Orlí lovci - cesta za Aisholpan

Mongolsko, Rusko

Mongolskí Orlí lovci sú poslední, ktorí si udržujú svoju tradíciu. Nejde iba o tradíciu lovu, ale aj o unikátny spôsob života. Na Kazašskej, Čínskej či Ruskej strane sa táto tradícia stratila. O lovcoch, ktorí so svojimi orlami chytajú vlkov a polárne líšky písal už Marco Polo (1254-1324). Na tejto unikátnej ceste ručne (hand made) pripravenej expertami z BUBO ide zároveň o dôkladné prebádanie Altaja od prvého po posledný vrch. Každý termín je načasovaný na unikátny festival !

Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner
Novinka
Novinka
2018
od 2 980 €

Mongolsko, Rusko

14 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd

Ulovte viac zážitkov

Na najvyššiu dunu

Na najvyššiu dunu

Púšť Gobi je nádherná. Pokorte ju! K dispozícii máte náš mongolský zohraný team.

Prastará kultúra

Prastará kultúra

Sochy Hunov z 3. storočia, pertoglyfy staré 12 000 rokov, či vajcia dinosaurov. Fascinujúce a pritom žiadne vstupné, žiadni turisti.

Ľadovým Altajom

Ľadovým Altajom

Na koňoch či peši k najvyšším vrchom Tavan Bogd na čínsko-rusko-mongolskej hranici.

Orlí lovci

Vyresetujte sa mimo civilizáciu. Staňte sa aj vy na chvíľku lovcom!

 • Všetky termíny sme zvolili počas unikátneho festivalu
 • Prejdeme Altaj od prvého po posledný vrch
 • Prejdeme Mongolsko z juhu na sever a z východu na západ
 • Luxus v Gobi, náročná expedícia v mongolskom Altaji a najvzdialenejší ruský Altaj pod patronátom UNESCO
 • Výstup na pieskovú dunu aj na zasnežený kopec
 • Expedičná kuchyňa, expedicná kompletmá výbava, prenajaté 4x4 autá, skúsení sprievodcovia v cene
 • Kempinski vs kemping
 • Raj pre fotografov a skúsených cestovateľov
 • Exkluzívna náročná expedícia
Zobraziť mapu

O 8.30 odchádzame z Bratislavy a odlietame krížom cez polovicu zemegule do najchladnejšieho hlavného mesta sveta, do Ulanbátaru. V preklade znamená Červený hrdina a žije tu bezmála polovica obyvateľov krajiny.

Prílet do Mongolska. O 8.00 začíname prehliadku krajiny veľkého Čingischána. Našim prenajatým luxusným autobusom vyrážame okolo sovietských panelákových sídlisk medzi ktorými svietia biele jurty, 65 km na východ k obrovitánskej (40 m vysokej) soche muža tisícročia. Povinná fotografia a dokúpenie teplého oblečenia z mongolského kašmíru. Vytvoril Čingischán (1162 -1227) najväčšiu zónu voľného obchodu minulého tisícročia a prvú zastupiteľskú demokraciu? Obloha je nádherne modrá 250 dní v roku a zodpovedá to strednému pruhu na mongolskej vlajke. Čingischán dobyl štvrtinu svetovej súše a tým vytvoril najväčšiu ríšu v dejinách ľudstva. Vďaka Mongolom Európa objavila kompas, nohavice, pušný prach. Čingischán presadzoval slobodu vierovyznania a pevné zákony, ktoré musel dodržiavať každý, a tým vytvoril systém a poriadok, jasné pravidlá, v ktorých sa šikovný človek vedel zorientovať. Genetici tvrdia, že až 17 miliónov ľudí dnes nesie Čingischánove gény. Prehliadka hlavného mesta so skúseným domorodým sprievodcom. Avenue Mieru, Enkhtaivnii urgun chuluu. Hlavné námestie – ktoré sa nazýva prekvapujúco Čingischánové, s ružovou budovou opery, parlamentom a modernými budovami. Navštívime kláštor Gandan, ktorý je centrom mongolského buddhizmu. Rozdiel medzi théravádou a mahajánou a modlitby pri Stĺpe želaní. Kde nájdeme ten najkrajší vadžrajánový buddhizmus? Bhután, Ladakh, Sikkim, Arunachal Pradesh či práve tu? Bližšie o sekte Gelukpa a Tsongkhapovi. Socha Janraisaga, Avalokitešváru symbolizujúca prevtelenie 14 teho Dalai lamu, ktorá je najvyššiou sochou nachádzajúcou sa vo vnútri budovy. Je vysoká 60 lakťov respektíve 26.5 m a vyrazí vám dych. Spánok v hoteli Kempinski, ktorý mnohí považujú za ten najlepší v krajine. Aklimatizácia, zvítanie partie, prvý prípitok vodkou Chinggis.

Odlet (1h 20 min) do Dalanzadgadu, hlavného mesta južnej Gobi. Pod nami piesky a piesky a druhá najväčšia púšť Ázie s rozlohou vyše 1.5 milióna km2. Vyzdvihneme batožinu, nasadneme do našich terénnych UAZov a vyrazíme 50 km k Zlatým vrchom. Yoliin am je poslednou časťou 2000 km dlhého pohoria Altaj. Všade je púšť a tu tečie rieka. Všade je rovina a tu je nádherný kaňon. Žije tu biely leopard, divé veľké kozy argal, vlky, supy. Viete si toto na púšti predstaviť? Musia tu sídliť bohovia. To je záver každej rozumnej bytosti a tak keď majú nomádi problém, vyrazia sem so šamanom pomodliť sa. Vložíte si svoj kamienok na sväté miesto a zaprajete si pre šťastie? Za 5 euro si môžu záujemci požičať kone. Ide o jedno z najkrajších miest celého Mongolska. Po expedičnom obede (v cene) vyrazíme do ozajstnej púšte a naše rally pokračuje k najväčším piesočným dunám celej Ázie. Khongorin Els sú vysoké až osemsto metrov a my k nim do Sevrei soum smerujeme. Dvadsať kilometrov široký a sto kilometrov dlhý pás, ktorý máme po ľavej strane je rajom geológov a fotografov. Pred večerom príchádzame do nášho luxusného jurtového kempu. Batožinu vám k jurte odnesie úslužný personál. Svetlo prúdi cez toono, je tu aj elektrina a dvere majú zámok. V týchto jurtách sú postele s čistučkými perinami a dekou z ťaviej srste, ktorá poslúži v prípade zimy. Spíte dvaja v jednej jurte, alebo môžete mať aj jednotku. V čistých umývarkach tečie teplá sprcha. Večera (v cene) je prekvapujúco dobrá a vy si v bare môžete objednať francúzske červené.

Ak sme večer nestihli, tak budeme mať čas (hodinu a pol) na výstup na najvyššiu dunu okolia teraz ráno. Zajazdíte si na baktríjskej ťave dvojhrbej? Budeme mať mraky pre lepšie fotografie alebo čistú oblohu ako posledných šesť rokov? Rieky tečú medzi pieskom a dávajú možnosť vzniku romantických oáz. Po výdatných pastierskych raňajkách (v cene) vyrazíme na dlhú cestu do Bajanzagu – ide o rozšírenie programu. Okrem toho, že sú tieto červené pieskovcové horiace útesy veľmi fotogenické, ide o lokalitu, kde sa po prvý raz našli vajcia dinosaurov. Fotogenické sú aj stromy saxaul (haloxylon ammodendron), ktoré tu dokážu prežiť. Tu sa nachádza jedno z najväčších dinosaurích pohrebísk na našej planéte. Prvý raz ho objavil Američan Roy Chapman Andrews, ale kosti dinosaurov sa tu nachádzajú do dnešnej doby. A okrem toho polodrahokamy. Vyskúšate šťastie? Na večer sa presunieme do jurtového kempu a opäť prespíme v jurte s miliónmi hviezd (toto sa dá zažiť iba na púšti) nad hlavou. Plná penzia v cene.

Ráno nám dievčina v domorodom kroji potrie mliekom kolesá našich terénnych aut, požehná nám cestu a my vyrazíme 565 km smerom do hlavného mesta. Zrazu vidíme stáda tiav, tu v Gobi žijú posledné divoko. Frčíme po asfaltke, všade absolútna rovina, ktorou prechádza asfaltka ako tie cesty v USA. Až teraz si uvedomujeme akú krásnu časť Gobi sme videli. Z lietadla toto vyzerá ako piesok a aj to podložie pieskom je, no rastú na ňom chumáče trávy. Stromy okrem dvoch oáz neuvidíte. Možno neprítomnosť stromov či kríkov najlepšie hovorí o tom kde sme. Vyskúšajte hoormog čo je kumys z ťavieho mlieka = fermentované ťavie mlieko. Ak vás čokoľvek trápi vyzdraviete. Zahráte si v aute šagai, hru ktorá pozostáva zo 4 kostičiek (ťava, kôň, ovca, koza)? V šagai musíte dosiahnuť 32 aby ste vyhrali. S kockami sa dá aj veštiť. Najväčšiu krajinu sveta bez mora sme prešli z juhu na sever a už teraz ju poznáme lepšie než iní. Posledná noc v civilizácii pred odletom do drsných hôr. Raňajky, obed v cene, večera v Ulanbátare individuálna (sprievodca má zopár tipov).

Skoro ráno odlietame krížom cez celú krajinu do mesta Khovd a hneď je nám jasné, že sme na divokom západe. Cez obrovské hory sa presúvame do Õlgii, hlavného meste provincie Bayan-Õlgi. Ďalší program závisí od času príletu, aktuálneho počasia a dĺžke presunu. Každopádne sa všetko opäť dramaticky zmení. Púšť vystriedajú nádherné zelené hory a sneh. Luxusné jurtové tábory oblasť, kam turizmus ešte neprenikol. Bežní turisti ostávajú dole v Olgi, no nám to nestačí a ideme ďalej. Odchádzame maximálne nabalenými terénnymi autami UAZ do hôr kde žijú rodiny nomádov, tak ako kedysi. Opustíme asfalt a uvidíme ho až po vstupe do Ruska. Žiadna reštaurácia a my si vezieme poľnú kuchyňu aj komplet stravu, benzín, spacáky, matrace, všetko so sebou. Sú to stovky vecí a všetko je už v cene zájazdu. Tuvansovia praktizujú tibetský budhizmus, a podľa najnovších genetických štúdií majú najbližšiu DNA s americkými indiánmi. Cesta ďalej nás zavedie k ostrakizovanej menšine Kazachov. Sú turkického pôvodu, vytlačení na okraj spoločnosti, žijúci mimo civilizácie. Tým pádom si zachovali prastaré tisícročné zvyklosti. Spoznať ich je našim cieľom. Spánok v drevenom dome Kazachov.

Toto je najkrajší Altaj, čo znamená Zlaté vrchy a my máme dosť času zistiť, prečo je to tak. Terénnymi autami ešte ďalej až k vysokohorským jazerám vo výške cca 2300 mnm. Sme v divočine v blízkosti čínskych hraníc, žiadni turisti. Pozrite si aktuálny film Eagle Huntress o mladej lovkyni, ktorá ide za svojim snom. Stretneme ju na našej ceste? Brodíme rieky, prechádzame vysokými sedlami. Nikde nikto iba nádherné zasnežené hory. Na najkrajšom mieste rozložíme expedičné stoly, kvalitné expedičné stoličky (viď fotografie) a naša kuchárka servíruje vynikajúci obed včítane zeleniny a nápojov. Stretávame nomádske rodiny Kazachov a ich jurty, ktoré sú vyššie a inak zdobené než mongolské. Prespíme u domácich? Dojili ste už jaky? Zažijeme šamanistické praktiky, alebo ostaneme pri slivovici? Prosím pozrite si našu fotogalériu a uvidíte tu nádheru a exotiku. Večeru nám navarí naša kuchárka z potravín, ktoré si vezieme so sebou. Ochutnáte tvrdý jačí syr a slaný kazašský čaj?

Pohrebiská z 3 či 4 storočia a 12 000 rokov staré petroglyfy vo výške 2400 m.n.m. Žiadne vstupné, sme len 15 kilometrov od čínskych hraníc a úplne samy. Absolútna nádhera. Raj na originálne ručne vyrábané suveníry. Toto nie sú gýče, ale stáročiami overené motívy. Zažívame zrejme poslednú generáciu, ktorá takto ešte žije. Výhľady na zasnežený Ikh Turgen Uul a rybačka v jazere, kde je viac rýb než v Třeboňských rybníkoch. No tu ide o lososovité ryby a najväčšie svojho druhu v celom Mongolsku. Dnes podnikneme jedenásťkilometrový 3 hodinový treking smerom k masívu Tavanbogd do výšky 3000mnm. Môžete ísť aj na koňoch. Tavanbogd znamená vo voľnom preklade Päť svätých a myslí sa tým päť najvyšších vrchov. Najvyšším v celom Mongolsku je Chuj Ten vysoký až 4374 metrov. Keď nám vyjde počasie, urobíme najkrajšie fotografie Altaja. Prespíme v drevenom dome s pieckou. Plná penzia v cene.

Dva dni na kazašskom festivale orlích lovcov. Raj pre fotografov. Naše septembrové termíny sme zvolili práve kvôli tomuto sviatku. Iba teraz sa na jednom mieste stretáva 200 lovcov so svojimi orlami, ktorých si cenia nadovšetko. Zídu sa zo širokého okolia, aby si v pretekoch vyskúšali, kto vytrénoval svojho orla lepšie. Večer tradičný kazašský folklór, hudba, tanec, baranina. Ubytovanie v jurte v kazašskej rodine Bašakhan, ktorá je známa ako lovci s orlami. Naučia nás zopár loveckých fínt. Taktiež chovajú veľa koní a kobýl a z mlieka vyrábajú mierne alkoholický nápoj kumys. Takto uvidíme skutočný život. Plná penzia v cene.

Počas tohto festivalu uvidíme aj tradičné kazašské konské hry. Festival nie je sprofanovaný ako Naaadam, ktorý sa koná v novovybudovanej aréne. Toto je skutočná záležitosť! Buzkaši (BushKushi), známe aj z Afganistanu, je konské polo, ktoré sa hrá s hlavou či kožou kozy. Preteky tiav, zdvíhanie mince zo zeme v divokom cvale, súťaž párov (žena a muž), tradičné strieľanie z luku. Všade nádherne odetí Kazaši na koňoch so svojimi orlicami na pravej ruke. Ide o fascinujúce divadlo a neuveriteľnú súhru človeka a obrovského vtáka, ktorý dokáže uloviť vlky či polárne líšky. Minulý rok sme videli ako líšku ulovil. Nemala šancu. Ubytovanie v jurtovom kempe. Plná penzia v cene.

Rozlúčka s Mongolskom a vyrážame na hranicu. Po troch hodinách sme tu. Náročné colné procedúry vo výške Gerlachu, kde oprášime našu ruštinu. Sibír má 10 miliónov km2 a táto časť je pod patronátom UNESCO. Zelená mešita a miesto kde sa pri nedávnej seizmickej aktivite roztvorila Zem. Na večeru langman a manty. No hlavne teplá sprcha a konečne normálna postel. Nikdy ste si nepomysleli, že jednoduchý hotel a zapadlé Rusko budete vnímať takto pozitívne.

Smerujeme cez náhornú plošinu Koš-Agach, kde vraj pravidelne vídať veľmi vzácneho snežného leoparda. Budeme mať šťastie a uvidíme aspoň jeho stopy? Zbehneme zopár údoliami a potom po pasienkoch popri rieke Čoj až na úroveň, kde sa začína les. Za dva dni chceme prejsť 850 km po preslávenom Čujskom trakte (M 52). Mnohí tvrdia, že ide o najkrajšiu cestu sveta. Ukážeme si kde má svoju daču Vladimír Putin. Vraj si ju vybral na najkrajšom mieste najväčšej krajiny sveta a to je práve tu, kde sa nachádzame. A vskutku: kaňony, kaskády, červené skaly, panenská príroda, nádhera. Výhľady na 5 ľadovcov Aktru, prechádzka k jazierku – Modré oči Altaja, cédrové lesy a potom milióny briez. Tu vľavo sa nachádza najvyšší vrch Belucha. Obedovať by sme mali v dedinke Booči a nocovať v drevenom ruskom dome v dedinke Čemal.

Čemal sa nachádza povedľa čistučkej rieky Katuň (po spojení s riekou Bija vzniká Ob). Na skalnatý ostrov musíme prejsť visutým mostom, a o to sa pokúsime. Nájdeme tu 50 mníšok z kláštora Patmos a porozprávame si, ako menili ľudí z Altaja na kresťanov. Cédrové lesy, rieky, divá príroda. Toto je typická západná Sibír. Stepi a kresťansko-šamanistické tradície. Po ľavej strane vidíme prvý vrch Altaja. Prešli sme unikátnu cestu od začiatku do konca pohoria, ktoré je 4 x rozsiahlejšie než Alpy. O chvíľu odbočíme z cesty do Novosibirsku, prekročíme obrovskú rieku Ob (povodím ide o najväčšiu rieku Ruska) a vojdeme do mesta Barnaul. Príchod do Barnaul. ktoré je väčšie než Bratislava a ubytovanie v najlepšom hoteli mesta v blízkosti sochy Lenina. Sprcha a hop do najlepšej reštaurácie. Viagra a biftek z marala, surové altajské ryby, blinčiky s kaviárom. Je čo oslavovať. Máme za sebou extrémne náročnú cestu a zrejme najlepšiu dovolenku posledných rokov.

Opúšťame Sibír. Skoro ráno, hneď po raňajkách odchod na letisko a keď odíde ranná hmla odlet cez Moskvu domov. Neuveriteľné, neopakovateľné zážitky z čistej divočiny. V Bratislave by sme mali byť o 13.30.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku v economy class

 • v Ulanbátare hotel Kempinski na začiatku cesty a najlepší hotel v Barnaul na konci inak expedičné ubytovanie, 2x jednoduchý hotel v Koš Agaš a Čemal, v jurte (4x) a lokálnych drevených domoch (3x)

 • všetky transfery podľa programu, včítane transferov na letiská expedičnú dopravu počas celého pobytu

 • kempingové vybavenie, stany (v lete), spacáky, matrace, vstupné a povolenia do národných parkov

 • BUBO sprievodcu

 • asistenčné služby BUBO

 • miestnych sprievodcov a sympatických šoférov

 • najlepšie poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, 2 x letenky v Mongolsku, vstupné na festival, víza, prenájom koní či tiav, stravu v Rusku (3 dni) - cca. 10€/deň, osobné výdaje

Plná penzia počas časti mimo civilizácie (väčšina cesty) okrem Ruska, kde strava nie je v cene.

Ideme do takých odľahlých oblastí, že bez toho, aby sme s nami viezli kuchára s kompletnou poľnou výbavou, by sme sa nenajedli. Aj preto sú expedície tohto typu nákladné. Zážitky vám však nezoberie nikto.

Poznámka:

Pre koho je cesta určená?

Cesta určená pre ľudí so skúsenosťami s pobytom v prírode. Niekoľkodňový pobyt v divočine spojený s minimálnym komfortom. Letné mesiace v Mongolsku sú jún až september. Napriek tomu, že cez deň môže byť horúco, v noci bude zima (teplotné rozdiely 25 stupňov). V horách sa môže počasie zhoršiť kedykoľvek! Ráno v septembri bývajú potoky zamrznuté. Vaše oblečenie musí byť vhodné na každý typ počasia a musíte rátať so snehom. Gobi je expedičný luxus, no v západnom Mongolsku nič takéto nenájdete – preto sem ideme. 
Skupinu sa budeme snažiť rozdeliť na dve, na tých, ktorí pôjdu dlhšie treky, ale aj na tých, čo si hory budú vychutnávať z terénnych áut. Máme naplánovaný iba jeden 4h trek, inak ide o krátke vychádzky prírodou. Dlhšie túry sú naplánované iba v júli. 2 septembrové termíný sú prispôsobené festivalom Orlích lovcov  (odporúčame fotografom) a marcový termín je zameraný na oslavu nového roka Novruzu. Ulanbátar, Gobi a Rusko je program viac menej istý, no mongolský Altaj sa bude meniť podľa počasia, možnosti ubytovania, aktuálnej priechodnosti ciest, brodov a pod.

Táto cesta je unikátna, no určite nie je pre každého. Pred prihlásením si prečítajte prosím Blogy a príspevky na Fórum (www.bubo.sk/forum) z minulých rokov.

Na cestu si zoberte: ďalekohľad, teplé rukavice a teplú čiapku, pohodlnú pevnú obuv, teplé spodné prádlo. Obliekať sa budeme vo vrstvách – v našich spriatelených obchodoch TrekLand dostanete ako klient BUBO zľavu. Odporúčame kvalitné fotografické vybavenie.

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné dvojstrany.

Termíny a ceny

Termín
Cena
05.09.2018
20.09.2018
3 480 €
Základná cena 3480 €
Letiskové poplatky 405 €
Víza (pre občanov SR) 270 €
Letenky v Mongolsku 420 €
Vstupné na festival 55 €
Spolu 4 630 €
Objednať zájazd
13.03.2019
26.03.2019
2 980 €
Základná cena 2980 €
Letiskové poplatky 405 €
Víza (pre občanov SR) 270 €
Letenky v Mongolsku 420 €
Vstupné na festival 55 €
Spolu 4 130 €
10.07.2019
23.07.2019
2 980 €
Základná cena 2980 €
Letiskové poplatky 405 €
Víza (pre občanov SR) 270 €
Letenky v Mongolsku 420 €
Vstupné na festival 55 €
Spolu 4 130 €
06.09.2019
19.09.2019
3 060 €
Základná cena 3060 €
Letiskové poplatky 405 €
Víza (pre občanov SR) 270 €
Letenky v Mongolsku 420 €
Vstupné na festival 55 €
Spolu 4 210 €

Odporúčame

Rusko , +1 viac
8 dní
1 680 €
Rusko , +2 viac
14 dní
2 310 €


 • 1 / 0