Srebrenica - genocída a vojnové zločiny Srbov

Srebrenica - genocída a vojnové zločiny Srbov Ako sa Srbi zapísali do krvavých dejín vojny

Vojna v Bosne sa neskončila tak dávno, aby sme zabudli na zverstvá, ktoré sa v bývalej Juhoslávii kedysi páchali. Najväčším zločinom tejto doby je Srebrenica alebo teda Srebrenický masaker či dokonca, ak chceme použiť slovíčko genocída, pokojne môžeme. Etnické čistky sa stali výsledným produktom vojny v Bosne, a Srebrenica sa do dejín zapísala krvavými písmenami v roku 1995, kedy sa Srbi rozhodli, že sa s Bosniakmi vysporiadajú po svojom. Tu už nešlo o vojnu, len o barbarský a tupý čin jedného národa, ktorý uveril v tom, že je lepší než jeho susedia. Masaker bol zameraný voči Bosniakom, voči bosniackym moslimom a odskákali si to najmä muži a chlapci. Za tento masaker je zodpovedný generál Ratko Mladič so svojimi paramilitárnymi jednotkami, ktoré sa volali Škorpión, a oči si pred tým nezatvorili ani mnohí ruskí či grécki dobrovoľníci. Masakrom prechádzali vojnové udalosti. V roku 1992 sa mu srbská ofenzíva vyhla, a keď sa napokon dostala do vojny, samotné OSN vyhlásilo Srebrenicu ako bezpečnú zónu. Týmto krokom si mnohí bosniacki moslimovia naivne mysleli, že ak sem ujdú, zbavia sa vojnovej stigmy a budú v bezpečí. Holandskí pozorovatelia z UNPROFOR pôsobili v meste, kam prišlo niekoľko desiatok tisíc utečencov pred bojmi. Mladič sa však nezmieril s tým, že by tu žilo toľko moslimov, a tak pred koncom vojny prekonal bosniacku armádu a Srebrenicu obsadil. Holanďania sa len prizerali, snažili sa ešte vyjednávať, ale napokon sa bez akéhokoľvek zásahu prizerali tomu, ako Mladičove jednotky oddeľujú mužov a chlapcov, a ženy s deťmi nechali nastúpiť do autobusov. Srbom už nič nebránilo v ceste, aby tupo povraždili moslimských utečencov, a začalo sa plánované vraždenie civilistov, ktorých zajali. O život tu v krátkom slede prišlo cca 8372 Bosniakov, a tak sa o tomto vraždení hovorí ako o jednom z najväčších masakrov od druhej svetovej vojny. Mnohí sa dodnes ani nenašli. Nikto okrem vrahov nevie, čo sa s nimi stalo, no do histórie vošla Srebrenica tými najkrvavejšími písmenami. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu obvinil Mladiča zo zločinov genocídy a dnes sedí na doživotie. Ktovie ako by dopadol, ak by ho dali súdiť tým, čo Srebrenicu prežili. Dnes nájdete v Srebrenici okázalý monument týchto masakrov a Bosniaci na to nezabudli. Každoročne si pripomínajú túto udalosť ako najšpinavšiu epizódu svojich vlastných dejín.  


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
Perly juhočínskych provincií Blog

Blog Perly juhočínskych provincií

Obrovitánska krajina, akou je Čína, sa nedá obsiahnuť počas jednej cesty. A zrejme ani počas jedného života. Peking, Šanghaj či Si´an pozná takmer…

Tomáš Kubuš 12 min. čítania
Cestovatelia, ktorí navštívili zakázanú Mekku Blog

Blog Cestovatelia, ktorí navštívili zakázanú Mekku

Mekka je úžasná a ak niekde jasne cítite Boha, tak je to tu. Saudská Arábia sa dnes extrémne rýchlo mení, a preto je tento blog pre skutočných…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
KVÍZ: Desať otázok o Jordánsku Blog

Blog KVÍZ: Desať otázok o Jordánsku

Jordánsko je snom mnohých cestovateľov - nájdete tu div sveta Petra, najnižšie miesto sveta Mŕtve more, úžasnú farebnú púšť a po celej krajine…

Viktor Háber 11 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: