India, Nepál

India, Nepál

Exotický útok na všetky vaše zmysly. Cesta do najšťavnatejšieho regiónu Ázie, do kolísky a srdca hinduizmu. Odfotíte sa pri najkrajšom chráme postavenom z lásky – selfie s Taj Mahalom nemá každý, zaletíte si k himalájskym osemtisícovkám, dostanete sa do srdca národného parku k voľne žijúcim nosorožcom a zažijete neopakovateľnú atmosféru na brehoch posvätnej Gangy. Toto treba zažiť!

Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák
Spokojnosť zákazníkov
 • Ako maharadža sa odveziete na slonovi do pevnosti
 • Ružové mesto Jaipur, pestrofarebné sárí indických žien a bollywoodsky film v indickom kine
 • Plavba na jazere v tieni Annapurien
 • Safari na sloňom chrbte – v hustom lese pohľadáte nosorožce
 • Pre vaše pohodlie sme postavili v Nepále hotel a kúpili autobus
Zobraziť mapu

Odlet z Európy do tieňa Himalájí.

Aklimatizácia šokom. Prechádzka kathmandskými uličkami nám napovie, o čom je spoznávanie tohto regiónu. Stupy a chrámy nás zavedú do tajov budhizmu a hinduizmu, ktoré sú tak príznačné pre život miestneho obyvateľstva. Káthmandú bolo kedysi podhorskou dedinkou, dnes nás prekvapí typickým ruchom krivoľakých uličiek, kde je chodník cestou a cesta chodníkom. Budeme sa predierať ruchom ulice a pod typickou patinou hľadať tie najfotogenickejšie zákutia. Zmes starej drevorezbársko-tehlovej architektúry, pestrofarebne oblečení Nepálci, obchodnícky duch a výjavy ako z exotických rozprávok. Toto všetko na jednom mieste!

Osem z desiatich himalájskych osemtisícoviek leží v Nepále. Chcete ich vidieť? Majestátnosť Himalájí z vtáčej perspektívy (cena letu 190 USD). Celodenné poznávanie najkrajších nepálskych pamiatok. Krásny deň.

Dnes je cesta cieľ. Presun z Káthmandu do Pokhary. Asi dvesto nepálskych kilometrov. Pred tridsiatimi rokmi sa táto cesta dala absolvovať iba poníkmi, alebo byvolím záprahom a trvala 10-12 dní. Cesta nám dovolí dotknúť sa nefalšovaného Nepálu, ktorý nie je len o himalájskych vrchoch. Nádherná a šťavnatá zeleň. Príchod do Pokhary a možno ryba na večeru priamo z jazera Phewa?

Sme v Pokhare. Bližšie sa k úpätiu Himalájí dostanete už len ako trekeri, či horolezci. Za ideálneho počasia je z každého kútu tohto pokojného mesta vidieť annapurnský masív s osemtisícovkou Annapurna I, ale aj dominantou Pokhary, posvätným vrchom Machapuchare. Plavba na druhom najväčšom jazere Nepálu Phewa a prechádzka k Pagode svetového mieru týčiacej sa nad mestom. Krásne nepálske suveníry.

Presúvame do kráľovského národného parku Chitwan (UNESCO). Kratší presun okorenený možnosťou raftingu na himalájskej rieke Trishuli. Rafting zvládne každý. Už tu raftovali bubácke deti, ale aj sedemdesiatroční cestovateľskí seniori. Podvečer sa zvítame s chitwanskou prírodou aj naším domáckym rodinným ubytovaním. Spíme v lodge nášho dlhoročného partnera, ktorý sa stal našou, a teda i vašou rodinou. Pár metrov od nášho ubytovania tečie riečka, v ktorej plávajú krokodíly.

Venujeme sa Chitwanu (v preklade srdce džungle). Národný park s rozlohou 932 kilometrov štvorcových, kde okrem iného žijú bengálsky tiger, leopard, slon indický, jednorohý nosorožec, dva druhy krokodílov, nespočetné množstvo vtáctva, opice, diviaky, jelene. Precítime prírodu, stretnutie so slonom indickým a poľovačka s fotoaparátmi na nosorožce. Jazda na slonoch, plavba po riečke Rapti, kde vo vode hľadáme oči krokodílov, pešia prechádzka džungľou a totálny kontakt s miestnou vegetáciou, kúpanie sa so slonmi, ale aj palicové tance miestneho etnika Tharu, ktoré sa storočiami naučilo žiť s prírodou. To všetko preložíme hodinkami siesty v našej lodge. Chitwan si užijete!

Odchod z Chitwanu smer indická hranica. Vlak do najindickejšieho mesta sveta Varanasi. Človek si myslí, že ten exotický chaos v Káthmandú ho pripraví na všetko. A potom príde Varanasi. India a Nepál majú toľko spoločného a predsa budú úplné rozdielne. Prvé indické nuansy na vlakovej stanici, vlak samotný, prechod hranicou, ktorý asi vo svete nemá obdobu. Je to vôbec hranica? Podľa pečiatok v pase áno! A Vy okamžite viete, že ste v Indii.

VARANASI: najhinduistickejšie mesto sveta. 330 miliónov bohov. Mesto svetla, mesto boha Šivu, mesto hodvábu. Ranná plavba prenajatou loďou po Gange. Svitanie a atmosféra, akú môžete zažiť iba TU. Očista tela aj duše. Prechádzka so sprievodcom mestom, z ktorého dýcha stredovek.

SARNATH: Jelení park, kde Budha prvýkrát predniesol svoje učenie. Jainistický chrám a rozprávanie si o tomto náboženstve, kde aj tá najmenšia bytosť má nárok na osvietenie. Nočný presun klimatizovaným ležadlovým vlakom do Agry.

AGRA: indická architektúra v podaní dynastie Mughalovcov tu dosiahla svoj vrchol. Taj Mahal (UNESCO) je vraj najkrajšou stavbou našej planéty. Všetci ho už poznáme z fotografií, dokumentov či literatúry. Vyrovná sa ale niečo pocitu, keď pred ním prvýkrát zastanete naživo? Prekrásna Červená pevnosť (UNESCO), z ktorej Mughalovci ovládali veľkú indickú ríšu. Výhľad, s ktorým umieral staviteľ Taj Mahalu. Prečo? Vysvetlíme si.

Úžasné mesto duchov FATEHPUR SIKRI (UNESCO): nádherné mesto Akbara (najväčší panovník Indie pred britskou nadvládou), ktorým budeme prechádzať ako veľkým múzeom. Podvečer sa blížime k Jaipuru, hlavnému mestu púštneho štátu Rajastan.

JAIPUR je iný ako všetky ostatné mestá Indie, so širokými ulicami a ružovými fasádami domov, ťavy križujú ulice a ženy nosia pestrofarebné sárí. Palác vetrov, hvezdáreň Jantar Mantar, asi najkrajšia palácová pevnosť Indie, trhy látok a drahokamov. Večer návšteva najkrajšieho kina celej Indie.

Záverečný presun našej neuveriteľnej cesty. Ako rýchlo zdoláme nekonečnú dopravnú špičku pri vstupe do mesta? Stihneme vidieť čosi navyše? Qutb Minar? Lotosový chrám?

DILLÍ zosobňuje osem historických miest významných pre Indiu. Uvidíme najväčšiu mešitu Indie, rušnú ulicu Chandni Chowk, koreninový trh, zažijeme okúzľujúce náboženstvo sikhizmus pri návšteve gurudvary. Chcete vidieť aj britské Dílli? Aký je vlastne rozdiel medzi Dílli, Starým Dílli a Novým Dílli? Brána do Indie a koloniálne Connaught Place. Hlavné mesto Indie Vám ukážeme tak, že budete nadšení! Večer sa lúčime s Indiou a odlietame domov.

Prílet do Viedne.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • ubytovanie vo vybraných hoteloch strednej triedy
 • raňajky
 • plnú penziu v národnom parku Chitwan
 • prepravu prenajatými autobusmi
 • dva transfery vlakom
 • slovenského BUBO–sprievodcu a miestnych sprievodcov podľa potreby
 • množstvo prehliadok a výletov
 • safari v národnom parku Chitwan
 • plavbu loďkami v Pokhare aj na Gange
 • poistenie proti insolventnosti

Pre deti navyše: let k Everestu

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

víza, stravu (okrem uvedenej), vstupné, letiskové poplatky, miestny let (Dillí–Kathmandú: 156 €)

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať v doma na záhrade či pre trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

 

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 4 voľné strany a z toho 1 dvojstranu.

Termíny a ceny

Termín
Cena

Odporúčame

Rusko , +7 viac
19 dní
22 900 €
India , +1 viac

India, Nepál

19.11. → 04.12.2018 +7 ter.
16 dní
2 240 €


 • 1 / 0