Kult vtáčieho muža

Kult vtáčieho muža Tajomstvá osady Orongo

Prechádzame po kaldere sopky Rano Kau a mierime k pozostatkom kamennej osady Orongo, ktorá je dnes súčasťou UNESCO. Naše BUBO dobrodružstvo po Veľkonočnom ostrove pokračuje. Z jednej strany kaldera sopky, ktorá klesá do bažín sladkovodného močiara vo vnútri krátera, a z druhej strany kaldera padá po 300 metroch vysokých útesoch do oceánu. Toto miesto v minulosti slúžilo aj ako obradné centrum na juhozápadnom cípe ostrova. V súčasnosti tu nájdeme iba malé múzeum, ktoré je spájané so slávnym kultom Vtáčieho muža. Dedina Orongo pozostáva zo súboru 53 nízkych kamenných domov, niektoré sú z oknami, iné bez okien. Dedina bola postupne od 70. až 90. rokoch minulého storočia predmetom výskumu archeológov, ktorí sa snažili nájsť odpovede na jednotlivé otázky, týkajúce sa života na ostrove. Práve z výskumu vyplýva, že tieto kamenné budovy v Orongo neboli obývané, ale boli používané iba na rituálne účely. V múzeu si rozprávame o slávnom kulte Vtáčieho muža (Tangata manu). Z výskumu nie je  celkom isté, či tu kult existoval ešte v čase, keď sa na ostrove stavali sochy Moai, alebo či práve tento kult nahradil pôvodné uctievanie sôch. V minulosti si práve obyvatelia ostrova volili svojho náčelníka formou súťaže, ktorá sa konala každoročne na tomto mieste. Úlohou bolo priniesť vtáčie vajce morskej lastovičky z malého ostrova Motu Nui. Kto sa uchádzal o titul vtáčieho muža, musel plávať na ostrov, vzdialený necelé štyri kilometre od pevniny. Tam nájsť vajce, vrátiť sa späť a na záver vyšplhať 300 metrov vysoké útesy až k osade Orongo. Komu sa to podarilo ako prvému, ten sa stal náčelníkom a získal titul “Vtáči muž roka”. Nový náčelník spolu s jeho rodinou mal následne po celý rok právo kontrolovať a riadiť rozdeľovanie potravín na ostrove. Mnoho informácií sa dnes dozvedáme aj na základe nájdených petroglyfov Vtáčieho muža, ktoré sa zachovali na útesoch v okolí dediny Orongo. Niektorí odborníci sa nazdávajú, že práve kult Vtáčieho muža bol súčasťou úsilia o akúsi kultúrnu obnovu u ostrovanov, ktorí prežili veľký hladomor a ekologickú katastrofu na ostrove. Kult Vtáčieho muža prežíva až dodnes v podobe slávností, ktoré sa tu konajú každoročne.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Amerika  

Južná Amerika, Veľkonočný ostrov, Patagónia, Chile


náročnosť

14 dní

Trvanie

5216 6520€
E

Amerika  

Južná Amerika, Oceánia, Veľkonočný ostrov, Peru, Chile, Bolívia


náročnosť

19 dní

Trvanie

5942 6990€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Veľkonočný ostrov, Francúzska Polynézia, Tahiti, Nový Zéland, Japonsko, India, Chile, Čína


náročnosť

23 dní

Trvanie

14254
Cestovatelia, ktorí navštívili zakázanú Mekku Blog

Blog Cestovatelia, ktorí navštívili zakázanú Mekku

Mekka je úžasná a ak niekde jasne cítite Boha, tak je to tu. Saudská Arábia sa dnes extrémne rýchlo mení, a preto je tento blog pre skutočných…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
KVÍZ: Desať otázok o Jordánsku Blog

Blog KVÍZ: Desať otázok o Jordánsku

Jordánsko je snom mnohých cestovateľov - nájdete tu div sveta Petra, najnižšie miesto sveta Mŕtve more, úžasnú farebnú púšť a po celej krajine…

Viktor Háber 11 min. čítania
Pripomíname si tragédiu v Černobyle Blog

Blog Pripomíname si tragédiu v Černobyle

Pripomíname si 38 rokov od výbuchu v Černobyle. Tragédia, ku ktorej viedla séria chýb, sa stala 26. apríla 1986 presne o 01:23:45 h. Dodnes cítiť…

Viktor Háber 15 min. čítania

Viac informácií o krajine: