Irán - Perzská ríša

Irán

Je azda len jedna jediná krajina na svete, ktorá si udržiava globálny vplyv už po celé tisícročia. Bývalá Perzská ríša, dnešný Irán. Je až neuveriteľné čo tento národ dosiahol a tie najkrajšie momenty jeho histórie vám ukážeme na tomto úžasnom zájazde. Od orientálnych básnikov až po šiítskych duchovných, Irán prekypuje životom a dejiny Peržanov sa stále píšu ďalej. Navštívte túto fascinujúcu krajinu s našimi sprievodcami, ktorí ju prešli, poznajú ju a sú legendárni svojou starostlivosťou o klienta.

Tomáš Kubuš Tomáš Kubuš Tomáš Kubuš
Novinka
Novinka
2018

Najväčší odborníci na Irán na Slovensku

Maličká skupinka

luxusný klimatizovaný autobus, letecké presuny, dobré hotely

po stopách Alexandra Macedónskeho absolútne bezpečnou krajinou

Zobraziť mapu

Prílet do MASHADU, najsvätejšieho mesta všetkých moslimov šiítskeho vyznania. Ubytovanie v útulnom hoteli priamo na najhlavnejšej ulici 2-miliónového mesta 5 minút peši od komplexu Imáma Rezu. Ročne túto svätyňu navštívi o 50 % viac pútnikov než Mekku. Začíname šokom! Neuveriteľná atmosféra vo dne v noci. Celý svätý komplex prejdeme so sprievodcom a zhliadneme film, ktorý nám dá predstavu významu tohto miesta. Nádherná mešita Gohar Šád z 15. stor. a jej minbar, na ktorom v súdny deň usadne Mahdí spolu s Ježišom Kristom. Zaujímavý spôsob pochovávania. Múzeum perzských kobercov, bude teoretickou prípravou na tvrdé zjednávanie na bazáre.

TUS: staré hlavné mesto východnej Perzie. Mauzóleum Harúna al Rašída, známeho chalifa z rozprávok Tisíc a jedna noc. Hrobka básnika Ferdúsiho (perzský Shakespeare)

Prelet krížom cez celú krajinu s výhľadom na dve najrozsiahlejšie iránske púšte Dašt-é Kavír a Dašt-e Lút smerom na juh. ŠIRÁZ: mesto kvetov, slávikov a básnikov. Intelektuálne centrum celej krajiny, srdce Perzie a hlavné mesto provincie Farsí, podľa ktorej táto ríša dostala meno

Citadela Karim Khan, mešita Regenta, Bazár– é Vakíl. Palác vládnej dynastie s luxusne vyzdobenou sálou pre hostí, podzemnou chodbou (teraz múzeum) a záhradami plnými citrusových plodov. Po stopách dervišov sa vydáme k širázskej bráne a k hrobke básnika Háfiza

PERSEPOLIS: omračujúce hlavné mesto Achamenidskej ríše spred 2500 rokov, ktorú pokoril až Alexander Veľký. Dôkladná prehliadka s profesionálnym sprievodcom nám dovolí nazrieť do palácov kráľov a pochopiť ich moc, rozsah impéria a neuveriteľnú kultúrnu úroveň danej doby. Vidieť Persepolis a zomrieť! PASARGADAE: 120 km severovýchodne so zachovalou hrobkou prvého veľkého kráľa, zakladateľa dynastie Kýra Veľkého (546 p.n.l). Hrobka sa zachovala vďaka ľsti, kedy ju miestni obyvatelia vydávali za hrob Šalamúnovej matky. NAQSH- É- ROSTAM: hrobky kráľov Dareia, Xerxesa a Artaxerxesa plus reliéfy z čias Sasánovcov (3. stor.) napr. klaňanie rímskeho kráľa Valeriána Šápurovi. V tento deň uvidíme aj najstarší a perfektne zachovalý zoroastriánsky chrám celej Perzie, jedného z najstarších náboženstiev sveta.

YAZD: mesto v púšti UNESCO považuje za jedno z najstarších a stále obývaných miest sveta. Prechádzky uličkami pomedzi hlinené domčeky nám budú suplovať dojem z prechádzok zničeným Bamom. Vysvetlíme si funkčnosť badgírov. Piatková mešita, komplex Amir Čakmak, zoroastriánsky chrám, kde zhliadneme oheň udržiavaný nepretržite od roku 470. Západ slnka strávime na vežiach mlčania (pohrebiská zoroastriánov), vystavaných pred 3000 rokmi. Večerať budeme v luxusnej reštaurácii s dvestoročnou tradíciou za ceny ako v našom staničnom bufete

Transfer do jedného z najzaujímavejších miest sveta. ESFAHÁN, nazývaný Polovica sveta, je jedným z najkrajších miest v moslimskom svete. Široké ulice plné zelene, stovky mešít, rozsiahle bazáre.

Poprechádzame sa po druhom najväčšom námestí sveta, prezrieme si nádhernú Emámovu mešitu, symetrickú mešitu Šejka Lotfolláha a ruch na námestí budeme vychutnávať z terasy zreštaurovaného paláca Ali Kapu. Kresťanská katedrála v srdci islamskej republiky? Pre záujemcov sa sem vypravíme. Trasúce sa minarety (Manar džombán) nad hrobom derviša sú záhadou.

ABYANEH: čarovná, ťažko dostupná dedinka ďaleko od civilizácie pod patronátom UNESCO. KAŠAN: oáza plná ruží, záhrad s obrovskými domami zámožných obchodníkov.

TEHERÁN: dvanásťmiliónové hlavné mesto krajiny. Hrobka a mešita Ajatoláha Chomejního na juhu. Bohaté štvrte na severe pod úpätím Elborzu s prechádzkou v horách a vyhliadkou na celé mesto. Najkrajšie múzeá krajiny, Šáhové paláce, pamätník Azadí. Posledné nákupy na bazáre, kde sa realizuje 1/3 obratu celého Iránu

Transfer na letisko a odlet domov. Choda háfez.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku v economy class
 • letiskové poplatky
 • víza
 • spiatočný VIP transfer Bratislava - letisko Schwechat - Bratislava
 • 2 x miestny prelet
 • dopravu prenajatým luxusným autobusom
 • 9 x ubytovanie v 4*-5* štýlových hoteloch s raňajkami v dvojposteľových izbách
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • domáceho vysokokvalifikovaného sprievodcu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • všetky vstupy podľa programu
 • asistenčné služby CK BUBO

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

ostatnú stravu, koberce a iné suveníry

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať v doma na záhrade či pre trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné strany.

Vo Vašom cestovnom pase nesmie byť pečiatka štátu Izrael. Do pasu s takouto pečiatkou NEBUDÚ udelené víza. Pokiaľ máte v cestovnom pase izraelskú pečiatku, musíte si dať vyrobiť nový cestovný pas.

Poznámka:

Darwishi Royal hotel       2 noci

Espinas Intl hotel            2 noci

Shiraz hotel                   2 noci

Leleh hotel                    1 noc

Abbasi hotel                  2 noci

Reštaurácia zájazdu: jedzte ako miestni v Khayyam restaurant, Esfahan

BLACK PEARL Prémium:

Letenka Turkish airlines biznis class: od 1200 euro /1 osoba

Cestu Vám vieme pripraviť kedykoľvek aj mimo uvedených termínov. Cena na vyžiadanie

Minimálny počet 4 osoby, maximálny počet 9 osôb.

Poznámka:

Miesta, ktoré navštevujeme, sú pre turistu absolútne bezpečné. Irán má v západnom svete veľmi zlé meno, skutočnosť je však úplne iná. Ľudia sú milí, nikto Vás nebude otravovať, nikdy nebudete pociťovať ani náznak strachu či nepríjemné pocity. Sme predsa v Perzii, kde sa dobré spôsoby vždy cenili. Každý účastník musí dodržiavať zákony, ktoré nadobudli platnosť po víťazstve islamskej revolúcie: nepiť alkohol, chodiť slušne oblečený (ženy musia mať vlasy schované, muži dlhé nohavice). Presné inštrukcie a tipy dostanete v našej kancelárii po prihlásení.

Irán je krajinou pre skutočných cestovateľov, ktorí nechcú vnímať svet čiernobielo.

Termíny a ceny

Termín
Cena

Odporúčame

Irán

Irán - Perzská ríša

28.03. → 08.04.2019 +3 ter.
12 dní
2 480 €
Uzbekistan , +2 viac
21 dní
4 110 €

A Andrej Šaro

 
Od 29. apríla do 10. mája tohto roku som sa zúčastnil bubáckeho zájazdu do Iránu. Mal som tú česť, že som bol ubytovaný na jednej izbe s Tomášom Kubušom, našim sprievodcom, s ktorým som sa počas zájazdu spriatelil.
Už pri letmom pohľade na dátum umiestnenia blogu a termínu zájazdu Vás určite ako prvé napadne, že som si dal načas. Je to pravda, nechcem však bližšie rozvádzať subjektívno – objektívne dôvody. Z tohto časového posunu je však zrejmé, že krajina menom Irán ma zaujala a aj po takomto čase sa oplatí k nej vrátiť.
Nechcel by som rozoberať všetky pamiatky, ktoré sme na zájazde videli, to si vie každý načítať v ktoromkoľvek sprievodcovi o Iráne. Chcel by som sa s Vami podeliť skôr o svoje subjektívne dojmy.
Prílet do Mashadu v severovýchodnej časti Iránu bol pravdupovediac pre mňa dosť veľkým kultúrnym šokom. Ešte v lietadle si ženská časť nášho zájazdu musela dať dlhé šaty a šatku na hlavu. Keď sme sa v lietadle ešte tak veľmi nepoznali a po celý zájazd boli zahalené, až pri ceste späť na istanbulskom letisku som vlastne bližšie zistil ako vyzerajú...
Ale späť k Mashadu. Ide o najväčšie náboženské centrum Iránu, kde sa nachádza svätyňa Imáma Rezu, jedna z najdôležitejších pre šiítskych moslimov. Ešte v deň príletu sme absolvovali prehliadku tejto obrovskej svätyne. Konzervatívnosť tohto mesta je zrejmá na prvý pohľad, na ulici sú ženy, ktoré s prachovkami v rukách upozorňujú ženy, ak nie sú dostatočne zahalené, aby sa dostatočne zakryli...
Po tejto prehliadke sme išli do blízkeho mesta Tus, kde sa nachádza hrobka jedného z najväčších iránskych básnika Abulqasima Ferdusiho, žijúceho v 11. storočí. Nebola to jediná hrobka básnika, ktorú sme na zájazde videli, v Shiraze sme navštívili aj hrobky básnikov Chadžua, Sáadiho a Haféza. Hrobky sa mi veľmi páčili, najmä ma fascinovalo, že Peržania ( Iránci ) takýmto spôsobom prejavujú úctu k svojím básnikom...Dokonca som si kúpil aj taký menší obrázok zasneženej Ferdúsiho hrobky, stále keď sa naň pozriem, zahreje ma pri srdci ....
Po opätovnom príchode do Mashadu som opätovne išiel do svätyne Imáma Rezu a išiel som až k jeho hrobke, kde výnimočne nebolo veľa ľudí a ešte výnimočnejšie bolo, že ako ,,neveriaci“ som sa tam dostal...... Následne na nádvorí bola spoločná modlitba, na ktorej bolo strašne veľa ľudí. Napriek tomuto množstvu ľudí , podotýkam úplne kultúrne odlišných , som sa necítil stiesnene, práve naopak. Bolo to akési úplne prirodzené, určite prirodzenejšie než na parížskej ulici...
Na ďalší deň sme mali deň voľna, mám rád dni voľna kým sme čakali na odlet, keď si na zájazde môžem program sám zariadiť . Potúlal som sa ulicami, ale aj bočnými uličkami Mashadu a veľmi sa mi tam páčilo. Uchvátila a prekvapila ma veľmi kvalita ciest a čistota na uliciach, a to podotýkam nielen v Mashade, ale v každom navštívenom meste....A ešte jeden podstatný rozdiel od arabského sveta – predavači na ulici nie sú vtieraví, ak nemáte záujem, nekričia po Vás, nevnucujú sa, nenaháňajú Vás...
Večer prílet do Teheránu. Obrovské mesto, ťažko povedať , koľko má obyvateľov, je to veľmi pohyblivé, samozrejme smerom hore....
Po prílete sme cestou na hotel navštívili rodinu majiteľky cestovnej kancelárie spolupracujúcej s Bubom . Pani domáca, jej matka , jej manžel, boli veľmi príjemní ľudia a najmä boli veľmi normálni, aj jedlo bolo veľmi chutné.
Mne osobne sa v Teheráne veľmi páčila návšteva bazáru ( pred bazárom boli hlučné skupiny mužov, ktorí obchodovali s ,,cudzou menou“ ), ale aj palácový komplex Niavaran v severnom Teheráne a Chomejního hrobka na predmestí Teheránu. Po celodennej prehliadke som sa večer išiel prejsť do teheránských ulíc v okolí nášho hotela, kde to na ulici neskutočne žilo. Je to aj tým, že jeden obchodík je prilepený k druhému... Potom som si sadol v parku na lavičku, kde som sedel sám, nikto ma neobťažoval, nikto odo mňa nič nechcel....Neviem, či v Európe v takomto čase by som sa cítil tak bezpečne...
V sprievodcovi Lonely Planet sa píše, že jediné, čo sa Vám môže v Teheráne ( teda aj v Iráne) stať je, že Vás prejde auto...Nie je to až také hrozné, aj keď je pravdou, že musíte nájsť odvahu a vstúpiť do vozovky a autá Vám dajú prednosť ...Asi ako v Neapole....
Keď som pri hlavnom meste, je namieste uviesť niečo o Iráncoch. Už som niečo naznačil o predajcoch, o mojich pocitoch na lavičke, ale o samotnom Iráne je vo svete strašne veľa predsudkov....Avšak ja osobne som sa ešte nestretol s tak priateľskou krajinou, ľudia boli nesmierne ochotní, usmievaví, radi sa fotili, prejavovali živý záujem o ľudí z Európy, o to, odkiaľ sme , ako sa nám páči v Iráne a pod.... a najmä sa mi veľmi páčil subjektívny pocit bezpečia....
Cestou do Isfahánu sme sa okrem iného zastavili aj v dedinke Abyaneh, ktorá je obdobne ako náš Vlkolínec zapísaná do UNESCO zoznamu. Aj sa podobala na Vlkolínec., tými úzkymi uličkami, atmosférou...domácimi majstrami..
Isfahán. Pre mňa vrchol zájazdu.....
Vynikajúci hotel ihneď na brehu rieky oproti historickému 33 oblúkovému mostu. Veľa som toho síce v živote nevidel, ale nábrežie rieky Zayandeh bolo tak nádherne upravené, že som sa nevedel vynadívať...... Sedel som tam, pozoroval ľudí, niekedy temperamentných, ale nie nebezpečných...a bolo mi tam veľmi fajn...
Na druhý deň námestie Naqsh –e Jahan, kde sa nachádzajú najvýznamnejšie pamiatky mesta ( mešita šejka Lotfollaha a pod..). Ide údajne o druhé najväčšie námestie sveta po Tien an men v Pekingu, ktoré je obkolesené arkádami, pod ktorými je jeden veľký súvislý bazár....samý obchod...Navštívili sme aj predajňu kobercov, samozrejme perzských... a obchodík s miniatúrami, tak typickými pre toto mesto...Samozrejme nemožno zabudnúť ani na šafran, Irán je jeho najväčším výrobcom....
Večer opätovne posedenie pri rieke....niečo úchvatné.
Ďalší deň odchod do mesta Yazd – veľmi pekné a útulné staré mesto...a veľmi pekný 5 hviezdičkový hotel..nie že by mi až tak záležalo na hoteli, ale taký hotel človek nezahodí len tak za hlavu..
Cestou do Shirazu, nášho posledného mesta v Iráne, sme navštívili historické klenoty Iránu.......Pasargadae s hrobkou Kýra Veľkého, Nasht e Rostam s hrobkami perzských kráľov a samozrejme Persepolis, ktorý zničil Alexander Veľký v roku 330 pred naším letopočtom... Tieto historické miesta s vykopávkami a pozostatkami starých palácov nie sú pre každého ...mám tým na mysli, že ľudia niekedy nedokážu oceniť skutočnú hodnotu takýchto pamiatok, ktoré už dnes sú zachované viac menej ako torzo, ale treba si uvedomiť, že ide o históriu niekedy aj 2500 rokov starú ( konkrétne mám na mysli Persepolis)....
Shiraz.. naša posledná a zároveň najjužnejšia destinácia.....aj tie šatky na hlavách žien už nie sú tak hlboko zasadené do čela...
V Shiraze sa mi okrem vyššie uvedených hrobiek básnikov, veľmi páčila pevnosť Karima Chána v centre mesta...Celkový dojem z mesta som mal veľmi dobrý...sedel som na lavičke a vedľa mňa taká staršia Iránka asi s vnučkou...síce sme si veľmi nerozumeli jazykovo, ale napriek tomu boli obidve veľmi milé, čo iba umocnilo môj dobrý dojem z Iránu ....
Odchod cez Istanbul domov...Nechcem používať silné slová, ale tento zájazd ma naozaj zaujal...Tých 10 dní je skutočne plných intenzívnych zážitkov....a nepochybne sa oplatí navštíviť Irán....


 • 1 / 1