Aljaška a Čukotka

Rusko, Aljaška, USA, Čukotka, Arktída

To, čo politici nedokážu, to BUBO vie. Spojíme dva najmocnejšie štáty sveta v jednom zájazde, obletíme zemeguľu, prekročíme dátumovú hranicu. Cesta, akú nerobí na Slovensku nikto. Dá sa to? Najsevernejší bod USA, chladné Čukotské a Beringove more, zlatokopecká horúčka v Nome a ostrov medveďov Kodiaki. Preletíme dátumovú hranicu nad Beringovým morom a pristaneme v krajine skutočných ľudí. Čukotka. Porovnáme aljašských a čukotských jupikov a pocítime skutočnú slobodu.

Tomáš Hušek Tomáš Hušek Tomáš Hušek
Spokojnosť zákazníkov
od 13 860 €

Rusko, Aljaška, USA, Čukotka, Arktída

18 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Opäť jediní na Slovensku, spájame Rusko a Ameriku
 • Prekročíme Beringov prieliv
 • Eskimáci, veľryby, najsevernejší bod USA a 24-hodinové slnko
 • Čukotka a najvýchodnejšia časť Ruska
 • BUBO posúva hranice
Zobraziť mapu

Odlet na Aljašku. Prílet do najväčšieho mesta ANCHORAGE. Aklimatizácia na časový posun a nocľah kúsok od letiska v príjemnom hoteli Courtyard by Marriott.

Vrátime sa na letisko Teda Stevensa, ktorý je súdený za korupciu. Absolvujeme TSA kontrolu a preletíme na úplný sever USA. V lietadle sú iba zarastení chlapi s vibramkami na nohách a všetci vystupujú v meste s čudným názvom DEADHORSE. Miesto obrovských ropných polí v arktickej oblasti, ktoré sú súčasťou oblasti North Slope. Do lietadla fúkne chlad a v okolí vidíme iba nekonečnú plochú tundru. Lietadlo sa zdvihne zo zeme a o ďalších 30 minút pristane v najsevernejšom meste USA, BARROW. Barrow je izolovaný od zvyšku Aljašky a nie je spojený so zvyškom žiadnou cestou. Väčšinu obyvateľov tvoria eskimáci. Eskimáci, ktorí sa živia lovom veľrýb alebo prácou na ropných poliach či Dalton Highway. Barrow je izolovaný a budete to hneď vidieť. V 60. rokoch práve tu začali Američania študovať Arktídu a v maličkej dedinke si postavili svoj tábor. Na obrovskom území je dnes 8 eskimáckych dedín a zopár malých usadlostí. S objavom ropy, ktorá je necelých 100 km východne, sa oblasti začalo dariť a dnes je Barrow napriek drsnému a chladnému vzhľadu úspešným mestom. Domy postavené na permafroste, chladničky na veľrybie mäso a čierne pláže Čukotského mora. Najprv si zložíme veci v hoteli s názvom Top of the World a vyrazíme na prehliadku. NUVUK: najsevernejší bod USA. Miesto večného chladu a mrazu. Miesto, kde predstava o konci sveta začína byť celkom reálna. Uvidíme veľryby? Možnosť zaplávať si v ľadovom Čukotskom mori. Obranný systém z čias studenej vojny, obydlia dávnych Eskimákov a múzeum, ktoré sa venuje tisícročnej tradícii lovu veľrýb. O tých sa tu dozviete viac. Prečo je Barrow najdrahším mestom USA? Nocľah.

Návrat do Anchorage a pri troške šťastia budeme vidieť vrchol najvyššieho vrchu USA, legendárna hora Denali, zasnežené pláne a ľadovce. Prílet do Anchorage a pokračovanie na ostrov KODIAK. Nocľah.

KODIAK alebo smaragdový ostrov a domov najväčších medveďov na svete. Celý deň strávime v prírode a budeme pozorovať tieto „monštrá“ v ich prirodzenom prostredí.

Deň v divočine medzi Kodiakmi. Množstvo lososov, ktoré prúdia cez ostrov, im zabezpečujú výdatnú potravu a aj preto narástli do úctyhodných rozmerov. Ochutnáme čerstvého lososa a kráľovského kraba, hneď ako ich vyberú z vody. Dva fantastické dni, kde uvidíte, ako chutí divočina.

Návrat do Anchorage a prehliadka centra mesta so zaujímavým turistickým centrom, múzeom. Zastavíme sa v Hard Rock Café na výborné miestne pivko a prejdeme sa divnými turistickými obchodmi. Sú naozaj jediné, ktoré uvidíme.

Opäť nás čaká krátky 1,5 - hodinový let a preletíme ponad ľudoprázdnu východnú Aljašku a pristaneme na brehu Beringovho mora v meste NOME. Atmosféra izolácie, divokého západu sa nesie už z príletovej haly. 5- minútový presun do hotela Aurora Inn. Nome bolo kedysi najväčším mestom Aljašky. Práve tu na prelome 19. a 20. storočia vypukla šialená zlatá horúčka, keď sa na miestnych plážach našlo zlato. Horúčka pominula, zlata ubudlo, ale stále je možné ho nájsť. Aj preto vidíte pred sebou ťažobné zariadenia v Beringovom mori, ktoré obsluhuje zopár dobrodruhov vo viere, že nájdu nugget svojho života. Prejdeme sa Front street okolo tradičných barov a prázdnotou zívajúcich obchodov až na Beringovu ulicu a odfotíme sa v centrálnom parku, ktorý pripomína zlatokopeckú minulosť Nome. Nezabudneme ani na fotku s radnicou, pod ktorou sa končí každoročne najslávnejší pretek psích záprahov Itidarod. Individuálna prechádzka po pláži do stratena. Trošku viac Vám Nome a Barrow priblíži aj náš blog https://www.bubo.sk/forum/miesto-ke-a-rusko-dotyka-usa

Okolie Nome je úplne bez stromov, to však neznamená, že bez života. Stáda pižmoňov, kŕdle vtákov a osamelé losy nám dávajú najavo, že sme v Aljaške, kde vládne divočina a nikdy tomu nebude inak. Takmer každý dom v Nome má nad vchodom nejakú trofej a lov je tu rovnakou súčasťou života ako u nás nakupovanie. Vypadneme z mesta, ktoré má veľmi obmedzenú cestnú sieť a navštívime malé usadlosti ako TELLER, obývané Yupik Eskimákmi. Až tu pochopíte, čo je to izolácia. Na Sahare sa človek necíti tak sám ako tu. Ľudia, ktorí tu žijú, sú príbuznými s obyvateľmi Čukotky, s podobnou kultúrou, akurát politika je odlišná. Večer si môžete kúpiť suveníry v USA Chukotka obchode.

Je tu deň D. Nastúpime do malého lietadla a tým preletíme ponad šedé Beringove more. Prekonáme dátumovú hranicu a hneď máme o deň navyše. Prílet skupiny na letisko Providenija. Obec sa nachádza na druhej strane zátoky Emma, ktorú treba obísť autom po ceste asi 9km. Už tu sa môžeme kochať malebnou scenériou. Po príchode do obce Providenija sa ubytujeme v školskom internáte a zájdeme na tradičný ruský obed do neďalekej kaviarne. Obec je malá, tak sa po nej prejdeme pešo. Po obede navštívime miestne krajinské múzea o histórii a živote v obci, prejdeme sa po sídlisku, podebatujeme s miestnymi ľudmi. Urobíme si krátky výlet k pamätníku Vitusa Beringa, slávneho dánskeho moreplavca. V roku 1725 viedol expedíciu Prvá kamčatská výprava s cieľom preskúmať východné zeme Ruska. A to sa mu aj poradilo, preplávam z Azie do Ameriky a dokázal, že tieto dva kontinenty nie sú spojené. Preto je aj prieliv medzi Ruskom a USA nazvaný po ňom. Taktiež ostrov a more. Večeru si dáme v miestnej kaviarni a so sprievodcom sa pripravíme na expedíciu po Čukotke.

Preletom ponad dátumovú hranicu sme v priebehu hodiny zmenili čas o 22 hodín. Vysvetlíme na mieste :)

Po ľahkých raňajkách si naložíme veci do vozidla typu 6 WD „URAL“, ktorý potrebujeme kvôli jeho vysokej priechodnosti v teréne. Zamierime do dediny Novoje Čaplino (cca 25 km, 420 obyvateľov). Tu sa zoznámime s miestnymi obyvateľmi – Sibírsky Jupiky (alebo azijskí eskimáci). Pre zaujímavosť, časť tohto národa žije na Aliaške. Jupiky je národ lovcov, lovia ryby, veľryby , tulene, mrože, morské vtáky a soby. Prejdeme na základňu lovcov Inachpak, ktorá je vzdialená 12km. Tu budeme nerušene pozorovať veľryby sivé a veľa druhov morských vtákov pri prielive Senjavina. Pri dobrom počasí sa preplavíme člnom RIB 720 do tábora v oblasti lagúny Gilmimiľ. Tu sa nachádzajú aj Seňjavinské horúce pramene. Čln RIB 720 je vybavený, civilnou vysielačkou, navigátorom, echolokátorom, záchrannými vestami a pršiplášťami. Počas plavby (cca 1 hodina) je možné pozorovať sivé veľryby, mrože, tulene, morské vtáky. Ubytovanie v skromnom domčeku alebo obytnom prívese, prípadne v stanoch. Večeru si uvaríme namieste. V prípade zlého počasia na mori ostaneme na noc v stredisku Inachpak.

Po spoločných raňajkách sa preplavíme na ostrov Yttygran (cca 20 km). Navštívime kultový pamätník eskimáckej kultúry "Alej Veľrýb". Je to miesto, kde sú pozostatky kostí veľryby a tvoria „alej“ po ktorej sa prejdete a máte pocit, že ste vo veľrybe. Naobedujeme sa v prírode, ľahký tundrový obed. V plavbe pokračujeme okolo neobývaného ostrova Nunengan (cca 9 km), kde budeme pozorovať kolóniu morských vtákov. Kurz nasmerujeme k juhozápadnej časti ostrova Arakamčečen, kde navštívime hrob námorníka Egora Purina z plachetnice «Gajdamak», ktorý tu bol pochovaný v roku 1875. Návrat do tábora v oblasti lagúny Gilmimiľ. Chvíle si spríjemníme v termálnych prameňoch a pochutíme si na miestnych bobulách, hubách a kaviáre.

Pokračujeme v expedícii na ostrov Merkinkan, na ktorom hniezdi najväčšia kolónia vtáka mníšika vlasého na Čukotke. Ďalej zamierime do delty rieky Pescova (cca 15 km.), kde uvidíme typické dreviny tundry (topoľ balzamický, kalina červena,...) a staré opustené stanovisko chovateľov sobov. Nakoniec dorazíme do čukotskej dediny Janrakynnot (cca 42 km) s počtom obyvateľstvom okolo 360. Miestny obyvatelia Čukči si obstráravajú na živobytie lovom rýb a sobov. Spoznáme ich každodenný život, navštívime školu, nemocnicu, obchod a farmy. Ubytujeme sa v škole.

Na piaty deň začneme cestu návratu do Providenija. Z Janrakynnot sa vrátime do tábora. Prejdeme sa pozdĺž pobrežia záliva Gilmimiľ a záliva Abolešova (cca 5km) a navštívime pamätník "harpún" veľrybárskej flotily "Slava", ktorá tu pôsobila v rokoch 60-70. Pred večerom sa zrelaxujeme v termálnych prameňoch.

Preplavíme sa cez Seňjavinský prieliv do strediska lovcov Inachpak. Miestny lovci nám ukážu, ako sa pripravujú zbrane na lov veľrýb a podiskutujeme s nimi na tému lovu veľrýb a obživy miestnych obyvateľov a kvót na lov veľrýb. Po obede sa presunieme do usadlosti Novoje Čaplino. Tu prespíme.

Rezervný deň na prípad zlého počasia.

Transfer na letisko Providenija. Odlet do Anadyru a odtiaľ pokračovanie domov.

Prílet domov z fantastickej polárnej cesty.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku do Anchorage a späť z Anadyru
 • 7 x ubytovanie v 3* hoteli
 • 8 x jednoduché ubytovanie na Čukotke ( škola, miestne domy)
 • raňajky
 • prelet Anchorage - Barrow- Anchorage
 • prelet Anchorage – Kodiak - Anchorage
 • prelet Anchorage – Nome
 • prelet Nome Providenija
 • prelet Providenija Anadyr
 • transfer po Čukotke vozidlom 6 WD Ural
 • BUBO sprievodcu
 • výlety a program podľa popisu
 • vstupné do pamiatok a atrakcií
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby BUBO
 • jedinečný zážitok
 • kúpanie na ľadovej pláži Čukotského mora

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, ostatnú stravu, vreckové, ESTA do USA, víza

Pre partie dobrodružne naladených cestovateľov, vieme túto cestu zariadiť aj v zimných mesiacoch kedy sa dá  pristáť lietadlom priamo na zamrznutom oceáne. Beringova úžina široká iba 86 km tu oddeľuje Rusko a USA. Sú v nej dva ostrovy Little a Big Diomede. Unikátne komunity normálne prístupné iba vrtuľníkom sú v prípade tuhej zimy ( žiaľ už nie každý rok Beringov zamrzne úplne) dostupné aj letecky s pristátím na ľade a oceáne alebo snežných skútroch či psích záprahoch z Walesu. Fantastické dobrodružstvo pre tých najodvážnejších. Pýtaje sa v BUBO, ktorá aj tu bola ako prvá.

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať v doma na záhrade či pre trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR s vízami alebo elektronickou autorizáciou ESTA do USA. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné dvojstrany. 

Pobyt na Čukotke je expedičný.Ubytovanie základného charakteru, presuny a ich dĺžka závisia od aktuálneho stavu ciest a ich zjazdnosti. Ide o jedinečnú cestu akú nenájdete nikde na svete. Maximálny počet turistov na Čukotke je 2000 ročne. Zájazd sa uzatvára 100 dní pred realizáciou kvôli zdĺhavému procesu vybavenia povolenia na Čukotku.

Termíny a ceny

Termín
Cena
02.07.2019
19.07.2019
13 860 €
Základná cena 13860 €
víza Rusko s povolením na Čukotku (pre občanov SR) 380 €
autorizácia ESTA do USA (pre občanov SR a ČR) 20 €
Letiskové poplatky 570 €
Spolu 14 830 €

Odporúčame

Rusko , +7 viac
19 dní
22 900 €
Juhoafrická republika , +1 viac
13 dní
99 000 €


 • 1 / 0