Južná Amerika - raz za život

Peru, Bolívia, Chile, Argentína, Brazília, Paraguaj, Uruguaj

29-dňová expedícia od Tichého oceánu po Atlantik. To najlepšie z Južnej Ameriky - slávne Machu Picchu, jazero Titicaca, indiánsky La Paz. Prechod bolívijským altiplanom cez Salar de Uyuni do najsuchšej púšte sveta. Prechod cez Andy do elegantného Buenos Aires, vodopády Iguazú a na záver Rio. Unikátna cesta raz za život.

Peter Hliničan Peter Hliničan
Spokojnosť zákazníkov
od 4 230 €

Peru, Bolívia, Chile, Argentína, Brazília, Paraguaj, Uruguaj

29 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • 3 drahé letenky v Južnej Amerike v cene
 • Prechod na džípoch cez magický Salar v cene
 • Cuzco, Titicaca, La Paz – život 4000 m.n.m.
 • 2 voľnejšie dni v Santiagu a v Buenos Aires pre Váš oddych
Zobraziť mapu

Odlet z Viedne. Dlhý let do Peru.

LIMA: hlavné mesto krajiny. Prehliadka mesta s koloniálnym námestím. Plaza de Armas a hrobkou Pizarra. Kostol svätého Augustína, San Francisco s katakombami. Odkaz španielskych dobyvateľov. Začíname.

Ráno odlet do CUZCA, kedysi centra najmocnejšej indiánskej ríše, ktorá vládla v Južnej Amerike. Na úvod prehliadka ruín v okolí mesta – Chrám Slnka, majestátna pevnosť Sacsayhuaman, incké kúpele Tambo Machay, posvätné Qenko. Večerné prechádzky v meste, ktoré Vám možno pripomenie tibetskú Lhasu.

Koloniálna architektúra a indiánska minulosť. Vláčikom cez mohutné Andy popri dravej Urubambe až pod magické ruiny MACHU PICCHU.

Prehliadka novodobého divu sveta. Rozprávanie o ich histórii. Prečo ich postavili? Kto ich objavil? Ochutnáte výbornú veľkozrnnú kukuricu so syrom. Návrat do Cuzca.

Presun peruánskym vidiekom k najvyššie položenému splavnému jazeru sveta TITICACA. Návšteva unikátnych plávajúcich rákosových ostrovov Los Uros. Večer možno ochutnáme steaky z lamy v kvalitnej a vyskúšanej reštaurácii.

Odchod z Peru do Bolívie, kde neďaleko jazera prekročíme ďalšiu exotickú hranicu. Večer príchod do mesta LA PAZ. Prekrásna vyhliadka na mesto položené hlboko pod nami v kotline.

Prehliadka najvyššie položeného hlavného mesta na svete – námestie Plaza Murillo, San Francisco, prezidentský palác, pri ktorom si povieme viac o diskutovanom Evovi Moralesovi. Trhovisko a všadeprítomní Indiáni – sme v najindiánskejšom štáte Južnej Ameriky. Presun bolívijskou krajinou k našim džípom.

Presun bolívijskou krajinou k našim džípom a nástup na trojdňový prechod na džípoch úchvatnou vysokohorskou krajinou Bolívie.

Lagúny rôznych farieb, lagúna Verde, lagúna Colorada, plameniaky, sopky...

Vyvrcholenie programu – Salar de Uyuni – biela soľná planina, najväčšia svojho druhu na svete, vo výške 3650 m. 10 miliárd soli okolo Vás. Bizardná krajina na vychutnanie ktorej potrebujete tie najkvalitnejšie okuliare. Isla del Pescado – ostrov v bielom mori soli porastený obrovskými kaktusmi. Tipnete si ich vek?

Príchod do najsuchšej púšte sveta ATACAMA. Tu vraj nikdy neprší. A čo potom tie mraky na obzore? Atmosféra dediny siedmych statočných, návšteva nezabudnuteľného Údolia mŕtvych a úchvatného Údolia mesiaca, kde vystúpime aj na obrovskú piesočnú dunu.

Priestor pre návštevu gejzírov El Tatio a soľnej lagúny pre tých, ktorí soli nemali dosť. Výborné vínko v našom obľúbenom baríku a odlet do hlavného mesta.

SANTIAGO DE CHILE, moderná metropola je živou spomienkou na kultúrne, politické a sociálne zmeny, ktoré sa v krajine udiali. Prezidentský palác La Moneda, bulváry O´Higgins, Almirante Latorre, Blanco Encalada, Metropolitná katedrála, katedrála Santiago a centrálne námestie Plaza de Armas. Na večeru ochutnáte najlepšie steaky na svete.

Oddych v Santiagu. Priestor pre fakultatívnu návštevu historického mesta VALPARAISO pri Tichom oceáne (UNESCO).

Nezabudnuteľný prechod cez Andy do Argentíny. Uvidíme aj Aconcaguu? Príchod do Mendozy.

MENDOZA – sídlo a perla argentínskeho vinohradníctva. Na obzore Andy a najvyššie položené komerčné vinohrady na svete. Už spoznáte rozdiel medzi chilským a argentínskym? Fakultatívne návšteva vínnych pivníc. Ktoré Vám chutí viac? Odchod do Buenos Aires.

Príchod do BUENOS AIRES v ranných hodinách, ubytovanie v 3* hoteli v centre mesta. Tango v kaviarňach, muži v dokonalých oblekoch a krásne elegantné ženy. Čas na vydýchnutie si v zrejme najšarmantnejšom meste Južnej Ameriky.

Prehliadka rozľahlého mesta klimatizovaným autobusom. Proletárska štvrť La Boca so štadiónom Diega Maradonu. Ružový dom, sídlo argentínskej vlády, hrobka Evity Peron na magickom cintoríne Recoleta. Najširšia ulica planéty Avenida 9. júla s obeliskom, ktorý sa stal symbolom mesta.

Pôjdete si ráno zabehať do zelených pľúc mesta? Pokračovanie v prehliadke mesta pešo a najstarším metrom na južnej pologuli aj v španielsky hovoriacom svete. Madrid zaostal o šesť rokov, ďalší dôkaz toho, aká bola Argentína kedysi bohatá. Nákupy na pešej zóne Florida, budova krásnej opery Colón (tretia najvýznamnejšia operná scéna planéty). Mimoriadne sympatická nábrežná zóna Puerto Madero na mieste bývalého prístavu s mostom od Santiaga Calatravu a jedinou električkou mesta. Bohatá štvrť Palermo, kde každý dom má vlastného vrátnika a kde si domáci nechávajú svojich miláčikov venčiť chudobe. Pre záujemcov (nie je v cene) individuálny celodenný výlet rýchloloďou do Uruguaja. MONTEVIDEO, alebo COLONIA DEL SACRAMENTO, bývalá portugalská kolónia s hustou spleťou úzkych uličiek, pripomínajúcich starý Lisabon (UNESCO).

Výlet pobrežným vláčikom a výletnou loďou do snobských štvrtí Buenos Aires a do delty obrovskej rieky Paraná. Plavba v delte v cene. Popoludňajší odchod veľmi kvalitným linkovým autobusom na sever. Náročnejším odporúčame prelet (letí sa 22. deň ráno).

Príchod k vodopádom Iguazú. Ubytovanie v 3* hoteli s bazénom. Popoludní priestor pre návštevu brazílskej strany vodopádov a let vrtuľníkom (fakultatívne).

Celodenná prehliadka argentínskej strany vodopádov, ktorá je rozľahlejšia a možno aj krajšia než tá brazílska. Vláčik nás odvezie až k Diablovmu hrtanu – najväčšiemu z vodopádov. Odvážite sa vbehnúť v motorovej loďke priamo pod vodopád?

Výlet do Paraguaja v cene! Ciudad del Este, studené tereré (ochutnáte), indiánsky jazyk guaraní. Transfer na letisko a odlet do Ria. Mesto bohov, ktoré Vás dostane už pri pohľade z okienka lietadla. Ubytovanie v 3* hoteli. Za príplatok 4* hotel s bazénom,

RIO DE JANEIRO - prvý dotyk s brazílskym morom, oddych na najznámejšej pláži sveta. Či dáte prednosť bohatšej Ipaneme?

Prehliadka mesta prenajatým autobusom so slovenským sprievodcom. Lanovkou na Cukrovú Homoľu, kde niekto kedysi napísal: Prišiel som do Ria zomrieť. Keď som uvidel toto, rozhodol som sa žiť. Pochopíte prečo. Maracana, Sambodróm a centrum nového Ria. Pláže Ipanema, Flamengo a Botafogo. To všetko v cene Vašej cesty! Vláčikom k jednému z nových siedmich divov sveta na Corcovado. Odkiaľ je na Rio krajší pohľad?

Oddych na pláži, caipirinha, samba a neuveriteľná energia na každom kroku. Pri troche šťastia návšteva futbalového zápasu na slávnej Maracane. Rozlúčka s nezabudnuteľnou cestou.

Prílet domov.

Cena zahŕňa

 • letenky vrátane preletov Lima-Cuzco
 • Atacama-Santiago a Iguazu-Rio de Janeiro
 • minimálne 12x raňajky
 • všetku spoločnú dopravu
 • ubytovanie v jednoduchých hoteloch po úroveň 3*
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • prehliadky
 • prechod Ánd zo Santiaga do Mendozy
 • prehliadku vodopádov Iguazú z Argentíny
 • vláčik na Corcovádo
 • lanovku na Cukrovú homoľu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

stravu, výlet do Uruguaja, vstupné do pamiatok a atrakcií, letiskové poplatky.

Poznámka:

Tento zájazd lietame preferenčne leteckou spoločnosťou Air France/KLM s prestupom v Paríži alebo v Amsterdame alebo Iberiou s prestupom v Madride. Miestne lety, ktoré sú súčasťou základnej ceny zájazdu lietame spoločnosťou LATAM. 

Ide o dlhý zájazd, počas ktorého dokonale spoznáme južnú Ameriku. Vhodný pre klientov, ktorí chcú na jedenkrát vidieť viacero krajín južnej Ameriky a zžiť sa s miestnou atmosférou a ľuďmi a v poznaní idú do hĺbky. Súčasťou sú aj dlhé autobusové presuny, ktoré je možné fakultatívne preletieť. 

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 6 voľných strán.

Termíny a ceny

Termín
Cena
26.08.2018
23.09.2018
4 830 €
Základná cena 4830 €
Letiskové poplatky 548 €
Vstupné (Tiwanaku, Katakomby, Boleto turistico Lima) a vstupné a vlak na Machu Picchu 148 €
Spolu 5 526 €
Objednať zájazd
06.11.2018
04.12.2018
4 830 €
Základná cena 4830 €
Letiskové poplatky 548 €
Spolu 5 378 €
Objednať zájazd
03.02.2019
03.03.2019
4 830 €
Základná cena 4830 €
Letiskové poplatky 548 €
Vstupné (Tiwanaku, Katakomby, Boleto turistico Lima) a vstupné a vlak na Machu Picchu 148 €
Spolu 5 526 €
31.08.2019
28.09.2019
4 230 €
Základná cena 4230 €
Letiskové poplatky 548 €
Vstupné (Tiwanaku, Katakomby, Boleto turistico Lima) a vstupné a vlak na Machu Picchu 148 €
Spolu 4 926 €
06.11.2019
04.12.2019
4 230 €
Základná cena 4230 €
Letiskové poplatky 548 €
Vstupné (Tiwanaku, Katakomby, Boleto turistico Lima) a vstupné a vlak na Machu Picchu 148 €
Spolu 4 926 €

Odporúčame

Rusko , +7 viac
19 dní
22 900 €
Peru , +1 viac

Peru, Bolívia

12.10. → 25.10.2018 +7 ter.
14 dní
3 150 €

T Tatiana Kováčiková

 

Už prešlo zopár dní čo sme doma a ešte stále sa v našich mysliach premietajú spomienky na dovolenku s Bubom. Keď sa nás niekto spýta “ako bolo“ akosi nenachádzame odpoveď, lebo slovíčka „dobre“ alebo „veľmi dobre“ sú naozaj veľmi slabé na vystihnutie podstaty. Ale nebolo to iba vďaka super zorganizovanému programu po jednotlivých zaujímavých krajinách a navštívením úžasných miest počas nášho tripu, ale VEEEEĽKÉ ĎAKUJEME patrí hlavne našej perfektnej sprievodkyni Daniele Snovákovej, za jej vynikajúce služby, sprevádzanie, informácie, ktorými nás zahlcovala, jej veľkú znalosť histórie navštívených krajín a znalosť koloritu a praktík miestneho obyvateľstva. Za 24 hodinovú starostlivosť a empatiu po celú dobu zájazdu. Mala naozaj svätú trpezlivosť na riešenie požiadaviek klientov a promptné riešenia organizačných problémov, ktoré patria vraj k bežnému životu krajín Južnej Ameriky.
Organizačné schopnosti, rozhľad, trpezlivosť a jej nemiznúci úsmev na tvári sú zárukou výbornej dovolenky.
Danielka, ešte raz klobúk dolu pred Tebou a naozaj ĎAKUJEME

A Anonym

 
Vazena cestovna kancelaria,
je tomu len par hodin, resp viac ako 24 hodin, co som sa vratil zo zajazdu s vasou CK BUBO – Juzna Amerika raz za zivot.

Neda mi, aby som neposlal feedback na tento zajazd, resp. na sprievodcov, s ktorymi sme zazili mimoriadne silne okamihy a s ktorymi sme prezili tuto cestu.

Nasimi sprievodcami boli Danka Snovakova, Martin Hrko a Katka Liskova.

Danka SNOVAKOVA – clovek, ktory ma mimoriadne citlivy pristup ku zakaznikovi a ktory ma v sebe obrovsku davku empatie. Danku neprekvapi nic, vie sa rychlo zorientovat a pohotovo zareagovat. Verbalny a dokonca aj neverbalny prejav je velmi sympaticky, kultivovany a pohotovy.

Co ocenujem najviac je to, ze sprievodca typu Danka, sa velmi rychlo prisposobi poziadavke zakaznika a danej situacie. Lingvisticky je mimoriadne zdatna, kozmickou rychlostou switchne a je tam, kde treba J U Danky citit, ze krajiny, ktore sprevadza ma v malicku a vie kde je sever a na otazky zakaznika reaguje svizne, bez rozmyslania.

Je mlada, skusenosti ju pravom glorifikuju na piedistal „stareho harcovnika“.

Danka, malinko popracuje na asertivite a je je max dokonala J

Martin HRNKO – tažky intelektual s obrovským rozhladom. Chrli jednu informaciu za druhou. Kapacita, ktoru ma v sebe je obdivuhodna. KLOBUK DOLU! NIekledy si clovek povie: „Kde sa to vsetko v nom zhromazduje, kde ma ukryty ten hardisck?“

Martin je milý chalanisko, je zabavný, vtipny a prisposobivy.

Dvojica Danka & Martin je dobre zohrata a posobila isto. Uzasne sa doplnala a kde bolo potrebne „pritvrdit“, Martrin reagoval J·Katka Liskova – Jednoducho, spravny clovek na spravnom mieste. Je to sprievodca na velmi vysokej profesionalnej urovni, ktoreho si clovek musi hned oblubit a vo velmi rychlom casovom horizonte sa na neho nalinknut. Katka disponuje obrovskou davkou informacii a juznu Ameriku ma v malicku. Spanielcinou, ktorou rozprava priam zapada do juhoamerickeho prostredia a clovek ma pocit, ze je to jej rodny jazyk. Nadhernym a priam nonsalantnym sposobom riesi akukolvek poziadavku zakaznika. Je v nej obrovska davka asertivity a vzdy vsetko co povie ma hlavu, patu a nikoho neuraza. Katka ma obrovske srdce, nosiace priamo na dlani a praca, ktoru robi, vykonava s citom, velkou laskou, s rozvahou, pokojom a hlave noblesou. Dokaze predvidat, mysliet za zakaznika a vzdy si v kazdej jednej situacii poradit. Tu citit, ze nie je novacikom, jej reakcie su pohotove, asertivne, mile – poukazujuce na to, ze skutocna „ryba patri do vody“ J - Katka sa pri vykone svojej prace citi ako ryba vo vode. Nie je zdeformovana, unavena, frustrovana – nehra to na zakaznika. Ukazuje to, ze praca moze byt castokrat aj konickom a hlavne posobi, Katka, UVERITELNE.

Vsetci „cestovatelia“ sa mozu na Katku v comkolvek spolahnut. Vzdy poradi, usmerni a ked je potrebne, poda pomocnu ruku. Co je priam fascinujuce, ku kazdemu jednemu cloveku pristupuje s laskou, oddanostou a pritom jej nechyba usmev na tvari.

Veci, ktore robi, nerobi len „proforma“, vsetko to ma vahu, zmysel a skutocnu vypovednu hodnotu.

Vsetkym „nasim“ sprevadzajucim sprievodcom drzim palec, prajem vela sil, energy a hlavne svatu trpezlivost s niektorymi typmi zakaznikov.

S pozdravom a prianim pekneho dna

E Eleonóra Kochová

 
Milý pán Fellner, milý Janči, milé BUBO,
ako na každú cestu, aj na túto som sa starostlivo pripravovala už niekoľko mesiacov vopred. Je však celkom jasné, že akokoľvek dobrá príprava doma nenahradí úlohu sprievodcu “tu a teraz” ďaleko vo svete.
Mesačné putovanie po siedmych krajinách Južnej Ameriky mohlo priniesť so sebou nielen mnoho zvedavých otázok, ale aj nejednu zložitú situáciu.
Prešli sme vari 12000 km obrovským kontinentom viac než “hladko a plynule”, ako hovorieval náš vždy dobre naladený sprievodca, a naozaj všetko nám vychádzalo.
Počasie ako na objednávku, bezchybné presuny najrôznejšími dopravnými prostriedkami v najrôznejšom teréne, jedinečné kulinárske a nápojové špeciality pre oči aj chuťové poháriky, vynikajúce ubytovanie vždy priamo v centre diania, a 100%-ne splnený atraktívny program.
Bola som vďačná za každý jeden bonus, ktorý nám náš sprievodca Ján Buday ponúkol,
kde sa len dalo. A darilo sa mi uloviť viaceré super zážitky aj naviac, počas voľného času.
Nemám v úmysle teraz opisovať všetky tie zážitky a poznanie, ktoré som na tejto ceste zažila a získala, lebo slová nemôžu úplne vyjadriť tie úžasné pocity, ktoré sa stali mojou súčasťou už navždy. Ako po každej ceste s Vami...
Chcem sa však úprimne poďakovať predovšetkým Jančimu, veľkému profesionálovi
a skvelému človeku za to, že vďaka nemu bola pre mňa Južná Amerika raz za život ešte lepšia a krajšia, ako som dúfala. Vďaka jeho osobnosti, skvelej organizácii, poznatkom, skúsenostiam, ochote, diplomacii, rešpektu i humoru, porozumeniu, priateľstvu.
A to vždy v správnom čase, na správnom mieste, v správnej miere.
V čase, keď nejeden z Vašich sprievodcovských pilierov vymenil život v BUBO za iný,
niektorí už nemáme tú predchádzajúcu istotu, že každý sprievodca bude rovnako dobrý. Keď som sa pár dní pred odletom konečne dozvedela meno nášho sprievodcu, vedela som, že moja Južná Amerika bude s Jančim fantastická. A to vedomie je na nezaplatenie. Ďakujem, Janči, že si bol taký fantastický! Pod Tvojím vedením bol tento krásny, náročný zájazd jednoducho – fantastický. S Tebou by som šla hocikam Teda VAMOS!
Tie posledné dni bez Teba to veru nebolo “ono”. Na rozdiel od nášho ubytovania, ktoré nemohlo byť lepšie situované po celú dobu, až do posledného dňa. Ďakujem, BUBO!
Veľká Južná Amerika je o dychberúcej prírode, vysokých, strmých horách, nedoziernych
planinách, farebných lagúnach, plameniakoch a pelikánoch takmer na dosah, o broméliách skrytých v džungli, o tichu púšte aj o melódii speneného Pacifiku či Atlantiku.
Je o očarujúcich čistučkých mestách, vzácnej minulosti aj dynamickej súčasnosti, o podmanivej muzikalite a temperamente ľudí na každom kroku, o futbalovej lopte v parku, o zvonivom smiechu študentov, ktorým z oblakov požehnáva sám Boh... OBRIGADO...
Už teraz sa teším na ďalšiu cestu s Vami a verím, že budem opäť rovnako nadšená.
S pozdravom, Eleonóra Kochová

I Ines

 
Na zajazde som bola v novembri a bolo vynikajuco! Obrovske mnozstvo zazitkov (Machu Pichcu, Bike ride, Solna pust, Tango show...nikdy nezabudnem), dobra partia, krasne pocasie (mali sme stastie, to sa neda vybavit :) a skvely sprievodca so zmyslom pre humor (Janci, dakujem aj za tvoju trpezlivost a odpovede na vsetky zvedave otazky :) . Dakujem Bubo za tento super zajazd a isto s Vami pojdem aj na dalsie expedicie. S pozdravom, Ines

S Soňa Sedláková

 
Nie je to ani týždeň, čo som sa vrátila z expedície po Južnej Amerike. Očakávania boli veľké, ale po návrate viem, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí absolvovať túto cestu. Krásne miesta, prijemní ľudia, kopec dobrodružstiev a skúseností. Nikdy by som tomu neverila, ale mojim top zážitkom bola Bolívia. Všetko prebehlo hladko a klapalo ako hodinky, čo pri komplikovanosti zájazdu nie je jednoduché. Po organizačnej stránke naozaj výborne zvládnuté.
K celkovej spokojnosti prispel aj náš, v každej situácii nápomocný, sprievodca Janči, ktorého zásluhovou expedícia prebehla v priateľskej a pozitívnej atmosfére, zároveň by som sa mu chcela poďakovať za množstvo nových informácii a poznatkov, niektoré už ostanú v mojej pamäti navždy (Pachacutec, Ollantaytambo). Veľké ďakujem za tento zážitok, už mam vybratú ďalšiu verím, že zaujímavú expedíciu. Najlepšia investícia je do zážitkov! Soňa

J Jaroslav Gomola

 
Milé BUBO,

s odstupem několika měsíců bych si dovolil krátce zhodnotit tento váš zájezd.

Akce se konala od pořátku ledna skoro až do konce února tohoto roku. Celý zájezd byl velmi dobře organizačně připraven a v každé jednotlivé zemi jsme až na výjimky viděli vše podstatné turistické atraktivity, které může ta která země nabídnout.

Ubytovávali jsme se v hotelích solidní úrovně, tedy na úrovni jihoamerického standartu. Nikdy během akce nevznikl nějaký zásadní problém. Jsem nad věcí. No a to, že mi celá skupina vedená průvodcem M. I. ujela z Machu Picchu Pueblo do města Cuzco a já ji potom musel do pozdních nočních hodin honit, nechávám - i přes další výdaje - bez komentáře.


Jaroslav Gomola, Karviná

 

 
South America-expedition :-))
Ahojte, Bubáci - expedition South America ! Prešlo pár dní od príchodu na Slovensko a mám potrebu Vám všetkým poďakovať. A predovšetkým Marekovi z Buba !!! Je úžasný, skvelý a.... nepoznám už ďalšie superlatívy. A samozrejme aj všetkým ostatným úžasným účastníkom expedície. Zišla sa skvelá partia, ktorá držala spolu a pomáhala si aj v ťažších chvíľach. Vďaka za všetko...a všetkým !!! Nádherné fotografie, spomienky na úžasné krajiny, ľudí a vzájomnú ľudskú spolupatričnosť, sú asi najcennejší skvost, ktorý si všetci odniesli. Prajem všetkým účastníkom, organizátorom a Bubovi veľa ďalších spokojných priateľov a klientov!
Jarmila - mama Toma :-)))

 

 
Vážený pane Fellnere,

Dovolte mně napsat pár připomínek k zájezdu do 10 států Jižní Ameriky,
KTERÝM JSEM BYL ÚČASTNÍKEM od 16. 1. do 21.2. 2012.

Průvodce pan Marek Ivan je vzdělaný a velmi sečtělý profesionál ve svém oboru.
Mohu-li použít přirovnání, je na úrovni pánů Pelého a Bicana ve
světovém fotbalu. Pro mladou asistentku, která se nemusí zajímat o sport, případně doplňuji - uvedení pánové jsou nejlepšími fotbalisty světa všech dob.

Pan Ivan i dámy v CK plní své úkoly na 100 %.

Pro organizátora zájezdu - pro pana FELLNERA.

Kulturu cestování a rychlost průběhu nehodnotím, ale je správné, že
takové zájezdy nabízíte, když je nadšenci požadují. Myslím, že kromě
mne (jsem geograf), většině lidí navštívená místa poněkud splývala.

Rozhodně by mělo být ale více času na Quito, Cuzco, vodopády Iguazú a Santiago.
Je zbytečné odpočívat v Arice, ztrácet čas návštěvou vinic u Mendozy,
případně vynechte Atacamu (San Pedro) či spíše její určitou část,
Solnou lagunu či El Tatio. Většina klientů viděla zajímavější gejzíry na Novém Zélandu.
Džungli - opravdovou, jsme vlastně neviděli. Čekal jsem Amazonskou džungli, typu okolí Iquitos či Maldonada.

Také jsme podlehli doporučení CK, že si máme vzít batoh. Dobře
udělali ti, co se nenechali ovlivnit a vzali si kufr na kolečkách. Správně, ale uvádíte, vzít si minimum věcí. Rozhodně uvedený fakt zdůrazňujete ještě více.

Za vše děkuje a mnoho dalších úspěchů Vám přeje Jaroslav Líska.

 

 
From: Milan Balis
Sent: Wednesday, March 23, 2011 10:54 AM
To: Michal Chmeliar
Subject: po VJA

Ahoj Michal
Máš pravdu, s odstupom času má človek trošku iný pohlad na absolvovanú cestu, ale ja možem povedať za seba že moj názor je ešte pozitívnejší ako hned po ceste. Naozaj vysoko hodnotím zvolený program a ešte viac obdivujem prácu sprievodcov, obaja ste to zvládli na naozaj profi úrovni. Nemám čo dodať som spokojný a ešte raz dakujem. Verím že sa na nejakom tripe ešte stretneme. Osobne ti dakujem za Nohavicu, super vystúpenie.

S pozdravom Milan Bališ vela šťastia

 

 
Fra: Bubo
Dato: 1 september 2011 22:41:13 CEST
Til: jozef.zeliznak@bubo.sk
Emne: Bubo Forum

Najmenší suverénny štát v Južnej Amerike-SURINAM
Do Surinamu sme sa dostali z Francúzskej Guyany. Pohraničné mesto St.Laurent du Maroni na francuzskej strane lezi 120 km od mora v usti rieky Maroni. Budovy vaznice z ktorej sa Motýľovi podarilo ujsť dnes prerábajú na ubytovne pre turistov. Zamávame Europskej unii a na úzkom člne sa dostaneme na druhu stranu. V Suriname sa jazdí vľavo, to by nebol problem, horsie je to s cestami, ktoré od odchodu Holanďanov v roku 1975 akosi zanedbávajú. Výnimku robí cesta Afobaka z hl.mesta Paramariba na juh do džungle k priehrade, ktorá vyrába elektrinu pre fabriku na výrobu hliníka Suralco. Prírodná rezervácia Brownsberg leží 130 km od Parba (ako sa tu hovorí hlavnému mestu). Len posledných asi 20 km cesty je skutočný adrenalín - kolesá sa šmýkajú v polmetrových kolajach červeného mazľavého bahna, z ktoreho nás dostalo protiidúce auto s lepším obutim. Po troch hodinách jazdy sme sa dostali na plošinu Mazaroni, ktorá je síce len 500 mnm, ale ponuka krásny výhľad na jazero Brokopondo. Jedna z najvačších vodných priehrad na svete, na rieke Suriname zatopila do 1600 km2 pralesa v ktorom bolo 43 indiánskych osád. Kniha ČASU JE MALO A VODA STOUPA pútavo opisuje chytanie a sťahovanie ohrozených zvierat zo zatápaného územia. Podarilo sa nám tu vidieť Aguti zlatého - surinamského králika, množstvo obojživelníkov, najma pestrofarebné gekony a žaby. Najviac sme ale híkali keď popri nas preletel obrovský perleťovomodrý motýľ MORPHO s rozpatím krídiel až 15 cm. Asi sedem turisticky dobre značkovaných chodníkov nás nasmeruje na vrchol Mazaronitop, k vodopádom Lero a Irene, alebo priamo k jazeru. Vo vodopáde, ktorý má meno po Leovi Robertsovi som zažil mimoriadny úkaz: kruhovú dúhu. Rukami som sa oprel o guľatý balvan vo vode aby mi sila vodopadu masirovala chrbát, keď som ju zbadal: mala asi dva metre a hýrila všetkými farbami, bola dole okolo mňa a žiarila - citil som sa ako Stvoritel ktorý obklopený Gloriolou sa pozerá na Zem... Domáci sprievodcovia nám spravili PIC-NIC a pred zotmením sme boli naspäť v civilizácii, ktorú reprezentovalo skvelé litrové Parbo-bier, ktoré náš priateľ Bořek premenoval na PAŘBO.

Dušan zo Žiliny