Balkán na jeden vrz

Srbsko, Kosovo, Macedónsko, Albánsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko

Rodinná dovolenka na Balkáne? Buďte prví a profitujte z toho, že to ešte nie je moderné. No pozor, renomované cestovateľské média (Lonely Planet, Conde Nast) mnohé z miest, ktoré máme v programe nasadili do prvej desiatky, ktoré treba navštíviť v roku 2017. A to v konkurencii celého sveta. Aj tento zájazd v BUBO prevedení predbieha väčšinové Slovensko. Na zájazde teda stretnete ľudí, ktorí rozmýšľajú trochu inak. Ide o vybalansovaný okruh za super cenu. Bezpečnosť je pri detských zájazdoch prvoradá!

Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner
Spokojnosť zákazníkov

Srbsko, Kosovo, Macedónsko, Albánsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko

-
Termíny a ceny Zájazd vypredaný
 • Srbsko, Kosovo, Macedónsko, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina
 • Durmitor - výstup na najvyššiu horu Čiernej Hory - Bobotov Kuk (2 523 m)
 • Rafting na rieke Tara (UNESCO)
 • Kvalitné víno, gurmánske špeciality a super pláže
 • 5 nocí pri mori, kúpanie sa aj v Ohridskom jazere, jazere Koman a v rieke Tara

 

Zobraziť mapu

Stretnutie v Bratislave a odchod neskoro večer našim luxusným autobusom. Kusturicov film a slivovica nám predstavia, ako to na Balkáne chodí. Spomenieme si na Tita, na Juhosláviu a na konflikty, z ktorých sa doteraz spamätáva.

Ráno nás už víta hlavné mesto Srbska. Z nepokorenej pevnosti Kalemegdan, nad sútokom riek Dunaja a Sávy, sa nám ponúka nádherný výhľad na BELEHRAD. Mesto, ktoré sa po útrapách z 20. storočia znovuzrodilo. Prechádzka európskou metropolou po najstarších uličkách, v ktorých ešte cítiť orientálny nádych. Pamätáte si na rok 1999? Pozrieme sa aj na zbombardované torzá budov, ktoré tu ostali ako tichá spomienka na bombardovanie vojskami Nato. Mesto i ľudia si vytrpeli, no zdvíhajú hlavy spolu s Novakom Djokovicom, ktorý sa tu narodil.

Z príbehu krajiny, ktorá bojuje o svoje miesto na mape Európy, nám naskočia zimomriavky. Sme v Kosove, najmladšom štáte Európy. Prehliadka hlavného mesta PRIŠTINY. Kosovo masovým turizmom rozhodne netrpí a môžeme tak nerušene pokračovať v spoznávaní pravej duše Balkánu a nasávať jeho atmosféru. Hovorí sa, že práve tu robia najlepšie macchiato na svete a my to vyskúšame. Pripomenieme si známu Bitku na Kosovom poli, ktorá ovplyvnila Európu. Za hranicami Macedónska sa príroda neuveriteľne mení a my smerujeme do hlavného mesta SKOPJE. Pred vstupom do mesta nás na kopci víta najväčší kríž sveta, ktorý je len prvým z mnohých prekvapení. Obrovská socha Alexandra Macedónskeho a Matky Terezy. Kto z nich je z tejto krajiny? Sú Macedónci, Gréci či Albánci? Hustá balkánska zmrzlina a gýčové paláce v centre mesta. Najstarším kamenným mostom krajiny k najväčšej fontáne Balkánu, víťazný oblúk, miesto domu, kde sa narodila Matka Tereza a múzeum tejto malej, veľkej ženy.

OHRID: Prechádzka romantickými uličkami, všetko okolo nás je pod patronátom UNESCO. Tu by sa žilo! Pôsobil tu Kliment, žiak sv. Cyrila a Metoda. Ohrid je nazývaný aj Jeruzalemom Balkánu. OHRIDSKÉ JAZERO, jedno z najstarších jazier sveta (3 - 4 mil. rokov), vo vodách ktorého žijú endemické živočíchy a jeho priezračne čistá voda vás zaručene očarí. TIRANA a stopy po komunistickom Enverovi Hodžovi, ktorý vyhlásil, že jeho krajania budú radšej jesť trávu než by z Albánska spravili zájazdový hostinec pre cudzincov. Prejdeme sa najväčším bulvárom Dëshmorët e Kombit, kde budeme obdivovať veľkolepú urbanistickú prestavbu s talianskym vplyvom. Monumentálna budova university, Palác Kongresov, sídlo premiéra a mauzóleum v tvare pyramídy, ktoré bolo výhlásené za najškaredšiu budovu sveta. To nie je všetko, prejdeme cez obrovské námestie Skanderbega o rozlohe 40 000 m² a kto chce, môže vojsť do betónového bunkru, ktorých nájdeme v Albánsku tisícky. Viete, že tu môžete ísť za ohováranie do väzenia? Alebo, že Albánsko bolo prvým ateistickým štátom sveta? Je toho mnoho, čo si o tejto neslovanskej zemi musíme povedať. Z Tirany pokračujeme k magickému horskému mestečku KRUJE. Dominuje mu hrad národného hrdinu Skanderberga, ktorý statočne odolával tureckým výbojom.

Ak má Albánsko krásne hory, ukážeme vám svoje esá. Milovníci prírody budú jednoznačne spokojní. Fakultatívny výlet na jazero KOMAN, dobrodružný prechod tmavým tunelom popod horou s čelovkami a plavba loďou po fotogenickej krajine. Pobudneme aj na rieke Shala, v ktorej každý hriešnik môže zmyť svoje hriechy. Ukážeme vám aj druhý najhlbší kaňon v Európe a budeme sa plaviť pod “prekliatymi” horami vysokými viac ako 1 000 metrov. Návrat do SHENGJINU, vychýreného Albánskeho letoviska.

Prehliadka mesta ŠKODRA pri Skadarskom jazere, o ktoré sa Albánsko delí s Čiernou Horou. Katedrála, pravoslávny kostol či mešita. Čo to tu všetko robí pokope? Prejdeme do Čiernej Hory, ktorú vyhlásili za ekologický štát. Cestovatelia si nevedia vynachváliť cestu cez kaňon Morača. Budeme mať rovnaký názor? Návšteva kláštora (z 12. storočia) rovnomenného názvu a prejazd mostom vysokým 170 metrov, z ktorého sa skáče bungee jumping. Národný park DURMITOR a rieka TARA si zaslúžili miesto na zozname UNESCO. Miesto ako stvorené na turistiku a náš rafting!

Výstup na najvyšší vrch Čiernej Hory v Národnom parku Durmitor. Bobotov Kuk 2 523 metrov alebo pre menej zdatných pleso Zeleni Vir. Krásu panenskej prírody podčiarkujú práve horské jazierka, ktoré vytvorili roztápajúce sa ľadovce. Večer presun do raftového centra a ubytovanie v dreveniciach pod čiernohorským nebom.

Ešte pred samotným raftingom sa posilníme miestnymi dobrotami. V ponuke bude domáci pršut, domáci syr, bryndza, pita plnená so špenátom či syrom... forma švédskych stolov a výber je len na vás. Po raňajkách nasadneme do džípov vyrazíme drsnou prírodou až k hraniciam s Bosnou. Máme najlepšiu spoločnosť, ktorá tu rafting rozbiehala a má najkvalitnejší výstroj. Rafting pre deti aj starších, skúsených i neskúsených... všetci v sebe objavia dobrodruha! A strachopudom pomôžeme! Cestou budeme vysadať na tých najkrajších miestach, či už na strane Čiernej hory, odkiaľ môžme skákať z 10 metrových skál, alebo na druhej strane v Bosne, pri malých plážach alebo skrytých vodopádoch. Stihneme si pozrieť aj hlavné mesto Podgorica (prehliadka z autobusu), kde sa 60% obyvateľov volá Ivanovič a povieme si, kam si ženy schovávajú peniaze pred mužom alebo prečo nemôžete darovať Čiernohorcovi lyžičku.

Precestovali sme 5 krajín, čas na načerpanie síl, oddych pri mori a ochutnávanie toho najlepšieho z balkánskej kuchyne! Náš hotel je 2 minúty od pláže a 2 minúty od mestskej promenády plnej reštaurácií.

Tí, čo už boli v Škandinávii budú mať pocit déjà vu. Objavíme jedno z najlepšie ukrývaných miest v celej Európe. KOTORSKY ZÁLIV, najväčší na pobreží Jadranu, a jeho klenot - staré mesto KOTOR. Katedrála, ktorú dali postaviť Benátčania, takmer 5 km hradieb, ktoré sú v niektorých miestach až 15 m široké a perfektné výhľady na záliv sem lákajú čoraz viac zvedavcov. O niekoľko kilometrov ďalej sa nachádza PERAST. Kedysi to bolo hlavné námorné mesto celého Jadranu, dnes je to pokojné mestečko so stredovekým nádychom. 2 500 rokov staré mesto BUDVA, okupované Grékmi, Rimanmi aj Benátčanmi. Počuli ste už o Svetom Stefane? Ak áno, tak určite nepohrdnete krásnou plážou pri tomto malom kúsku luxusného raja, kde sa kúpali už aj hollywoodske hviezdy ako Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Ingemar Stenmark, králi a princovia a v novšej dobe Silvester Stalone. V roku 2014 mal práve tu svadbu Novak Djokovic.

Dáme zbohom Čiernohorcom, ktorí hrdo hovoria, že „hrdinovia nepracujú“ a smerujeme do Chorvátskeho DUBROVNIKU (UNESCO). Prejdeme Stradum krížom krážom a potúlame sa romantickými uličkami. Kedysi tu bola jedna z najstarších lekární v Európe. Aký bol ich prvý liek? Zase tá rakija? Mladí pôjdu po stopách “Game of Thrones” a rodičia budú zatiaľ vychutnávať ustrice zo Stonu a zapíjať ich vínom Pošip. Jahňacinu si dáte v paláci Pučič a BUBO k nej odporúča Dingač od Grgiča. Z Chorvátska sa prehupneme do posledného štátu na našej ceste - Bosna a Hercegovina a ubytujeme sa v meste TREBINJE, ktoré leží v enkláve Republika Srpska.

Predposledný deň nášho putovania, no program bude stále bohatý. Skorý ranný budíček a vyrážame do MOSTARU s orientálnym nádychom, kde uvidíme legendárny most, ktorého pôvodné kusy ležia na dne rieky. Naše putovanie zakončíme v SARAJAVE. Ulica Baščaršija s tureckým trhom či ulica Maršala Tita, kde vyrástla mešita vedľa katedrály, pravoslávny chrám vedľa židovského múzea. Náboženská tolerancia je tu vrodená. Veď predsa všetci trpeli rovnako! Zatúlame sa k rieke Miljacka a k mostu Latin. Cez toto miesto len omylom prevážali Františka Ferdinanda d´Este, čo ho stálo život. Postavíte sa na miesto, z ktorého Gavrilo Princip zapríčinil štart prvej svetovej vojny? To nebolo jediné, čím si Sarajevo prešlo. Kto boli snajperi a prečo bolo mesto ešte aj v 90. rokoch 1492 dní obliehané?

Ráno odchod domov. Za chrbtom ponechávame neuveriteľné zážitky nazbierané zo siedmych krajín úžasného Balkánu. Príchod do Bratislavy neskoro poobede.

Cena zahŕňa

 • dopravu klimatizovaným autobusom s profesionálnym šoférom
 • cestné, hraničné aj parkovacie poplatky
 • ubytovanie v cestovateľských hoteloch podľa programu
 • minimálne 10x raňajky
 • prehliadku 6 hlavných miest Balkánu, no aj iný rozsiahly program
 • kompu v Montenegro
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

ostatnú stravu, vstupné, fakultatívne výlety resp. aktivity ako napr. rafting s plnou penziou (deti do 12 r. za zľavnený poplatok), celodenný výlet do hôr a na jazero Koman s obedom + plavba loďou (deti do 12 r. za zľavnený poplatok), prípadne náhradný program za rafting - off road).

Poznámka:

Na zájazde trávime 4 noci v hoteloch pri mori. Väčšina klientov sa kúpe aj v Ochridskom jazere, jazere Koman a v rieke Tara. Je neuveriteľné, že za taký krátky čas sa dá uvidieť toľko.

Ľuboš Fellner spoločne s balkánskym partnerom trasu veľmi dlho pripravovali. Kosovo je dnes bezpečné, ako aj Bosna. V lete 2015 trasu prešli na nečisto pod Ľubovým vedením a dotvorili všetko do dnešnej podoby. V roku 2016 cestu prešli ďalšie 3 skupiny a vychytali sa ďalšie muchy. V roku 2017 ďalšie 3 skupiny atď. atď. Balkánu s BUBO prišli klienti na chuť. Prešli ho mladé rodiny, aj staršie ročníky, teenageri aj deti, ale chvália si ho aj takí cestovatelia, ktorí boli s BUBO na Severnom póle! Aj na Balkáne sme ďaleko pred konkurenciou. Program je tak zložitý a založený na takom množstve detailov a osobných kontaktov, že sa kvalitne nedá skopírovať. Ľuboš sa pod tento zájazd rád popisuje a hovorieva: "Jeho jedinou chybou je lacná cena".

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať v doma na záhrade či pre trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 4 voľné strany.

Termíny a ceny

Termín
Cena

Odporúčame

Srbsko , +6 viac

Balkán na jeden vrz

08.07. → 20.07.2019 +3 ter.
13 dní
899 €
Barma , +3 viac
14 dní
2 720 €


 • 1 / 0