Aljaška a Čukotka s Lubošom Fellnerom

Rusko, Aljaška, USA, Čukotka, Arktída

To, čo politici nedokážu, to BUBO vie. Spojíme dva najmocnejšie štáty sveta v jednom zájazde, obletíme zemeguľu, prekročíme dátumovú hranicu. Cesta, akú nerobí na Slovensku nikto. Dá sa to? Najsevernejší bod USA, chladné Čukotské a Beringove more, zlatokopecká horúčka v Nome, ostrov medveďov Kodiak, Denali. Preletíme dátumovú hranicu nad Beringovým morom a pristaneme v krajine skutočných ľudí. Čukotka.

Tomáš Hušek Tomáš Hušek Tomáš Hušek
Spokojnosť zákazníkov
od 9 890 €

Rusko, Aljaška, USA, Čukotka, Arktída

14 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Opäť jediní na Slovensku, spájame Rusko a Ameriku
 • Prekročíme Beringov prieliv
 • Eskimáci, veľryby, najsevernejší bod USA a 24-hodinové slnko
 • Čukotka a najvýchodnejšia časť Ruska
 • BUBO posúva hranice
Zobraziť mapu

Odlet na Aljašku. Prílet do najväčšieho mesta ANCHORAGE. Aklimatizácia na časový posun a nocľah kúsok od letiska v príjemnom hoteli Courtyard by Marriott.

Vrátime sa na letisko Teda Stevensa, ktorý je súdený za korupciu. Absolvujeme TSA kontrolu a preletíme na úplný sever USA. V lietadle sú iba zarastení chlapi s vibramkami na nohách a všetci vystupujú v meste s čudným názvom DEADHORSE. Miesto obrovských ropných polí v arktickej oblasti, ktoré sú súčasťou oblasti North Slope. Do lietadla fúkne chlad a v okolí vidíme iba nekonečnú plochú tundru. Lietadlo sa zdvihne zo zeme a o ďalších 30 minút pristane v najsevernejšom meste USA, BARROW. Barrow je izolovaný od zvyšku Aljašky a nie je spojený so zvyškom žiadnou cestou. Väčšinu obyvateľov tvoria eskimáci. Eskimáci, ktorí sa živia lovom veľrýb alebo prácou na ropných poliach či Dalton Highway. Barrow je izolovaný a budete to hneď vidieť. V 60. rokoch práve tu začali Američania študovať Arktídu a v maličkej dedinke si postavili svoj tábor. Na obrovskom území je dnes 8 eskimáckych dedín a zopár malých usadlostí. S objavom ropy, ktorá je necelých 100 km východne, sa oblasti začalo dariť a dnes je Barrow napriek drsnému a chladnému vzhľadu úspešným mestom. Domy postavené na permafroste, chladničky na veľrybie mäso a čierne pláže Čukotského mora. Najprv si zložíme veci v hoteli s názvom Top of the World a vyrazíme na prehliadku. NUVUK: najsevernejší bod USA. Miesto večného chladu a mrazu. Miesto, kde predstava o konci sveta začína byť celkom reálna. Uvidíme veľryby? Možnosť zaplávať si v ľadovom Čukotskom mori. Obranný systém z čias studenej vojny, obydlia dávnych Eskimákov a múzeum, ktoré sa venuje tisícročnej tradícii lovu veľrýb. O tých sa tu dozviete viac. Prečo je Barrow najdrahším mestom USA? Nocľah.

Návrat do Anchorage a pri troške šťastia budeme vidieť vrchol najvyššieho vrchu USA, legendárna hora Denali, zasnežené pláne a ľadovce. Prílet do Anchorage a pokračovanie na ostrov KODIAK. Nocľah.

KODIAK alebo smaragdový ostrov a domov najväčších medveďov na svete. Celý deň strávime v prírode a budeme pozorovať tieto „monštrá“ v ich prirodzenom prostredí.

Deň v divočine medzi Kodiakmi. Množstvo lososov, ktoré prúdia cez ostrov, im zabezpečujú výdatnú potravu a aj preto narástli do úctyhodných rozmerov. Ochutnáme čerstvého lososa a kráľovského kraba, hneď ako ich vyberú z vody. Dva fantastické dni, kde uvidíte, ako chutí divočina.

Návrat do Anchorage a prehliadka centra mesta so zaujímavým turistickým centrom, múzeom. Zastavíme sa v Hard Rock Café na výborné miestne pivko a prejdeme sa divnými turistickými obchodmi. Sú naozaj jediné, ktoré uvidíme.

Opäť nás čaká krátky 1,5 - hodinový let a preletíme ponad ľudoprázdnu východnú Aljašku a pristaneme na brehu Beringovho mora v meste NOME. Atmosféra izolácie, divokého západu sa nesie už z príletovej haly. 5- minútový presun do hotela Aurora Inn. Nome bolo kedysi najväčším mestom Aljašky. Práve tu na prelome 19. a 20. storočia vypukla šialená zlatá horúčka, keď sa na miestnych plážach našlo zlato. Horúčka pominula, zlata ubudlo, ale stále je možné ho nájsť. Aj preto vidíte pred sebou ťažobné zariadenia v Beringovom mori, ktoré obsluhuje zopár dobrodruhov vo viere, že nájdu nugget svojho života. Prejdeme sa Front street okolo tradičných barov a prázdnotou zívajúcich obchodov až na Beringovu ulicu a odfotíme sa v centrálnom parku, ktorý pripomína zlatokopeckú minulosť Nome. Nezabudneme ani na fotku s radnicou, pod ktorou sa končí každoročne najslávnejší pretek psích záprahov Itidarod. Individuálna prechádzka po pláži do stratena.

Okolie Nome je úplne bez stromov, to však neznamená, že bez života. Stáda pižmoňov, kŕdle vtákov a osamelé losy nám dávajú najavo, že sme v Aljaške, kde vládne divočina a nikdy tomu nebude inak. Takmer každý dom v Nome má nad vchodom nejakú trofej a lov je tu rovnakou súčasťou života ako u nás nakupovanie. Vypadneme z mesta, ktoré má veľmi obmedzenú cestnú sieť a navštívime malé usadlosti ako TELLER, obývané Yupik Eskimákmi. Až tu pochopíte, čo je to izolácia. Na Sahare sa človek necíti tak sám ako tu. Ľudia, ktorí tu žijú, sú príbuznými s obyvateľmi Čukotky, s podobnou kultúrou, akurát politika je odlišná. Večer si môžete kúpiť suveníry v USA Chukotka obchode.

Je tu deň D. Nastúpime do malého lietadla a tým preletíme ponad šedé Beringove more. Prekonáme dátumovú hranicu a hneď máme o deň navyše. Na ruskej strane je už 10.deň zájazdu. Prílet do ANADYRU: správneho centra Čukotky. Pasová kontrola. Rusko a Amerika majú k sebe veľmi blízko. Delí ich iba 2,1- km široký pás mora. To už viete. Teraz sme však dokázali niečo, čo bolo v minulosti nemožné, šialené. Sme v Rusku. Najvýchodnejšie mesto Ruska, kde je hlavným zdrojom obživy chov sobov a rybolov.

Preletom ponad dátumovú hranicu sme v priebehu hodiny zmenili čas o 22 hodín. Vysvetlíme na mieste :)

Doteraz sme sedeli a dnes sa vydáme do hôr. Z Anadyru pôjdeme na juh na našich štvorkolkách. Zastavíme sa na Dionýzovom myse. Už zdiaľky budeme počuť škrekot vtákov. Množstvo polárnych vŕb a drobných bobuľových kríkov bude lemovať našu cestu. Pri nádhernom jazere odstavíme naše tátoše a čaká nás cca 2-3- hodinový výstup na horu Sv. Dionýza. Z vrcholu budeme mať nekonečný výhľad na tundru, oceán, jazerá, rokliny. Večer návrat do Anadyru.

Opustíme mesto a vydáme sa na výlet do tundry. Skutočné dobrodružstvo, ktoré zakončíme v 170- km vzdialenej usadlosti UELKAL. Eskimácka usadlosť na brehu Beringovho mora a večerné gurmánske hody z veľryby a mroža. Jedli ste už mroží tuk? Veľmi jednoduchý nocľah v miestnom kultúrnom centre.

Návrat do Anadyru a zároveň najťažšia časť cesty. Chronicky zlé počasie môže vždy skomplikovať cestu do UEALKALU, ale sme nato pripravení. Unavení, ale šťastní prichádzame do hotela.

Odlet domov cez Moskvu. Vlastne sme zároveň obleteli svet. Polárny svet je rovnako úžasný ako zelené džungle. Verím, že mi dáte za pravdu.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku do Anchorage a späť z Anadyru
 • 11 x ubytovanie v 3* hoteli
 • 6 x raňajky
 • prelet Anchorage - Barrow- Anchorage
 • prelet Anchorage – Kodiak - Anchorage
 • prelet Anchorage – Nome
 • prelet Nome Anadyr
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • výlety a program podľa popisu
 • vstupné do pamiatok a atrakcií
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby BUBO
 • jedinečný zážitok
 • kúpanie na ľadovej pláži Čukotského mora

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, ostatnú stravu, vreckové, ESTA do USA, víza

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať v doma na záhrade či pre trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 4 voľné strany.

Pobyt na Čukotke je expedičný.Ubytovanie základného charakteru, presuny a ich dĺžka závisia od aktuálneho stavu ciest a ich zjazdnosti.

Termíny a ceny

Termín Stav Cena  
16.06.2019
29.06.2019
Voľný
9 890 €
Objednať

Odporúčame

Francúzska Guyana , +4 viac
13 dní
5 580 €
USA

USA - západ

16.08. → 30.08.2018 +22 ter.
15 dní
2 880 €


 • 1 / 0