Tibet, Nepál, Chitwan

Čína, Tibet, Nepál

Nádherná cesta na strechu sveta pre náročných. Fascinujúca Lhasa, himalájske sedlá, základný tábor Everest Base Camp a šťavnaté Kathmandú. Cesta, ktorá Vám obohatí život.

Tomáš Horňák Tomáš Horňák
Spokojnosť zákazníkov
od 2 865 €

Čína, Tibet, Nepál

16 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Neľahkú trasu sme prešli s desiatkami skupín
 • Spolupracujeme zásadne s tibetskými partnermi
Zobraziť mapu

Odlet do Pekingu a začiatok našej krásnej cesty.

Let do Pekingu. Krátky úvod v hlavnom meste Číny. Námestie nebeského pokoja.

Krásny let a pristátie na tibetskej náhornej plošine. LHASA – konečne v Tibete. Ubytovanie kúsok od Barkhoru, ktorý je najposvätnejším okruhom a kam prichádzajú pútnici z celého Tibetu. Náš pobyt v tejto úchvatnej krajine sa začína. Pomalší deň, ktorý nám umožní zvyknúť si na nadmorskú výšku. Najsvätejší chrám Tibetu Džókhang, magické miesto, kde v silnej atmosfére načrieme aj do viery Tibeťanov.

Prehliadka Lhasy pokračuje. Palác POTALA, sídlo Dalajlámov, ktoré dal v 17. storočí vystavať 5. Dalajláma. Dôkladne si ho pozrieme a uvidíme aj hrobku najväčšieho z Dalajlámov, meditačnú jaskyňu prvého veľkého tibetského kráľa zo 6. storočia. DREPUNG bol pred príchodom Číňanov najväčším kláštorom na svete. Žilo tu 10000 mníchov. Ako žije teraz? Večer voľný program.

Odchádzame do kláštora GANDEN (4300 m. n. m.), kde pred 600 rokmi vznikol dôležitý rád tibetského budhizmu Gelukpa, ktorého najznámejším predstaviteľom je Dalajláma. Nazrieme do zákutí kláštora, prejdeme sa po kóre pútnikov. Kto má dobrú kondíciu, spraví si túru na posvätnú horu Waikuri a uviaže tu modlitebné vlajočky lungta s budhistickými sutrami. Magické výhľady na rozľahlú tibetskú krajinu a povodie rieky Kyu– Chu. Prechádzame tibetským vidiekom. Stretneme stáda jakov, či nebodaj nomádov, ktorých každým rokom ubúda? Rozprávanie o nebeskom pohrebe. Návrat do Lhasy.

Opúšťame Lhasu a vyrážame na západ. Naša prvá cesta smeruje do GYANTSE. Zastavíme sa pri krásnom jazere YAMDROK, ktoré je jedným z prírodných skvostov Tibetu. Neskutočne tyrkysová farba a nádherné fotografie. Trúfnete sa odfotiť na jakovi? Prečo sa jazero Yamdrok každým rokom zmenšuje? Príchod do Gyantse, prechádzka čarovným starým mestom. Atmosféra ako z filmu Sedem statočných. Vyhliadka na mesto.

Prehliadka kláštora Pelkor Chode so stupou Kumbum, ktorá má 108 kaplniek a nádherne zreštaurované maľby. Krátky presun do SHIGATSE (90 kilometrov), ktoré je druhým najväčším mestom Tibetu. Ako sa vyrába tsampa? Dôkladne si pozrieme chrám Tashilhumpo (sídlo Pančenlámu) a pri hrobke 10. Pančenlámu si povieme viac o živote tohto veľkého muža. Prechádzka po posvätnej kóre s fantastickým výhľadom do údolia.

Zástavka v LHATSE a príchod do Tingri. Uvidíme panorámu himalájskych osemtisícoviek? Čo–Oju aj samotný Mt. Everest. Veľké rozšírenie programu bez zvýšenia ceny! EVEREST BASE CAMP Nezabudnuteľný zážitok.

Krásna a tvrdá cesta z TINGRI do Nepálu okolo ďalšej osemtisícovky Šiša Pangmy. Noc na tibetsko-nepálskych hraniciach.

Po dňoch strávených v nehostinnom Tibete sa svet okolo nás zrazu začne meniť. Na hraniciach nás čaká nepálsky BUBO–bus. Nezabudnuteľný zjazd do tropického pralesa Nepálu. Všetko je iné: klíma, vegetácia, náboženstvo a vzhľad domorodcov. Farebným svetom vchádzame do Káthmandú. Oddych vo veľmi príjemnom meste v kvalitnom hoteli. Prvá nepálska večera a Everest beer.

KÁTHMANDÚ: bolo kedysi podhorskou dedinkou, dnes nás prekvapí typickým ruchom krivoľatých uličiek, kde je chodník cestou a cesta chodníkom. Budeme sa predierať ruchom ulice a pod typickou patinou hľadať tie najfotogenickejšie zákutia pre naše fotoaparáty. Zmes starej drevorezbársko-tehlovej architektúry, pestrofarebne oblečení Nepálci, obchodnícky duch a výjavy ako z Jakubiskového filmu. Vône a smrady, špina a duchovná čistota. Naša púť bude viesť z Thamelu plného pašminových a trekerských obchodíkov cez miesta, ktoré mnohí individuálni cestujúci márne hľadajú v knižných turistických sprievodcoch, až na kráľovské námestie Durbar, kde stretneme svätých mužov, kravy, holuby, ale aj jedinú žijúcu bohyňu našej planéty Kumari. Kto tá Kumari vlastne je? Prečo je taká dôležitá? Kde vybrnkával svoje gitarové sóla nahúlený Jimmy Hendrix? Ktorý drevený stĺp takmer zaručene vylieči všetky vaše boliestky? Toto všetko na jednom mieste!

Osem z desiatich himalájskych osem tisícoviek leží v Nepále. Chcete ich vidieť? Máme dva ranné pokusy letieť k Everestu. Kedy sa sem vrátite a kedy budete mať možnosť vidieť majestátnosť Himalájí z vtáčej perspektívy? Pre záujemcov, letí sa vždy skoro ráno, kedy býva najlepšia viditeľnosť. Dnešný deň však venujeme spoznávaniu nepálskeho "Naj" . Výlet po káthmandskom údolí. Začíname pri jednej z najväčších stúp sveta (väčšie iba na Srí Lanke) so vševidiacimi Buddhovými očami, mieste kde žije tibetská populácia Nepálu, mieste z ktorého ide neskutočné duchovno a budhistický pokoj. Boudnath, alebo najbudhistickejšie miesto Nepálu a obed zo strechy s výhľadom na túto majestátnu stavbu. Pokračujeme do Pashupatinatu, k najsvätejšiemu mestu nepálskeho hinduizmu. Tu totiž stoji chrám zasvätený Pashupatimu. Prítomnosť jogínov, či sadhuov, všadeprítomných opíc, ale hlavne skutočnosť, že sa tu máme možnosť stretnúť s ceremóniou spaľovania hinduistických zosnulých. Pohreb je tu všeobecnou a verejnou záležitosťou. Na dnes už končíme? Ešte nie! Spomínali sme už Jimmyho Hendrixa? Skúsime nájsť jeho odkaz v jednom z rockových barov našej thamelskej štvrte.

Ranný odchod z Kathmandú. Pre milovníkov prírody (v prípade dostatočného záujmu) dvojhodinový scénický rafting čarovným nepálskym údolím, ktorý zvládne každý. Vstup do národného parku CHITWAN. Krátke informačné stretnutie o aktivitách v parku. Ubytovanie, obed. Návšteva dediny Tharu, rozprávanie o ľuďoch a etnikách Chitwanu. Prvý západ slnka. Večera v lone divokej nepálskej prírody, ktorú počas týchto dní dokonale precítite.

Raňajky. Nenáročná plavba v kanoe po rieke Rapti, pozorovanie vodného vtáctva a možno aj krokodílov. Prechádzka parkom, pozorovanie flóry a fauny. Pred obedom kúpanie so slonmi. Po obede budeme sliediť za nosorožcami zo slonieho chrbta. Šanca vidieť leopardy či bengálskeho tigra je malá, no možno... Nebojíte sa? Krásny zážitok. Večer kultúrne tance regiónu. Večera.

Skorý ranný budíček a pozorovanie vtákov na brehu rieky za brieždiaceho sa dňa. Ticho nepálskej prírody, ktoré si odnesiete v duši. Návrat do Kathmandú, transfer na letisko a odlet domov.

Prílet do exotickej Európy.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku v economy class
 • prelet Peking - Lhasa
 • ubytovanie v izbách pre dve osoby v kvalitných hoteloch (na hranici jednoduchý hotel)
 • prenajatý autobus na celý čas
 • tibetské permity
 • BUBO–sprievodcu počas dní 1-12  a miestnych sprievodcov
 • množstvo prehliadok a výletov
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • plnú penziu v národnom parku Chitwan
 • jazdu na slonoch, všetky výlet v národnom parku Chitwan

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

Víza, stravu (okrem uvedenej), letiskové poplatky, vstupnédo pamiatok a atrakcií

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí mať aspoň 5 voľných strán (z toho aspoň 1 DVOJSTRANU).

Termíny a ceny

Termín
Cena
06.11.2018
21.11.2018
3 230 €
Základná cena 3230 €
Letiskové poplatky 480 €
Víza Čína (pre občanov SR) 75 €
Spolu 3 785 €
Objednať zájazd
27.03.2019
11.04.2019
2 900 €
Základná cena 2900 €
Letiskové poplatky 480 €
Víza Čína (pre občanov SR) 75 €
Spolu 3 455 €
25.04.2019
10.05.2019
3 230 €
Základná cena 3230 €
Letiskové poplatky 480 €
Víza Čína (pre občanov SR) 75 €
Spolu 3 785 €
30.07.2019
14.08.2019
3 230 €
Základná cena 3230 €
Letiskové poplatky 480 €
Víza Čína (pre občanov SR) 75 €
Spolu 3 785 €
10.09.2019
25.09.2019
2 865 €
Základná cena 2865 €
Letiskové poplatky 480 €
Víza Čína (pre občanov SR) 75 €
Spolu 3 420 €
06.11.2019
21.11.2019
2 895 €
Základná cena 2895 €
Letiskové poplatky 480 €
Víza Čína (pre občanov SR) 75 €
Spolu 3 450 €

Odporúčame

India , +1 viac

India, Nepál

19.11. → 04.12.2018 +7 ter.
16 dní
2 240 €
Čína , +3 viac
26 dní
2 995 €

M Martin Bubák

 
Zájezd Tibet, Nepál, Chitwan je zajímavé puzzle ze tří zcela odlišných částí.

První částí je hluboce spirituální Tibet se svým všudypřítomným buddhismem, velmi, velmi skromným životním stylem Tibeťanů a kontroverzním tématem duchovně-likvidačního, ale přitom ekonomicky pozdvihujícího vlivu Číny na Tibet. Tato tři témata Vás budou provázet po celou dobu pobytu v Tibetu a donutí Vás přemýšlet o tom, co vlastně skutečně v životě potřebujeme a na jakých hodnotách máme postavený ten „svůj“ svět. Hraniční přechod mezi Tibetem a Nepálem Vám při zabavování Vašich knih a upomínkových předmětů s vyobrazením dalajlámy dá pocítit rozdíl mezi Vaší současnou a „totalitní svobodou“ , kterou většina z nás ještě pamatuje.

Přejezdem do Nepálu se ocitnete ve zcela jiném světě, rušném, plném barev. Přestože obě země jsou ekonomicky velmi chudé, rozdíl v „auře“ a kultuře, který budete cítit je markantní. Snad je to i tím subtropickým nepálským podnebím ....

Třetím dílem skládačky je Chitwanský národní park, který Vám dá zapomenout na vážná a složitá politická, kulturní a ekonomická témata, která Vás budou provázet v obou zemích, respektive umožní Vám je v klidu „strávit“ a nabídne Vám zážitky „z džungle“ v podobě koupání se slony, procházkou subtropickým pralesem, plavení se v dřevěné kánoi po řece okolo krokodýlů ...

Zájezd jako celek je dobře vymyšlený a dává smysl. Během relativně dlouhého pobytu ve Lhase jsem v duchu vyčítal našemu průvodci, že nás nevzal nikde na večerní zábavu a držel nás v „esoterické náladě“, ale s odstupem času se mu musím v duchu omluvit – na nic nespěchejte, užijte si duchovní Tibet s jeho skromností takový jaký je, protože všechno má svůj čas a pokud budete chtít - vše si mnohonásobně vynahradíte v Nepálu. V Nepálu bylo totiž slovo „žúrka“ po pojmu „hinduismus“ druhé nejčastěji skloňované slovo :-) a věřte tomu, že vyřádit se v káthmandském klubu s výhledem na pohoří Himalaya na takové pecky jako je „Satisfaction“ od Rolling Stones v podání neuvěřitelně dobré nepálské rockové kapely je fantastický zážitek ....
Chitwan byl pěkný závěr celé dovolené. Abych nebyl úplně zaslepeně nekritický myslím, že by potřeboval trochu víc propracovat, aby byl opravdu ve stylu „BUBO absolut total“ a v souladu s typickou BUBO-hláškou – „jdeme dál kam ostatní už nejdou“ . Jinými slovy - raději než „procházku“ do džungle bych snad příště chtěl absolvovat „výpravu“ do džungle ... Snad by se mohl pobyt v Chitwanu i o jeden den prodloužit aby se jinak obtížná a nudná mnohahodinová cesta „vyplatila“. Ale to je můj soukromý pohled na věc.
Ohromné poděkování Petrovi Blažkovi !! Výborný průvodce, který se se svým charisma, pohodou a klidem , které z něj vyzařují do této duchovní oblasti perfektně hodí. Naservíruje Vám takové množství informací, že si nebudete stačit psát poznámky a vše Vám ukáže v pravý čas, takže mu můžete naprosto důvěřovat. Takže za mě – díky Peťo a díky BUBO, bylo to super ! Martin

M Martin Bubák

 
Zájezd Tibet, Nepál, Chitwan je zajímavé puzzle ze tří zcela odlišných částí.

První částí je hluboce spirituální Tibet se svým všudypřítomným buddhismem, velmi, velmi skromným životním stylem Tibeťanů a kontroverzním tématem duchovně-likvidačního, ale přitom ekonomicky pozdvihujícího vlivu Číny na Tibet. Tato tři témata Vás budou provázet po celou dobu pobytu v Tibetu a donutí Vás přemýšlet o tom, co vlastně skutečně v životě potřebujeme a na jakých hodnotách máme postavený ten „svůj“ svět. Hraniční přechod mezi Tibetem a Nepálem Vám při zabavování Vašich knih a upomínkových předmětů s vyobrazením dalajlámy dá pocítit rozdíl mezi Vaší současnou a „totalitní svobodou“ , kterou většina z nás ještě pamatuje.

Přejezdem do Nepálu se ocitnete ve zcela jiném světě, rušném, plném barev. Přestože obě země jsou ekonomicky velmi chudé, rozdíl v „auře“ a kultuře, který budete cítit je markantní. Snad je to i tím subtropickým nepálským podnebím ....

Třetím dílem skládačky je Chitwanský národní park, který Vám dá zapomenout na vážná a složitá politická, kulturní a ekonomická témata, která Vás budou provázet v obou zemích, respektive umožní Vám je v klidu „strávit“ a nabídne Vám zážitky „z džungle“ v podobě koupání se slony, procházkou subtropickým pralesem, plavení se v dřevěné kánoi po řece okolo krokodýlů ...

Zájezd jako celek je dobře vymyšlený a dává smysl. Během relativně dlouhého pobytu ve Lhase jsem v duchu vyčítal našemu průvodci, že nás nevzal nikde na večerní zábavu a držel nás v „esoterické náladě“, ale s odstupem času se mu musím v duchu omluvit – na nic nespěchejte, užijte si duchovní Tibet s jeho skromností takový jaký je, protože všechno má svůj čas a pokud budete chtít - vše si mnohonásobně vynahradíte v Nepálu. V Nepálu bylo totiž slovo „žúrka“ po pojmu „hinduismus“ druhé nejčastěji skloňované slovo :-) a věřte tomu, že vyřádit se v káthmandském klubu s výhledem na pohoří Himalaya na takové pecky jako je „Satisfaction“ od Rolling Stones v podání neuvěřitelně dobré nepálské rockové kapely je fantastický zážitek ....
Chitwan byl pěkný závěr celé dovolené. Abych nebyl úplně zaslepeně nekritický myslím, že by potřeboval trochu víc propracovat, aby byl opravdu ve stylu „BUBO absolut total“ a v souladu s typickou BUBO-hláškou – „jdeme dál kam ostatní už nejdou“ . Jinými slovy - raději než „procházku“ do džungle bych snad příště chtěl absolvovat „výpravu“ do džungle ... Snad by se mohl pobyt v Chitwanu i o jeden den prodloužit aby se jinak obtížná a nudná mnohahodinová cesta „vyplatila“. Ale to je můj soukromý pohled na věc.
Ohromné poděkování Petrovi Blažkovi !! Výborný průvodce, který se se svým charisma, pohodou a klidem , které z něj vyzařují do této duchovní oblasti perfektně hodí. Naservíruje Vám takové množství informací, že si nebudete stačit psát poznámky a vše Vám ukáže v pravý čas, takže mu můžete naprosto důvěřovat. Takže za mě – díky Peťo a díky BUBO, bylo to super ! Martin

 

 
Pred týždňom som sa vrátila zo zájazdu Tibet-Nepal-Chitwan a do dnešného dňa spracovávam zážitky z tejto úžastnej cesty. Tento zájazd nebol prvý, ktorý som s vašou CK absolvovala, ale určite bol najvydarenejší.
Asi sa stretla správna skupina ľudí, ktorí boli naladení na jednej vlne.
Všetci sme chceli všetko vidieť, boli sme dochvílni, aktívni a chvalabohu, alebo vďaka Budhom nikto nemal vážny problém s nadmorskou výškou.
Modlitebné mlynčeky sme točili do omdletia a tak sme mali ukážkové počasie počas našej cesty. Osemtisícovky sme mali z každej svetovej strany ako na dlani.
Dovoľte mi, aby som sa poďakovala nášmu sprievodcovi BUBAkovi s veľkým B Peťovi, ktorý nás počas celého pobytu neustále a neúnavne zasypava novými vedomosťami. Je to chlapec na správnom mieste.
Aj vďaka nemu bude táto cesta pre mňa ešte dlho nezabudnuteľná.
Tiež by som sa chcela poďakovať dievčatám vo vašej CK, ktoré mi vrelo doporučili cestu do Chitwanu, bola to povestná čerešnička na torte.
Prajem Vám iba spokojných cestovateľov a mnoho úspechov vo vašej práci.

S pozdravom Vaša Bubacka Olga Becikova

 

 
Prajem pekny den do CK Bubo,
pred tyzdnom som sa vratila zo zajazdu Tibet-Nepal-Chitwan a do dnesneho dna spracovavam zazitky s tejto uzastnej cesty. Tento zajazd nebol prvy, ktory som s vasou CK absolvovala , ale urcite bol najvydarenejsi.
Asi sa stretla spravna skupina ludi, ktori boli naladeni na jednej vlnovej
dlzke. Vsetci sme chceli vsetko vidiet boli sme dochvilni, aktivni a
chvalabohu, alebo vdaka Budhom:-D nikto nemal vazny problem s n.v.
Modlitebne mlynceky sme tocili do omdletia a tak sme mali ukazkove pocasie pocas celej nasej cesty. Osemtisicovky sme mali z kazdej svetovej strany ako na dlani uzasne.
Dovolte mi, aby som sa podakovala nasmu sprievodcovi BUBAKOVI s velkym" B" PETOVI BLAZEKOVI, ktory nas pocas celeho pobytu neustale a neunavne zasypava novymi a novymi vedomostami, je to chlapec na spravnom mieste .
Aj vdaka nemu bude tato cesta pre mna este dlho nezabudnutelna.
Tiez by som sa chcela podakovat dievcatam vo vasej CK, ktore mi vrelo
doporucili cestu do Chitwanu, bola to povestna ceresnicka na torte.
Prajem Vam iba spokojnych cestovatelov a mnoho uspechov vo vasej praci.
S pozdravom Vasa Bubacka Olga Becikova

 

 

Pripájam sa k Bubakom Eve a Jurajovi. Pekne farbisto opísali, čo sme spolu zažili. Ja by som chcela doplniť, že sme napiek pomerne veľkému počtu ľudí v skupine (24) boli dobrá ucelená partia, troška prispela aj moja slivovica, ale hlavne sa o to do veľkej miery pričinil aj náš sprievodca Peťo. Nielen vedomosťami ale aj svojskym humorom dotváral pohodu celého pobytu. Vďaka za to, Peťo, Časť skupiny potom pokračovala do Chitwanu - raft, sprchovanie slonom, pochod džungľou na chrbtoch slonov, plavba v člnoch, nesmierne milí a srdeční ľudia, to všetko tvorilo osviežujúcu bodku celého pobytu.

Alzbeta

 

 

Pripájam sa k Bubakom Eve a Jurajovi. Pekne farbisto opísali, čo sme spolu zažili. Ja by som chcela doplniť, že sme napiek pomerne veľkému počtu ľudí v skupine (24) boli dobrá ucelená partia, troška prispela aj moja slivovica, ale hlavne sa o to do veľkej miery pričinil aj náš sprievodca Peťo. Nielen vedomosťami ale aj svojskym humorom dotváral pohodu celého pobytu. Vďaka za to, Peťo, Časť skupiny potom pokračovala do Chitwanu - raft, sprchovanie slonom, pochod džungľou na chrbtoch slonov, plavba v člnoch, nesmierne milí a srdeční ľudia, to všetko tvorilo osviežujúcu bodku celého pobytu.

Alzbeta

 

 
Vdaka karme karmicke, dobrej particke a samozrejme uzasnej a neuveritelnej sprievodkyni Maci - bol zajazd Tibet, Nepal v Novembri uplne ukazkovy a bezproblemovy! Staci pocuvat dobre rady sprievodkyne a vsetko vyjde ako po masle - dokonca zariadi aj fotky ako z photoshopu:) a umozni byt pocas jedneho zajazdu na streche sveta, streche autobusu ci streche hotela:) MACKE A BUBU DAKUJEME!!!
Jana

 

 
Vdaka karme karmicke, dobrej particke a samozrejme uzasnej a neuveritelnej sprievodkyni Maci - bol zajazd Tibet, Nepal v Novembri uplne ukazkovy a bezproblemovy! Staci pocuvat dobre rady sprievodkyne a vsetko vyjde ako po masle - dokonca zariadi aj fotky ako z photoshopu:) a umozni byt pocas jedneho zajazdu na streche sveta, streche autobusu ci streche hotela:) MACKE A BUBU DAKUJEME!!!
Jana

Ľ Ľuboš BALAŽOVIČ

 
Aj tak by sa dala nazvať naša cesta po týchto dvoch krajinách. Putovali sme Tibetom i Nepálom a i keď to je už dávno ( 21.4.-6.5. ) a okrem spomienok nám zostala už len kopa fotiek, stále mám niektoré veci v čerstvej pamäti, ako by to bolo včera. Stretli sme sa skupina 10 nových ľudí a tie dva týždne sme zvládli bravúrne aj vďaka super sprievodcovi Peťovi Blažekovi. Bral nás ako svojich a vždy nám pripravil nejaké pozitívne prekvapenie a vždy ho vedel vytiahnuť v úplne tej najlepšej chvíli.
Tibet je krajina, ktorú treba zažiť. Podľa mňa sa to opísať slovami nedá. Na každého pôsobí zmes nadmorskej výšky, krajiny, ľudí a budhizmu inak. A i napriek všetkým negatívam ( nadmorská výška ... ) , ktoré to prinieslo so sebou , som rád, že som tam bol a že som to videl. Peťo nás navyše zahrnul množstvom informácií a vďaka tomu, že to mal aj odžité, bolo to super. Navyše je to podľa mňa neskutočne fotogenická krajina. Krásne modrá obloha i na obed nebola ničím výnimočná.
Prechod Himaláji s výhľadom na všetky možné viditeľné 8000ky ( boli 4 ) , ten stál za to. A určite nikdy nezabudnem na prechod Čínsko - Nepálskych krajín a okamžitú zmenu krajiny ( či už to bolo oteplenie na dĺžke asi 700 m o cca. 10 st., alebo zmena krajiny na zelenú oázu plnú vysmiatych ľudí ) .
A Káthmandú - kapitola sama o sebe. Pre niekoho špinavé mesto, pre nás určite úplne neskutočnou energiou nabité mesto. Očarilo nás všetkým. Leteli sme z Káthmandú aj do Himaláji ku osemtisícovkám a bol to tiež neskutočný zážitok.
Na záver sme ako jediný zo zájazdu mali národný park Chitwan. To bola taká čerešnička na torte celého zájazdu. Neuveriteľná príroda, neuveriteľný kľud a neskutočná starostlivosť miestnych ľudí ( a aj Peťova - i na diaľku z Káthmandú kontroloval denne, či sme OK a či je všetko v poriadku ) . Skrátka super.
Ďakujeme ešte raz Peťovi a všetkým členom našej expedície ( Mišo, Ľubka, Juraj, Norika, Ivan, Zdenka, Peťo a Dada ) . Boli ste super.

Ľ Ľuboš BALAŽOVIČ

 
Aj tak by sa dala nazvať naša cesta po týchto dvoch krajinách. Putovali sme Tibetom i Nepálom a i keď to je už dávno ( 21.4.-6.5. ) a okrem spomienok nám zostala už len kopa fotiek, stále mám niektoré veci v čerstvej pamäti, ako by to bolo včera. Stretli sme sa skupina 10 nových ľudí a tie dva týždne sme zvládli bravúrne aj vďaka super sprievodcovi Peťovi Blažekovi. Bral nás ako svojich a vždy nám pripravil nejaké pozitívne prekvapenie a vždy ho vedel vytiahnuť v úplne tej najlepšej chvíli.
Tibet je krajina, ktorú treba zažiť. Podľa mňa sa to opísať slovami nedá. Na každého pôsobí zmes nadmorskej výšky, krajiny, ľudí a budhizmu inak. A i napriek všetkým negatívam ( nadmorská výška ... ) , ktoré to prinieslo so sebou , som rád, že som tam bol a že som to videl. Peťo nás navyše zahrnul množstvom informácií a vďaka tomu, že to mal aj odžité, bolo to super. Navyše je to podľa mňa neskutočne fotogenická krajina. Krásne modrá obloha i na obed nebola ničím výnimočná.
Prechod Himaláji s výhľadom na všetky možné viditeľné 8000ky ( boli 4 ) , ten stál za to. A určite nikdy nezabudnem na prechod Čínsko - Nepálskych krajín a okamžitú zmenu krajiny ( či už to bolo oteplenie na dĺžke asi 700 m o cca. 10 st., alebo zmena krajiny na zelenú oázu plnú vysmiatych ľudí ) .
A Káthmandú - kapitola sama o sebe. Pre niekoho špinavé mesto, pre nás určite úplne neskutočnou energiou nabité mesto. Očarilo nás všetkým. Leteli sme z Káthmandú aj do Himaláji ku osemtisícovkám a bol to tiež neskutočný zážitok.
Na záver sme ako jediný zo zájazdu mali národný park Chitwan. To bola taká čerešnička na torte celého zájazdu. Neuveriteľná príroda, neuveriteľný kľud a neskutočná starostlivosť miestnych ľudí ( a aj Peťova - i na diaľku z Káthmandú kontroloval denne, či sme OK a či je všetko v poriadku ) . Skrátka super.
Ďakujeme ešte raz Peťovi a všetkým členom našej expedície ( Mišo, Ľubka, Juraj, Norika, Ivan, Zdenka, Peťo a Dada ) . Boli ste super.