Shwedagon, Rangún - tipy

Shwedagon, Rangún - tipy Prehliadka Shwedagonu

Od ležiaceho Budhu sme sa presunuli mestom k najväčšej a najnavštevovanejšej pagode v Rangúne. Pagoda SHWEDAGON už z diaľky púta pozornosť svojou výškou a zlatým jagotom. Tento 100 m vysoký pozlátený monument v tvare zvona obsahuje na sebe údajne viac zlata ako všetky britské banky dohromady. Ja osobne by som za to ruku do ohňa nedal, ale nechcel som sa budhorúhať a tak som tento údaj zobral ako fakt a ďalej som sa nad tým nezamýšľal. Táto zlatá pagoda bola naozaj veľkolepá. Jej pôdorys v tvare osemuholníka sa postupne zužoval do kruhového obvodu. Povrch pagody pokrýva 8.688 zlatých doštičiek a samotný vrchol stupy je vysádzaný 5.448 diamantami a 2.317 rubínmi, safírmi a topásmi. Priamo v strede navrchu je zasadený obrovský smaragd tak, aby zachytával prvé ranné alebo posledné večerné slnečné lúče. Pod vrcholom okolo špice je osadený zlatý 10-metrový veniec, ktorý má na sebe navešaných 1.485 zvoncov, z toho je 1.065 zlatých a 420 strieborných. História shwedagonskej pagody siaha až do 11. storočia a je spojená s baganským kráľom Anawrathom. Pagodu postupne reštaurovali, prerábali, rekonštruovali po zemetraseniach, prikladali k nej ďalšie zlaté doštičky a ona postupe rástla a rástla až do dnešnej nádhernej podoby. Kedykoľvek bola pagoda poškodená, ľudia ju vždy obnovili do podoby, ktorá predčila jej predošlý obraz. Kuriózne poslednú významnú rekonštrukciu pagody po zemetrasení v roku 1970 zorganizovala a realizovala vojenská chunta. V rámci nej dali dole starý veniec z vrcholu a osadili tam moderný a väčší. Pôvodný veniec je umiestnený v menšej postrannej pagode vedľa hlavnej a je možné si ho prezrieť aj dnes. Okolo hlavnej stupy, ktorej dolný obvod meria 433 m, je postavených 64 menších pagôd resp. stúp, ktoré akoby chránili prístup k hlavnej stupe. Okolo je množstvo menších stavieb, plošín, modlitební a medzi tým priestor na prechádzky. Všade okolo sa pohybovalo veľa ľudí, turistov aj domácich, mníchov aj civilov a nechýbali ani ozbrojení vojaci. Skupinka domorodcov s metlami zametala prechádzkové plošiny, aby priestor svätyne bol čistý. Na jednej odpočinkovej plošine sedelo sotva ročné dieťa a okolo neho zobali holuby rozsypané omrvinky. Dieťa sa tešilo prítomnosti holubov a chcelo ich chytiť do ruky. Holuby sa nebáli a pohybovali sa celkom v blízkosti dieťaťa. Dieťa sa smialo a hádzalo okolo seba rukami, bolo šťastné a jeho rodičia s ním ... Zastavili sme sa pri barmskom zvone, ktorý chceli Angličania v období 1824-26 (prvá víťazná britská koloniálna vojna na území Barmy) ukradnúť a odviezť do Kalkaty. Zvon im vypadol z lode pri nakladaní. Domorodci ho nakoniec dokázali zachrániť, vďaka čomu ho môžeme vidieť práve na tomto mieste. Priamo k hlavnej pagode nebol prístup, ale mohli sme vystúpiť na plošinu, k jednej bočnej pagode a dotknúť sa jej pozláteného povrchu. Táto výsada však bola povolená iba mužom. Ženy museli ostať dole pod plošinou... @Vladimír Dudlák


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Mjanmarsko, Laos, Kambodža


náročnosť

14 dní

Trvanie

3980
K

Ázia  

Mjanmarsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

3830
Marco Polo v Mjanmarsku Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Mjanmarsku

Mjanmarsko je jedna z mojich najobľúbenejších krajín. Pritom je krajina bezpečná s dobrými hotelmi a jedlom. No hlavne jej ľudia sú úžasní. Marco…

Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta Bagan

Bagan Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta

Najkrajšia pamiatka sveta! Bagan sa o toto prvenstvo bije s Angkor Watom v Kambodži, Petrou na juhu Jordánska, Machu Picchu v horách Peru, Taj…

Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie Rangún

Rangún Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie

Bývalé hlavné mesto Barmy, únie Mjanmarska milujem. Zažil som tu nádherné chvíle ešte v čase, keď toto šesť- či sedemmiliónové mesto bolo hlavným…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: