Sudán: modrý a biely Níl

Sudán

Doprajte si štýlovú expedíciu starobylou Núbiou so znalcami. Ide o nádhernú cestu Saharou, po stopách čiernych faraónov, krížom cez nezregulovaný Níl. Uvidíte najviac pyramíd vo svojom živote. Bezpečnosť je pre BUBO prvoradá a aj tu vám garantujeme silné zážitky. Sudán má v západných médiách zlé meno, BUBO praktické skúsenosti a toho istého sudánskeho partnera už 11. rok. Vybavíme povolenia, dostaneme sa omnoho ďalej než iní a hlavne zažijete omnoho viac.

Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner
Novinka
Novinka
2018
od 2 510 €

Sudán

9 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Bezpečná cesta na miesta kde nechodia žiadni turisti
 • Plná penzia a všetky vstupy v cene
 • Pyramídy pod patronátom UNESCO – vyberiete si tú vlastnú iba pre seba
 • Skutočný prechod Saharou na 4x4
 • Plavba na ostrov v prostriedku rieky Níl
 • Na tejto ceste máte šancu objaviť to čo ešte iní nevideli!

Odlet z civilizovanej Európy a prílet do Chartúmu, do hlavného mesta hyperexotického Sudánu. Na juhu vidieť úrodné sudánske savany, na severe je púšť, no my sme pristáli v exotickom Saheli. BUBO do Sudánu realizuje zájazdy od roku 2008 (viď príspevky na našom Fóre www.bubo.sk/forum). V tej dobe bol Sudán najväčšou krajinou Afriky a necestoval sem prakticky nikto. Naša pionierska snaha sa vyplatila a teraz Vám ukážeme Sudán bezpečne, lacno a vy zažijete neuveriteľné dobrodružstvo.

Zobudili sme sa kúsok od sútoku Bieleho a Modrého Nílu, miesto, ktoré musí každý skutočný cestovateľ raz zažiť. Raňajky v našom hoteli, prechádzky v okolí a prvé exotické vnemy. Rozdáme si cestovné povolenia, ktoré sme pre Vás pripravili, rozdáme si ďalšie povolenia na fotografovanie a zaregistrujeme naše pasy. Diktatúry sú najbezpečnejšími krajinami, ale pohybovať sa v nich (v roku 2018 sú opäť nové pravidlá) chce mnoho povolení a tie zaberú čas- my pre Vás všetko vybavíme! Polovicu z miest, ktoré navštívime iní turisti nenavštevujú a aj na tie máme špeciálne povolenia. Kompletná prehliadka hlavného mesta. Prekvapivé národné múzeum s objektmi Núbijskej histórie. Nádherné chrámy zachránené z vôd Násirovej priehrady sú pod ochranou UNESCO a v múzeu sú opäť postavené. Na vrchnom poschodí sú kresťanské fresky. Viete, že Sudán bol podobne ako susedná Etiópia kresťanskou krajinou? Etnografické múzeum nám pomôže ukázať si ďalšiu špecialitu tejto krajiny a to enormnú kmeňovú diverzitu. Práve kmene sú tým čo nás v BUBO roky fascinuje a mapujeme ich po celom kontinente. Kníh a celkovo informácii o Sudáne je málo a tieto múzea sú nutným vstup k pochopeniu unikátnych zážitkov, ktoré zažijeme neskôr. Prejdeme cez Biely Níl do mesta Omdurman. Toto je tá pravá exotika odlišná od Chartúmu, ktorý sa snaží vykročiť smerom k moderne. Omdurman je tradičný vo všetkých smeroch, takéto niečo ste nikdy v živote nevideli. Hrob Mahdího, Chalifov dom a trh na ktorom sa predávajú hadie kože, kože leoparda, krokodíla a slonovina. Chýbajú už iba otroci…. No aj o tom si povieme, kde sa dajú kúpiť aj dnes.

Skoro ráno po raňajkách v našom hoteli nasadáme do našich terénnych aut a vyrážame na exotickú cestu, ktorú zažije minimum ľudí. STARÁ DONGOLA: tu bolo kresťanské hlavné mesto kráľovstva Makuria. No škoda, že sme to neudržali. Je tu nádherne, palmové háje, nezregulovaný Níl. Takto ste si predstavovali oázu? Prechádzky v Starej Dongole kam sme sa dostali starou kompou ako z iného sveta. Starý prievozník robí všetko ručne, úžasné fotografie z iného sveta a Níl aký iní nezažili. Sudán sa rýchlo mení a civilizuje a tak o chvíľu tieto exotické kompy nahradia nudné mosty, rieka bude zregulovaná a prídu turisti. Naše ulovené zážitky budú o to cennejšie. Obed po ceste. KERMA je tu vyše 5800 rokov. Dnes si povieme o tajomnom Saheli a tajomnej Núbii. Ubytujeme sa v tradičnom Núbijskom dome a s domorodým sprievodcom začíname spoznávať Núbijskú kultúru do väčšej hĺbky. Vstup na archeologické miesto, a do daifufa v cene.

TOMBUS: je od Kermy 25 kilometrov a keď nemáte vlastnú expedičnú dopravu, nikdy ho neuvidíte. Obrovská granitová socha venovaná “čiernemu faraónovi” Taharqovi tu leží 2700 rokov pohodená iba tak. Egyptské hieroglyfy, nádherné a my sme tak blízko. Čo sú to tie katarakty? Uvidíme ten tretí a pochopíme akú dôležitosť mali pre splavnosť Nílu. Vieme miesto odkiaľ sa dá nafotiť najlepšie (domorodci ho nepoznajú lebo nefotia). Naobedujeme sa v domorodej čajovni. Opäť prekročíme Níl na západný breh, sýtozelené datlové palmy a úrodné polia končia ako sekom mačety a bez akéhokoľvek prechodu začínajú piesky a my ďalej ideme púšťou. Maximálne exotický úsek, ktorým mierime do srdca Núbie. Zažijeme karavánu tiav ako za starých čias? Pri studni najprv pijú ťavy, potom ovce, potom muži a ženy a deti pijú nakoniec, takto to nariaďuje zákon Sahary. Ubytovanie v núbijskom dome.

SOLEB: skoro ráno za najlepšieho svetla navštívime egyptský chrám venovaný bohovi Amonovi, postavený faraónom Amonhotopom. Nafotíme nádherné fotografie, veď tu nikdy neprší. Takto nejako musel vyzerať Karnak kedysi. Ďalší exotický chrám venovaný krásnej kráľovnej Tai je cestovateľskou pikoškou. Spolu sa v Sadinge nachádza 35 pyramíd, niektoré s kruhovou podstavou, čo je značne atypické. Ako ďalšiu novinku na rok 2018 pridávame aj plavbu na ostrov Saï. Úžasné výhľady na nezregulovanom Níle a neznáme pamiatky prastarej histórie. Sme v “zemi papyrusu”, ostrov má 50km2 a jeho obyvatelia tisícročia vzdorovali sile faraónov. Máme sprievodcu, ale toto je aj o našom objavovaní. Saï bol osídlený od paleolitu a mnohé pamiatky stále zakrýva piesok… Zakopnete o niečo práve vy? Návrat do nášho núbijského domu.

KARIMA bola centrum kultúry Napata (900 -270 prnl) a fascinujúce centrum 25. egyptskej dynastie. Dostaneme sa sem po extrémnom prechode Saharou (320km dobrodružstva). Cesta je cieľom. Keď naše autá zapadnú, tak ich spoločne vykopeme. Nebojte sa máme dostatok vody, skúseností a pripravenú aj náhradnú dopravu. No vy zažijete náznak skutočnej ťažkej expedície, aké poriada iba BUBO. Spoločne vystúpime na vrchol Gebel Barkal (UNESCO) pozrieme sa na pyramídy naokolo z vtáčej perspektívy a potom si ich pozrieme z blízka. Pochopíte prečo je tento vrch do dnešných čias považovaný za svätý. Omnoho menej ľudí navštívi Necropolis Napaty, no my si toto nenecháme ujsť. Poznáme Núbijca, ktorý nám otvorí hrobku a my vstúpime do podzemia pod pyramídy. “Keď som zazrel tie hviezdy, ako keby ich práve namaľovali, vyrazilo mi to dych” komentoval nebývalý zážitok v roku 2008 Ľuboš Fellner. Maľby majú vyše 2600 rokov a vy sa ich môžete dotknúť- samozrejme to neurobíte, - ale chceme povedať, že ste tu absolútne samy.

Dnes uvidíte svoje najkrajšie pyramídy v živote. Najviac pyramíd totižto nie je v Egypte ale tu v Sudáne na hornom toku Nílu. NURI je nádherné. V piesku sú iba vaše stopy a pred vami pyramídy ktoré ešte nikto nerekonštruoval a pôsobia preto romanticky a pravdivo. Už sa nám síce nepodarí vystúpiť na vrchol ako to urobila výprava Luboša Fellnera v roku 2008, ale aj tak na tomto mieste stojíte dlho pred ostatnými turistami. BUBO bolo prvé na mnohých miestach sveta, napríklad v Barme či na Kube a teraz ide o krajiny s miliónmi turistov. Toto isté sa stane so Sudánom. V roku 2018 však zažijete ešte unikát. Pri výbornom svetle nafotíte pyramídy nádherne. Tieto fotografie budú mať neskôr veľkú cenu. Potom sa presunieme ďalej na juhovýchod cez púšť Bajúda. MEROE a jeho stovky pyramíd si vychutnáme dlho a vydržíme až po západ slnka. Každý si tu nájde svoju pyramídu s ktorou budete úplne samy. Popremýšľate o svojom živote, nesmrteľnosti chrústa –v tomto prípade hovnivála, ktorý si tu po piesku váľa svoju guľôčku. Takýchto miest je na svete už málo.

Ráno návšteva kráľovského mesta Meroe, potom 90km po asfalte a ďalších 40km mimo neho. Mussawwarat (UNESCO) je merotický komplex, ktorý je z iného súdka než pyramídy. Išlo o najväčšiu stavbu aká kedy bola v Núbii skonštruovaná. Po obede ďalších 20km k Naqa (UNESCO) s chrámom s najkrajšími reliéfmi Sudánu. Rimania sa pri pohľade na Naqu červenali a áno rímsky vplyv tu jednoznačne vidieť. Dosť bolo pamiatok, jazda k sútoku Nílu späť do civilizácie hlavného mesta. Luxusný obed, posledné suveníry a cesta na letisko. Odlet zo stredoveku späť na civilizované Slovensko kde si budeme vážiť vlastnú posteľ, pitnú vodu z vodovodného kohútika. No v srdci budeme mať zážitky, na ktoré budeme spomínať celý život.

Prílet domov a zdieľanie fantastických zážitkov s rodinou a priateľmi.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku v economy class
 • transfer do/z hotela v Chartúme
 • ubytovanie v 3* hoteloch a núbijských domoch ( základné!!!)
 • transfery privátnymi 4x4 (klimatizované)
 • plnú penziu mimo hlavného mesta
 • minerálnu vodu v balenej flaši na každý deň
 • anglicky hovoriaceho miestneho sprievodcu
 • BUBO sprievodcu
 • všetko vstupné do archeologických lokalít a múzeí počas celej cesty
 • pozývací list k vybaveniu víz
 • povolenia a všetky potrebné permity (zložitá procedúra v Sudáne)
 • skúsenosti s organizáciou cesty do týchto krajín z predchádzajúcich rokov
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby BUBO

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, bakšiš pre šoférov (ak budete spokojní), víza, stravu v hlavnom meste kde reštaurácie existujú (raňajky sú v cene), registrácia pasu 40 euro (platí sa na mieste), suveníry.

Prečo BUBO?

 1. a)Sme najväčší znalci Afriky (realizujeme najviac krajín a za posledných 25 rokov sme na tento kontinent previezli najviac klientov)
 2. b)Sudán realizujeme od roku 2008, dlho pred ostatnými

“Mnohí sa ma pýtajú, kam ísť zažiť ten pravý neturistický svet. Sudán je mojim tipom.”

Ľuboš Fellner

Poznámka:

Ubytovanie: BUBO už tradične spáva v tom najlepšom čo krajina ponúka a aj na tejto expedícii budete po celý čas spať v tom najlepšom! Bohužiaľ bude to v tomto prípade veľmi jednoduché. V hlavnom meste si je možné dokúpiť si najlepší hotel krajiny (v cene zájazdu je 3 hviezdičkový hotel) a inde to už nie je možné. Sudán je značne exotickou krajinou a tak ide o jedno z najhorších ubytovaní v našej ponuke. Je to daň za exotickosť a neturistickosť krajiny, ktorú sa však oplatí zaplatiť, lebo zážitky získané prekonajú všetky očakávania. Trvalo nám dlhých 11 rokov kým sme sa od stanov dopracovali až sem.  Stany sme vymenili za núbijské domy. Krajinu spoznáte takto omnoho lepšie a stanú sa z Vás na chvíľu členovia objavnej výpravy. Treba si uvedomiť, že každá izba je iná a v rámci výpravy bude mať jeden raz lepšiu, raz horšiu izbu. Odporúčame zobrať si vlastnú plachtu. Skupinky do Sudánu sú malé a tak vyvážiť balans nebýva problém.

Transport: pri malých sudánskych skupinách využívame terénne autá 4x4. Iné by takúto náročnú cestu neprešli. Ideme omnoho ďalej než väčšina turistov v autobuse. To sa absolútne nedá porovnať. Každé auto riadi profesionálny vyškolený šofér.  Bezpečnosť je aj tu na prvom mieste. Autá sú drahé a my ich máme prenajaté na celý čas mimo hlavného mesta.

Strava: ak by sme nemali vlastného kuchára nenajedli by sme sa. Je to nákladné a preto je tento druh expedícii cenovo náročnejší. Strava nie je v cene iba v civilizácii a to v hlavnom meste. Inak je plná penzia (expedičného charakteru)v cene.

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO však odporúča každému cestovateľovi do tejto oblasti, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB.

Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné strany.

Termíny a ceny

Termín Stav Cena  
08.05.2018
16.05.2018
Vypredaný
2 510 €
Objednať
20.09.2018
28.09.2018
Už len 4 miesta
2 510 €
Objednať
15.05.2019
23.05.2019
Voľný
2 510 €
Objednať
20.09.2019
28.09.2019
Voľný
2 510 €
Objednať

Odporúčame

Burkina Faso , +2 viac
12 dní
2 640 €
Juhoafrická republika , +2 viac

3x naj Afriky

17.08. → 25.08.2018 +30 ter.
9 dní
2 160 €


 • 1 / 0