Zakaukazsko - veľký okruh

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko

Unikátne spojenie troch zakaukazských krajín na jednej ceste. Moslimský a z ropy bohatý Azerbajdžan, hrdí Gruzínci v tieni Kazbegu, silno veriaci Arméni žijúci pod Araratom. Legendy o Prométeovi aj Noemovej arche. Staré kláštory, arménsky koňak, gruzínske vína. Kvalitná cesta s fundovaným sprievodcom.

Tomáš Kubuš Tomáš Kubuš Tomáš Kubuš
Novinka
Novinka
2018

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko

-
Termíny a ceny Zájazd vypredaný
 • Roky príprav pretavených do jedinečnej cesty naprieč Kaukazom
 • Najviac praktických skúseností s Náhorným Karabachom na Slovensku
 • Ochutnávky unikátneho vína, koňakov a tradičných dobrôt v cene
 • Od Kaspického mora cez štíty Kaukazu až pod Ararat
 • Pod patronátom historikov, ktorí Kaukaz milujú
Zobraziť mapu

Odlet do blízkej exotiky

Arménsko a Gruzínsko hľadia do Európy, Azerbajdžan je ázijská krajina. BAKU: prehliadka bohatého mesta. Širvanšáhov palác z 15. storočia, Veža panny a symbol mesta. Výprava 70 kilometrov na juh do Gobustánu. Petroglyfy lovcov doby kamennej sú unikátne v svetovom meradle. Uveríte teórii etnológa Thora Heyerdala, ktorý podľa tvaru lodí na rytinách zhodnotil, že Vikingovia pochádzajú práve odtiaľto? Cestou späť sa zastavíme na pláži Kaspického mora a odvážlivci si budú môcť zaplávať s panorámou vrtných veží v pozadí. Radnica v Baku, filharmónia, nádherné vily a domy postavené z peňazí z ropy

Polostrov Abšeron plný zemného plynu a ropy. Viete, kde sa predáva najlepšia chalva na svete? Trhy, kde bude každý fotograf vo vytržení a kde budete jedinými turistami. Prehliadka letných palácov chánov. Krížom cez celú krajinu so zastávkami v mešitách, na miestach svätcov, podľa záujmu našej malej skupiny. Pokojné tempo, kde sa miesi komunizmus s revitalizovaným šiítskym náboženstvom. Po stopách Hodvábnej cesty a perzskej minulosti do exotického SHEKI. Ideme po miestach, kde sa vyskytuje minimum turistov.

Vstupujeme do Gruzínska a hľadáme nové zážitky. Prichádzame do SIGNAGI, krásneho horského mestečka s výhľadom na údolie Alazani a východokaukazský masív

Sme v historickej provincii Kacheti. Návšteva kláštora Gremi zo 17.storočia. V Gruzínsku nemôžeme obísť ani miestne vinice. Prehliadka vinohradov Khareba aj Shuchmann. Ochutnáme vínko. Prehliadka mesta TELAVI. Katedrála ALAVERDI z jedenásteho storočia leží medzi vinicami a má jednu z najvyšších kostolných veží v celom Gruzínsku. Život mníchov a život v gruzínskej rodine. Gaumardžos. Vedeli ste, že slovo víno vzniklo práve tu?

Unikátny mníšsky komplex DAVID GAREDŽA založeného v 6.storočí. So skúseným sprievodcom zrealizujeme krátku túru po jaskyniach s úžasnými freskami a vstúpime pešo dokonca späť na územie Azerbajdžanu. Navštívime kláštory Lavra a Udabno. Bez sprievodcu nie je šanca najlepšie miesta nájsť. Gruzínsku pod kožu! Presun do Tbilisi a prvé prechádzky najkrajším kaukazským mestom. Ochutnáme manti alebo chačapuri?

Vojenskou cestou severne od Tbilisi prejdeme až do lona kaukazských hôr. Našim cieľom bude hora Kazbeg (5047 m) v mestečku KAZBEGI, kde bol podľa povesti pripútaný bájny Prométeus. Medzi Tbilisi a Kazbegi nás čaká niekoľko zaujímavostí. Posvätná MTŠKETA bolo dlho hlavným mestom a dnes je pod patronátom UNESCO. Panoráma mesta od kláštora Džvari a fotogenický sútok riek, kde stojí katedrála s kúskom Kristovho rúcha. Na brehu jazera prejdeme pevnosť s kláštorom ANANURI a následne si užijeme pohľady na kaukazské hory a údolia. KAZBEGI obklopené štítmi. Džípy nás vyvezú hore ku kláštoru Tsminda Sameba. Žiaden iný kláštor v krajine nie je tak krásne situovaný. Spravíme desiatky fotografií!

Návrat do TBILISI si okoreníme zastávkou na mieste, kde sa narodil azda najslávnejší Gruzínec. GORI s rodným domom Stalina a príbehy o nie tak starých dejinách, ktoré sa s nim spájajú. V Tbilisi sa odvezieme lanovkou ponad rieku Mtvkari na pevnosť s najkrajším pohľadom na hlavné mesto. Mix kostolov, kláštorov, novej aj starej architektúry robí z Tbilisi unikátne kaukazské miesto. Budete sa túlať starými uličkami a posedíte si na tradičnom lobiu a chačapuri alebo sa okúpete v kúpeľnej štvrti Abanotubani kde sa kúpal Puškin či Dumas?

Posledné gruzínske ráno a smerujeme na juh. Vidiekom na hranici dvoch sovietskych republík. Vstupujeme do Arménska. prvá kresťanská krajina na svete (konvertovali v r. 301) s úžasnou históriou. Viete že William Saroyan, André Agassi, Charles Aznavour majú arménsky pôvod? Príchod k jazeru SEVAN, nazývanému aj arménskou riviérou. Okúpete sa?

Hodvábnou cestou cez horské sedlá vysoko nad 2000 metrov na miesto, kde sa začína Náhorný Karabach. Prvá prechádzka hlavným mestom s atmosférou, akú by ste v odštiepeneckej republike nečakali. Ubytovanie v najlepšom hoteli v krajine v spoločnej budove s karabašským parlamentom

STEPANAKERT – hlavné mesto regiónu, o ktorý sa tak dlho bojovalo. Komu vlastne dnes patrí? Spievajúca fontána, sochy s lampou namiesto hláv ako prejav vkusu arménskych miliardárov. Pevnosť SHUSHI desať kilometrov nad mestom, z ktorej Stepanakert ostreľoval aj Šamil Basajev. Dnes je tu bezpečne. Karabšskými horami k najvýznamnejšiemu kláštoru Karabachu GANDZASAR s relikviou Jána Krstiteľa

Okolo arménskeho Stonehenge, zastávka v arménskych viniciach, kde ochutnáme to najlepšie víno, čo táto krajina ponúka. Kľukatou cestou v horách ku kláštoru NORAVANK. Kláštor KHOR VIRAP priamo na turecko-arménskej hranici. Na dotyk k Araratu, posvätnej hore všetkých Arménov, ktorú Lenin daroval Turkom. Prečo? Najkrajšie fotografie urobíte práve tu. Aj my vlezieme do hlbokej jamy, kde pohanský kráľ Trdat III. väznil svätého Juraja. JEREVAN - na záver európska atmosféra, kaviarničky, štýlové butiky. Výhľad na mesto z Parku víťazstva, nočná zábava v baroch, aké by ste tu nečakali

Hlavné mesto JEREVAN si nás získa hneď na začiatku. Ochutnáme vynikajúce arménske koňaky Ararat na mieste, kde vznikajú a naša batožina bude o niekoľko kilogramov či litrov ťažšia. Popíjať koňak v Jerevane? Tomu sa povie zážitok! Pozrieme si mesto z vyhliadky a ak budeme mať šťastie žmurkne na nás Ararat. Budova divadla, Kaskáda, široké bulváre aj Námestie republiky s fontánami. Vynikajúci boršč a posledné nákupy či posedenie v bare v meste preslávenom neexistujúcim rádiom.

Rozlúčka s Kaukazom a odlet domov

Cena zahŕňa

 • medzinárodné letenky
  prenajatú dopravu klimatizovaným minibusom
  slovenského BUBO-sprievodcu
  miestnych sprievodcov
  vstupné
  ubytovanie v 4* hoteloch
  fľaša vody na osobu a deň
  raňajky
  najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby CK BUBO
 • víza
 • letiskové poplatky
 • privátny VIP transfer na trase Bratislava - letisko Schwechat - Bratislava

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

ostatnú stravu, osobné výdaje

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať v doma na záhrade či pre trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

 

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné strany.

Poznámka:

Central Park Hotel        2 noci

Issam Hotel Sheki         1 noc

Kabadoni Signagi          2 noci

Rooms Hotel Kazbegi     1 noc

Blue Sevan                   1 noc

Armenia, Stepanakert   2 noci

Royal Plaza, Jerevan     2 noci

Reštaurácia zájazdu: Schuchmann Wine Bar and Restaurant, Tbilisi

Cestu Vám vieme pripraviť kedykoľvek aj mimo uvedených termínov. Cena na vyžiadanie

Minimálny počet 4 osoby, maximálny počet 9 osôb.

Termíny a ceny

Termín
Cena

Odporúčame

Azerbajdžan , +3 viac
14 dní
2 999 €
Azerbajdžan , +3 viac
15 dní
3 499 €


 • 1 / 0