanie. Poobede odchádzame na južné pobrežie na jednu z najlepších pláží ostrova, ubytovanie v štýlovom hoteli priamo na pobreží Indického oceánu. Výber hotela je už len na Vás.

Celodenný relax na pláži Kalutara alebo skorý ranný odchod za veľrybami. ( výlet veľryby je fakultatívny, výber priamo na mieste)

Opäť vyrážame! Okolo zlatých pláží prechádzame ďalej na juh. GALLE (UNESCO) je návratom do čias portugalských a holandských kolónií. 4. najväčšie mesto krajiny po Colombe, Kandy, Jaffne na cestovateľa Ibn Batutu v 14. storočí zapôsobilo. Ako ho budete vnímať vy? Koloniálna budova pošty, ulička plná advokátskych kancelárií, starý maják a mesto, v ktorom sa snúbia ázijské tradície s európskou architektúrou. Čaká nás presun do ekologického rezortu pred bránami národného parku YALA.

Skoro ráno nasadáme na džípy a ideme tak, aby bola naša šanca vidieť divokú zver najlepšia. Yala je totižto jedným z najlepších parkov ostrova, známa najvyššou populáciou leopardov. Je tu dokonca najvyšší výskyt leopardov na kilometer štvorcový na celom svete, vyšší ako v Afrike! Náš ranger hľadá spolu s nami pávy, varany, jelene, divoké byvoly, krokodíly a slony. Prebehne nám pred objektívom aj leopard? Safari na ázijský spôsob! Transfer do PASSIKUDAH.

Dnes máme v pláne oddych. Ľuboš Fellner prešiel v roku 2015 všetky miestne hotely a sú na slušnej úrovni. Passikudah je prekvapením, turistickou budúcnosťou ostrova s rozsiahlymi plážami a prekvapivo rozvinutými službami. Dáte si kraby či homáre? Stoja polovicu toho, čo na západnom pobreží.

Expedícia sa začína. Dnes vstupujeme do tamilskej oblasti a všetko sa mení. Budhizmus vystriedal hinduizmus a sinhálsky jazyk tamilský. Tamilcov je vo svete bezmála 70 miliónov a nemajú vlastný štát. Sú považovaní za veľmi múdrych ľudí, ktorí tisícročia udržiavajú svoje zvyky. A najviac sa kultúra zachovala práve tu na Srí Lanke. Vstupujeme do starého prístavu TRINCOMALEE. Najsvätejší hinduistický chrám ostrova, Koneswaram sa vypína na skale s výhľadom na zátoku Gokarna (ucho kravy), kam sa vlieva rieka Mahaweli Ganga. Chrám je zasvätený Šivovi a my sa razom vzdialime zo známeho sveta. Brahmáni, do pol pása nahí a omotaní bielou látkou vykonávajú pudžu, zapaľujú ohne a odriekajú modlitby. Špina a ruch, býk Nandi, presný opak pokojných budhistických chrámov. Ohromné fluidum však ostáva. Obedujeme v meste Vavuniya, kde sa narodil aj zakladateľ a vodca Tamilských tigrov. Ochutáme nefalšované tamilské ryžové biryani na množstvo spôsobov a vyrážame do bašty Tamilcov na severe. Východná časť ostrova je tak neuveriteľne odlišná od komerčného a turistického západu. Po ceste si všímame pozostatky z vojnových čias, zastavíme na strategickom Priesmyku Slonov, kde sa ešte roku 2009 vyberalo mýto od každého, kto chcel cez územie tigrov prejsť a na večernom trhu v Jaffne ochutnáme domáce víno zo škorice a klinčekov. Pre odvážnych večera v autentickej tamilskej reštaurácii podávaná na banánových listoch miesto tanierov. Naučíme sa jesť rukami?

Kráľovstvo JAFFNA prekvitalo od začiatku 13. až po 15. storočie. V roku 1505 si práve túto oblasť zobrali za svoju základňu Portugalci. V kedysi najdôležitejšej oblasti Srí Lanky sme teraz jedinými turistami. Porozprávame sa s domácimi o Tamilských tigroch a vy nebudete chápať, že tak mierumilovní ľudia dokázali desaťročia bojovať. Lagúny s morskou vodou, ktorá je teplejšia než krv vo vašich žilách. Minulý rok sa nám podarilo dostať aj na svätý ostrov NAINATIVU. Tu žili vyznávači kultu hadov. Ostrov je vzdialený 2 hodiny cesty od Jaffny po neuveriteľných mólach medzi ostrovčekmi a ďalej 30 minút plavby v podpalubí preplnenej lodičky. Na ostrove príjemná prechádzka medzi budhistickým a hinduistickým chrámom. Kúpite si platy palmového cukru? Pre záujemcov návšteva najizolovanejšej pláže v tamilskej časti. Bude práve pláž Casuarina pre Vás tou najkrajšou na celej Srí Lanke? Nallur Kovil je gýčový chrám venovaný bohovi Muruganovi. Vyzuť sa treba do prachu a muži vstupujú bez trička. Návrat späť do hotela v Jaffne. Tieto 2 noci v Jaffne treba považovať za objaviteľské, veď tu nenájdete takmer žiadneho bieleho turistu. Určite uvidíme viac! Na večeru vylúpané krevety na štýl Jaffna v najlepšej reštaurácii v meste, ktoré domáci ponúkajú ako najlepšie na svete. A možno aj majú pravdu.

Prechádzame polostrovom Jaffna a je zaťažko rozlúčiť sa. Pred odchodom ešte navštívime tamilskú hinduistickú školu, ktorú charitatívne podporujeme. Stretneme sa osobne s deťmi, ich učiteľmi a aj riaditeľom školy. Veľmi emotívny zážitok na záver našej veľkej cesty bývalým Cejlónom. Ak máte doma nejaké veci, ktoré by sa mohli deckám hodiť, pribaľte si ich na cestu. Urobíte im veľkú radosť! Z Jaffny trielime prekvapujúco dobrou novopostavenou cestou na juh a sme jediné auto na ceste. Palcký prieliv v Bengálskom zálive je maximálne 13 metrov hlboký, no často oveľa menej. Do Indie by ste, zdá sa, prešli po svojich. Vpravo máme Adamov most, no my ideme pred odletom ešte na pláž. Náš veľký okruh Srí Lankou sa končí. Poituu varén. Transfer na letisko.

Odlet z Negombo a prílet domov.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • 11 x ubytovanie  v 3*-4* hoteloch v dvojposteľových izbách
 • 11 x raňajkami
 • Výlet do národného parku Yala
 • dopravu klimatizovaným autobusom
 • BUBO - sprievodcu
 • asistenčné služby BUBO
 • letiskové transfery na Srí Lanke
 • návštevu výrobne čaju
 • dopravu na káričkách ťahaných vodnými byvolmi
 • plavbu lodičkou po “lotosovom” jazere
 • ochutnávku araku a ajurvédskej masáže pre každého
 • doprava cez ostrovčeky a následne trajekt na svätý ostrov Nanativu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

stravu (okrem raňajok), víza, letiskové poplatky, vstupné do pamiatok a atrakcií

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné strany.

Poznámka:

Prečo Srí Lanka? Srí Lanka alebo Cejlón je vyhľadávanou destináciou. Krajina má celoročne výborné počasie, úžasnú históriu a pláže. To všetko na pomerne malom kúsku zeme.  Srí Lanka je budhistická krajina s množstvom chrámov a posvätných miest, rovnako s množstvom obrovských palácových komplexov, pri ktorých zadržíte dych. Päťdňový intenzívny program Vám umožní spoznať históriu a súčasnosť krajiny a potom Vás už čaká pláž.

Tento zájazd lietame spoločnosťou Emirates, ktorá patrí medzi najlepšie na svete. 

Používame nasledovné lety:

1.deň: EK128 Viedeň Dubaj 15:05-22:45

2.deň:EK650 Dubaj Colombo 02:35 - 08:25

14.deň: EK349 Colombo Dubaj 02:55 - 05:55

14.deň:EK127 Dubaj Viedeň 08:55 - 12:55

Presné časy letov sa môžu meniť a určuje si ich letecká spoločnosť. Uvedené lety sú preferované lety BUBO, v prípade, že nie sú k dispozícii, tak používame ostatné letecké spoločnosti s podobnými letovými časmi napr. Qatar Airways, Etihad.

Presné lety dostane každý klient v informáciách pred cestou, ktoré sa zasielajú cca 6 týždňov pred odchodom zájazdu.

Termíny a ceny

Termín
Cena
06.08.2018
19.08.2018
2 350 €
Základná cena 2350 €
Letiskové poplatky 410 €
Víza Srí Lanka (pre občanov SR a ČR) 50 €
Vstupné Srí Lanka Tamilské Tigre 147 €
Spolu 2 957 €
Objednať zájazd
12.09.2018
25.09.2018
2 220 €
Základná cena 2220 €
Letiskové poplatky 410 €
Víza Srí Lanka (pre občanov SR a ČR) 50 €
Vstupné Srí Lanka Tamilské Tigre 147 €
Spolu 2 827 €
Objednať zájazd
25.10.2018
07.11.2018
2 200 €
Základná cena 2200 €
Letiskové poplatky 410 €
Víza Srí Lanka (pre občanov SR a ČR) 50 €
Vstupné Srí Lanka Tamilské Tigre 147 €
Spolu 2 807 €
Objednať zájazd
22.11.2018
05.12.2018
2 120 €
Základná cena 2120 €
Letiskové poplatky 410 €
Víza Srí Lanka (pre občanov SR a ČR) 50 €
Vstupné Srí Lanka Tamilské Tigre 147 €
Spolu 2 727 €
31.01.2019
13.02.2019
2 120 €
Základná cena 2120 €
Letiskové poplatky 410 €
Víza Srí Lanka (pre občanov SR a ČR) 50 €
Vstupné Srí Lanka Tamilské Tigre 147 €
Spolu 2 727 €
07.03.2019
20.03.2019
2 220 €
Základná cena 2220 €
Letiskové poplatky 410 €
Víza Srí Lanka (pre občanov SR a ČR) 50 €
Vstupné Srí Lanka Tamilské Tigre 147 €
Spolu 2 827 €
25.04.2019
08.05.2019
2 220 €
Základná cena 2220 €
Letiskové poplatky 410 €
Víza Srí Lanka (pre občanov SR a ČR) 50 €
Vstupné Srí Lanka Tamilské Tigre 147 €
Spolu 2 827 €
01.08.2019
14.08.2019
2 350 €
Základná cena 2350 €
Letiskové poplatky 410 €
Víza Srí Lanka (pre občanov SR a ČR) 50 €
Vstupné Srí Lanka Tamilské Tigre 147 €
Spolu 2 957 €
12.09.2019
25.09.2019
2 120 €
Základná cena 2120 €
Letiskové poplatky 410 €
Víza Srí Lanka (pre občanov SR a ČR) 50 €
Vstupné Srí Lanka Tamilské Tigre 147 €
Spolu 2 727 €
31.10.2019
13.11.2019
2 220 €
Základná cena 2220 €
Letiskové poplatky 410 €
Víza Srí Lanka (pre občanov SR a ČR) 50 €
Vstupné Srí Lanka Tamilské Tigre 147 €
Spolu 2 827 €

Odporúčame

Sri Lanka
11 dní
2 210 €
Malajzia , +3 viac
11 dní
2 360 €

K Katarína Dulková

 
Milí budúci cestovatelia. Zopár zážitkov z cesty po Srí Lanke 28.4.-11.5.2017. Ja som totálny cestovateľ - amatér a na cesty jazdím bez toho, aby som si dopredu niečo prečítala. Chcem byť ako nepopísaný papier, ktorý sa zaplní až priamo na mieste. Srí Lanka ho popísala chilli papričkami, milými ľudmi, ryžovými poliami, kúpeľom so slonmi, lotosovými jazierkami, učením sa šoférovať rikšu a zistením, že nielen Starobylý Egypt či slávny Rím boli vyspelými civilizáciami. Pred 2000 rokmi na Srí Lanke prekvitala vyspelá mierumilovná civilizácia , ktorá stavala " visuté záhrady" a maľovala farebné fresky. Bubo naplánoval zájazd ľahko a rafinovane a je vhodný aj pre pohodlnejších cestovateľov.

Z ZUZANA CERNA

 
Ahojte,
na zajazde Sri Lanka a Tamilske tigre som bola s cestovkou BUBO prvy krat, boli sme v termine 5-18.11.2016.
Kedze to bol moj prvy zajazd s BUBOm, nevedela som presne co ma caka ;) ale musim povedat, ze to bol super zajazd, vsetko bolo dobre zorganizovane, pripravene, vyber ubytovania vyborny, miestny autobus, moznost zakupenia vody u vodica, miestni sprievodca.... a v neposlednom rade by som rada pochvalila nasho sprievodcu Peta Salaja, ktory mal s nami hlavne trpezlivost (ked sme sa pytali viackrat na tu istu vec, napr:), napriek tomu nestracal humor; bol dobre pripraveny co sa tyka informacii o Sri Lanke ... zajazd doporucujem vsetkym, ktori chcu zazit a spoznat aj iny svet, tak trochu iny ako ten europsky....
Zuzana

L Lenka a Peter

 
Milé BUBO, v piatok 18.11.2016 sme sa vrátili z cesty SRÍ LANKA A TAMILSKÉ TIGRE. Ciest, ktoré sme s Vami absolvovali, je už takmer jedna desiatka a aj keď táto patrila k tým pohodovejším (teda minimálne jej prvá časť, keď sme boli spojení so zájazdom Srí Lanka - Rajská záhrada), chceli by sme sa opäť poďakovať za skvelú organizáciu. Všetko fungovalo, bolo pripravené, ubytovanie bolo skvelé….jednoducho, opäť ste nás nesklamali a potvrdili nám, že cestovať s Vami je záruka. Ale tak ste nás to už naučili : -) Poďakovanie istotne patrí tímu ľudí do Vašej kancelárie, o ktorých ani nevieme, že tam sú, ktorí toto všetko organizujú a zabezpečujú, aby sme my zažívali takúto pohodu a istotu. Aj keď je to Vaša práca, skutočne si to ceníme. Poďakovanie patrí aj skvelému sprievodcovi Petrovi Salajovi. Želáme úspech a mmoho spokojných klientov.
Lenka + Peter

V veronika

 
ahojte, super zajazd, 1x s bubom, 1x v azii - total zazitok ! Sri lanka je FANTASTIC. Ako s prievodca bol s nami Peto - paradicka, za vsetko ho chvalim, za vedomosti, zabavu, zazitky ... good choice

E Erika Veghova

 
Milí cestovatelia,
Sú tomu dva mesiace, čo sme sa s manželom a so skupinou perfektných ľudí vrátili zo zájazdu Srí Lanka a Tamilské tigre. Pre nás dvoch to bol ten úplne prvý zájazd s BUBO a pre BUBO vlastne tiež, keď beriem do úvahy aj cestu na sever Srí Lanky :) Boli sme plní očakávania, čím nás ostrov zaujme a ako to BUBO zvládne.
Ostrov so svojou krásnou flórou a faunou očarí aj tých najnáročnejších milovníkov prírody. Od trasy popri palmových lesoch, plavby na lotosovom jazere, výstup na Sigíriu, záprah byvolov, prechádzky v dedinke, nezbedné opice, krásny spev vtáčikov, pohľad na čerstvo vyliahnuté drobučké korytnačky, kúpajúcich sa slonov v rieke, či práve zatúľaných pri ceste :), voľne žijúceho krokodíla v prímorskom rezorte až cez prekrásny národný park Yala, kde netušiac zbadáte aj varana a šakala, ktorého ste ešte nikdy nevideli alebo práve srny a divé svine ako z našich lesov. Na stromoch si všímajte zmeravené chameleóny, či krásne sfarbené vtáčiky, dokonca za listami ukrytého spiaceho leoparda :) Mali sme tú česť obedovať u domácich, ochutnať ich „národnú“ (niekedy sme mali pocit, že aj jedinú :)) stravu priamo z banánového listu, ovoňať ich koreniny a priamo vyskúšať ich liečivé či kozmetické účinky, nakuknúť do veľkoskladu s ovocím a zeleninou, ochutnať ich betel, pozrieť si budhistické chrámy, či v tamilskej časti sa trocha vniesť do hinduizmu. Jedným s ďalších milých prekvapení bol samotný ľud! Na prvý pohľad trocha prísny, ale akonáhle sa im prihovoríš, alebo len dvihneš kútik úst, usmejú sa na teba a milo sa prihovoria. Sú veľmi prívetiví a ešte neskazení turizmom (hlavne na severe, kde už kvôli vojne dlho nik nechodil). Pre nás rovnako silný emotívny zážitok vidieť opustené domy po vojne v severnej časti Tamilov, dotknúť sa pomníka obetiam Tsunami alebo obdarenie zvedavých detí z chudobných rodín „maličkosťami“ pri návšteve základnej školy, ako aj srandovná jazda na bicykloch popri ruinách pamiatok, návšteva kina a úžasná atmosféra indického filmu (plného viacerých žánrov). Samozrejme nevynechať krásnu vôňu čajovne, voľne rastúcich kvetov, oceánu, korenín, olejov z ajurvédskej masáže a sladkú chuť baby-banánov (ochutnali sme aj červené :)), ananásov, kráľovského kokosu, papaye a iného ovocia. Navštívili sme aj „povinné“ ale veľmi pekné pamiatky, chrámy. Každým dňom sme boli zážitkami bohatší vďaka vynikajúco zorganizovanému programu a nášmu zdatnému sprievodcovi Petrovi Salajovi, ktorému týmto opätovne ďakujeme, predovšetkým jeho neuveriteľnej trpezlivosti (prerozprávať nám niečo aj viackrát potom ako sme vyčerpaní vždy zaspávali v autobuse :)), jeho prístupu, otvorenosti a starostlivosti. Takých sprievodcov človek stretne naozaj málokedy a budem rada ak budeme mať ešte príležitosť zdieľať s ním zážitky aj z iných častí sveta.

E&L

E Eri & Laci

 
Milí cestovatelia,
Je to len mesiac, čo sme sa s manželom a so skupinou perfektných ľudí vrátili zo zájazdu Srí Lanka a Tamilské tigre. Pre nás dvoch to bol ten úplne prvý zájazd s BUBO a pre BUBO vlastne tiež, keď beriem do úvahy aj cestu na sever Srí Lanky  Boli sme plní očakávania, čím nás ostrov zaujme a ako to „BUBO“ zvládne.
Ostrov so svojou krásnou flórou a faunou očarí aj tých najnáročnejších milovníkov prírody. Od trasy popri palmových lesov, plavby na lotusovom jazere, výstup na Sigíriu, záprah byvolov, prechádzky v dedinke, nezbedné opice, krásny spev vtáčikov, pohľad na čerstvo vyliahnuté drobučké korytnačky, kúpajúcich sa slonov v rieke, či práve zatúlaných pri ceste, voľne žijúceho krokodíla v prímorskom rezorte až cez prekrásny národný park Yala, kde netušiac zbadáte aj varana a šakala, ktorého ste ešte nikdy nevideli alebo práve srny a divé svine ako z našich lesov. Na stromoch si všímajte zmeravené chameleóny, či krásne sfarbené vtáčiky, dokonca za listami ukrytého spiaceho leoparda. Mali sme tú česť obedovať u domácich, ochutnať ich „národnú“ (niekedy sme mali pocit, že aj jedinú) stravu priamo z banánového listu, ovoňať ich koreniny a priamo vyskúšať ich liečivé či kozmetické účinky, nakuknúť do veľkoskladu s ovocím a zeleninou, ochutnať ich betel, pozrieť si budhistické chrámy, či v tamilskej časti sa trocha vniesť do hinduizmu. Jedným s ďalších milých prekvapení bol samotný ľud! Na prvý pohľad trocha prísny, ale akonáhle sa im prihovoríš, alebo len dvihneš kútik úst, usmejú sa na teba a milo sa prihovoria. Sú veľmi prívetiví a ešte neskazení turizmom (hlavne na severe, kde už kvôli vojne dlho nik nechodil). Pre nás rovnako silný emotívny zážitok vidieť opustené domy po vojne v severnej časti Tamilov, dotknúť sa pomníka obetiam Tsunami alebo obdarenie zvedavých detí z chudobných rodín „maličkosťami“ pri návšteve základnej školy, ako aj srandovná jazda na bicykloch popri ruinách pamiatok, návšteva kina a úžasná atmosféra indického filmu (plného viacerých žánrov)  . Samozrejme nevynechať krásnu vôňu čajovne, voľne rastúcich kvetov, oceánu, korenín, olejov z ajurvédskej masáže a sladkú chuť baby-banánov (ochutnali sme aj červené), ananásov, kráľovského kokosu, papaye a iného ovocia. Navštívili sme aj „povinné“ ale veľmi pekné pamiatky, chrámy. Každým dňom sme boli zážitkami bohatší vďaka vynikajúco zorganizovanému programu a nášmu zdatnému sprievodcovi Petrovi Salajovi, ktorému týmto opätovne ďakujeme, predovšetkým jeho neuveriteľnej trpezlivosti (prerozprávať nám niečo aj viackrát po tom ako sme vyčerpaní vždy zaspávali v autobuse), jeho prístupu, otvorenosti a starostlivosti. Takých sprievodcov človek stretne naozaj málokedy a budem rada ak budeme mať ešte príležitosť zdieľať s ním zážitky aj z iných častí Zeme.

J Jana Staračková

 
"Aiubóvan", ako hovoria Srílančania na uvítanie. Aj ja sa chcem pár slovami pridať k hodnoteniu tohto zájazdu. Je to naozaj dobrá voľba, ak chcete zažiť dobrý poznávací zájazd, kde nenarazíte ešte na veľké množstvo turistov. Tento zájazd naozaj ponúka spojenie poznávania, oddychu a gurmánstva. Každý si príde na svoje. Ľudia sú naozaj príjemní a sú radi, že sa opäť po dlhom čase do niektorých oblastí, kde sa dlho bojovalo, vracia turizmus. Za dva týždne toho zažijete veľa a ani vysoké teploty a vlhko človeka neodradia, aby ste všetko, čo zájazd a sprievodca pripravili, aj absolvovali a osobne prežili. Aj ja som bola nadšená z návštevy školy v Jaffne a som rada, že sme ich podporili a BUBO v tom bude pokračovať. Jediné, čo sme nevideli boli veľryby, ale na to treba ísť na zájazd radšej niekde na iný kontinent :-))) Náš mladý sprievodca Peter Salaj, je naozaj skvelý. Vždy dobre naladený a ochotný vyhovieť naším požiadavkám. Tento zájazd naozaj odporúčam. Tak neváhajte a skúste ho aj vy. Kari si užijete na rôzne spôsoby až budete radi, keď sa vrátite domov a dáte si dobrý rezeň :-))).

A Alica

 
Síce chvíľku s odstupom, ale predsa pridám pár slov. Náš zájazd začal v hlavnom meste Colombo, odkiaľ sme fičali do niekdajšieho hlavného mesta - Anuradhapura. Okrem toho, že je tam cca 2300 rokov starý strom, ktorého pôvod siaha skoro k pôvodu Budhovho osvietenia, majú tam aj stúpu s krištáľom na vrchu. Tento suvenír mi nevyšiel....

Zato sme mali nádherné zážitky kúpania slonov, ktoré sme mohli aj kŕmiť a fotiť sa s nimi. Fantastický zážitok.... za bakšiš. Samozrejme. Srí Lanka bola vôbec bohatá na prírodu a zážiky so zvieratami (a bakšišné pre domácich). Okrem toho, že sa nám podarilo vidieť leoparda, do zbierky si budete môcť pridať aj krokodíla, obriu veveričku, karety, vodné byvoly, všadeprítomné opice a hmyz. Ten ale prekvapujúco nebol v presile, takže spomínam v dobrom.

Nedá mi nespomenúť fantastickú srílanskú kuchyňu. Hoci pre turistov pripravujú aj mäsitú stravu, domáci sú väčšinou vegetariáni (aspoň tak nám povedal Peťo), a teda vegetariáni si prídu na svoje. Ja som si teda prišla. Úžasná strava a pre tých, ktorí majú radi ázijskú kuchyňu, rozhodne odporúčam. Neobanujete.

Samozrejme sme prešli všetky turisticky povinné miesta, avšak s vysokým dátumom pobytu (vrcholilo leto a začínalo obdobie dažďov) je nutné podotknúť, že výskyt turistov na meter štvorcový bol výrazne zredukovaný. Neuveríte, ale podarili sa nám aj fotky bez ľudí. Teda samozrejme, okrem nás - v strede. Aj obloha sa nad nami zľutovala a väčšinu času bolo príjemne pod mrakom. Čo samozrejme neznamenalo, že sa nespálime, len čo vystrčíme na pláž naše biele nosy. Takže pozor, natierať sa a natierať.

Po ajurvéde, čaji, bicyklovaní medzi ruinami, Budhami, požehnaniami, obetinami, masáži a pod., nasledoval oddych na pláži a pre tých, ktorým nebolo dosť, začala cesta na sever, k Tamilcom. Hoci nikto nevedel, čo čakať, bola to krásna časť zájazdu, napriek pozostatkom tsunami a nie tak dávno skončenej vojny. Milí ľudia, rovnako prekvapení z nás ako my z nich, ústretový personál všade, kam sme prišli, krásna príroda a pamiatky, výborná indická kuchyňa. Sever Srí Lanky si určite zaslúži viac pozornosti a veľmi rada sa tam kedykoľvek vrátim.

Musím priznať, že nikto netučil, čo táto bubácka prvoexpedícia na sever prinesie a myslím, že sme boli všetci trošku nedočkaví, zvedaví a ľahko nervózni. Nakoniec nebolo prečo. Zájazd prebehol bez chyby aj vďaka nášmu sprievodcovi Peťovi S., ktorému týmto opätvne ďakujem za prístup, trpezlivosť, nadhľad a starostlivosť. Skvelá práca a dúfam, že sa ešte na niektorom zájazde uvidíme. Bude mi potešením.

Ak váhate či ísť, tak neváhajte. Stojí to za to.

J Jaroslava

 
V polovici mája som sa vrátila z poznávacieho zájazdu Srí Lanka a Tamilské tigre. Bola to novinka v katalógu a my sme boli prvými cestovateľmi zo Slovenska a Čiech, ktorý mali možnosť vidieť celý ostrov aj vrátane oblastí obývaných menšinovými Tamilmi. Turisti túto časť Srí Lanky len začínajú objavovať, pretože tu len pred pár rokmi skončila občianska vojna. Vystúpili sme na nádhernú Sigiriju, obdivovali kúpanie slonov v sirotinci v Pinawale, úspešne sme absolvovali safari v NP Yala a videli sme aj leoparda „ja ako prvá“!? Napriek vysokým teplotám a úmornej vlhkosti sme program zájazdu zvládali v pohode pretože sa dni poznávacie striedali s dňami oddychovými, ktoré sme mali možnosť stráviť v kvalitných rezortoch s takmer prázdnymi plážami. Na každú cestu do chudobnejších krajín nesiem pre deti vymaľovánky, zošity, farbičky, perá, fixky a drobné sladkosti. Oslovila som nášho sprievodcu, aby mi poradil, kde bude najvhodnejšie odovzdať túto charitu. Teší ma, že som tým vlastne iniciovala myšlienku zorganizovania návštevy školy a oslovenie účastníkov zájazdu na zozbieranie finančných prostriedkov na nákup školských pomôcok pre deti z najchudobnejších rodín. Nášmu sprievodcovi Peťovi Salajovi sa podarilo zabezpečiť v posledný deň nášho zájazdu návštevu miestnej školy v Jaffne a začať tak krásnu tradíciu opakovaných návštev a pomoci. Mali sme možnosť vstúpiť do budovy školy, stretnúť sa s jej žiakmi a učiteľkami a odovzdať balíčky so školskými pomôckami. Bol to pre mňa najemotívnejší zážitok celého zájazdu a vďaka za to patrí práve Peťovi. Počas celého zájazdu nás postupne oboznamoval s históriou, ale aj súčasným spolužitím Sinhálcov a Tamilov. Vždy usmiaty, ochotný a pripravený odpovedať na naše otázky.
Ďakujem za príjemne strávené dni v spoločnosti milých spolucestovateľov, skvelého sprievodcu Petra Salaja a CK za vynikajúco zorganizovaný zájazd.

K Kristína Alfoldyová

 
Dobrý deň priatelia,
len pred pár dňami sme sa vrátili zo zájazdu Srí Lanka - Tamilské tigre. Boli sme historicky prvou skupinou z BUBA, ktorá tento zájazd absolvovala. A musím sa priznať, že som na to hrdá. Prešli sme celý ostrov a navštívili sme oblasti, kde takmer tridsať rokov nebol žiaden zahraničný turista. Videli sme rozsiahle ryžové polia, čajové plantáže, nádherné pláže a historické pamiatky. Bývali sme v hoteloch, ktoré by v tejto oblasti nikto neočakával. A všade milí, usmievaví ľudia, vďačný za každý prejav náklonnosti. Výborný zájazd, výborne zorganizovaný. Vôbec nič by som na ňom nemenila.
Osobitnou kapitolou bol náš úžasný sprievodca Peťko. Jeho zásluhou sme nevnímali ani teplo ani vlhkosť, povodil nás po krásnych miestach, ochutnali sme všetko čo sa dalo jesť aj piť, navštívili sme plantáže, videli skutočný život miestnych, zorganizoval nezabudnuteľnú návštevu štátnej školy. Vždy pokojný, ústretový, skrátka náš.
Nemusíte sa báť Tamilských tigrov, táto časť krajiny je pokojná a nie sú tam zatiaľ tisíce turistov. A ešte niečo, ak chcete vidieť panenskú prírodu, leoparda na strome, divé slony a vzácne korytnačky, treba tento ostrov navštíviť čím najskôr. Tak šťastnú cestu.


 • 1 / 1