Sumatra - Siberut a Mentavajci

Indonézia, Bali

Exotická cesta, ktorá splní Vaše sny o Indonézii. Cez rovníkový prales na sopku, kŕmenie orangutanov a pobyt v nádhernej prírode Sumatry. 4 dni v džungli na ostrove Siberut kde sme na návšteve u autentického kmeňa Mentavajcov. Žijeme s nimi a spoznávame ich kultúru ako málokto. Pod taktovkou skúseného BUBO sprievodcu do srdca fascinujúcej Indonézie.

Tomáš Horňák Tomáš Horňák
Novinka
Novinka
2018
od 2 680 €

Indonézia, Bali

18 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • komfortná cesta, prelet v cene
 • vylepšenie poznávacieho zájazdu, ktorý splní Vaše najtajnejšie sny
 • cez rovníkový prales na sopku, kŕmenie orangutanov
 • život v kmeni Mentavajcov
Zobraziť mapu

Odlet z Európy a let kvalitnou leteckou spoločnosťou.

Prílet do MEDANU. Selamat datang – vitajte. Najväčšie mesto na Sumatre, je trhovým, obchodným a dopravným centrom. Okolie Medanu je poľnohospodárska oblasť bohatá na tabak, kaučuk, palmový olej a kávu. Prvé dotyky s Indonéziou, zo všetkých sa stávajú milionári.

Dopoludnia prehliadka Medanu, hlavného mesta provincie Severná Sumatra a najväčšieho mesta Indonézie mimo Jávy. Návšteva paláca Maimun (Istana Maimun), sídlo sultána Deli. A potom hlavná mešita (Masjid Raya) v marockom štýle. Následne presun do Tangkahanu v blízkosti národného parku Gunung Leuser (UNESCO). Prechádzky po okolí, pozorovanie prírody, motýľov, kúpanie v rieke. Možnosť (fakultatívne) tubingu a kúpanie sa pod vodopádom, prípadne kúpanie slonov.

Presun džípmi do dedinky Bukit Lawang s fotografickými zastávkami po ceste. Kaučukové plantáže, háje olejových paliem a iných tropických rastlín. Popoludní pre záujemcov trek do džungle s veľkou pravdepodobnosťou stretnutia s orangutanmi vo voľnej prírode (fakultatívne cca 30 euro platba na mieste). Unikátny prírodný zážitok. Sú to jediné ľudoopy na území Ázie a najväčšie zvieratá, ktoré žijú na stromoch. Len Sumatra a Borneo sú domovom týchto vysoko inteligentných a vynaliezavých živočíchov. Prídu aj gibony, makaky alebo pre túto oblasť endemické hulmany Thomasove? Máte doma ratanový nábytok? Chcete vidieť ako to rastie? Fauna a flóra je tu naozaj jedinečná.

Po raňajkách odchádzame z jedinečného Bukit Lawang a presunieme sa do vysočiny Karo, horského mesta Berastagi (1300 m), základne pre výstup na sopku Sibayak.

Skoré ranné vstávanie. Nádhernú divokú prírodu spoznáme pri výstupe na činnú sopku Sibayak. Prechod zo zelenej džungle až do mesačnej krajiny. Sopka dáva svoju prítomnosť najavo už zďaleka: zvukové efekty, vzdušné prieduchy, para, síra, vôňa. Nádherný výhľad je odmenou za výstup. Po zostupe zaslúžené kúpanie v termálnych prameňoch vytekajúcich zo sopky. Ovocné, zeleninové a kvetinové trhy v Berastagi. Ochutnáte čili grilovanú kukuricu, alebo radšej jahody? Presun k jazeru Toba a plavba na ostrov Samosir.

Prírodný unikát - jazero Toba. Najväčšie jazero Indonézie a zároveň najväčšie vulkanické jazero na svete. 100 km dĺžka, 30 km šírka a 505 m hĺbka, čo tiež radí jazero medzi najhlbšie na svete. Oddych na ostrove Samosir, polostrov Tuk Tuk. Odporúčame výlet prenajatou loďou po jazere Toba. Zastávky v tradičných dedinkách, kde sa zoznámime s tradíciami a kultúrou Toba Batakov, kedysi obávaných ľudožrútov. Rituálne popravisko v dedinke Ambarita. Neobyčajné sošky, masky, šamanské palice, ktoré sa dajú kúpiť len tu.

Relax na jazere Toba – srdce Batakov. Kúpanie, pešie prechádzky alebo možnosť zapožičať bicykel, motorku. Pochutnáme si na tradičných batackých špecialitách. Dáte si zlatú rybku (ikan mas) priamo z jazera alebo radšej grilované bravčové mäso (babi panggang)?

Transumatranskou „diaľnicou“ do Sipiroku, oblasti Mandailing batakov. Celodenný presun, pozorovanie krásnej prírody, kávové plantáže, ryžové polia s tradičnými batackými hrobkami, rýchlokurz indonézskeho jazyka.

Cestou botanické okienko v záhrade plnej korenín, ktoré možno poznáme ako vyzerajú a chutia, ale nevieme ako rastú. Dá si niekto šťavu z kokosového orecha, ktorý priamo pred vašimi očami zo stromu odtrhne opica? Prekročíme hranice severnej a západnej Sumatry a stojíme na magickom bode 0°,čiže na rovníku. Kúpime tričko s nápisom I Crossed The Equator. Opustíme severnú pologuľu a ďalej cestujeme už len po južnej.

Pešia prehliadka horského mesta Bukittingi (930 m), obkoleseného sopkami Merapi (2891 m) a Singgalang (2877 m). Návšteva niekdajšej pevnosti Benteng, kaňonu Sianok, japonských tunelov a centra mesta. Tradičný trh a miestny Big Ben. Minangkabauská matriarchálna kultúra, kde hlavné slovo má žena. Ojedinelá architektúra domov v tvare býčej hlavy, zdobené rastlinnými motívmi. Viete čo je kopi luwak? Cibetková káva. Kto by nechcel ochutnať najlepšiu kávu na svete priamo na mieste jej pôvodu? Pre záujemcov návšteva dedinky Palupuh, trek po stopách cibetky. Budeme mať šťastie aj na najväčší kvet na svete - Rafflesia arnoldii?

Po skorých a chutných raňajkách príde pre nás náš šofér a odvezie nás do prístavu, kde nasadneme na loď do Muara Siberut. Loď vyráža už o 07:00! Po krátkej zastávke v Sikabaluane dorazíme okolo jednej poobede až na Siberut. Úradné formality a ďalej budeme pokračovať na motorovom kanoe až do Bat Obai alternatívne do Bat Rorogot.

Ranný kúpeľ v rieke a potom raňajky. Cez deň budeme pozorovať alebo sa aj aktívne zapájať do každodenného života Mentavajcov. Vyskúšate výrobu bederného rúška alebo tetovanie? V motorovom kanoe sa potom presunieme ďalšie 3-4 hodiny po rieke až do Butui. Tu prenocujeme v tradičnom dome mentavajcov, ktorý sa nazýva Uma.

V džungli musíte prežiť a aj preto sa dnes naučíme vyrábať jed na šípy s ktorými chodia na lov a potom ich v praxi vyskúšame priamo na love. Poobede ochutnáme sago a chutné červy. Pod dusnou večernou oblohou strávime večer pri ohni a mentavajských tancoch. Perfektné!

Dedinku Butui už poznáme ako vlastné topánky a ráno sa zdravíme s domácimi akoby sme tu žili už roky. Nasadneme na naše kanoe a horúci deň zmyjeme v Kulukubuku, kde si pozrieme vodopád a okúpeme sa v ňom. Pokračujeme do Muntei a tu aj strávime noc.

Doobeda objavíme posledné tajomstvá Muntei a potom starým dobrým trajektom prejdeme späť do Padangu.

Definitívne rozlúčka s touto fascinujúcou krajinou a odlet domov. Videli sme Siberut a Sumatru...len zlomok z vyše 2000 indonézskych ostrovov. Každý si zaslúži preskúmať ho. My sme začali veľmi dobre.

Prílet domova zdieľanie neuveriteľných zážitkov s rodinou a priateľmi.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku v economy class
 • ubytovanie v  izbách pre dve osoby v hoteloch a bungalovoch s raňajkami
 • prepravu klimatizovanými prenajatými autobusmi
 • trajekty na ostrov Samosir
 • prelet Padang - Jakarta
 • spiatočný trajekt na Siberut
 • prepravu motorovým kanoe po Siberute
 • plná penzia na ostrove Siberut pripravovaná expedičným kuchárom
 • ubytovanie na Siberute v tradičných jednoduchých domoch Uma
 • BUBO-sprievodcu a miestnych sprievodcov podľa potreby množstvo prehliadok a výletov. Na Siberute iba miestny, anglicky hovoriaci sprievodca
 • všetky vstupy do národných parkov podľa programu
 • kŕmenie orangutanov
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby  BUBO

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

Stravu okrem uvedenej, vstupné do pamiatok, letiskové poplatky

Poznámka: Zájazd je určený pre scetovaných klientov a nie pre fiťfiriťky. Na Siberute budeme bývať u miestnych a štandard je veľmi nízky. Neočakávajte žiadny luxus a buďťe vďační za všetko čo Vám váš kuchár navarí. 4 dni mimo civilizácie kde zážitky prevyšujú západný komfort. V prípade nejasností sa pýtajte v BUBO, aby ste sa správne rozhodli.

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné strany.

Luxury

Business class letenka

Lietadla Star Alliance
5%

Termíny a ceny

Termín
Cena
06.05.2019
23.05.2019
2 680 €
Základná cena 2680 €
Letiskové poplatky Sumatra 541 €
Spolu 3 221 €
10.07.2019
27.07.2019
2 680 €
Základná cena 2680 €
Letiskové poplatky Sumatra 541 €
Spolu 3 221 €
11.11.2019
28.11.2019
2 680 €
Základná cena 2680 €
Letiskové poplatky Sumatra 541 €
Spolu 3 221 €

Odporúčame

Malajzia , +3 viac

Borneo, Filipíny, Brunej

26.11. → 11.12.2018 +3 ter.
16 dní
2 645 €
Indonézia , +1 viac

Sumatra, Jáva, Bali

21.10. → 10.11.2018 +5 ter.
21 dní
2 980 €


 • 1 / 0