Zlatá cesta Japonskom

Japonsko

Japonská spoločnosť je vo všetkom iná ako naša. Nad mnohými vecami sa nám v Japonsku bude rozum zastavovať. Sebavedomý a tvrdo pracujúci národ s jedinečnou izolovanou kultúrou. Miesta, kde sa stretávajú ultra moderné veci s tisícročnými tradíciami a fungujú. Zoznámime sa s japonskou presnosťou, citom pre detail a zmyslom pre vkus. Poradíme Vám špičkové reštaurácie, kde sa stiera hranica medzi jedlom a umením. Zlatá cesta Japonskom je výborný výber

Tomáš Hušek Tomáš Hušek Tomáš Hušek
Spokojnosť zákazníkov
od 3 083 €

Japonsko

12 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Jednotka na Slovensku
 • Fascinujúca zmes tradičnej kultúry a najmodernejšej súčasnosti
 • Tokio, Hirošima, majestátna Fudži, magická Rjóandži, Mijadžima, Osaka
 • Gejše, bojové umenia, najčerstvejšie suši, saké, čajová ceremónia
Zobraziť mapu

Odlet z Európy a prelet do TOKIA.

Prílet do TOKIA a prvé zoznámenie sa s najväčším mestom na svete - aj s predmestiami tu žije 33- miliónov obyvateľov. Ubytovanie v kvalitnom hoteli. Stihneme dnes nezabudnuteľný výhľad na mesto? (Ak budeme mať šťastie, po prvýkrát uvidíme bájnu Fudži). Takto ste si predstavovali Japonsko? Tokio bude na tomto zájazde hlavne modernou vsuvkou, ale naše prechádzky pretkáme aj návštevami historických zákutí.

Raňajky a ideme na to! Prehliadka Tokia, dnes budeme ako Japonci a využijeme geniálnu sieť tokijského metra. Zažijeme tak toho oveľa viac. Tsukiji, najväčší rybí trh na svete, kde nájdete vyslovene neskutočné živočíchy. Dáme si na desiatu to najčerstvejšie sushi? Ginza, nazývaná aj Champs-Elysees Tokia. Tu jazdili prvé japonské autá, tu sa prvýkrát tancoval vtedy moderný charleston, sem sa chodila promenádovať japonská fašistická mládež. Dnes je Ginza obchodnou a neskutočne luxusnou štvrťou hlavného mesta. Prechod cez Dúhový most, Ódaiba - kedysi súčasť obranného opevnenia Tokia, dnes oddychové miesto obyvateľov mesta a IT centrum celej krajiny. Individuálne nákupy v elektrickom meste Akihabara, kde nájdete elektroniku, o ktorej ste ani netušili, že sa dá vymyslieť. Shibuya s najväčšou križovatkou sveta a fotografia s Hachikó. Stihneme počas tokijských dní aj niečo navyše? Bláznivé Harajuku, či tradičnú Asakusa štvrť s krásnym budhistickým chrámom?

Raňajky. Prenajatým klimatizovaným autobusom do KAMAKURY, bývalého hlavného mesta Japonska, kde sa začala písať história šógunov a bojovných samurajov. Hačimangú, naša prvá šintoistická svätyňa, so všetkým, čo k nej patrí. Veštenie budúcnosti tak, ako to robia Japonci až doteraz. Národný park HAKONE so svojou prekrásnou prírodnou scenériou. Uvidíme ešte raz Fudži? Návšteva vulkanického údolia ÓWAKUDANI, známeho svojimi horúcimi prameňmi. Dáte si vajíčko uvarené v sopečnej vode? Podľa legendy Vám každé takéto vajíčko predĺži život o 7 rokov. Prechod cez Kawasaki a Jokohamu, prvý dotyk so šírym oceánom a pozorovanie šantiacich surfistov. V prípade nemožnosti navštíviť pre zvýšenú seizmickú aktivitu údolia Ówakudani, zmeníme trasu a snažíme sa dostať do inej časti NP Hakone, do oblasti Piatich jazier, čo najbližšie pod horu Fudži.

Celodenný výlet do NIKKÓ. Japonci hovoria: „Nehovor o kráse, kým si nevidel Nikkó!“ Pochopíte prečo. Pozrieme si celý komplex chrámových budov, zasadený v nádhernom prostredí národného parku. Tóšógú – svätyňa a zároveň mauzóleum zakladateľa dynastie Tokugawa zo 17. storočia, ktorej krása svedčí o bohatstve a moci šógunov. Brána slnečného jasu Jómeimon – národný poklad – hýriaca farbami a stovkami jemných drevorezieb. Svetoznámy reliéf opíc (nepočujem, nehovorím, nevidím). Stajňa s posvätným bielym koňom. Revúci drak na strope budhistického chrámu. Mohutné cédrové aleje. Cesta serpentínami do hôr k najvyššiemu vodopádu na našej ceste Japonskom - Kegon (97 m), výťahom dole k vodopádu, fotografie. Náročný, ale nádherný deň. Návrat do hotela.

Zážitok z presunu šinkansenom na teplý juh až do HIROŠIMY, kde si pripomenieme najväčšiu tragédiu 20. storočia. Návšteva Parku mieru s množstvom papierových žeriavov, ktoré sem zasielajú ľudia z celého sveta. Múzeum a Atómový dom. Nákupná avenue Hondóri a asi najlepšie okonomiyaki v Japonsku. Je Hirošima smutným miestom? Budete veľmi milo prekvapení.

Výlet na nádherný ostrov MIJADŽIMA. Svätyňa ICUKUŠIMA a jej slávna červená plávajúca brána torii, ktorá pri prílive zdanlivo pláva po hladine. Svätyňu dala v roku 593 postaviť cisárovná Suiko a je tiež pod ochranou UNESCO. Ide o najfotografovanejší objekt Japonska, ktorý však pre svoju nedostupnosť vidí málo zahraničných turistov. Na obed ochutnáme špecialitu ostrova – ustrice, alebo úhora. Túlanie sa po ostrove a jeho budhistických chrámoch. Ak ste romantická duša, tu si určite poviete „takto som si predstavoval Japonsko“. Dávajte si pozor na milé srnky, chutí im papier, vrátane pasu vo vašom pootvorenom ruksaku. Večer si môžete vyskúšať onsen-mániu v tradičných japonských kúpeľoch.

Presun šinkansenom do najkrajšieho mesta krajiny. KJÓTO, sídlo cisára od roku 794 do 1868, je kultúrnym a náboženským centrom krajiny. V tomto meste s viac ako 1 700 chrámami a svätyňami by sa dal stráviť mesiac. Návšteva Zlatého pavilónu, Kinkakudži, ktorý je najznámejšou pamiatkou celého Japonska. Slávna zenová záhrada v chráme Rjóandži z 15. storočia, v ktorej nenájdete ani jednu rastlinu, ani jeden kvet. Budete nadšený, keď pochopíte symboliku japonskej záhradnej architektúry. Podvečer ubytovanie v hoteli a večer prvá prechádzka štvrťami tajomných gejší. Uvidíme ich tento večer?

Prehliadka Kjóta po vlastných. Určite si nenecháme ujsť úžasný Kiyomizudera na úpätí hory. Prechádzame uličkami starého Kjóta, cítite atmosféru z filmu Gejša? Podmanivý Kodaiji postavený pre jedného z najväčších japonských hrdinov Toyotomiho Hideyoshiho. Svätyňa Jasaka a park, kam chodia Japonci jeden deň v roku pozorovať kvitnúce sakury (japonská čerešňa). Brána budhistického chrámu Čionęin – najväčšia v Japonsku. Svätyňa Heian, dokonalá replika prvého cisárskeho paláca v Kjóte z roku 794.

Raňajky. Navyše: Výlet do NARY so slovenským sprievodcom. Nara, bývalé hlavné mesto Japonska, s množstvom zaujímavých chrámov a svätýň, roztrúsených po okolí. Chrám Tódaidži z 8. storočia – najväčšia drevená stavba na svete. Šestnásťmetrová socha sediaceho bronzového Budhu. Pôsobivá svätyňa Kasuga, známa svojimi 3 000 kamennými a bronzovými lampášmi. Spoločnosť nám bude robiť vyše 1 200 krotkých srniek. Príchod do Osaky.

Naša cesta Japonskom pokračuje. Smerujeme do Osaky, obchodného centra, kde sa ľudia na ulici zdravia: „Koľko si dnes zarobil?“ Neóny, reklamy, herne pačinko, nádherne vystavané mesto s uvoľnenou atmosférou. Návšteva Osackého hradu, najväčšieho v Japonsku. Transfer na hypermoderné letisko Kansai, postavené na umelom ostrove, ktoré je pýchou Japonska, odlet domov.

Prílet do Európy.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku do Tokia a späť z Osaky
 • 9 x komplet ubytovanie v 3* hoteloch vyššej strednej triedy v  izbách pre dve osoby
 • kvalitné raňajky formou švédskych stolov
 • dopravu po Japonsku šinkansenmi, rýchlovlakmi, vlakmi, prenajatými autobusmi
 • trajekt na ostrov Mijadžima
 • vstupy podľa programu
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby  BUBO

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, dopravu metrom, vreckové, cestovné poistenie.

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO však odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné strany.

Letenka: Našim preferovaným dopravcom boli Austrian airlines, ktorý však, žiaľ, zrušili priamu linku Viedeň-Tokyo, takže aktuálne lietame túto destináciu s Emirates (najväčší slovenský predajca Emirates) a KLM/Air France a v prípade nedostatku voľných miest používame Turkish Airlines či  Lufthansu. Presné informácie o lete a letových časoch dostanete v informačnom liste pred zájazdom.

Počas zájazdu používame väčšinou nasledovné hotely:

Tokyo: Apa Nihonbachi 4 noci

Hiroshima: Sunroute 2 noci

Kyoto: Ibis Styles 2 noci

Osaka: Lutheran 2 noci

Zmena hotelov vyhradená. 

Termíny a ceny

Termín Cena  
21.02.2018
04.03.2018
3 280 €
Objednať
07.03.2018
18.03.2018
3 177 € 3 380 €
Objednať
22.03.2018
02.04.2018
3 553 € 3 780 €
Objednať
16.04.2018
27.04.2018
3 271 € 3 480 €
Objednať
27.04.2018
08.05.2018
3 271 € 3 480 €
Objednať
08.05.2018
19.05.2018
3 271 € 3 480 €
Objednať
13.07.2018
24.07.2018
3 365 € 3 580 €
Objednať
02.08.2018
13.08.2018
3 365 € 3 580 €
Objednať
15.08.2018
26.08.2018
3 365 € 3 580 €
Objednať
23.10.2018
03.11.2018
3 177 € 3 380 €
Objednať
05.11.2018
16.11.2018
3 083 € 3 280 €
Objednať

Odporúčame

Novoročná akcia

Sri Lanka
11 dní
1 780 € 1 673 €

Novoročná akcia

Kuba

Kuba - All inclusive

09.03. → 20.03.2018 +28 ter.
12 dní
2 180 € 2 049 €

 

 
Dobrý deň,

31.10. som sa spolu so synmi vrátila z úžasnej dovolenky Japonsko - zlatá cesta. Úžasnou ju okrem iného dotvorila aj Maca Fitková svojim profesionálnym prístupom, príjemnou povahou, akčnosťou a ústretovosťou. Neviem ako by som ešte mohla vyjadriť moju absolútnu spokojnosť s jej ,,službami", takže len v skratke: JE ÚŽASNÁ, proste BOŽSKÁ. Do budúcna budem určite vyhľadávať zájazdy, ktoré ona sprevádza.
Touto cestou posielam moje veľké poďakovanie aj ďalším fantastickým sprievodcom ako sú Martin Karniš, Katrinka Abou - tej spolu so synom posielame aj pusinky, Peťa Kováčová a Jirko Jobánek.

Ešte raz Vám všetkým ďakujem, Martina Čiefová so synmi

 

 
Dobrý deň,

31.10. som sa spolu so synmi vrátila z úžasnej dovolenky Japonsko - zlatá cesta. Úžasnou ju okrem iného dotvorila aj Maca Fitková svojim profesionálnym prístupom, príjemnou povahou, akčnosťou a ústretovosťou. Neviem ako by som ešte mohla vyjadriť moju absolútnu spokojnosť s jej ,,službami", takže len v skratke: JE ÚŽASNÁ, proste BOŽSKÁ. Do budúcna budem určite vyhľadávať zájazdy, ktoré ona sprevádza.
Touto cestou posielam moje veľké poďakovanie aj ďalším fantastickým sprievodcom ako sú Martin Karniš, Katrinka Abou - tej spolu so synom posielame aj pusinky, Peťa Kováčová a Jirko Jobánek.

Ešte raz Vám všetkým ďakujem, Martina Čiefová so synmi

 

 
S ohodnotením augustového zájazdu skrz Japonskom som mienila zopár dní počkať. Počkať kým sa myšlienky utriedia, dojmy vstrebú a následne pri šálke zeleného čaju (či pre veselšie pero saké) spísať konštruktívne a sofistikované hodnotenie absolvovaného zájazdu. Z Tokia sme prileteli už pred týždňom a tejto nádeje sa definitívne zriekam, cesta Japonskom bude asi vždy príjemne chaotickou zmesou skvelých zážitkov a pozitívnych obrazov, z ktorých obtiažne vybrať jeden jediný. Bolo úžasne osviežujúce presvedčiť sa, že sa aj v dobe, kedy už takmer nič nie je tajomné a nepoznané sa možno cítiť ako dieťa, pre ktoré je všetko úplne nové a fascinujúce. Obdiv patrí perfektnému sprievodcovi Martinovi Navrátilovi, vďaka ktorému sme neboli až tak stratení v preklade:) Objavovanie na vlastnú päsť má svoje neodškriepiteľné čaro, no pokiaľ sprievodca dokáže priblížiť danú krajinu a zároveň navodiť príjemný pocit domova, tak je to dokonalé. Martin to zvládol bez chybičky. Zájazd vrelo odporúčam! Menej príjemná je následná opätovná adaptácia na slovenskú mentalitu a najmä bratislavskú MHD:)

Romana J.

 

 
S ohodnotením augustového zájazdu skrz Japonskom som mienila zopár dní počkať. Počkať kým sa myšlienky utriedia, dojmy vstrebú a následne pri šálke zeleného čaju (či pre veselšie pero saké) spísať konštruktívne a sofistikované hodnotenie absolvovaného zájazdu. Z Tokia sme prileteli už pred týždňom a tejto nádeje sa definitívne zriekam, cesta Japonskom bude asi vždy príjemne chaotickou zmesou skvelých zážitkov a pozitívnych obrazov, z ktorých obtiažne vybrať jeden jediný. Bolo úžasne osviežujúce presvedčiť sa, že sa aj v dobe, kedy už takmer nič nie je tajomné a nepoznané sa možno cítiť ako dieťa, pre ktoré je všetko úplne nové a fascinujúce. Obdiv patrí perfektnému sprievodcovi Martinovi Navrátilovi, vďaka ktorému sme neboli až tak stratení v preklade:) Objavovanie na vlastnú päsť má svoje neodškriepiteľné čaro, no pokiaľ sprievodca dokáže priblížiť danú krajinu a zároveň navodiť príjemný pocit domova, tak je to dokonalé. Martin to zvládol bez chybičky. Zájazd vrelo odporúčam! Menej príjemná je následná opätovná adaptácia na slovenskú mentalitu a najmä bratislavskú MHD:)

Romana J.

J Jana Onufrakova

 
Milí Bubáci a ostatní nadšenci cestovania ohayo :-)!

S Bubom som podnikla zájazd Japonsko – zlatá cesta v apríli 2014. Japonsko pre mňa predstavovalo už dlhší čas dreamcountry. Netušiac, že si tento môj cestovateľský sen tak skoro splním, som aspoň študovala o Japonsku a Japoncoch všetko možné aj nemožné :-). Od historických reálií cez kultúrno-sociologické štúdie, až po články z novín, blogy cestovateľov atď. Nehovoriac, že aj mojím najobľúbenejším autorom beletrie je už dlhý čas Japonec Haruki Murakami :-)! A videla som aj „must-see“ filmy (Lost in Translation, Pamäti gejše a iné). Očakávania som teda mala neskutočné a o to viac som sa aj bála, či sa naplnia :-). Bez prikrášlení hovorím, že cesta stála za to (za všetko) a došla som nadšená omnoho-viac, než som si myslela :-).

Po iných cestách v Ázii a Južnej Amerike musím povedať, že ako ma fascinuje Ázia svojou inakosťou (Južná Amerika je parádna, ale predsalen európskejšia), Japonsko sa vymyká ešte aj celej Ázii. Nedá sa porovnať v podstate s ničím, je totálne exotické. Tradičné, aj hypermoderné, noblesné, vkusné, chutné aj voňavé, inšpiratívne! Od mrakodrapov a futuristických stavieb (napr. v Tokiu, Hirošime, Osake), nákupných ulíc s top butikmi (napr. na Ginze), obchodno-zábavných štvrtí s obrovskými reklamnými projekciami (Tokio, Osaka), cez prekrásnu prírodu vrátane národných parkov (Hakone s Kegon Falls, vulkanické údolie Ówakudani) a voľne sa pohybujúcich srniek (Nara, ostrov Mijadžima), až po množstvo (skutočne množstvo) budhistických chrámov, šintoistických stavieb, dokonca aj hrady (napr. v Osake) ... a ešte k tomu zenové záhrady a farebné kvitnúce sakury :-).

Japonsko je jedna z najcivilizovanejších krajín sveta, krajina s najlepšími službami na svete, veľmi bezpečná, má čo cestovateľovi ponúknuť a dovolím si tvrdiť, že prekvapí aj skutočne scestovaných, vyšantených cestovateľov, ktorí si možno myslia, že ich už nič neprekvapí :-)! Pochopiť Japoncov a Japonsko je však komplikované a o to sa pri cestovaní samozrejme ani netreba vehementne snažiť. Ak by ale niekto chcel, mne osobne sa k Japonsku podarilo mentálne a dušou ako-tak priblížiť asi najviac vďaka knihe „Japonsko za zrcadlem“ od p. Alana Macfarlena (prof. z Cambridge). Nie komplikovaným štýlom písaná, za to poučná kniha - fajn sonda do toho, prečo sa Japonsko vymyká zbytku sveta, čo ho asi (naozaj len ASI – nakoľko "nejaponec" nemá šancu v celosti pochopiť japonský svet) robí jedinečným, tak okato odlišným a láka ako magnet cestovateľov z celého sveta (čo je ale super, ešte stále nie veľa cestovateľov, a teda sa nemusíte báť más turistov)!

Videli sme toho neúrekom, mňa nadchlo úplne všetko, od moderného a pritom ultračistučkého Tokia, cez Nikkó („Nehovor o kráse, kým si nevidel Nikkó), starobylú Naru, nádherný ostrov Mijadžima, Kamakuru, Osaku, Hirošimu atď., až po moju srdcovku – Kjóto a jeho preslávenú historickú štvrť Gion z čias šogúnov (Tam, kde gejše dávajú dobrú noc), s drobnými uličkami, lampášikmi a čajovňami. Len v samotnom Kjóte je neuveriteľných cca 1600 budhistických chrámov a 400 šintoistických svätýň.
Čo k tomu ešte dodať :-)? Že tú krásu môžete na mieste ešte zapíjať extra kvalitným zeleným čajom, vychladeným pivkom Kirin, saké (Nekdo to má rád horké a nekdo chlazené :-) alebo whisky yamazaki, zajedať sushi alebo stovkami čerstvo pripravených delikátnych jedál, z ktorých si nebudete vedieť vybrať. A aby toho náhodou nebolo „málo“, dostali sme aj prídavky „made by Bubo“ resp. „made by profi delegát Maťo Navrátil“ v podobe napr. baseballového zápasu, tréningu kendo, relaxačných teplých kúpeľov (onsen-mánia) a jednej jazdy fantastickým šinkanzenom navyše :-)!

V Japonsku ma očarilo ešte napríklad aj to, ako všetko „klape“ (precíznosť na najvyššom stupni vo všetkých službách od dopravy cez ubytovanie, stravovanie, všetko – musím povedať, že po návrate na Slovensko som bola celkom dlho rozčarovaná z toho, ako to tu funguje/nefunguje, resp. ako sa k zákazníkom správajú naši poskytovatelia služieb a nielen k zákazníkom, ale všeobecne ľudia k ľudom). Ďalej ma očarilo, ako je v Japonsku všetko čisté a voňavé (ešte aj v obrovskom Tokiu by som si v pohode sadla na chodník, tak čistulinké bolo a aj vzduch bol svieži, tichomorský) a napokon, dychvyrážajúca úctivosť a slušnosť ľudí (toto som naozaj nikde inde nezažila, ale Japonsko je tým vlastne aj notoricky známe) ... proste, cítila som ako na inej planéte, ale veľmi veľmi príjemnej planéte :-)!.
Pre cestovateľa je čerešničkou na torte asi aj to, že Japonsko je plné paradoxov. Ako sa hovorí, keď príde Európan do Japonska, doslova nerozumie tomu, čo vidí :-) a niečo sa mu zdá aj naopak. Na taxíky sa nemáva naším gestom (to predstavuje výzvu do boja), v reštaurácii sa Vám uklonia a poďakujú ešte predtým, než si vôbec niečo objednáte, šofér busu sa Vám ospravedlní aj v prípade, že Vás do cieľa dopraví skôr (opačný scenár, a síce, že by čokoľvek pojazdné od busu, vlaku, metra po šinkanzen meškalo, neprichádza v Japonsku do úvahy!), okná sa neotvárajú dovnútra, ale zasúvajú sa do seba, knihy sa čítajú odzadu, raňajky sa začínajú polievkou miso a ryžou, toalety sa splachujú spôsobom, ktorý si treba naštudovať a majú vyhrievané sedadlá, sprchu, vône, niektoré aj hudbu, farba smútku je biela (nie čierna), pri zoznámení nie je slušné podať Japoncovi ruku a už vôbec nie ho vybozkať na líca :-), použiť slovo „nie“ je v podstate nemysliteľné (od turistu sa však jemne toleruje), ale ak sa napríklad nesprávnym spôsobom spýtate ultra-zdvorilého Japonca na cestu (položíte otázku „idem správne týmto smerom?“), nečakajte, že on Vám v prípade, ak aj správne nejdete, odpovie inak než „áno“ (nieže by Vám chcel uškodiť, on len chudák nechce / nevie / nemôže povedať striktné „nie“).

Ako obvykle, aj teraz musím pochváliť Bubo :-)! Ak poviem, že všetko bolo japonsky perfektné, tak to snáď hovorí za všetko! Klasicky a tradične, všetko na jednotku :-) a som veľmi rada, že som túto cestu (keďže som išla naozaj s obrovskými očakávaniami a nadupaná vedomosťami :-) absolvovala práve s Bubom! A keďže, okrem osobného (pozitívneho) naladenia cestovateľa a úrovne organizácie cestovnej kancelárie (v prípade Buba skvelej úrovne), závisí celkový dojem z cesty aj od samotného delegáta, chcem týmto vyjadriť hlboký obdiv a poklonu Maťovi Navrátilovi – zlatý, príjemný chalan, parťák, cestovateľ srdcom aj dušou a chodiaca encyklopédia :-) (vyštudovaný historik)! Arigato gozaimas za všetko vrátane záchrany, keď som sa zamotala v Kamakure a nechtiac rozohrala akciu „Lost in Translation in Kamakura“ :-).

PS: Ak chcete dostať „injekciu“ v podobe doposiaľ nepoznaného, takého, čo ste ešte nevideli a nezažili a to celé mať zabalené štýlovou mašličkou, potom naozaj vrelo odporúčam práve Japonsko :-).

Janka Onufráková

J Jana Onufrakova

 
Milí Bubáci a ostatní nadšenci cestovania ohayo :-)!

S Bubom som podnikla zájazd Japonsko – zlatá cesta v apríli 2014. Japonsko pre mňa predstavovalo už dlhší čas dreamcountry. Netušiac, že si tento môj cestovateľský sen tak skoro splním, som aspoň študovala o Japonsku a Japoncoch všetko možné aj nemožné :-). Od historických reálií cez kultúrno-sociologické štúdie, až po články z novín, blogy cestovateľov atď. Nehovoriac, že aj mojím najobľúbenejším autorom beletrie je už dlhý čas Japonec Haruki Murakami :-)! A videla som aj „must-see“ filmy (Lost in Translation, Pamäti gejše a iné). Očakávania som teda mala neskutočné a o to viac som sa aj bála, či sa naplnia :-). Bez prikrášlení hovorím, že cesta stála za to (za všetko) a došla som nadšená omnoho-viac, než som si myslela :-).

Po iných cestách v Ázii a Južnej Amerike musím povedať, že ako ma fascinuje Ázia svojou inakosťou (Južná Amerika je parádna, ale predsalen európskejšia), Japonsko sa vymyká ešte aj celej Ázii. Nedá sa porovnať v podstate s ničím, je totálne exotické. Tradičné, aj hypermoderné, noblesné, vkusné, chutné aj voňavé, inšpiratívne! Od mrakodrapov a futuristických stavieb (napr. v Tokiu, Hirošime, Osake), nákupných ulíc s top butikmi (napr. na Ginze), obchodno-zábavných štvrtí s obrovskými reklamnými projekciami (Tokio, Osaka), cez prekrásnu prírodu vrátane národných parkov (Hakone s Kegon Falls, vulkanické údolie Ówakudani) a voľne sa pohybujúcich srniek (Nara, ostrov Mijadžima), až po množstvo (skutočne množstvo) budhistických chrámov, šintoistických stavieb, dokonca aj hrady (napr. v Osake) ... a ešte k tomu zenové záhrady a farebné kvitnúce sakury :-).

Japonsko je jedna z najcivilizovanejších krajín sveta, krajina s najlepšími službami na svete, veľmi bezpečná, má čo cestovateľovi ponúknuť a dovolím si tvrdiť, že prekvapí aj skutočne scestovaných, vyšantených cestovateľov, ktorí si možno myslia, že ich už nič neprekvapí :-)! Pochopiť Japoncov a Japonsko je však komplikované a o to sa pri cestovaní samozrejme ani netreba vehementne snažiť. Ak by ale niekto chcel, mne osobne sa k Japonsku podarilo mentálne a dušou ako-tak priblížiť asi najviac vďaka knihe „Japonsko za zrcadlem“ od p. Alana Macfarlena (prof. z Cambridge). Nie komplikovaným štýlom písaná, za to poučná kniha - fajn sonda do toho, prečo sa Japonsko vymyká zbytku sveta, čo ho asi (naozaj len ASI – nakoľko "nejaponec" nemá šancu v celosti pochopiť japonský svet) robí jedinečným, tak okato odlišným a láka ako magnet cestovateľov z celého sveta (čo je ale super, ešte stále nie veľa cestovateľov, a teda sa nemusíte báť más turistov)!

Videli sme toho neúrekom, mňa nadchlo úplne všetko, od moderného a pritom ultračistučkého Tokia, cez Nikkó („Nehovor o kráse, kým si nevidel Nikkó), starobylú Naru, nádherný ostrov Mijadžima, Kamakuru, Osaku, Hirošimu atď., až po moju srdcovku – Kjóto a jeho preslávenú historickú štvrť Gion z čias šogúnov (Tam, kde gejše dávajú dobrú noc), s drobnými uličkami, lampášikmi a čajovňami. Len v samotnom Kjóte je neuveriteľných cca 1600 budhistických chrámov a 400 šintoistických svätýň.
Čo k tomu ešte dodať :-)? Že tú krásu môžete na mieste ešte zapíjať extra kvalitným zeleným čajom, vychladeným pivkom Kirin, saké (Nekdo to má rád horké a nekdo chlazené :-) alebo whisky yamazaki, zajedať sushi alebo stovkami čerstvo pripravených delikátnych jedál, z ktorých si nebudete vedieť vybrať. A aby toho náhodou nebolo „málo“, dostali sme aj prídavky „made by Bubo“ resp. „made by profi delegát Maťo Navrátil“ v podobe napr. baseballového zápasu, tréningu kendo, relaxačných teplých kúpeľov (onsen-mánia) a jednej jazdy fantastickým šinkanzenom navyše :-)!

V Japonsku ma očarilo ešte napríklad aj to, ako všetko „klape“ (precíznosť na najvyššom stupni vo všetkých službách od dopravy cez ubytovanie, stravovanie, všetko – musím povedať, že po návrate na Slovensko som bola celkom dlho rozčarovaná z toho, ako to tu funguje/nefunguje, resp. ako sa k zákazníkom správajú naši poskytovatelia služieb a nielen k zákazníkom, ale všeobecne ľudia k ľudom). Ďalej ma očarilo, ako je v Japonsku všetko čisté a voňavé (ešte aj v obrovskom Tokiu by som si v pohode sadla na chodník, tak čistulinké bolo a aj vzduch bol svieži, tichomorský) a napokon, dychvyrážajúca úctivosť a slušnosť ľudí (toto som naozaj nikde inde nezažila, ale Japonsko je tým vlastne aj notoricky známe) ... proste, cítila som ako na inej planéte, ale veľmi veľmi príjemnej planéte :-)!.
Pre cestovateľa je čerešničkou na torte asi aj to, že Japonsko je plné paradoxov. Ako sa hovorí, keď príde Európan do Japonska, doslova nerozumie tomu, čo vidí :-) a niečo sa mu zdá aj naopak. Na taxíky sa nemáva naším gestom (to predstavuje výzvu do boja), v reštaurácii sa Vám uklonia a poďakujú ešte predtým, než si vôbec niečo objednáte, šofér busu sa Vám ospravedlní aj v prípade, že Vás do cieľa dopraví skôr (opačný scenár, a síce, že by čokoľvek pojazdné od busu, vlaku, metra po šinkanzen meškalo, neprichádza v Japonsku do úvahy!), okná sa neotvárajú dovnútra, ale zasúvajú sa do seba, knihy sa čítajú odzadu, raňajky sa začínajú polievkou miso a ryžou, toalety sa splachujú spôsobom, ktorý si treba naštudovať a majú vyhrievané sedadlá, sprchu, vône, niektoré aj hudbu, farba smútku je biela (nie čierna), pri zoznámení nie je slušné podať Japoncovi ruku a už vôbec nie ho vybozkať na líca :-), použiť slovo „nie“ je v podstate nemysliteľné (od turistu sa však jemne toleruje), ale ak sa napríklad nesprávnym spôsobom spýtate ultra-zdvorilého Japonca na cestu (položíte otázku „idem správne týmto smerom?“), nečakajte, že on Vám v prípade, ak aj správne nejdete, odpovie inak než „áno“ (nieže by Vám chcel uškodiť, on len chudák nechce / nevie / nemôže povedať striktné „nie“).

Ako obvykle, aj teraz musím pochváliť Bubo :-)! Ak poviem, že všetko bolo japonsky perfektné, tak to snáď hovorí za všetko! Klasicky a tradične, všetko na jednotku :-) a som veľmi rada, že som túto cestu (keďže som išla naozaj s obrovskými očakávaniami a nadupaná vedomosťami :-) absolvovala práve s Bubom! A keďže, okrem osobného (pozitívneho) naladenia cestovateľa a úrovne organizácie cestovnej kancelárie (v prípade Buba skvelej úrovne), závisí celkový dojem z cesty aj od samotného delegáta, chcem týmto vyjadriť hlboký obdiv a poklonu Maťovi Navrátilovi – zlatý, príjemný chalan, parťák, cestovateľ srdcom aj dušou a chodiaca encyklopédia :-) (vyštudovaný historik)! Arigato gozaimas za všetko vrátane záchrany, keď som sa zamotala v Kamakure a nechtiac rozohrala akciu „Lost in Translation in Kamakura“ :-).

PS: Ak chcete dostať „injekciu“ v podobe doposiaľ nepoznaného, takého, čo ste ešte nevideli a nezažili a to celé mať zabalené štýlovou mašličkou, potom naozaj vrelo odporúčam práve Japonsko :-).

Janka Onufráková

B Branislav Hanzel

 
tento zájazd je úžasný a takmer 2 týždne po návrate si uvedomujem, ako je Japonsko a jeho fungovanie návykové. A toto je asi jediná negatívna vec na tomto tripe - zistíte, že veci, ktoré by mali u nás fungovať úplne prirodzene Vám chýbajú a vraciate sa do európskej reality (teda skôr do tej slovenskej). Vyjadrujem veľké poďakovanie a obdiv Martinovi za parádne 2 týždne, úžasné zážitky a možnosť spoznať túto fantastickú krajinu.
Braňo Hanzel

B Branislav Hanzel

 
tento zájazd je úžasný a takmer 2 týždne po návrate si uvedomujem, ako je Japonsko a jeho fungovanie návykové. A toto je asi jediná negatívna vec na tomto tripe - zistíte, že veci, ktoré by mali u nás fungovať úplne prirodzene Vám chýbajú a vraciate sa do európskej reality (teda skôr do tej slovenskej). Vyjadrujem veľké poďakovanie a obdiv Martinovi za parádne 2 týždne, úžasné zážitky a možnosť spoznať túto fantastickú krajinu.
Braňo Hanzel

 

 
Japonci sú dokonalí. Musia byť, lebo nevedia improvizovať. Byť dokonalý je najjednoduchšie tvrdia Japonci (a sú zo svojej dokonalosti tak trochu nervózni). Vyhrievaná doska na WC, opatrená vodnými tryskami, neudivuje; udivuje ma, že v Tokiu nie sú odpadové koše. Nemusia byť, lebo nikde nie je odhodený ani papierik, nieto ešte PET fľaša alebo plechovka od piva.
Dopravná infraštruktúra je dokonalá. Na autostrádach nie je jediný výmoľ, a to nehovorím o shinkanzene, ktorý chodí presne nie na minúty, ale na sekundy. Len ešte neviem, kam uniká pri 300 km rýchlosti vzduch, keď vlak ide do tunela, a tých je na trati Tokio - Hirošima neúrekom.
Zvláštny zážitkom bola pre mňa sprievodkyňa, ktorá kedysi bola gejšou.
Veľmi milá, so zmyslom pre humor a schopnosťou poučiť a zabaviť publikum.
V Hirošime sme zasa mali sprievodkyňu, ktorej mama bola len 2,5 km od centra atómového výbuchu a zomrela, keď mala 95 rokov. Skrátka informácie z prvej ruky.
Prekvapilo ma tiež, ako málo zahraničných turistov v Japonsku bolo. Mať obavy z odstavenej jadrovej elektrárne vzdialenej 200 km od Tokia sa mi zdá smiešne. Ak sa rádioaktívne splodiny dostanú do atmosféry, môžu s dažďom spadnúť kdekoľvek (ale na šťastie fúkalo na more). A do Fukušimy vám nikto ísť nedovolí. Som profesorom na STU, mám priateľov, ktorí do tejto problematiky vidia, a napokon aj ja som sa, aj keď len okrajovo, zaoberal novým spôsobom spracovania vyhoretého jadrového paliva. Neísť do Japonska kvôli Fukušime nie je veľmi racionálne rozhodnutie. Na celej záležitosti je snáď len zaujímavé pozorovať, ako sa ľudia iracionálne rozhodujú na základe nekvalifikovaných novinárskych poloprávd. A to platí nielen pre Fukušimu.

Paľo Fellner, starší

 

 
23.6.2011 som sa vratila zo zajazdu Japonsko – zlata cesta. Japonsko je uplne neuveritelna, krasna, fascinujuca krajina, v ktorej sa absolutne nie je coho obavat. Zivot tam funguje uplne normalne, nic Vam nehrozi, Fukusimu vidite len v spravach, tak ako u nas a informuju Vas len o tom, ako sa vyvija riesenie situacie, kto s kym zasadal, rokoval atd. Inak Vas to neovplyvnuje nijako. Vlastne ano – Japonci Vas miluju a su Vam neskryvane vdacni za to, ze ste nepodlahli tlaku medii a uverili ste, ze ich krasna krajina je bezpecna. Teraz je pre nich najdolezitejsie opat obnovit turizmus. A mali by tam ist prave ti, ktori neveria alebo sa boja, na mieste sa jednoznacne presvedcia, ze je to zbytocne a ziadny strasiak tam vo vzduchu nevisi. Odporucam pozriet si tuto stranku http://www.jnto.go.jp/eq/eng/04_recovery.htm – kludne aj kazdy den – denne je tam aktualizovana tabulka s hodnotami radiacie v Tokiu a inych svetovych metropolach, ktora je nielen porovnatelna, ale dokonca v Tokiu nizsia ako vo viacerych mestach (napr. New York, Berlin, Hongkong).
Japonci su neskutocne mili, elegantni, uctivi a priatelski ludia. A bezpecnostou v krajine nemyslim len situaciu s katastrofou z marca, ale celkovo – nikdy sa mi nikde nestalo, ze by som si nemusela kontrolovat ci mam otvorenu alebo zapnutu kabelku, nemala zly pocit z nocnych ulic, alebo, ze si odlozim veci, penazenku, fotak, cokolvek kamkolvek a nebojim sa odbehnut par metrov dalej, pretoze viem, ze by si nikto nedovolil siahnut na cudzie veci. V Japonsku to bolo normalne. Kazdym dnom zajazdu sa mi znasoboval pocit nadsenia a chut vidiet viac, napriek tomu, ze program bol naozaj bohaty a vycerpavajuci. Takmer kazdy den vidite ine mesto a kazde ma neskutocnu atmosferu a pribeh. Ani sekundu by som nevahala a vratila sa tam. Do Japonska sa nemozete nezamilovat!
mirrka | 28.06.2011 10:45:42
_______________________

Už dávno sme túžili vidieť a spoznať Japonsko aspoň na krátky čas a som rád že smke boli v skupine, ktorá s CK Bubo vycestovala do Japonska ako prvá po nešťastnom cunami a udalostiach vo Fukušime. Obavy z tejto cesty sme však nemali. Nepodliehamie bombasticky pôsobiacim správam, ktoré – posudzované očami geograficky malinkého Slovenska – často vyvolávajú predstavu, že celý svet je iba reťaz katastrof so streľbami, uragánmi, záplavami a zemetraseniami. A že ak je teda v Japonsku cunami, tak celá krajina je určite zničená alebo ak je lokálny problém s elektrárňou Fukušima, tak všetkých 127 miliónov Japoncov je ožiarených a nemôžu konzumovať žiadne potraviny. Tie správy falošne hladia dušu nejedného našinca, že ak takto „svetovo“ posudzuje tie katastrofy, tak aj on sa stáva svetovo rozhľadeným.
Japonsko sme teda navštívili a skutočnosť predčila naše očakávania. Tokio, Hirošina, Kjoto, Nikkó, Osaka a všetky tie okolité miesta so šintoistickými a budhistickými pamiatkami a krásnou záhradnou architektúrou pôsobia pokojne a dôstojne. Všetko funguje, všetko je čisté, upravené, Šinkanzen odíde na minútu presne, aby sa potom s vami rozbehol 300 km rýchlosťou. Budete obdivovať modernú výstavbu výškových domov s rozhľadňami a rýchlovýťahmi. Zapáčia sa vám krásne šaty gejší, ktoré vám predvedú sympatické modelky. Pozriete si zápasníkov sumo, ktorí trénujú a zápasia ako obvykle, milé a zdvorilé deti v školských rovnošatách vás pozdravia, zakývajú a odfotia sa s vami, predavačky sa niekoľkokrát uklonia, keď sa priblížite k ich zóne, kúpené tričko či košelu vám odnesú k východu a tam sa s vami rozlúčia, v reštauráciách vám vopred dajú vlhký teplý obrúsok, aby ste si pred jedlom očistili ruky, v arkádovách uliciach nájdete obchody so stovkami, možno tisíckami pestrých pochutín, zákuskov, tort, ovocných pohárov, posedíte si pri dobrom japonskom pive a vyberiete si niektoré tanieriky suši, ktoré krúžia okolo pultu. A toalety sú tam čisté, často tak ako laboratóriá. A vždy zdarma. A ak si tam odskočíte, batôžtek si môžete pokojne nechať na lavičke, keď sa vrátite, bude tam.
Určite by ste dostali výčitky svedomia, ak by ste odhodili nejaký papierik či ohorok cigarety, pretože tamojšie ulice sú absolútne čisté. A keďže psa tam obvykle uvidíte iba v maličkej veľkosti, aj to iba v košíku na bicykli nejakej Japonky, naše domáce pomery vám tu nehrozia. A výčitky svedomia takmer dostanete aj vtedy, ak chcete nechať nejaké sprepitné čašníčke v reštaurácii. Uvediete ju totiž do rozpakov, pretože ona chudera to nevie pochopiť, čo to robíte.
Tých zážitkov je množstvo, a všetky sú len príjemné, prípadne príjemne šokujúce. Treba ich naozaj zažiť priamo tam, v Japonsku, medzi tými milými, zdvorilými, úslužnými, čistotnými a presnými obyvateľmi tisícok ostrovov, čo sú zvyknutí na prírodné katastrofy a čo sa s nimi vedia vysporiadať. Vysporiadať tak dôsedne, že nepocítite, že tam vôbec nejaký problém bol.
Jozef a Alica
brezovec | 30.06.2011 12:07:53