Čína, Tibet, Nepál, India

Čína, Tibet, Nepál, India

Magická cesta, ktorú musíte raz za život prejsť. Od mauzólea Maa cez historickú Čínu, duchovný Tibet, šťavnatý Nepál až do neuveriteľnej Indie. Využite 16 rokov našich skúseností.

Katarína Líšková Katarína Líšková Katarína Líšková
Spokojnosť zákazníkov
od 2 995 €

Čína, Tibet, Nepál, India

26 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Neľahkú trasu sme prešli s desiatkami skupín
 • Spolupracujeme zásadne s tibetskými partnermi
 • Polpenzia v Číne a plná penzia v Chitwane v cene
 • Nezabudnuteľný rýchlovlak Peking-Šanghaj v cene
Zobraziť mapu

Olympijský PEKING s jeho modernou architektúrou, najväčším námestím sveta a Maovym mauzóleom na jednej strane a uzučkými uličkami s čínskymi reštauráciami na druhej. Poprechádzame sa v Zakázanom meste v sídle cisárskych dynastií.

Ráno vystúpime na VEĽKÝ ČÍNSKY MÚR a poobede ochutnáme pekinskú kačku. V Letnom paláci budeme obdivovať upravené čínske záhrady a jazierka. Uvidíme OLYMPIJSKÝ ŠTADIÓN, aj modernú operu. Na nočných trhoch vyskúšame aj hada, býčí penis, ale aj priadku morušovú. Všetko s miestnym sprievodcom a prenajatou dopravou!

Rozlúčka s Pekingom a absolútny zážitok. Supermoderným rýchlovlakom sa presúvame do ŠANGHAJA. Rýchlovlakom prejdeme po najdlhšom moste planéty (165 km!). 1318 km absolvujeme len za 270 minút! Touto rýchlosťou by ste z Košíc do Bratislavy dorazili za čosi viac ako hodinku. Nočná plavba s výhľadom na najvyššie čínske mrakodrapy.

ŠANGHAJ – najväčšie a najbohatšie mesto pevninskej Číny. Štvrť mrakodrapov, kde ešte pred dvoma desaťročiami rástla ryža. Výhľad na mesto z najvyššej vyhliadkovej plošiny v Číne. Britský Bund ako vystrihnutý z Londýna. Divoká rieka Huangpu, Mekka obchodu Nanjing Road. Pokračujeme do dlhé roky hlavného mesta Číny.

Uvidíme najväčší archeologický objav 20. storočia – Hlinenú armádu. Prejdeme sa po moslimskej štvrti Chuejov a ochutnáme atmosféru nočných trhov.

Vystúpime na najlepšie zachované mestské hradby v Číne. Požičiate si aj bicykel? Opäť lôžkovým vlakom pokračujeme do CHENGDU.

Sme v horách, kde nás čakajú rozkošné pandy (väčšina pánd sveta žije práve v provincii Sečuán). V LEŠANE nás uchváti najväčší kamenný Budha sveta, väčší ako boli tí afganskí. Ochutnáme pikantnú sečuánsku stravu, známu po celej Číne. A neobídeme ani najväčšiu budovu sveta. Stojí práve v Chengdu. Čína je neskutočná. Dáte si večer tradičný hotpot?

Ranný letecký presun medzi horami do hlavného mesta Tibetu LHASY s nezabudnuteľným pristátím. Prehliadka srdca a duše krajiny s priemernou výškou cez 4000 metrov. Tá atmosféra Vás uchváti! Ako každý pútnik aj my zavítame najprv do Džokhangu, ktorý je najposvätnejším chrámom krajiny. Magické miesto, kde si pri sviečkach s jačím maslom osvetlíme súvislosti a načrieme do tibetského budhizmu.

Drepung bol najväčším kláštorom na svete. Každý si tu roztočí modlitebný mlynček s mantrou Om mani pädme húm a okrem miestností, kam sa bežne chodí, navštívime aj mníšsku kuchyňu a iné zákutia. Palác POTALA - pýcha a sláva Tibetu bol budovaný ako najkrajšia stavba Ázie. V skutočnosti je ešte veľkolepejší ako na fotografiách.

Opúšťame Lhasu a vyrážame na západ. Naša prvá cesta smeruje do GYANTSE. Zastavíme sa pri krásnom jazere YAMDROK, ktoré je jedným z prírodných skvostov Tibetu. Neskutočne tyrkysová farba a nádherné fotografie. Trúfnete sa odfotiť na jakovi? Príchod do Gyantse, prechádzka čarovným starým mestom. Atmosféra ako z filmu Sedem statočných. Vyhliadka na mesto.

Prehliadka kláštora Pelkor Chode so stupou Kumbum, ktorá má 108 kaplniek a nádherne zreštaurované maľby. Krátky presun do SHIGATSE (90 kilometrov), ktoré je druhým najväčším mestom Tibetu. Ako sa vyrába tsampa? Dôkladne si pozrieme chrám Tashilhumpo (sídlo Pančenlámu) a pri hrobke 10. Pančenlámu si povieme viac o živote tohto veľkého muža. Prechádzka po posvätnej kóre s fantastickým výhľadom do údolia.

Uvidíme aj tento rok Mt. EVEREST?

Zrazu sa ako šibnutím čarovného prútika absolútne zmení klíma, vegetácia, náboženstvo a vzhľad ľudí... Sme v Nepále!

Existuje krajší vstup do Nepálu? My si to nemyslíme. Od najvyšších hôr pokrytých večným ľadom sa dostaneme až do oblasti tropického pralesa, kde žijú slony a nosorožce. KÁTHMANDÚ: konečne rušný život v uliciach. Zmena oproti Tibetu.

Durbar Square (UNESCO) s typickou drevenou architektúrou a palácom Živej bohyne. Nákupy, reštaurácie a bary v štvrti Thamel. Absolútna pohoda. Pre záujemcov možnosť letieť vyhliadkovým letom k Mt. Everestu.

Budhistický Bodnath so vševidiacimi Budhovými očami. Hinduistický Pašupatinath so svätými mužmi, ktorí predvedú neuveriteľné jogínske kúsky. Buddhu vystrieda Šiva a hinduistické spaľovanie mŕtvych. Nádherné historické mesto BHAKTAPUR (UNESCO) s nezameniteľnou architektúrou a uvoľnenou atmosférou.

Presúvame sa do kráľovského národného parku Chitwan (UNESCO). Kratší presun okorenený možnosťou raftingu na himalájskej rieke Trishuli. Rafting zvládne každý. Zážitok je zaručený! Podvečer sa zvítavame s chitwanskou prírodou aj naším domáckym rodinným ubytovaním. Spíme v lodge nášho dlhoročného partnera, ktorý sa stal našou, a teda i vašou rodinou. Budete tu počuť welcome to národný park, či who wants pivo? Pár metrov od nášho ubytovania tečie riečka, v ktorej plávajú krokodíly.

Safari v najkrajšom a najstaršom nepálskom národnom parku CHITWAN (UNESCO). Na člne vychádzame do divej nepálskej prírody a zajazdíme si aj na slonoch. Uvidíme aj nosorožce? Plná penzia v cene.

Opúšťame južný Nepál. Prechod hranicou a veľká zmena. Z buddhizmu do hinduizmu. Na juhu Nepálu sme videli neskutočne veľa!

Sme v najsvätejšom meste svetového hinduizmu, VARANASI. Z prenajatých lodiek uvidíme východ Slnka pri ghatoch spaľovania mŕtvych a zažijeme stredovekú atmosféru, na ktorú si budete pamätať celý život! Nezabudnuteľný zážitok.

Pre záujemcov neuveriteľne silný východ slnka na Gange. Potom SARNATH – miesto, kde Budha predniesol svoju prvú kázeň s najstaršou stupou našej planéty. Naša cesta vrcholí. Odchod ležadlovým vlakom na západ.

TAJ MAHAL - jeden z divov sveta a najkrajšia stavba našej planéty postavená z lásky. Fantastická Červená pevnosť Shah Jahana.

Príchod do DILLÍ. Posvätné kravy, opice, rikše, tlačenica a zápchy, strašná špina, neznesiteľné teplo... proste nádhera. Obrovský rozdiel oproti Pekingu, kde sme boli pred vyše troma týždňami.

Kvalitná prehliadka Starého Dillí. Sikhský chrám, Jama Masjid – najväčšia mešita Indie, rušná ulica Chandni Chawk. Symbol mesta India Gate v novom Dillí. Rozlúčka po nezabudnuteľnej ceste. Transfer na letisko a odlet do Európy.

Prílet domov.

Cena zahŕňa

 • medzinárodné letenky
 • prenajatú dopravu po celý čas
 • presuny lôžkovými vlakmi
 • polpenziu v Číne
 • plnú penziu v národnom parku Chitwan
 • slovenského BUBO sprievodcu – znalca oblasti a miestnych sprievodcov podľa potreby
 • všetky povolenia a vstupy do Tibetu
 • ubytovanie v hoteloch
 • poistenie proti insolventnosti.

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

stravu (je lacnejšia ako u nás), vstupné do pamiatok, víza, letiskové poplatky, fakultatívne výlety, miestny let (Chengdu- Lhasa, 230 €).

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO však odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie. Vo vyšších nadmorských výškach sa sledujte a sledujte aj vašich známych. Pri prvých príznakoch výškovej choroby kontaktujte sprievodcu.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 6 voľných strán z toho dve dvojstrany. Poplatok za víza do Indie sa hradí osobne na veľvyslanectve Indie v Bratislave.

Túto cestu sme uskutočnili už viac než 54 krát. Máme ambíciu naše skúsenosti a slušné znalosti zúročiť k Vašej absolútnej spokojnosti. Znie to ako klišé, no na papieri môžete skopírovať čokoľvek, skúsenosti s prípravou Vašej dovolenky sa ukradnúť nedajú. Garantujeme Vám spokojnosť.

Termíny a ceny

Termín Stav Cena  
27.03.2018
21.04.2018
Vypredaný
3 110 €
Objednať
20.04.2018
15.05.2018
Vypredaný
3 110 €
Objednať
18.07.2018
12.08.2018
Už len 2 miesta
3 280 €
Objednať
13.08.2018
07.09.2018
Zrušený
2 995 €
Objednať
10.09.2018
05.10.2018
Už len 2 miesta
3 095 €
Objednať
08.10.2018
02.11.2018
Už len 4 miesta
3 095 €
Objednať
06.11.2018
01.12.2018
Už len 4 miesta
2 995 €
Objednať

Odporúčame

Sri Lanka
11 dní
1 880 €
Vietnam , +1 viac

Vietnam, Kambodža

11.07. → 26.07.2018 +9 ter.
16 dní
2 390 €

J Jaroslav Lád

 
Zdravíme, je doba vánoční a novoroční, proto bychom Vám ještě jednou rádi poděkovali za zprostředkování a realizaci naší expediční dovolené Asie = Čína+Tibet+Nepal+Indie.
S manželkou jsme dodnes plní dojmů a nadšení z toho, co všechno jsme zažili během našeho tažení po Asii. Zážitek byl umocněn perfektní organizací, znalostmi prostředí a jazyka našeho průvodce Tomáše Horňáka=za ty roky co cestujeme po světě cca 30 roků jsme podobného průvodce ještě neměli!!!
Tedy ještě jednou dík za koktajl zážitků a emocí a snad ještě na nějakou
"Bubo-výpravu" se ještě s Vámi vydáme.

Jsme přesvědčeni, že naše PF 2018 odráží spokojenost sama o sobě.
Zdraví Ládovci z České Metuje

M Marián Geci

 
Dobrý deň,
1.12.2017 sme sa vrátili so zájazdu Čína, Tibet, Nepál, India.
Boli sme , ako ináč, nadšení. Ďakujeme. Chcem pochváliť nášho sprievodcu Tomáša z Popradu – perfektný.
A máme nejaké ďalšie plány. Chceli by sme využiť – geniálny zájazd.
Ďakujem.

P Prof. MUDr. Marian Bernadic, CSc.

 
Milý Bubo,
naozaj sme si s manželkou mysleli, že BUBO nás len tak v rámci reklamy vodí za nos keď hovorí, že expedícia "Čína, Tibet, Nepál, India" je splnený životný sen plný neskutočných zážitkov. Dnes - mesiac po absolvovaní tejto cesty - hovorím, že to bol ešte silnejší zážitok, o ktorom sa nám stále sníva. Išli sme tam kvôli Čínskemu múru, Zakázanému mestu, Potale, Himalájam a Everestu, Kathmandu a Taj Mahalu. Našli sme tam však oveľa viac! Priateľov na čele s Katkou Liškovou, dušou expedície, ktorá urobila z expedície stretnutie priateľov, pohodu, akoby náhodou nám ukázala veci, o ktorých som ani nechýroval, nikde nečítal. Zoznámila nás s históriou, náboženstvami, gastronómiou, tradíciami a čo je najdôležitejšie, ukázala nám pohľad na všetky tieto veci cez ich obyvateľov. Urobila z nás priateľov usmievaných číňanov, hrdých tibeťanov, bezstarostných nepálčanov aj šťastne chudobných indov. Katka nám otvorila dvere do ich domácností, jedli sme pri jednom stole s domácimi doma varené špeciality. Nakoniec práve ľudia boli tým najkrajším zážitkom z celej expedície, hoci Čínsky múr, Everest aj Taj Mahal ostanú navždy divy sveta. Pýtate sa, či by som na túto expedíciu išiel zas? Kedykoľvek! Ale rád by som počkal, keď bude sprevádzať Katka Lišková!!! Ešte raz ďakujeme. BUBO nie je sova, BUBO je výborný kamarát.


D Daniela Angušova

 
Septrembrová expedícia Čína, Tibet, Nepál, India bola asi najkrajšia, nazaujímavejšia, najkultúrnejšia, najspiritualnejšia a najpoučnejšia cesta akú som kedy zažila! Jednoducho úžasný zážitok, pri ktorom si človek nielen oddychne a totálne zresetuje hlavu, ale hlavne príde na to, že svet je úžasné miesto, ktoré sa oplatí objavovať a spoznávať. Na tejto ceste bola asi najkrajšia tá neuveriteľná rozmanitosť, kontrasty, krása ľudí, nádherná príroda (najmä v tibete) a hlavne fakt, že za 26 dní sa človek naučí asi viac ako za niekoľko rokov v škole!
A to najmä vďaka úžasným sprievodcom, ktorých BUBO ponúka. Naša Katka Líšková ml. bola NESKUTOČNÁ !!! Nepoznám nikoho, kto by o Ázii vedel viac ako Katka...profesionálka s ktorou sa nestratíte asi nikde:)
Týmto jej chcem veľmi poďakovať, lebo bez nej by táto cesta určite nebola taká skvelá a hlavne úplne bezproblémová!
Vďaka BUBO za tento splnený sen a už sa teším na budúci rok ! :) ***

S Soňa Sedláková

 
Táto cesta je jedným slovom úžasná. Videli a navštívili sme úžasné miesta, prežili sme nespočetne veľa zážitkov a prekvapení, ale čo je hlavné, zažili sme! Zažili sme inú kultúru, odlišných ľudí a ich zvyky a tradície, ochutnali rôzne dobroty. Je to cesta, ktorá Vám otvorí oči a možno sa na svet budete pozerať inak. Vďaka nášmu skvelému sprievodcovi Katke Liškovej som mala možnosť bližšie spoznať tieto 4 nádherné krajiny. A nebolo to len o pamiatkach a hlavných turistických atrakciách, Katka mi naozaj priblížila kultúru cez miestnych ľudí a cez ich skutočné príbehy, čo pomohlo lepšie porozumieť krajine a spôsobu života. Organizačne bol zájazd opäť zvládnutý na jednotku , čo je na tejto ceste neľahká úloha. ĎAKUJEM!

D Dušan Vančo

 
Už prešlo 11 dní čo som doma a ešte stále sa v mojej hlave premietajú spomienky kde som bol a čo som zažil. Rodina alebo v práci kolegovia ma nenechajú a stále chcú vedieť, ako bolo? Dobré to bolo? Prišiel som na to, že správna odpoveď na takúto otázku jednoducho neexistuje. Keď poviem že bolo dobre, to slovo „dobre“, alebo „veľmi dobré“ je slabé. Ako by som mohol niečo takéto povedať na Taj Mahal, na Budhu v leshane, na Xian, Shanghai Tibet, na Varanasi, na Delhi, na Kathmandu, na Chitwan že len „dobré?“ Bolo to super, bombastické, extratrieda, fantázia atd. atd. Bol to zážitok a treba to prežiť raz v živote. Preto ani nebudem veľa písať, choďte, skúste to, stojí to za to. Od začiatku keď uvidíte lietadlo A380 vo Viedni, až do konca je táto expedícia extratrieda.
Ešte toľko, že sprievodkyňa Jana Grapkova je neuveriteľná. Klobúk dole čo táto žena dokáže. Históriu má tak naštudovanú, že by mohla učiť Áziu ako predmet na univerzite, ale hlavne treba povedať, že je človek s veľkým Č. Bez nej by celá cesta nebola taká istá. Vždy usmievavá, vždy pripravená pomôcť. Jednoducho kapitánka, ktorá sa neobáva ničoho a nikoho, len aby ste mali tie najlepšie zážitky.

T Tomáš Strnad

 
Na přelomu července a srpna 2014 jsme se s manželkou zúčastnili zájezdu Čína, Tibet, Nepál, Indie. Byla to naše první zkušenost s CK Bubo a také první cesta do těchto zemí. Cestou jsme byli nadšeni a můžeme ji vřele doporučit. Za rozumné peníze pozná člověk mnoho zajímavých míst v několika zemích (projet tuto trasu samostatně za stejný finanční obnos je prakticky nemožné). Nepozná přitom pouze turistická místa, ale má možnost vyzkoušet místní dopravu (vlaky, autobusy, někdy i loď a letadlo), ochutnat místní stravu a seznámit se s životem obyvatel a jejich tradicemi a zvyky. Cesta je navíc velmi dobře naplánována. Po náročnějších a vyčerpávajících etapách (například noclehy ve vlaku) vždy následuje klidnější a odpočinková část (delší pobyt ve městě). Celkový program je zajímavý, dobře a profesionálně připravený (je doplněn o různé kulturní a kulinářské zážitky).

Zvláštní ocenění si zaslouží průvodce Jan Buday. Celou organizaci výborně zvládl. Nebylo rozhodně snadné starat se o 27 členů zájezdu, z nichž měl každý jiné zájmy a preference. Bylo také nutné zajistit veškerou logistiku a někdy se postarat o to, aby celá skupina během několika minut nastoupila do správného vlaku. Průvodce si poradil i s nečekanými komplikacemi, které nastaly. I díky němu byla celá cesta úspěšná a vše se podařilo.

Tento zájezd rozhodně doporučuji všem. Tomáš

T Tomáš Strnad

 
Na přelomu července a srpna 2014 jsme se s manželkou zúčastnili zájezdu Čína, Tibet, Nepál, Indie. Byla to naše první zkušenost s CK Bubo a také první cesta do těchto zemí. Cestou jsme byli nadšeni a můžeme ji vřele doporučit. Za rozumné peníze pozná člověk mnoho zajímavých míst v několika zemích (projet tuto trasu samostatně za stejný finanční obnos je prakticky nemožné). Nepozná přitom pouze turistická místa, ale má možnost vyzkoušet místní dopravu (vlaky, autobusy, někdy i loď a letadlo), ochutnat místní stravu a seznámit se s životem obyvatel a jejich tradicemi a zvyky. Cesta je navíc velmi dobře naplánována. Po náročnějších a vyčerpávajících etapách (například noclehy ve vlaku) vždy následuje klidnější a odpočinková část (delší pobyt ve městě). Celkový program je zajímavý, dobře a profesionálně připravený (je doplněn o různé kulturní a kulinářské zážitky).

Zvláštní ocenění si zaslouží průvodce Jan Buday. Celou organizaci výborně zvládl. Nebylo rozhodně snadné starat se o 27 členů zájezdu, z nichž měl každý jiné zájmy a preference. Bylo také nutné zajistit veškerou logistiku a někdy se postarat o to, aby celá skupina během několika minut nastoupila do správného vlaku. Průvodce si poradil i s nečekanými komplikacemi, které nastaly. I díky němu byla celá cesta úspěšná a vše se podařilo.

Tento zájezd rozhodně doporučuji všem. Tomáš

P Peter Meier

 
Tak som sa rozhodol, ze prispejem do diskusie mojimi osobnymi skusenostami.. Vynikajuci zajazd, vynikajuci sprievodca Janci (spolu s Katkou :o) - veeelka vdaka za tie dni, kopec intenzivnych zazitkov.. Osobne som nemal ziadny negativny postreh.. Myslim si, ze tato expedicka je hlavne pre tych, ktori maju dobrodruzne povahy a su pripraveni na akykolvek zazitok. Pekne to cele gradovalo - od relativne kludnej Ciny, cez autenticky Tibet, stavnaty a hekticky Nepal az po naozaj divoku :o) a intenzivnu Indiu.. Velmi zaujimavy prierez mnohymi hlavnymi azijskymi filozofiami/nabozenstvami (na tieto veci som bol naozaj zvedavy a moje ocakavania boli naozaj naplnene..), kopec informacii, ktore si treba ulozit v hlave a stravit. Aj ked niektorym v skupine uz bolo 26 dni dost, osobne by som dalsi mesiac v nastolenom trende a tempe kludne pokracoval.. Odporucam vidiet Tibet, ked je este zatial v takom stave, kde clovek vidi povodnu kulturu, architekturu, zivot.. Odporucam zazit cinske a hlavne indicke vlaky :o) Odporucam prezit ten zhon, chaos, odpadky vo Varanasi :o)) Velkym plusom boli pre mna aj kulinarske zazitky - od priadky, skorpionov, svrckov, hadov, krabov a podobnych zvieratiek v Cine, cez fantasticke Mara dal placky v Nepale az po Paneer na rozne sposoby v Indii.. Vidiet na vlastne oci Mt. Everest, Potalu alebo Taj Mahal (a este ovela ovela viac..) je zazitkom na cely zivot. Jaaaj, no a Janciho vyraz, ze "ked sa vratime domov, tak vyobjimame nase socialne zariadenia"pochopi asi len ten, kto sa tejto expedicky zucastni..:o)) Este by sa dalo pisat vela, ale to by som sa uz asi opakoval po inych.. No a potom - radsej to zazite ako citajte! Ta atmosfera, ktoru sme na tejto ceste prezili sa len tazko opisuje, foti, kameruje - to viete naozaj len zazit a precitit. A mate zazitky, ktore vam nikto nezoberie - leda mozno niekedy v buducnosti isty pan menom Alzheimer.. :o)) Balte kufre a sup na CTNI!!! :o))) Peter Meier

P Peter Meier

 
Tak som sa rozhodol, ze prispejem do diskusie mojimi osobnymi skusenostami.. Vynikajuci zajazd, vynikajuci sprievodca Janci (spolu s Katkou :o) - veeelka vdaka za tie dni, kopec intenzivnych zazitkov.. Osobne som nemal ziadny negativny postreh.. Myslim si, ze tato expedicka je hlavne pre tych, ktori maju dobrodruzne povahy a su pripraveni na akykolvek zazitok. Pekne to cele gradovalo - od relativne kludnej Ciny, cez autenticky Tibet, stavnaty a hekticky Nepal az po naozaj divoku :o) a intenzivnu Indiu.. Velmi zaujimavy prierez mnohymi hlavnymi azijskymi filozofiami/nabozenstvami (na tieto veci som bol naozaj zvedavy a moje ocakavania boli naozaj naplnene..), kopec informacii, ktore si treba ulozit v hlave a stravit. Aj ked niektorym v skupine uz bolo 26 dni dost, osobne by som dalsi mesiac v nastolenom trende a tempe kludne pokracoval.. Odporucam vidiet Tibet, ked je este zatial v takom stave, kde clovek vidi povodnu kulturu, architekturu, zivot.. Odporucam zazit cinske a hlavne indicke vlaky :o) Odporucam prezit ten zhon, chaos, odpadky vo Varanasi :o)) Velkym plusom boli pre mna aj kulinarske zazitky - od priadky, skorpionov, svrckov, hadov, krabov a podobnych zvieratiek v Cine, cez fantasticke Mara dal placky v Nepale az po Paneer na rozne sposoby v Indii.. Vidiet na vlastne oci Mt. Everest, Potalu alebo Taj Mahal (a este ovela ovela viac..) je zazitkom na cely zivot. Jaaaj, no a Janciho vyraz, ze "ked sa vratime domov, tak vyobjimame nase socialne zariadenia"pochopi asi len ten, kto sa tejto expedicky zucastni..:o)) Este by sa dalo pisat vela, ale to by som sa uz asi opakoval po inych.. No a potom - radsej to zazite ako citajte! Ta atmosfera, ktoru sme na tejto ceste prezili sa len tazko opisuje, foti, kameruje - to viete naozaj len zazit a precitit. A mate zazitky, ktore vam nikto nezoberie - leda mozno niekedy v buducnosti isty pan menom Alzheimer.. :o)) Balte kufre a sup na CTNI!!! :o))) Peter Meier