Afganistan, Pakistan a krížom cez Karakoram

Afganistan, Irán, Pakistan, Kirgizsko, Čína

Ste cestovateľ? Lákajú vás nové veci? Dokážete prekonať svoje slabosti? Láka vás dobrodružstvo a chuť zakázaného ovocia? Ak áno tak je tu pre vás absolútne fantastická cesta aká nemá obdobu. BUBO vám prináša najexotickejšiu časť hodvábnej cesty, ktorá je rovnako ťažko prístupná teraz ako v minulosti. Cesta skutočne za hranice všedných dní pre ostrieľaných cestovateľov.

Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner
Spokojnosť zákazníkov

Afganistan, Irán, Pakistan, Kirgizsko, Čína

-
Termíny a ceny Zájazd vypredaný
 • krížom cez Karakoram, Hindukúš, Himaláje, Pamír, Kunlun, Ťan šan
 • každý o tomto regióne hovorí, nikto ho nevidel
 • najexotickejšia Hodvábna cesta, najlepšia cesta Vášho života
 • úžasná cesta, ktorú sme prešli ako prvá CK v SR aj ČR
Zobraziť mapu

Odlet do najposvätnejšieho mesta šiítov.

MASHAD. Navštívime komplex Imáma Rezu a nádhernú mešitu Gohar Šád z 15. storočia, kde v súdny deň usadne veľký Mahdí spolu s Ježišom Kristom. Prečo práve tu? Asi si budete myslieť, že toto je vrchol zájazdu. Omyl.

Presun na afganské hranice. Vstupujeme do výnimočnej krajiny. Príchod do Heratu.

HERAT – spomínal ho už Herodotos. Vystriedali sa tu Alexander Macedónsky, perzskí králi, Džingischán, Timur, seldužckí Turci aj britskí dobyvatelia. Úzke uličky pôvodného hlineného mesta, vôňa šafranu a exotické, do modra zahalené ženy. Modrá Piatková mešita založená v roku 1200 na mieste dvoch zoroastriánskych chrámov ohňa je nádherná a bez akýchkoľvek turistov. Definitívnu podobu jej dal Shah Jahan, ktorý postavil aj Taj Mahal v Indii. Mešitu si prezrieme dôkladne aj zvnútra! Prenajatými autami sa vypravíme za mesto, prekročíme rieku Hari a dostaneme sa až k hrobke Jamiho, slávneho básnika, kde vstúpime do príbytkov súfijských svätcov. Silná mystika. Mauzóleum Gohar Šád, Tamerlánovej nevesty a Ulugh Begovej matky je nádherne symetrické a dokonale prepracované. 5 obrovských minaretov z ktorých sme v BUBO nadšení podobne ako bol Robert Byron. Park, ktorý mal pripomínať raj, ale aj židovský cintorín. Prečo práve tu? Sme svetelné roky vzdialení od nášho sveta. Odlet na sever.

KÁBUL je starý takmer 3500 rokov. Po vyhliadkovom lete nad Hindukúšom spektakulárne pristaneme vo výške 1800 m. Čo sa zachovalo z mesta, ktoré bolo centrum Mughalskej ríše? Prezrieme si obe strany mesta, ktoré rozdeľuje rieka Kabul. Neobídeme ani prezidentský palác a zabarikádované veľvyslanectvá USA, Číny a Iránu. Bezpečnostné kontroly. Porozprávame si o Massoudovi, levovi z Pandšíru, ktorý je miestnym Che Guevarom. Výhľad na celé mesto a pod nami neslávne známa väznica Pul e Čarkhi.

MAZAR-I-SHARIF (v preklade krásna svätyňa) má najviac zachovaných pamiatok z celého Afganistanu. Tu ležala slávna Baktrijská ríša. Centrum islamskej a helenistickej kultúry. Ako keby sme boli v inej krajine. Peržanov vystriedali Tadžikovia a Uzbeci, reč sa z farsí zmenila na darí. Modrá mešita architektúrou pripomína Samarkand, no atmosférou ho prekonáva! Vraj je tu pochovaný Alí (zať Mohammeda). Čaká nás ďalšia cestovateľská bomba. BALKH. Grécke mesto, aké nenájdete ani v samotnom Grécku. Sme tu sami. Vzniklo práve tu zoroastriánske náboženstvo? Jeme jahňací kebab, vynikajúce rizoto a vychutnávame si kvalitný zelený čaj. Najlepší naan na svete je práve odtiaľto a tiež tie najšťavnatejšie melóny. A máme pre Vás ďalšie prekvapenie, zastavíme sa pri najstaršej mešite celého Afganistanu postavenej začiatkom 8. storočia. Na preplnenom trhu si kúpime guľatý chlieb, tadžickú čiapku a budeme sa prehŕňať v tých najkvalitnejších perzských kobercoch za zlomkové ceny. 20 druhov orechov a 20 druhov hrozienok, čerstvá šťava z kandahárskych granátových jabĺk a večný úsmev našich priateľov. Plné, náročné, ale intenzívne dni. Vládzete ešte?

Prelet do Pakistanu a následne presun cez najvyššiu položenú cestu na svete Karakoram Highway. Popri rieke Indus povedľa pestrofarebných pakistanských kamiónov sa dostaneme na miesto, kde sa stretáva pohorie Hindukúš, Himaláje a Karakoram. Máme ďalší cestovateľský skalp!

Možno uvidíme aj deviatu najvyššiu horu sveta Nanga Parbat (8126 m). Zatiaľ máme 100% úspešnosť. Prespíme v údolí HUNZA s výhľadom na sedemtisícovky (Rakapoši, 7788 m). Nikdy ste neboli horám bližšie. Máme pre Vás nachystané dve atrakcie: plavbu lodičkou po jazere s neskutočne modrou farbou a trekking k šesťkilometrovému ľadovcu. Všetko už v cene expedície. Kto nechce chodiť, bude sa kochať prírodou, či sa prejde po starej Hodvábnej ceste k visutému mostu.

Ochutnáte marhuľovú polievku? Alebo ostanete pri marhuľovom koláči a najlepších sušených marhuliach na svete? Vstúpime do národného parku, kde žije aj snežný leopard a vystúpime až do sedla vo výške 4693 m. Príroda sa zmení ako šľahnutím čarovného prútika.

Sme v Číne. Západná, najmenej navštevovaná časť Ríše Stredu, exotickejšia než Tibet. TAŠKURGAN (3094 m) – cítime sa tu ako v Severnej Kórei. Takto musela vyzerať Čína počas Mao Ce-Tunga. Tu zastal čas. Výhľad na 2000 rokov starú pevnosť na pozadí hôr Pamíru. Tadžické kroje, tadžický jazyk nájdete v Číne iba tu. Nádherná cesta okolo čierneho horského jazera KARAKUL (3645 m) s výhľadom na celoročne zasneženú Mustagh Atu (7546 m). Na tomto mieste sa stretáva pohorie Pamír s rajom taoizmu, s pohorím Kunlun. Úzke scénické púštne kaňony, fotogenické Červené hory, stáročné fotogenické hrobky a stáda baktrijských dvojhrbých tiav.

Jazero bielych obrovských pieskových dún, Bulugh Kul a ujgurské dediny a ich tradícia, tak rozdielne od tých čínskych. Všade sa zastavíme, aj tu máme prenajatú dopravu. Mierime k okraju púšte Taklamakan a následne do Kašgaru.

KAŠGAR: celodenná prehliadka jedného z troch najvýznamnejších miest Hodvábnej cesty, mesta s úzkymi stredovekými uličkami. Najzápadnejšie mesto Číny je od nepamäti snom každého cestovateľa. Kovotepci, stolári, kožušníci, mäsiari, krajčíri, liečitelia ako v stredoveku sú neuveriteľne fotogenickí. Návšteva miestneho bazáru, kam ešte stále chodia obchodníci z okolitých krajín. Tadžikovia, Kirgizi, Kazachovia, Pakistanci... Každý vo svojom národnom kroji a čínština sa mieša s ruštinou, urdu a uzbečtinou. Nakúpite suveníry za smiešne ceny alebo sa radšej necháte omámiť vôňou šafranu z Mašadu, sušeným ovocím zo Samarkandu, štipľavým korením z Buchary, sušenými hadmi z púšte, alebo čajom z Pakistanu? Skúsime moslimské kúpele? Večer si nad čajom pochutíme na skvelej baraninke s čerstvým chlebom upečeným priamo pred nami. Alebo ochutnáte laghman, čerstvé ručne ťahané cestoviny?

Presun cez hraničný prechod v sedle TORUGART PASS (3742 m) s celodennými výhľadmi na jazerá, hory a stáda divokých koní. Aj na toto sedlo máme špeciálne povolenie a sme tu jediní turisti. Krížom cez Kirgizsko, prekrásnou prírodou v našej prenajatej doprave, nikde nikto iba Ťan Šan, stáda koní a my. Čosi prekrásne!

Druhé najväčšie alpínske jazero sveta (po Titicaca): ISSYK – KUL budeme obdivovať z pionierskeho tábora Artek. Vykúpeme sa s pohľadom na zaľadnené vrcholy Ťan Šanu? Kumys, širdak, kalpak, totemy zo 6. storočia. Nič sa tu v krajine nomádov nezmenilo? BURANA: minaret z 11. storočia, múzeum s predmetmi z Hodvábnej cesty. Presun do hlavného mesta BIŠKEK a pri kvalitnej vodke si zaspomíname na prejdenú cestu.

Odlet a prílet domov.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • vnútroštátne letenky v Afganistane (3x)
 • letenka Kábul – Islamabad
 • prepravy medzi hranicami
 • ubytovanie v hoteloch, penziónoch
 • vstupy do pamiatok podľa programu
 • miestnu linku Islamabad – Hunza
 • všetky výlety podľa programu
 • slovenského BUBO-sprievodcu
 • miestnych sprievodcov
 • presun cez Karakoram Highway
 • vstup do národného parku Karakoram
 • zabezpečenie všetkých povolení
 • OVIR registrácií
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby CK BUBO

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

víza, letiskové poplatky.

Poznámka:

Aj keď je BUBO najväčším odborníkom na túto oblasť nielen na Slovensku, musíme zdôrazniť, že v dôsledku neprehľadnej politickej situácie v regióne a náhlej zmeny počasia v Pakistane sa môžu vyskytnúť problémy. Každý klient sa zájazdu zúčastňuje na vlastné nebezpečenstvo. Po tejto ceste sme v rokoch 2013 a 2014 previedli 19 našich klientov a sme aj v tomto regióne pioniermi, o roky vopred pred akoukoľvek konkurenciou. Každý klient prejde osobným pohovorom v kancelárii a jeho prihlášku môžeme zamietnuť. 

Charita:

Taliban zakazoval chodiť ženám do škôl. Preto BUBO od roku 2014 podporuje dievčenskú školu v Afganistane. Návšteva školy je súčasťou programu.

Zdravotné odporúčania: 

Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 8 voľných strán.

Termíny a ceny

Termín
Cena

Odporúčame

Rusko , +7 viac
19 dní
22 900 €
Hongkong , +2 viac

Veľký okruh Čínou

26.10. → 12.11.2018 +14 ter.
18 dní
2 290 €


 • 1 / 0